Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.509
Поени од реакции
6.017
@callejón de la muerte Germancite ne se genociden narod ako podrazbiras deka im e vo krvta da pravat genocidi. Mislam toa ne mozes za nikoj narod da kazes posto nema vrska so biologija tuku so socijalizacija. Nema vrska. Tuku posle soedinuvanje na Germanija imase ogromna armija so se armijata od DDR vkupno 600.000 lugje ama drasticno ja namalija. Posle WW2 i decenii sto sledea imase pacifisticki pristap od koja samo poleka mrdna. Presedan bese vo Jugoslavija koga prv pat aktivno ucestvuvase vo vojna. Sve potoa bese samo kolku da se negde demek pomagaat ili obucuvaat. Pod konzervativna vlast zadolzitelna voena sluzba se ukina, se povekje se ogranicuvase budzetot i denes iako 50 MRD godisno odat za armijata, taa ne e sovremena. Toa sekako imase i poddrska od narodot. Situacijata se smeni so napadot. Ne samo sto na start ke vlozat 100MRD € tuku i ke obezbedat 2% od budzetot za armijata. Toa znaci skok od 50 MRD godisno na 75 MRD godisno. Toa e povekje nego sto Rusija odvojuva za vojskata. Samo za komparacija.

Сега испадна дека ќе купувале 2 ескадрили Ф-35 а веќе имаат 10 екрадрили Тајфун.

Имаше некаде тема за геноцидноста, не може да се каже дека геноциднсота е само nurture, има нешто и во nature, значи како поединец човек германец може да биде далеку од било каква геноцидност, но како нација, замислен колективитет, како дел од раја, како дел од нешто поголемо и позначајно од себе, германецот и пред прва светска го истребил народот Хереро во Намибија, во прва светска е познато Rape of Belgium, а за втората светска да не почнуваме, тоа нема крај.
И при сите тие настани, поддршката на 99% германци била присутна, немало некое антивладино движење, ништо, никаде, значи германскиот народ сосема свесно поддржувал геноциди.

Геноцидот е неизоставен дел на колективниот идентитет познат како германци, исто како и кај други колективни идентитети,

Но Германија до некаде е позитивен пример бидејќи свесно де обидоа да ја запрат својата геноцидност и денес е несфаливо дека германци би требеле народи некаде, дури делува глупо да се помисли тоа.
Некои би рекле исто како и во 1914 и 1939. :icon_lol:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Namali na smajli ne e najzdravo. Tuku sto ne ti e jasno. Germanija kako edna od najbogatite zemji na svetot imase 1% voen budzet i vo NATO aktivnostite odese kako na ekskurzija a ne za vojuvanje. Sekogas so umot deka SAD gi stitat. Mozebi ne si razbral, ne znam.
Секако дека разбрав, ти мават рекет и ти го велиш аутсорсинг на безбедност. Кога Трамп ви велеше културно дека ќе си покачите на 2% го исмеваа, вака САД си направи да си направтите покачување од кој сега тоа покачување ќе оди повеќе кај нив пошто претходно аутсорсот беше ефтин.
Сега ќе има покачена цена на "аутсорсот на безбедност" заедно со покачена цена на ресурси. Одличен долгорочен план на ЕУ(Германија и Франција).
Ќе треба пак да колонизраат земјите по Африка за да останат во трка со стандардот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.200
Поени од реакции
81.303
Одговорот ми беше саркастичен но сепак ти успеа да ја доловиш суштината.
Еве денес гледаме овде на форумот доста русофили кои навиваат за Русија како демек носител на добро и благо а против САД како носител на лошо и Сатаната.
Истите тие најверојатно негуваат симпатии кон Југославија и го обвинуваат западот и САД како дежурен виновник за распадот на истата. Истите тие не разбираат или се прават дека не разбираат дека Југославија беше тоа што беше само и само бидејќи не беше во орбитата на влијание на СССР и Русија а делумно живееше од американска помош и кредити. Истите тие кои го обвинуваат САД и западот за распадот на Југославија тешко им е да сфатат дека Југославија се распадна од внатре а не од надвор. Едноставно гнила беше одвнатре поради историски меѓу етнички тензии и мржњи и дека истите се распламнаа не додека 'неврзаниот' Тито беше на власт(ова неврзан во наводници бидејќи сепак имаше повеќе помош и соработка од американците за разлика од советите) а откога српски националистички структури ја зграбија власта а кои секако беа поблиски до Русија отколку Америка(Милошевич).

И сите овие русофили кои сонуваат за некаков нов светски поредок во кој Русија ќе ја игра главната улога можат да сонуваат за такво нешто бидејќи Русија нема капацитет за такво нешто но ете како што гледаме има капацитет да напаѓа и растура суверени држави во Европа.
Вековни фрустрации кои ќе живеат во вечноста.
Не само што ќе памтите вие, туку генетски на малите идни Бугари ќе им ја пренесете фрустрацијата и таа ќе остане неразделив дел од бугарското ткиво. Како митот за Косово кај Србите, кај вас ќе биде митот за Југославија, кога 50 години гледавте и лиги ви течеа, живеејќи победно. Тие 50 години се втиснати во бугарска свест, сега обременета со фрустрација.
Тажно, ама поучно.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Ne deka e idealno ama ke dojde pak situacija kako vo studena vojna koga ni ednite ni drugite nemaat interes od megjusebna vojna zatoa sto ke bide unistuvacka za site. Razlikata e sto Evropa dopolnitelno ke se militarizira. Ako ja pogledame kartata ke vidime, deka ustvari i sega od edna strana imas NATO i od druga strana Rusija i Belorusija. Ukraina ne bese definirana odnosno odese od Rusko vlijanie kon Nato. Interesno mozebi ke bide samo Finska sto ke napravi ama i tie kako del od EU se na zapadna strana. Taka da posle Ukraina imame gore dolu definirani blokovi vo Evropa.
Не е воопшто идеално, зашто настрана конвенционална војна, Русија може да биде незгодна на други неконвенционални начини, хибридна војна, дезинформации и финансирање на разни политички ентитети. Русија се покажува особено успешна во создавање на раздор помеѓу земјите членки и кај некои земји членки во нивната внатрешна политика. Нека не те лаже ова привремено единство.

Европа свесно ќе користи поскапи енергенси и економска штета, и цело време ќе функционира во тензична состојба со Русија која ќе ја користи секоја ситуација да ја поткопа. Додека земји како Кина и Русија ќе си тераат business as usual и ќе ја остават Европа позади во прашината.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Украина изгледа крева раце од Херсон.

Ова е најбрзиот начин како да изгубиш контрола врз некој регион од државата. Чисто да дадам пример, Сиријците ги исплаќаа пензиите и платите на државните службеници не само во териториите кои ги држат Курдите туку и во териториите кои ги држеа и исламистите па и ИСИС. Мислам дека буквално имаа автобуски линии каде што одеа на по неколку месеци во градови контролирани од Сирија за да ги подигнат парите од сметките. Се со цел за да не се изгуби легитимноста на државата.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Се изивинувам што ви се мешам, мислам си го помешал со некого или си пропуштил нешто, членот има неколку добри постови, па еве 1
Безбедносна структура на Европа не може да се прави без Русија. Исто како што безбедносна структура на Блискиот Исток не може да се прави без Иран.

Тоа ли е идејата за во иднина, Европа да живее со ѕид кон непријателска Русија и под константна закана за војна?

Тоа е совршен влажен сон на САД а богами и Кина.
Тоа е соваршен сон на америчката воена индустрија.Значи Германија вложува 100 милијарди долари во вооружување,ко прво по се изгледа ќе набавуваат Ф-35ки.Македонија веќе има договор за Страјкери и други борбени возила од САД.Можда за брзо нема да имаме масло за јадење ама има да се курчиме на паради со ново оружје.Ако немаме доволно противпожарни возила.Тие се небитни.На прав вазал домашните потрби му се во втор план.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.712
Голема дамка на југослвенското време е кршењето на Бледскиот Договор и активното спречување на обидите за обединување, но тоа е завршена работа од некое минато време. После тој голем минус, сѐ друго било многу подобро тогаш во Југославија отколку сега во незвисност - наводна незвисност но реално со уште поголема американска зависност, и со целосно одење спротивно од националните и државни интереси.
Ова обединување е тоа кога Бугарија требаше да влезе во склоп на СФРЈ? Па на некој начин и договорот е реализиран, Словенија и Хрватска се денес во сојуз со Бугарија.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Тоа е соваршен сон на америчката воена индустрија.Значи Германија вложува 100 милијарди долари во вооружување,ко прво по се изгледа ќе набавуваат Ф-35ки.Македонија веќе има договор за Страјкери и други борбени возила од САД.Можда за брзо нема да имаме масло за јадење ама има да се курчиме на паради со ново оружје.Ако немаме доволно противпожарни возила.Тие се небитни.На прав вазал домашните потрби му се во втор план.
Мала цена за да седиме на иста маса со најмоќните и да учествуваме во одлуките. :icon_lol:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Тоа е соваршен сон на америчката воена индустрија.Значи Германија вложува 100 милијарди долари во вооружување,ко прво по се изгледа ќе набавуваат Ф-35ки.Македонија веќе има договор за Страјкери и други борбени возила од САД.Можда за брзо нема да имаме масло за јадење ама има да се курчиме на паради со ново оружје.Ако немаме доволно противпожарни возила.Тие се небитни.На прав вазал домашните потрби му се во втор план.
Neli znaes deka Germanija ima voena industrija i e cetvrt najgolem eksporter na oruzje? Sekake nesto ke se kupi i od SAD kaza primer ama i golem del ke ostane vo Evropa ili Germanija.
Автоматски споено мислење:



Ups. Ne za drugo. Ako bilo cel Nato sto podaleku da se drzi od Rusija, togas izgleda sprotivnoto ke postignat.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Тоа е соваршен сон на америчката воена индустрија.Значи Германија вложува 100 милијарди долари во вооружување,ко прво по се изгледа ќе набавуваат Ф-35ки.Македонија веќе има договор за Страјкери и други борбени возила од САД.Можда за брзо нема да имаме масло за јадење ама има да се курчиме на паради со ново оружје.Ако немаме доволно противпожарни возила.Тие се небитни.На прав вазал домашните потрби му се во втор план.
на времето на Бране, Љубчо и брат Љубе, имавме фирма еурокомпозит што работеше куполи за борбени возила од композитни матерјали... а самите ги сотравме, зошто дале понуда на мислам пакистански тендер, тоа ќе се користело за тероризам, а уса фирма го земаа после тендерот... башка буквално им украдоа прототип робот на саемот во Париз, нашата власт си молчеше и свиркаше... сега се тоа ќе се увезува по дебела цена
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.467
Поени од реакции
6.977
Robotot mu go ukradoja na Samakot.
Bivsi direktor na 11 Oktomvri ( Eurokomposit)
Sega sin mu Vele Samak e glaven vo Mikrosam.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Како сега за сега ја држи руската економија во вакви хард кор околности, кога ќе заврши срањево, треба да и го дадат највисокото можно одликување на Елвира Набиулина.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.388
Поени од реакции
12.099
Како сега за сега ја држи руската економија во вакви хард кор околности, кога ќе заврши срањево, треба да и го дадат највисокото можно одликување на Елвира Набиулина.
Ја обвинуваа дека е проамерички играч. А еве Путин толку доверба има, што трет мандат мислам ќе добие. Си ги знаат играчите.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
❗160 Marines of the Armed Forces of Ukraine simultaneously surrendered in Mariupol

They all left Azovstal plant in the morning

Made the right choice
 

Kajgana Shop

На врв Bottom