Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    704

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.537
Хе хе, типчно меме, производ на шило како ZeroHedge целосно во служба на американските нафаташи ;)

Кризава со нафта и гас нема да биде толку голема да не се американските дворски игри на разно разни бизнис лобија...

Иначе Шеврон веќе почна да купува нафта, а и делумно да инвестира во Венецуела, практично најголемите залихи на нафта во светот.

Ќе се среди тоа со нафтата, а за технологијата на иднината, не знам каква ќе биде, ама знам дека нема да биде кинеска, а најмалце руска :D
Blazesiti, se si znaes ;) .
E posle pijal Cacko viski. E ke pija :toe:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Blazesiti, se si znaes ;) .
E posle pijal Cacko viski. E ke pija :toe:
Си знам бе Владе. Еве и друго што знам, на русиве му помина цел еден малезиски авион туркање, ова е гол тестис за нив. Побрзо лајна ќе јадат, отколку рускиве куртони да попуштат ;)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Добро ајде сега да се вратиме со информации за состојбата на теренот.

Противавионската одбрана околу Киев толку е добро поставена, што веќе некоја недела нема паднато ниту една ракета или нема авионски напад. Сега дел од таа противавионска одбрана се носи на исток.

Тоа и беше цел пред некој ден на SU-35 авион од 4++ генерација. Украинците го турнаа авионот кај Харков, а пилотот го заробија.

Плус за викендов.



Сигурно има и нови Џевелин. Од првата пратка од 300 џевелин, 280 ја погодиле целта :D
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.537
Си знам бе Владе. Еве и друго што знам, на русиве му помина цел еден малезиски авион туркање, ова е гол тестис за нив. Побрзо лајна ќе јадат, отколку рускиве куртони да попуштат ;)
Na toj so pederite od Holandija od pred destina godini, na toj mislis?
I za nego imav dilemi zosto kako, ete i toa go resivme konecno (y)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Инаку гледам има потврда за предавањето на Украинците во Марипул и тоа директно од Пономаренко.

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.537
Добро ајде сега да се вратиме со информации за состојбата на теренот.

Противавионската одбрана околу Киев толку е добро поставена, што веќе некоја недела нема паднато ниту една ракета или нема авионски напад. Сега дел од таа противавионска одбрана се носи на исток.

Тоа и беше цел пред некој ден на SU-35 авион од 4++ генерација. Украинците го турнаа авионот кај Харков, а пилотот го заробија.

Плус за викендов.



Сигурно има и нови Џевелн. Од првата пратка од 300 џевелин, 280 ја погодиле целта :D
Arno PVOto im e rusko, sovetsko oti ako bese natovska opremata so onie dvokrilcite za prskanje nivi ke gi bombardiraja i pak nisto nemase da pogodat. I posle pak loso za Rusite da zborat ;).
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
"Тајни доушник извештава да су пре сат времена два официра СБУ врло неформално прешла границу са Белорусијом и да су имали неке важне податке о пуцњави цивила од стране украјинских војника у Бучи, чији су лешеви потом отписани на Русе. Ако је то тачно, ускоро ћемо видети наставак украјинског циркуса."
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Инаку гледам има потврда за предавањето на Украинците во Марипул и тоа директно од Пономаренко.

Се извлекле или предале.

Да постави некој денешна мапа.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
97
Поени од реакции
202
Mnogu e teshko da se praj false flag u deneshto vreme na internet. Posebno ako e amaterski false flag kako ovoj na ukraincive i kako tie smeshnite false flags na rusite pred da pochne vojnata so nekoi kolibi unishteni. Dvete strani ne gi biva za false flag treba da ucat od majstorite.
Напротив, баш лесно се прави. Тоа што фринџ медиуми и новинари малку ќе лаат и ќе отворат очи на 2-3% од западна популација ништо нема да смени. За 5 години од сега кога ќе прашаш просечен Британец ќе ти каже Србите се касапи, Русите се убијци итн. Тоа дека нема никаков ефект на руската политика, нема, но битно е да се дехуманизира непријателот за ако треба некогаш и глатко да помине праќање на НАТО трупи во Украина.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.357
Поени од реакции
6.951
Најдов видео со подобар квалитет. Ја се извињавам, не мрда со раката човекот. @teneke во право си. Не е капка највреројатно туку некој објект или отсјај. Јас уште еднаш се извињавам, згрешив. Иако остануваат многу сумњиви чистите алишта после 4-5 дена, а оклоу телата е све кал и вода, сепак ова дека мрда не е точно, моја грешка.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.811
Поени од реакции
6.312
S. Korea dokolku saka, za 1 min ke ja porazi J. Korea..
Тоа се тие легендарни постови :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

Има и видео на NYT:

Досега се убиени илјадници украјински цивили, за точен број ќе почекаме да мине време и историјата да покаже што и како било, тотално уништување на цели стамбени блокови, куќи, секаква инфраструктура како што беше тоа со театарот во Мариупољ кој служел како скривница и се шпекулираше со 300+ мртви и 500+ ранети, откинати глави, екстремитети, вапоризирани лешеви.
Интересно што прорусите на форумов ниту еднаш не споменаа за изгинати украјински деца на пример а сега со лешевите на засега непотврдени руси дигнаа галама небаре е ова Сребреница (има тука неколку јузери кои тврдат дека Сребреница не се лучила, све тоа било лепено и монтирано).
Ќе треба да мине многу време за да се дознае што и како, во секоја војна прво страда вистината, сосема е можно украјински бранители да се предале на осветнички нагон и да убиле руски цивили, но треба да сочекаме за релевантно инфо.
Инаку и позирањето пред камери на заробени руски војници е спротивно на меѓународни конвенции и се смета за воен злочин.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom