Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.974
Ист муабет како владе. Не е битно ја што мислам туку дали им треба делови од странство. Ако е за тоа, барем од Украина очигледно им треба. Не видов некаде дека скроз се независни од импорти. Туку Хуавеи не се само мобилни туку многу повеќе. Тоа повеќе покажува дека тенеке е поблиску до вистината дека Русија технолошки има недостатоци.
Чекај, кај очекуваш да видиш?

И не е страшно да мислиш некогаш.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Еднакво нерелевантни. Го исчитав и текстот на Телеграф, нигде не збори дека Русија увезува нешто од запад, туку од Украина. Ти озбилно мислиш дека Русите не можат да произведат нешто што се произведува во Украина?

Имаше нешто за Бош и нивни материали. Очигледно ги користат. Како пример. Дека можеби се способни да произведат, не би проценил, тоа сепак не е прашањето. Не може толку брзо да почнат со свое производство ако досега ги импортирале.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.974
Фокусирај се на факти а не на лични напади. Не си придонел нешто во дискусијава.
Русија ја напаѓа Украина, додека руската воена индустрија била увозно зависна од истата Украина. :D

Ако тоа е придонес на тема, не сакам да придонесам.

Имаше нешто за Бош и нивни материали. Очигледно ги користат. Како пример. Дека можеби се способни да произведат, не би проценил, тоа сепак не е прашањето. Не може толку брзо да почнат со свое производство ако досега ги импортирале.
Стигнавме од електроника до карбуратори.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Владе цар си. Лесно прашање е: дали Русија за производство на оружје користи компоненти од странство? Место проверка на факти и да или не - ти идеш со некои квазилогички муабети и прашања. Реторички прашања кои немаат врска со суштината.
Da Igorce, zavisat. Vo Rusija samo strafoj i navrtki pravat i i tie gi gresat. Iskreno neznam koj im gi pravi ovie sojuz raketite sto gi nosat i vrakjaat americkite i site drugi kosmonauti vo MSS. Uste pogolema misterija mi e koga se bez ekipaz, koga nosat samo zalihi i oprema kako gi upravuvaat ili onaka na kjoro pa ako stigni stigni.
Автоматски споено мислење:

Русија ја напаѓа Украина, додека руската воена индустрија била увозно зависна од истата Украина. :D
Lud jebe zbunjenog rabotata :toe:.
Neznam kade procitav deka leviot bandas na SU 35 se pravel vo Amerika radi deka na levata strana bil potezok i ovie rusite nemale znaenje kako da go balansiraat kako sto treba i otprvin koga poletuvale im tresel i vlecel na levo i radi toa se slucuvalo da im se otkaci raketata pri poletuvanjeto. Od ko pocna konfliktot Amerikancite ne im isprakjaat povekje levi bandasi i zatoa site SU 35 koga letaat ili na levoto krilo imaat edna raketa pomalce ili zanesuvaat vo levo pri pogolemi brzini. Ete zagledaj nekoe video i ke zaprimetis deka vlecat na levo.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Rusija ne samo sto proizveduva elektronski komponenti tuku i ima svoj sistem na oznaki na istite.
Ili ajde so primer, ako amerikanskiot sistem eden tranzistor go oznacuva so 2n2332, evropskiot so bc232, japonskiot so 2s2332, rusite go obelezuvaa so pojma nemam kako, ne se ni zamarav iskreno, bitno mnogu porazlicno. Tie oznakite ne se tuku taka tuku znacat nesto i posto najcesto sum rabotel so evropskiot ete bc bi znacelo tranzistor za niski frekfrencii, bf za visoki, bd za snaga itn itn itn. Vo sekoj slucaj prakticni oznaki za razlika od amerikanskite kaj koi duri ne vidis vo katalog pojma nemas za sto e namenata. Slicno bese i so integralnite kola. Zborot mi e deka Rusija proizveduva elektronika i za voena i za komercijalna upotreba. Edna Jugoslavija proizveduvase svoi elektronski komponenti koga sme kaj toa, ne e toa nesto neznam sto.
Види јас си кажав што си кажав, но, во крајна линија не е ни битно, дали им фалат или не им фалат ракети на Русите. Баш како што ме немаше едно десетина дена кога немаше што да се кажи, така и сега планирав да престанам да пишувам.

Џабе е силење кој е и колку јак, сега ќе има голема офанзива на русите што ќе почне од следната недела и ќе трае сигурно две три недели.

Јас пишувам кога ќе се видат резултатите, а не ко некој да пишувам цело време колку се јаки Русите, за на крај да тресам зелени како некој ретарди дека Путин излегол наивен и глуп оти паднал на финта на Зеленски за примирје и затоа ја повлекол војската од Киев :pos:
 
W

wicked_1

Гостин
Vlade inzinerot e gem na forumot, opstopoznat ekspert.

Porano specijalnost mu bese tolkuvanje na snimki pribaveni na nelegalen nacin, odbrana od migranti i odbrana od tiranska platforma.

Sea se ima prefrleno na ruski tranzistori i ruska elektronika i povremeno za legitimni voeni celi debatira.

Ako vi se desi problem so radioto dodeka ste na voen front nekade so albanec do vas, da znaete kaj da se obratite.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Го прифакјам твоето размислување и се согласувам, но Југославија водела Прозападна политика и поради тоа ги пласирала своите производи на Запад, поради тоа што Тито се дистанцирал од Советскиот Сојуз добил милијарди долари помош што ги искористил за развој и и унапредување на стандардот и животот на граѓаните. Сите станови што се изградени и фабрики како и самата инфраструктура од небо не паднале парите.
Одговорот ми беше саркастичен но сепак ти успеа да ја доловиш суштината.
Еве денес гледаме овде на форумот доста русофили кои навиваат за Русија како демек носител на добро и благо а против САД како носител на лошо и Сатаната.
Истите тие најверојатно негуваат симпатии кон Југославија и го обвинуваат западот и САД како дежурен виновник за распадот на истата. Истите тие не разбираат или се прават дека не разбираат дека Југославија беше тоа што беше само и само бидејќи не беше во орбитата на влијание на СССР и Русија а делумно живееше од американска помош и кредити. Истите тие кои го обвинуваат САД и западот за распадот на Југославија тешко им е да сфатат дека Југославија се распадна од внатре а не од надвор. Едноставно гнила беше одвнатре поради историски меѓу етнички тензии и мржњи и дека истите се распламнаа не додека 'неврзаниот' Тито беше на власт(ова неврзан во наводници бидејќи сепак имаше повеќе помош и соработка од американците за разлика од советите) а откога српски националистички структури ја зграбија власта а кои секако беа поблиски до Русија отколку Америка(Милошевич).

И сите овие русофили кои сонуваат за некаков нов светски поредок во кој Русија ќе ја игра главната улога можат да сонуваат за такво нешто бидејќи Русија нема капацитет за такво нешто но ете како што гледаме има капацитет да напаѓа и растура суверени држави во Европа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Ako vi se desi problem so radioto dodeka ste na voen front nekade so albanec do vas, da znaete kaj da se obratite.
Wicked arno so me potseti. I kako, se pogodi ?
Se snajde, namali toa sto ti rekov da namalis okolu svetloto ili.. :cautious:
Автоматски споено мислење:

Види јас си кажав што си кажав, но, во крајна линија не е ни битно, дали им фалат или не им фалат ракети на Русите. Баш како што ме немаше едно десетина дена кога немаше што да се кажи, така и сега планирав да престанам да пишувам.

Џабе е силење кој е и колку јак, сега ќе има голема офанзива на русите што ќе почне од следната недела и ќе трае сигурно две три недели.

Јас пишувам кога ќе се видат резултатите, а не ко некој да пишувам цело време колку се јаки Русите, за на крај да тресам зелени како некој ретарди дека Путин излегол наивен и глуп оти паднал на финта на Зеленски за примирје и затоа ја повлекол војската од Киев :pos:
Vidi mozda im falat, mozi ne proizvele dobolno ili pojma nemam sto, no bidi siguren deka toa nema nikakva vrska so nabavka na elektronika, optika ili bilo sto od zapad. Nadvor od umot e toa. Toa ti idi nekako isto kako SAD da zavisi za antiradar materijalot na svoite stelt avioni od Rusija ili Nazi Germanija da zavisela od Britanija vo ww2 za motorite na svoite avioni so koi ja pocnale bitkata za Britanija. Ako ti ima logika toa togas i ova drzi voda.
Za drugoto manje vise si vo pravo okolu navivanjeto.
Okolu rezultatite, zavisi sto ocekuvas od konfliktot. Mene iskreno Ukraina ne mi e ni bitna, go racunam kako lokalen konflikt. Pointeresni mi se slucuvanjata na dolg plan i promenite vo svetot sto bi sleduvale a koi vekje se nadziraat. Zborot mi e ne e bitno dali rusite ili ukraincite osvoile nekoe selo ili go povratile se dodeka na globalen plan se slucuvaat promeni.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Навивам за САД затоа што знам дека се добрата страна во конфликтов. А и вие знаете, ама изгубени сте во свемирот па сте против тој запад од кој све ви зависи, копнеете да живеете кај нив, и комплетно државата ни зависи од нив. Лицемерни.
Пред малку жената му на оној пратеникот, заборавив му името, гледала ТВ па му рекла дека - Бајден издал извршна директива.
Сите кои се за САД да извршат харакири, како доказ дека се верни на газдата!
Тоа е само да се знае дека се на добрата страна на играва.

Тоа дека од западот све ви зависи, е познато, само де провери колку од онаа што го поседуваш дома има етикета маде ин Китајо?
Инаку кој не би копнеел да живее во благодетите на педерлукот и сите други развратни работи и понекоја интервенција за бубрег, рожница или сл., тој е “изгубен во свемирот“... по, по, по, по

Со ваков профил да разговараш сериозно е губење на време и божји грев.
Човекот не знае кој против кого со кого во Украина ама знае дека САД се на страната на доброто, значи тој верува во тоа и секаква аргументација која е во насока да го натера да подразмисли е непотребна, затоа што е исто како и кај секој верник, тој одлучил да верува без оглед на се, неговор право, но аргументација тука не помага.
Секој има право да бидне глуп колку што милува, само проблемот е што го злоупотребува тое свое право.

Некаде понекогаш и може да се види и нешто поинакво, само тоа е затоа што мора да се прикаже дека постои и нешто што вие го сакате, само не е за вас.

онаа што му е дозволено на Јупитер не му е дозволено на Вол-чо
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Американецот да ни го објасни светот
Слушнете го Ричард Фридман, основачот на приватната аналитичко-разузнавачка организација Стратфор.
Неколку поенти:

Главната американска стратешка цел отсекогаш била да НЕ се здружат Германија и Русија. Спојувањето на германскиот капитал и технологија со руските природни ресурси и човечка сила е единствената комбинација која на Американците им втерува страв во коски.

Ние не можеме да ја освоиме цела Евроазија. Затоа треба да го правиме тоа што Реган го правеше со Ирак и Иран. Ги финансираше двете страни за да се тепаат меѓу себе, а да не се тепаат со нас.

Рим не ја држеше под контрола цела империја со свои луѓе, туку со инсталирање про-римски владетели. Ќе имаш под контрола неколку провинции и ќе ги хушкаш едни против други.

САД сега прават санитарен кордон околу Русија. И Русија тоа го знае. За нив прашањето е дали можат од Украина да направат неутрална тампон зона или Запад ќе пенетрира во Украина и ќе дојде на 100 километри од Сталинград и на 500 километри од Москва. Статусот на Украина за Русија претставува витална закана. Русите не можат ова прашање едноставно да го заборават и да си бркаат работа.

Тука видеото
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.353
Поени од реакции
31.240
Прво, големите кинеските компании кои продаваат на запад мораат да играат претпазливо. Но официјалната кинеска политика е таа која решава што ќе биде и како ќе биде, така е дури и во САД а не па во Кина. Кинеските компании дури и да кажат нешто заради пи-ар, кинезите стоката што им треба на Русија и од која прават профит, ќе најдат начин да ја испорачаат - ете ако не под има Хјуавеи тогаш под некое друго име.

Второ, од насловот на текстот што е постиран на темата па до текстот во изворите - има големи разлики.

Еве го наведениот извор:
превод од насловот: Huawei sent part of the Russian office staff on vacation for a month
Russian employees were sent on vacation for a month in April: “There are no orders, so why should people go to the office - in a month they will either extend the vacation or return the employees from it.”
Порелевантно: ...the publication Izvestia reported, that Huawei has ceased to conclude new contracts for the supply of equipment to mobile operators due to possible American sanctions.
Sysoev: “It is likely that Huawei is revising its product line to supply products that do not use American technology to Russia,” he argues.
Ова е заради забраната на САД, дури и трети земји да не можат да користат амерички компоненти во производи кои се извезуваат во Русија.


И еве го изворот на наведениот извор:

Нема да преведувам, кој сака нека чита - ама ќе кажам дека нема врска со сензационалистичкиот наслов и текст што е постиран на тема поназад дека Хјуавеи ја бојкотира Русија. Како и секогаш, треба со размислување и барем малку со скепса да се зема било каква пропаганда информација а посебно кога иде од западен медиум и која звучи надвор од контекстот на реалноста.
Автоматски споено мислење:

Реалноста:

Shortly before Russia's invasion of Ukraine on February 24, Russia and China entered into contracts worth hundreds of billions of dollars. On February 4, Putin announced new Russian oil and gas deals with China worth an estimated $117.5 billion. On February 18, six days before the invasion, Russia announced a $20 billion deal to sell 100 million tons of coal to China. On the day of the invasion, China, lifting restrictions that had been in place previously due to concerns about plant diseases, agreed to buy Russian wheat.

All of these deals, by undermining Western sanctions on Russia, are lifelines to Putin and his war on Ukraine. "China could emerge as a major buyer for Russian wheat and sunflower oil as wide-ranging financial sanctions threaten Russia's agriculture trade flows to its traditional markets in Europe," S&P Global Commodity Insights wrote.
There is nothing new or surprising in China's decision to supply the lifeline that enables Putin to stay afloat. After Russia annexed the Crimean Peninsula in March 2014 and was met with Western sanctions, Russia turned to China. In May 2014, Russia and China signed a gas supply deal worth $400 billion, making China Russia's second-largest gas market after Germany. A February 2015 report by the European Council on Foreign Relations stated:

"After the European Union and the United States imposed sanctions on Russia [in 2014], President Vladimir Putin made a dramatic turn to China and signed a series of deals, including a $400 billion deal to export gas to China last May. Moscow is now attempting to reorient its entire economy towards Asia as a way to mitigate the negative impact of Western sanctions. For China, meanwhile, the Ukrainian crisis provided a unique opportunity to increase its access to Russia's natural resources, particularly gas, gain contracts for infrastructure projects and new markets for Chinese technology..."
In addition to undermining sanctions through the commodities trade, China is possibly also helping Russia hide its money. According to Foreign Affairs:

"Russia may have stashed tens of billions of dollars in reserve assets in opaque offshore accounts, where it holds dollar-denominated securities beyond the reach of international sanctions and asset freezes...there are signs, too, that Russia may have moved some of its dollars with help from a foreign government... It is not yet clear which intermediaries Russia would have used to stash Treasuries offshore. One strong possibility, however, is China, with which Putin now appears allied.



 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.097
Поени од реакции
4.284
Одговорот ми беше саркастичен но сепак ти успеа да ја доловиш суштината.
Еве денес гледаме овде на форумот доста русофили кои навиваат за Русија како демек носител на добро и благо а против САД како носител на лошо и Сатаната.
Истите тие најверојатно негуваат симпатии кон Југославија и го обвинуваат западот и САД како дежурен виновник за распадот на истата. Истите тие не разбираат или се прават дека не разбираат дека Југославија беше тоа што беше само и само бидејќи не беше во орбитата на влијание на СССР и Русија а делумно живееше од американска помош и кредити. Истите тие кои го обвинуваат САД и западот за распадот на Југославија тешко им е да сфатат дека Југославија се распадна од внатре а не од надвор. Едноставно гнила беше одвнатре поради историски меѓу етнички тензии и мржњи и дека истите се распламнаа не додека 'неврзаниот' Тито беше на власт(ова неврзан во наводници бидејќи сепак имаше повеќе помош и соработка од американците за разлика од советите) а откога српски националистички структури ја зграбија власта а кои секако беа поблиски до Русија отколку Америка(Милошевич).

И сите овие русофили кои сонуваат за некаков нов светски поредок во кој Русија ќе ја игра главната улога можат да сонуваат за такво нешто бидејќи Русија нема капацитет за такво нешто но ете како што гледаме има капацитет да напаѓа и растура суверени држави во Европа.
Наведи ни пар причини ради кои САД се носител на доброто...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom