Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
:cool:
Пропаганда за необразовани… Стратешкото значење на Украина за Русија е неспоредливо со било кој друг сосед, освен можда приближно малце Казахстан. Така да влез на Финска во НАТО не е ниту утешна награда, а не пак некаква замислена победа.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Пропаганда за необразовани… Стратешкото значење на Украина за Русија е неспоредливо со било кој друг сосед, освен можда приближно малце Казахстан. Така да влез на Финска во НАТО не е ниту утешна награда, а не пак некаква замислена победа.
Tocno, pobitna e Ukraina za niv. Za zapad sepak ne e loso Finska i Svedska da vlezat vo Nato. Bogati drzavi moze da pridonesat plus Finska ne lezi bas loso. ako bese celta Nato da se drzi se podaleku togas cestito 1.200km nova granica so Nato.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Tocno, pobitna e Ukraina za niv. Za zapad sepak ne e loso Finska i Svedska da vlezat vo Nato. Bogati drzavi moze da pridonesat plus Finska ne lezi bas loso. ako bese celta Nato da se drzi se podaleku togas cestito 1.200km nova granica so Nato.
На север веќе ги имаат Балтичките републики на граница. Финска речиси и да нема некакво стратешко значење. Украина од друга страна е критична за Русија за потенцијално одсекување од Црно Море и Каспиското Езеро.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Tocno, pobitna e Ukraina za niv. Za zapad sepak ne e loso Finska i Svedska da vlezat vo Nato. Bogati drzavi moze da pridonesat plus Finska ne lezi bas loso. ako bese celta Nato da se drzi se podaleku togas cestito 1.200km nova granica so Nato.
Ако сакаат да станат топовско месо налик Украина со цел мерење на пенисите на САД и Русија, слободно нека се зачленат.
Во случај на ограничен конвенционален конфликт помеѓу Русија и НАТО, нема бомби да паѓаат во Сан Франциско, Њујорк и Сакраменто. Бомби ќе паѓаат во Талин, Варшава, Рига и Вилнус. А они ќе се кријат како глувци по подруми и ќе се молат америте да ги спасат. А Америте како што се deal oriented и секогаш си го гледаат прво сопствениот газ, овие ревносни источноевропски борци за слобода и правда може да останат со прстот во уста и да бидат колатерална штета.

Тој здрав разум преовладуваше во Финска и Шведска, се надевам дека ќе остане така.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.777
Не разбирам зошто Скандинавците ризикуваат да си ја спичкаат благосостојбата која ја имаат ради НАТО. Ако решат Русиве да ги гаѓаат не верувам дека ќе се воздржуваат да направат паркинг од Хелсинки.



Во меѓувреме на другиот крај од светот.

 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Ако сакаат да станат топовско месо налик Украина со цел мерење на пенисите на САД и Русија, слободно нека се зачленат.
Во случај на ограничен конвенционален конфликт помеѓу Русија и НАТО, нема бомби да паѓаат во Сан Франциско, Њујорк и Сакраменто. Бомби ќе паѓаат во Талин, Варшава, Рига и Вилнус. А они ќе се кријат како глувци по подруми и ќе се молат америте да ги спасат. А Америте како што се deal oriented и секогаш си го гледаат прво сопствениот газ, овие ревносни источноевропски борци за слобода и правда може да останат со прстот во уста и да бидат колатерална штета.

Тој здрав разум преовладуваше во Финска и Шведска, се надевам дека ќе остане така.
Ja pa mislam deka Rusija pre bi napadnala Finska nadvor od Nato nego Finska vo Nato sudekji po toa deka Baltickite zemji seuste ostanaa nenapadnati. Dali toa ke bese slucaj da bea nadvor od Nato ne znam.
Автоматски споено мислење:

Не разбирам зошто Скандинавците ризикуваат да си ја спичкаат благосостојбата која ја имаат ради НАТО. Ако решат Русиве да ги гаѓаат не верувам дека ќе се воздржуваат да направат паркинг од Хелсинки.



Во меѓувреме на другиот крај од светот.

Vikas ke iskoristat prilika da im brcnat nekoja raketa dur ne se del od Nato?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.777
Vikas ke iskoristat prilika da im brcnat nekoja raketa dur ne se del od Nato?
Мислам дека е можна опција и непотребен ризик.

Постои ЕУ пакт као демек али се сомневам дека ќе се приклучи остатокот од ЕУ во некој евентуален инцидент.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Не разбирам зошто Скандинавците ризикуваат да си ја спичкаат благосостојбата која ја имаат ради НАТО. Ако решат Русиве да ги гаѓаат не верувам дека ќе се воздржуваат да направат паркинг од Хелсинки.



Во меѓувреме на другиот крај од светот.

spectator index so go postiras cesto, i ovoj first squawk,
cesto imaat izbrzani postovi i necelosno provereni.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sveriges-och-finlands-statsministrar-haller-presstraff
sega bas vo 12 imaa pres, premierkite na Svedska i Finska.
se turka rabotata vo naa nasoka, ama daleku e od nesto potvrdeno i za dvete zemji.
ima dosta protivenje od analiticari i prethodni politicari, samo prasanje e koja strana
kje natezne (se znae koja e poglasna)

vo sekoj slucaj e apla loso ova. tie zemji se neutralni, i ne bile zameshani vo nieden prethoden konflikt.
dvete zemji zaedno nemaat nisto voena mokj, ama Finska ima dolga kopnena granica so Rusija,
ako pocnat da trupaat NATO vojska tamu, fakticki e vtora Ukraina.
se nadevam deka barem kje go odlozat ova, da ima kolku tolku nekoja shansa za smiruvanje na konfliktov,
a ne uste da se razgoruva. ama se ukazuva na toa deka ova e tek pocetokot ...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Едно валидно прашање што се поставува е, дали пушот на Македонија во НАТО по секоја цена има некаква конекција со моменталната ситуација во Украина. Факт е дека Русите интензивно се подготвувале на ова последните 8 години и факт е дека САД правеле све за да го испровоцираат ова.

Ваљда ќе ни се брои неуспешниот референдум кога ќе се одлучува каде ќе се фрлаат бомби.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Мислам дека е можна опција и непотребен ризик.

Постои ЕУ пакт као демек али се сомневам дека ќе се приклучи остатокот од ЕУ во некој евентуален инцидент.
Normalno deka sojuz kako EU ke reagira ako e napadnata nivna clenka. Toa kako e prasanjeto. I toa prasanje valjda ke gi natera Finska i Svedska da vlezat vo Nato oti kako nivna clenka sosema definirano e sto sledi pri takov napad.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.640
Многу работи ке зависат од тоа кој ке биде прецедател на Франција
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Ja pa mislam deka Rusija pre bi napadnala Finska nadvor od Nato nego Finska vo Nato sudekji po toa deka Baltickite zemji seuste ostanaa nenapadnati. Dali toa ke bese slucaj da bea nadvor od Nato ne znam.
Автоматски споено мислење:


Vikas ke iskoristat prilika da im brcnat nekoja raketa dur ne se del od Nato?
Еве веќе 30 години Финска живее до Русија, не е дел од НАТО и не е нападната. Сега Финска сака да се зачлени во воена организација која Русија ја смета за закана по своето постоење. Значи Финска свесно сака да ја си ја наруши безбедносната стабилност и од неутрална земја да стане една од првите мети на Русија.

Според мене здраво разумно е да се очекува дека ако Финска стане дел од таа организација и НАТО влезе во посериозен конфликт со Русија, нивната држава да биде меѓу првите што ќе биде срамнета со земја.

Мојот впечаток е дема Финска во моментов без потреба го пика газот таму каде што Русија мафта со изваден кур.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom