Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
od kaj toa nema ljutis? jasni se rusite i bas ljutis....

vie seriozno mislite rusite ke vodat konvencionalna vojna so finska? edna raketa i cela populacija ke im ja pretvorat vo krtici....
kano gajle ti e tebe, ke pojs tamu negde vo outback i ke prezivees nuklearna vojna. Se nadevam sprema nekoje kujcerce tamu za podolgo vreme.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.375
Зелениот го избраа со ветување дека ќе го прекине страдањето во регионите каде се збори руски, дека ќе ја намали корупцијата, тој се обратно од тоа и херој бил. :tapp:

Колку само со гордост го пишуваат наздравје 1.х00км граница со НАТО, мислиш мед и млеко ќе те тече, а не дека катастрофа следи.

Ај за претходните светски војни ќе си речеш, луѓето не биле информирани и немало од каде, па иделе војувале. Во 2022 да ги одобруваш западните мерки/ санкции и целиот наратив, немам друго објаснување, освен глупост и мазохисти.

Политичарите со пајташите го испокрадоа народот, пензиските фондови на бандаш, освен војна ништо друго не ги пере, т.е. диверзија да направат, за народ да не ги обеси, а народ од глуп, поглуп.

Ова за Германија е и тоа само почетокот, додека народ слепо си го следи системот:

WIESBADEN – In March 2022, the selling prices in wholesale trade rose by 22.6% compared with March 2021. As reported by the Federal Statistical Office (Destatis), this was the highest annual rate of change since the beginning of the calculation of the wholesale price indices in 1962. The annual rates of change in February 2022 and in January 2022 had been +16.6% and +16.2%, respectively.
@teneke што велат твоите економски професионалци, да објаснат со кои мерки Централните банки ја подобруваат состојбава со инфлацијава и зашто се неуспешни :sneaky:

Од сегашна гледна точка, во право бил принцот Чарлс кога изјавил во смисла, да може, повеќе од 50% светско население би го истребил.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Nemoj odma ad hominem.
 
W

wicked_1

Гостин
Тој советски сојуз тогаш со оваа Русија денес се комплетно различна приказна. Финска е каде каде помал залак за Русија од Украина. Украинците се поголема армија и со многу поголемо борбено искуство од пола милион војници што поминале на Донбас. Во најмала рака со бомбардирање може газот да им го истурат. Три града држава се.
И најбитните места сњ на дофат на Русија. Па после нека се кријат и организираат герила во Лапонија со Дедо Мраз.
Комплетно различна приказна СССР и денешна Русија по што? Денес мобилни телефони имаат?

Русија после еден куп години уште функционира под диктат друже, а опоцизијата кисне по затвори, да не збориме за граѓански сектор и слично. Не знам како наједноставно да се сооопшти да не се вознемират снегулките, Русија освен тоа што извезува ресурси, е стагнирана држава на секое поле, погледни за пример индекси на потрошувачка моќ, затоа и не може ништо да понуди на околните земји. Исто како јамајка од форумов да го стаиш во МРТ главен уредник, или претседател на ману.

Реакцијата на Финска и Шведска е сосема очекувана во време кога Русија се заканува со нуклеарки каде стигне како да е Северна Кореја а не модерно општество.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.375
модерно општество
Модерно бе :pos::pos::pos:
Демек по автоматизам тоа значи нешто добро.

Кај "модерниве" општества којзнае зашто содома и гомора владее, се полошо и полошо е за живеење, ама битно модерни да се каже :tapp:
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Значо вака логикава.
НАТО кога се шири, Русија не реагира. Русија е агресор.
НАТО кога се шири, Русија регаира. Русија е агресор.

Па де бе нека си кажат, со ваква логика самото постоење на Русија е проблем. Ништо се зголемува влогот, Шведска била загрижена, ај за Финска ќе разберам. Ама Шведска.
Не изгледа ич на деескалација ова.
Логиката ти е за на пазар или кафана евентуално.
НАТО не се шири на сила. Самите земји во Европа бараат членство во НАТО. Кој к.. е Русија па да треба да ја прашаат дали треба или не треба да бараат членство?
Да вредела Русија ќе барале со Русија ама оти е шит никој не ја игра па почнуваат Руските да се закануваат лево и десно налик на С.Кореја.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
затоа и не може ништо да понуди на околните земји. Исто како јамајка од форумов да го стаиш во МРТ главен уредник, или претседател на ману.
Не мора до таму да се оди, доволен показател е дека ти имаш диплома за да се види колку ни је сјебано општесгвото.
 
Последно уредено:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Логиката ти е за на пазар или кафана евентуално.
НАТО не се шири на сила. Самите земји во Европа бараат членство во НАТО. Кој к.. е Русија па да треба да ја прашаат дали треба или не треба да бараат членство?
Да вредела Русија ќе барале со Русија ама оти е шит никој не ја игра па почнуваат Руските да се закануваат лево и десно налик на С.Кореја.
Zimi kur baraat samite drzavi, Amerika e taa druze.. nie da ne skaavme da vlezeme nato? Neuspesen referendum bese, na sila vlegovme.. SAD saka da bide sto poblisku granicata do rusija.. u bila koja nato drzava, amerika moze da postavi nuklearki..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.214
Поени од реакции
16.718
Шведска да, Финска беше нападната од СССР и водеше сама војни, без никакви ресурси (сиромашна земја тогаш, без чизми камоли повеќе) против Црвената Армија. Еве како тоа заврши тогаш:

Прегледај го приврзокот 328614


За разлика од тогаш, Финска имаше 80 години да изгради армија и дефензивна стратегија (пошто знаат со кого граничат на исток). 900.000 обучени резервисти (во Финска воениот рок е задолжителен и нивото на обука високо), најголема подготвеност на популацијата да си ја брани државата во цела Европа, најголема артилерија во Западна Европа и 80 години градење дефанзива како на пример:
- ако отвориш мапа на Финска ќе видиш дека нема главни патишта што одат исток-запад, само север-југ, ова е плански за да нема колони како во Украина;
- теренот во Украина за теренот во Финска е авионска писта - целата земја е карпи, шуми, езера. Периодот за напад би бил неколку месеци во лето, од октомври до мај снег и мраз, и тоа на југ (пред некој ден имаше снежна бура, Балтикот сеуште е замрзнат на сред април)...на север снег во јуни не е ништо чудно;
- секоја зграда со одредена големина има подземен бункер. За саат време може цела популација да биде под земја. Ова е закон, исто како следната точка;
- секоја компанија има обврска да има залихи на неопходни продукти од 6 до 12 месеци. Сите поголеми компании соработуваат со државата (обврзани се) и имаат кризни состаноци и во време на мир, да бидат подготвени за кризи.

Единствена опасност за Финска од Русија би бил нуклеарен напад. Никој, ама буквално никој, не се плаши од конвенционална војна на финска територија. До пред војнава во Украина Финците си беа неутрални и НАТО не беше ниту тема на разговор. Никогаш НАТО немаше позитивен рејтинг ниту сакаа да влезат. Сега изгледа гледаат што може да се случи ако си руски сосед а не си во НАТО и сменија правец. Нема љутиш, play stupid games win stupid prizes. Честито 1300км НАТО граница.
Се убаво напишано, но сегашните аспирации за НАТО членство се контрапродуктивни и не баш најмудра одлука. Тоа е како со прст во око да и брцаш на Русија. Од неутрална земја инстантно ќе станат непријател кој граничи со Русија, под услов Русија немо да го следи и посматра тој процес, што не верувам дека ќе се случи. Не мора копнено да влегуваат како во Украина, зашто не се исти интересите. Буквално единствено барање на Русија е да престане НАТО да се шири на нејзини граници, и цела воена доктрина им е изградена на таа основа, така да не би ме чудело по секоја цена да ги одвратат од таа идеја. Мое мислење е дека нит Шведска, нит Финска нема да влезат во НАТО.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Се убаво напишано, но сегашните аспирации за НАТО членство се контрапродуктивни и не баш најмудра одлука. Тоа е како со прст во око да и брцаш на Русија. Од неутрална земја инстантно ќе станат непријател кој граничи со Русија, под услов Русија немо да го следи и посматра тој процес, што не верувам дека ќе се случи. Не мора копнено да влегуваат како во Украина, зашто не се исти интересите. Буквално единствено барање на Русија е да престане НАТО да се шири на нејзини граници, и цела воена доктрина им е изградена на таа основа, така да не би ме чудело по секоја цена да ги одвратат од таа идеја. Мое мислење е дека нит Шведска, нит Финска нема да влезат во НАТО.
Ubavo vikam ja deka Rusija nema potreba kopneno da vlaga u Finska, wicked me prai budala.. ali ako, si postoi screen shot, pa posle ke vidime koj e budala..
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Zimi kur baraat samite drzavi, Amerika e taa druze.. nie da ne skaavme da vlezeme nato? Neuspesen referendum bese, na sila vlegovme.. SAD saka da bide sto poblisku granicata do rusija.. u bila koja nato drzava, amerika moze da postavi nuklearki..
Како тоа ние не сакавме да влеземе во НАТО?
Најголемите партии во МК во своите програми имаа зацртано влез во ЕУ и НАТО.
И народот ги гласаше тие партии како СДСМ, ДПМНЕ или ДУИ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Како тоа ние не сакавме да влеземе во НАТО?
Најголемите партии во МК во своите програми имаа зацртано влез во ЕУ и НАТО.
И народот ги гласаше тие партии како СДСМ, ДПМНЕ или ДУИ.
Ниедна партија немаше во програмата промена на име.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom