Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.758
Поени од реакции
9.923
spectator index so go postiras cesto, i ovoj first squawk,
cesto imaat izbrzani postovi i necelosno provereni.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sveriges-och-finlands-statsministrar-haller-presstraff
sega bas vo 12 imaa pres, premierkite na Svedska i Finska.
se turka rabotata vo naa nasoka, ama daleku e od nesto potvrdeno i za dvete zemji.
ima dosta protivenje od analiticari i prethodni politicari, samo prasanje e koja strana
kje natezne (se znae koja e poglasna)

vo sekoj slucaj e apla loso ova. tie zemji se neutralni, i ne bile zameshani vo nieden prethoden konflikt.
dvete zemji zaedno nemaat nisto voena mok
j, ama Finska ima dolga kopnena granica so Rusija,
ako pocnat da trupaat NATO vojska tamu, fakticki e vtora Ukraina.
se nadevam deka barem kje go odlozat ova, da ima kolku tolku nekoja shansa za smiruvanje na konfliktov,
a ne uste da se razgoruva. ama se ukazuva na toa deka ova e tek pocetokot ...
Шведска да, Финска беше нападната од СССР и водеше сама војни, без никакви ресурси (сиромашна земја тогаш, без чизми камоли повеќе) против Црвената Армија. Еве како тоа заврши тогаш:

1649849117956.png


За разлика од тогаш, Финска имаше 80 години да изгради армија и дефензивна стратегија (пошто знаат со кого граничат на исток). 900.000 обучени резервисти (во Финска воениот рок е задолжителен и нивото на обука високо), најголема подготвеност на популацијата да си ја брани државата во цела Европа, најголема артилерија во Западна Европа и 80 години градење дефанзива како на пример:
- ако отвориш мапа на Финска ќе видиш дека нема главни патишта што одат исток-запад, само север-југ, ова е плански за да нема колони како во Украина;
- теренот во Украина за теренот во Финска е авионска писта - целата земја е карпи, шуми, езера. Периодот за напад би бил неколку месеци во лето, од октомври до мај снег и мраз, и тоа на југ (пред некој ден имаше снежна бура, Балтикот сеуште е замрзнат на сред април)...на север снег во јуни не е ништо чудно;
- секоја зграда со одредена големина има подземен бункер. За саат време може цела популација да биде под земја. Ова е закон, исто како следната точка;
- секоја компанија има обврска да има залихи на неопходни продукти од 6 до 12 месеци. Сите поголеми компании соработуваат со државата (обврзани се) и имаат кризни состаноци и во време на мир, да бидат подготвени за кризи.

Единствена опасност за Финска од Русија би бил нуклеарен напад. Никој, ама буквално никој, не се плаши од конвенционална војна на финска територија. До пред војнава во Украина Финците си беа неутрални и НАТО не беше ниту тема на разговор. Никогаш НАТО немаше позитивен рејтинг ниту сакаа да влезат. Сега изгледа гледаат што може да се случи ако си руски сосед а не си во НАТО и сменија правец. Нема љутиш, play stupid games win stupid prizes. Честито 1300км НАТО граница.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
@Спојлер Ако не се плашат, која е потребата од нато?
Инаку си изоставил еден битен дел како заврши таа војна. Покрај бројот на жртви и све тоа. Епилогот и кој ја добил таа војна? Таа сликичката, малце погоре да си ја исекол. Нели да не добие некој неук погрешни информации.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.300
Поени од реакции
16.365
А зашо уствари, Финска и Шведска мислат дека Русија онака из чиста мира ќе ги нападне па сеа им треба екстра заштита од Нато?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.456
Поени од реакции
40.324
Шведска да, Финска беше нападната од СССР и водеше сама војни, без никакви ресурси (сиромашна земја тогаш, без чизми камоли повеќе) против Црвената Армија. Еве како тоа заврши тогаш:

Прегледај го приврзокот 328614


За разлика од тогаш, Финска имаше 80 години да изгради армија и дефензивна стратегија (пошто знаат со кого граничат на исток). 900.000 обучени резервисти (во Финска воениот рок е задолжителен и нивото на обука високо), најголема подготвеност на популацијата да си ја брани државата во цела Европа, најголема артилерија во Западна Европа и 80 години градење дефанзива како на пример:
- ако отвориш мапа на Финска ќе видиш дека нема главни патишта што одат исток-запад, само север-југ, ова е плански за да нема колони како во Украина;
- теренот во Украина за теренот во Финска е авионска писта - целата земја е карпи, шуми, езера. Периодот за напад би бил неколку месеци во лето, од октомври до мај снег и мраз, и тоа на југ (пред некој ден имаше снежна бура, Балтикот сеуште е замрзнат на сред април)...на север снег во јуни не е ништо чудно;
- секоја зграда со одредена големина има подземен бункер. За саат време може цела популација да биде под земја. Ова е закон, исто како следната точка;
- секоја компанија има обврска да има залихи на неопходни продукти од 6 до 12 месеци. Сите поголеми компании соработуваат со државата (обврзани се) и имаат кризни состаноци и во време на мир, да бидат подготвени за кризи.

Единствена опасност за Финска од Русија би бил нуклеарен напад. Никој, ама буквално никој, не се плаши од конвенционална војна на финска територија. До пред војнава во Украина Финците си беа неутрални и НАТО не беше ниту тема на разговор. Никогаш НАТО немаше позитивен рејтинг ниту сакаа да влезат. Сега изгледа гледаат што може да се случи ако си руски сосед а не си во НАТО и сменија правец. Нема љутиш, play stupid games win stupid prizes. Честито 1300км НАТО граница.
брат вие во европа живеете во голема делузија. Мислам овоа нешто не е нешто нормално. Не знам стварно, се коси со све реално. Не ги разбирате околностите, ништо не сфаќате богами. Само фрлате бензин на оганот, и ништо нема да ми е чудно доколку испадне трета светска војна со овакви политичари, не ни бега армагедон.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.758
Поени од реакции
9.923
@Спојлер Ако не се плашат, која е потребата од нато?
Инаку си изоставил еден битен дел како заврши таа војна. Покрај бројот на жртви и све тоа. Епилогот и кој ја добил таа војна?
10% СССР, 90% Финска победник :) Војната беше за целата финска територија, како за време царска Русија, Добија 10% територија со 100-200.000 сонародници како природно ѓубриво неколку метри под земја.
НАТО е само дополнителна гаранција. Со или без него Финците се спремни и знаат кај и да е, пак ќе проработи империјализмот во Русија. Финска и Шведска во НАТО им дојде како џекпот на Американците. Ако ме прашуваш мене, би преферирал неутралност...ама како што реков, секоја акција има реакција. Ризикот дека Шведска и Финска ќе одат в НАТО требаше да го планира Русија пред да ја нападне Украина. Можеби им е ОК тоа, не им е битно...од кај да знам :toe: како и да е, нема љутиш.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Многу работи ке зависат од тоа кој ке биде прецедател на Франција
Јавна тајна е дека Макрон (банкарски чиновник) е човек од Ротшилди, така да нема дилема кој ќе биде наредниот „прецедник„ на Франција.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
А зашо уствари, Финска и Шведска мислат дека Русија онака из чиста мира ќе ги нападне па сеа им треба екстра заштита од Нато?
Според членот погоре, не им треба никаква заштита. Значи не им е страв од Русија, ама сакаат да влезат во НАТО зашто се плашат од Русија. Така некако би дошло.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.758
Поени од реакции
9.923
брат вие во европа живеете во голема делузија. Мислам овоа нешто не е нешто нормално. Не знам стварно, се коси со све реално. Не ги разбирате околностите, ништо не сфаќате богами. Само фрлате бензин на оганот, и ништо нема да ми е чудно доколку испадне трета светска војна со овакви политичари, не ни бега армагедон.
Ок Рон, јас во Хелсинки не знам што се случува со Финска и Финците, ти од детската во Скопје ги знаеш околностите. Секој мој пост на темава се однесува на Финска/Германија/Балтик, од искуство. Ниту зборам кој е појак, ниту дркам на чеченци, ниту дркам на американци.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Шведска да, Финска беше нападната од СССР и водеше сама војни, без никакви ресурси (сиромашна земја тогаш, без чизми камоли повеќе) против Црвената Армија. Еве како тоа заврши тогаш:

Прегледај го приврзокот 328614


За разлика од тогаш, Финска имаше 80 години да изгради армија и дефензивна стратегија (пошто знаат со кого граничат на исток). 900.000 обучени резервисти (во Финска воениот рок е задолжителен и нивото на обука високо), најголема подготвеност на популацијата да си ја брани државата во цела Европа, најголема артилерија во Западна Европа и 80 години градење дефанзива како на пример:
- ако отвориш мапа на Финска ќе видиш дека нема главни патишта што одат исток-запад, само север-југ, ова е плански за да нема колони како во Украина;
- теренот во Украина за теренот во Финска е авионска писта - целата земја е карпи, шуми, езера. Периодот за напад би бил неколку месеци во лето, од октомври до мај снег и мраз, и тоа на југ (пред некој ден имаше снежна бура, Балтикот сеуште е замрзнат на сред април)...на север снег во јуни не е ништо чудно;
- секоја зграда со одредена големина има подземен бункер. За саат време може цела популација да биде под земја. Ова е закон, исто како следната точка;
- секоја компанија има обврска да има залихи на неопходни продукти од 6 до 12 месеци. Сите поголеми компании соработуваат со државата (обврзани се) и имаат кризни состаноци и во време на мир, да бидат подготвени за кризи.

Единствена опасност за Финска од Русија би бил нуклеарен напад. Никој, ама буквално никој, не се плаши од конвенционална војна на финска територија. До пред војнава во Украина Финците си беа неутрални и НАТО не беше ниту тема на разговор. Никогаш НАТО немаше позитивен рејтинг ниту сакаа да влезат. Сега изгледа гледаат што може да се случи ако си руски сосед а не си во НАТО и сменија правец. Нема љутиш, play stupid games win stupid prizes. Честито 1300км НАТО граница.
ne sporam nisto od toa so pisha. prethodniot komentar mi beshe deka zemjite ne ucestvuvale vo skorasni konflikti (balkanski i bliski istok vojni)
toa so go postiras e od 39ta, vo ek na Vtora Svetska. normalno e da im stoi toa vo memorija, i dobro e, bravo za niv, uspeale vo odbrana.
ama ne gledam kako e toa relevanten faktor vo segasnava situacija.

muabetov so Finska i Svedska vodi nakaj Treta Svetska, i dobar period vekje ne e za smeenje voopsto!
ne sum bil Finska, i ne sum apoznaen so okolnostite, ako mi e sosedna zemja 4 godini.
po toa sto go pisuvas, kade e logikata za Ruska invazija vo Skandinavija?
nepristapen teren, mraz i kalista barem 9 meseci vo godinata, ogromna teritorija, ne gledam nikakva logika.

za Ukraina, iako zavzemame razlicni strani na temava, poleka izleguvaat na videlina - se gleda kolku zapadnjacki personal i oprema
imaat trupano so godini, se gledaat golem del od zlostorstvata i red drugi raboti.
"uspesniot budzet" na Svedska e vo golem del blagodarenie na faktot sto za vojska, policija i zdravstvo se izdvojuvaat minimalni sumi,
sporedeno so ostanatite EU zemji (neznam kako vi e ovoj del vo Finska).
muabetite so NATO i za dvete zemji se stavanje zdrava glava vo torba.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Едно валидно прашање што се поставува е, дали пушот на Македонија во НАТО по секоја цена има некаква конекција со моменталната ситуација во Украина. Факт е дека Русите интензивно се подготвувале на ова последните 8 години и факт е дека САД правеле све за да го испровоцираат ова.

Ваљда ќе ни се брои неуспешниот референдум кога ќе се одлучува каде ќе се фрлаат бомби.
„Севернава„ не е вредна ниту за домашна употреба (имаме власт која не може да си го прехрани народот, но не е тоа битно, битни се ЕУ и НАТО „вредностите„...), а не пак истата да е некаков меѓународен фактор, па нека биде тоа на балканско ако не на пошироко ниво‘.

Кога Романија, пред пар години, се нафати да инсталира противракетен НАТО штит, беше опомената од РФ дека нејзините градови се на нишан од руските нуклеарки. Истата таа опомена ја „попи„ и „севернава„ од руски дипломат во Скопје.

„Севернава„ не е на листата од руските интереси, како што е Србија, така да нам нема што „..да ни се брои...„ ако почнат да летаат чудни објекти кон нашава земја.

Само мое мислење, нели...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
10% СССР, 90% Финска победник :) Војната беше за целата финска територија, како за време царска Русија, Добија 10% територија со 100-200.000 сонародници како природно ѓубриво неколку метри под земја.
НАТО е само дополнителна гаранција. Со или без него Финците се спремни и знаат кај и да е, пак ќе проработи империјализмот во Русија. Финска и Шведска во НАТО им дојде како џекпот на Американците. Ако ме прашуваш мене, би преферирал неутралност...ама како што реков, секоја акција има реакција. Ризикот дека Шведска и Финска ќе одат в НАТО требаше да го планира Русија пред да ја нападне Украина. Можеби им е ОК тоа, не им е битно...од кај да знам :toe: како и да е, нема љутиш.
Двете војни ги имаат добиено Русите. Ако идеме по твоја дефиниција, веројатно СССР ја изгубил и втора светска, зашто имал повеќе војници изгубено. Можеш да кажеш дека ги коштало скапо, меѓутоа прилично јасно е за сите кој бил поразен.

Инаку ја сметам дека Финците треба да си влезат у Нато, колку да не се мачат со непотребна дискусија и понатака. Русија нема никаков интерес да војува таму дури и да се во НАТО или неутрални. Ако некогаш дојде до конфронтација, Финците секако ќе бидат први на удар и battleground.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Еве веќе 30 години Финска живее до Русија, не е дел од НАТО и не е нападната. Сега Финска сака да се зачлени во воена организација која Русија ја смета за закана по своето постоење. Значи Финска свесно сака да ја си ја наруши безбедносната стабилност и од неутрална земја да стане една од првите мети на Русија.
Не, туку Финска гледа дека Русија редовно врши напад врз своите соседи и затоа ја зазема сега рационалната одлука да се одбрани од таа можност за во иднина. Не може Русија да очекува соседите да не влегуваат во НАТО ако самата таа има примери од блиско минато као ги напаѓа соседите...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Шведска да, Финска беше нападната од СССР и водеше сама војни, без никакви ресурси (сиромашна земја тогаш, без чизми камоли повеќе) против Црвената Армија. Еве како тоа заврши тогаш:

Прегледај го приврзокот 328614


За разлика од тогаш, Финска имаше 80 години да изгради армија и дефензивна стратегија (пошто знаат со кого граничат на исток). 900.000 обучени резервисти (во Финска воениот рок е задолжителен и нивото на обука високо), најголема подготвеност на популацијата да си ја брани државата во цела Европа, најголема артилерија во Западна Европа и 80 години градење дефанзива како на пример:
- ако отвориш мапа на Финска ќе видиш дека нема главни патишта што одат исток-запад, само север-југ, ова е плански за да нема колони како во Украина;
- теренот во Украина за теренот во Финска е авионска писта - целата земја е карпи, шуми, езера. Периодот за напад би бил неколку месеци во лето, од октомври до мај снег и мраз, и тоа на југ (пред некој ден имаше снежна бура, Балтикот сеуште е замрзнат на сред април)...на север снег во јуни не е ништо чудно;
- секоја зграда со одредена големина има подземен бункер. За саат време може цела популација да биде под земја. Ова е закон, исто како следната точка;
- секоја компанија има обврска да има залихи на неопходни продукти од 6 до 12 месеци. Сите поголеми компании соработуваат со државата (обврзани се) и имаат кризни состаноци и во време на мир, да бидат подготвени за кризи.

Единствена опасност за Финска од Русија би бил нуклеарен напад. Никој, ама буквално никој, не се плаши од конвенционална војна на финска територија. До пред војнава во Украина Финците си беа неутрални и НАТО не беше ниту тема на разговор. Никогаш НАТО немаше позитивен рејтинг ниту сакаа да влезат. Сега изгледа гледаат што може да се случи ако си руски сосед а не си во НАТО и сменија правец. Нема љутиш, play stupid games win stupid prizes. Честито 1300км НАТО граница.
Тој советски сојуз тогаш со оваа Русија денес се комплетно различна приказна. Финска е каде каде помал залак за Русија од Украина. Украинците се поголема армија и со многу поголемо борбено искуство од пола милион војници што поминале на Донбас. Во најмала рака со бомбардирање може газот да им го истурат. Три града држава се.
И најбитните места сњ на дофат на Русија. Па после нека се кријат и организираат герила во Лапонија со Дедо Мраз.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Готова е веќе оваа илузија дека со Русија може да се соработува на интернационална стаза. Таа е непријател број 1 за повеќето земји во Европа.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Готова е веќе оваа илузија дека со Русија може да се соработува на интернационална стаза. Таа е непријател број 1 за повеќето земји во Европа.
Логикава на заклучување ти е троа извртена...

Не воведе Русија санкции против ЕУ или против САД, туку обратно па по таа „обратна„ логика, Русија е кривецот и непријател на целата Вселена...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom