Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.298
Точно, технологија, и од 45 навака владејат тие што имаат ракетна технологија, све друго се потрчковци. Ракетната технологија ја диктира политиката, да немаа русите се што имаа до сега ќе ги збришеше западот од лицето на земјата, вака ќе бидеме сведоци на обратен процес.
Северна Кореја има ракетна технологија :pos:
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.291
Ако проба некој да го дефинира западот со еден збор тој би бил хипокризија, дефинитивно. Мочка од цивилизација.
Автоматски споено мислење:

Северна Кореја има ракетна технологија :pos:
Затоа и опстојуваат како држава, и пре би типувал на нив него на Ј. кореја или Јапан да речеме.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.914
Поени од реакции
33.001
https://press24.mk/zatvor-do-pet-godini-za-odobruvanje-na-voenite-zlostorstva-vo-ukraina-na-fejsbuk?fbclid=IwAR179ochslaueI9yC9Z7PUNON21Vs5P7JoMvidgRSfu7Uo_V5kEdBDYRtc4

а законот кога е донесен ??? Сигурно во законот не е МЕРИЛО пропагандна војна туку пресуди на мериторни независни меѓународни институции..
Ти изгледа не знаеш дека и ние овде имаме Министерство за Вистина... Уште пред неколку години луѓе беа судени за банални коментари за грчките пожари.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.363
Поени од реакции
5.092

31.03 градоначалникот вели дека Русите си заминале, ни збор за масакрот.

Мртвите носат бела трака околу раката како Русите и цивилите што учествуваа во распределба на храна. Мислам дека 99% шанси има ова да е про-Руски “соработници на окупаторот“ убиени од страна на Азовци.

Или некоја будала ги потепала сите “сомнителни“ или етнички Руси па добила брилијантна идеја да им врзи бела трака околу раката за да се оправда дека потепал(е) саботери.

Прегледај го приврзокот 327700

Прегледај го приврзокот 327701


Ukrainian police posted on Facebook that they had conducted a “clearing op” in Bucha the day before videos emerged showing dead bodies scattered around the settlement, as the war of words over the alleged “war crime” continues.


Lat night, Sergey "Boatsman" Korotkikh, infamous Neo-Nazi & member of Azov, posted a video titled "The BOATSMAN BOYS in Bucha". At the 6 second mark you can clearly hear the dialogue: "There are guys without blue armbands, can I shoot them?" "Fuck yeah"
еве што вели пратеник во украинската Рада за тнр. масакар во Буче.

режијата и сценариото се на МИ6, а актерите се од СБУ
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
Во контекст на претходно што објавив дека Путин ги ослободува програмерите од служба во армијата сега ова:

The scale of the apparent brain drain was laid bare last week by Sergei Plugotarenko, the head of the Russian Association for Electronic Communications, an industry lobbying group.

“The first wave – 50,000-70,000 people – has already left,” Plugotarenko told a parliamentary committee.

Only the high cost of flights out of the country prevented an even larger mass exit. Another 100,000 tech workers nevertheless might leave Russia in April, Plugotarenko predicted.


Не знам дали бројката што ја даде @jamajka за 400.000 програмери во Русија е точна, но ако е тогаш мин 12% од програмерите се замината, а уште 25% се очекува да заминат во април.
Се селат, претежно во Грузија. Е сега, дали само формално (Абхазија, Осетија, банкарска сметка) или реално физички, тешко е да дознаеш ако директно не соработуваш со нив и не ти веруваат. Прилично таинствени се на темата.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.824
Поени од реакции
4.529
Ни тоа што не си објективен не е проблемот. Никој не е целосно објективен (иако некои од нас се трудиме).
Проблемот е што ти не се ни обидуваш да размислиш со своја глава, туку еднострано пласираш информации - и потоа се лутиш кога некој ти укажува факти дека пласираното е очигледно погрешно.
спушти се на земја малку пријателе, згази на цврсто тло, многу лебдиш над сите нас
Дискусија не е пласирање на две пропаганди, и последователно меѓусебно игнорирање.
Дискусија е разговарање и размислување за достапните факти (во пласираните пропаганди, или од било каде).
се слагаме, ова е точно, ама ти забораваш дека твоите „факти“ се исто толку матни колку моите
Тоа јас што ти го кажувам се факти.
На пример еве ги фактите за тој настан:
1. има снимки два дена претходно како го „ослободуваат“ Буча (читај, влагаат откако Русите го напуштиле), и никаде не се гледаат убиени луѓе на улиците
2. градоначалникот на Буча жив насмеан дава изјави, ништо не кажува за убиени цивили
3. Тоа Буча е некое г’з место, не е дека убиениве биле во голем град во некој збутан кварт каде што никој не стигнал да влезе па никој не видел
4. тек неколку дена после влагањето на Украинците во Буча наеднаш снимки со куп убиени по улиците
Болд = алал да ти е
1. од истите улици се снимките? ги препозна разликите пред и потоа? - не, не се
2. па ако влегол прво во празни улици, логично е да е насмеан, да не треба да плаче предвреме ради превентива?
3. таман, г'з место е, сега проверив со мерки на гугл мапс, малце поголемо местенце од Битола е, дуќанчина ситна риба. Ако доволно одзумираш и Токио изгледа големо колку Мамутчево
4. Мосул го чистеа година и половина во модерна урбана борба, ама неколку дена изгледа се многу голем период за претходно окупиран град од втората светска сила на светот.... куку мене
Тоа се фактите.
Размислувањето е дека убиените е нелогично сите да се чисти и сите паднати како покосени. Имаше некој уште со точакот меѓу ноги, други по двајца во парови паднати како што оделе... Немало ранетите да се влечат накај куќи? Или Русиве сите со headshot во движење ги погодиле? Тоа е можно само со хемиско оружје (кое никој не го спомна), или со касетни бомби (што ќе продуцираше мелено месо и човечки делови на сите страни, наместо чисти и мирно легнати луѓе). И снимки од убиените кои искачаат неколку тек дена подоцна? И веднаш сите западни држави даваат синхорнизирани (по време и содржина) изјави?

Нема логика, полна е со дупки приказнава. Па сеедно што тебе ти ја раскажал другар од Украина. На лице место да не бил присутен кога Русите наводно ги убивале цивилите?
многу е лесно да се побиеш сам себе си со глупостиве што ги напиша. Отвори на јутуб или било кое друго место каде што има слики и снимки од борби во урбани средини. Бивша СФРЈ, Грозни, Тбилиси, Рамади, Фалуџа, Мосул, Рака, Алепо, Дамаск...... спореди ги снимките и сликите и види дали има сличности. Види дали на тие снимки мртвите врескаат од среќа
линкот што јас го споделив, беше многу реален во моите очи, можда твоите суперкогнитивни способности видоа нешто што не видов јас
јас видов на сликите мртви тела со згрудчени локви крв до нив, има една слика која крвната трага е развлечена, што укажува на движење. Згрудчена или исцедена крв укажува дека крвта не е свежа туку дека стоела таму некое време - неколку дена
Влажен коловоз укажува дека врнело сега скоро, вајда вода ке ја измие трагата?
Што виде ти? де објасни ми на линкот што го пратив што виде ти?
Нема логика, полна е со дупки приказнава. Па сеедно што тебе ти ја раскажал другар од Украина. На лице место да не бил присутен кога Русите наводно ги убивале цивилите?
ако читаш, ќе прочиташ, дека се криел во скривница. види ми болд
другар мој кој е Русин и живее во Киев во некое предградие ми го прати линков
вели дојдоа русите и пукаа по се што се движи, дури и кучиња. Тие што биле по подруми и скривници преживеале.
Комшиите негови биле заврзани и застрелани. Комшиката била трудна и преживеала ама нејзиното дете не, како и мажот и.
Изгледа бебињата се нацисти
црева ми се превртеа од сликите што ми ги објасни, никогаш повеќе нема да бидат исти овие луѓе. Омразата длабоко ќе се вкопа
Пошто некако не си ми сигурен дека го знаеш поимот - факти инаку се информации кои се потврдени како точни и неспорни.
Факти не се приказните (твои или на другарти, или од украинските центри за специјална војна). Факти се работите кои ти ги набројав на почетокот на постов. Факт е дека Русите ја напуштиле Буча на 31-ви. Факт е дека снимките излегуваат цели неколку дена после влагањето на Украинците во Буча. Факт е дека цивили убиени со огнено оружје не изгледаат како да се убиени со екстра потентно хемиско оружје (искрено и не знам за хемиско оружје кое убива инстантно, за некој да падне на лице место и да умре во моментот).
болд: факти е тоа ти што збориш и ништо друго
1. Факт е дека Русите ја напуштиле Буча на 31-ви, = ОК ама што направиле пред да ја напуштат Буча? Остануваме да видиме после нив
2. Факт е дека снимките излегуваат цели неколку дена после влагањето на Украинците во Буча = и наоѓаат мртви цивили на улици кои изгледаат како да стоеле таму некое време
3. Факт е дека цивили убиени со огнено оружје не изгледаат како да се убиени со екстра потентно хемиско оружје (искрено и не знам за хемиско оружје кое убива инстантно, за некој да падне на лице место и да умре во моментот). = што укажува дека пред неколку дена, некој употребил огнено оружје на цивилите а локвите крв потврдуваат дека не се помрднати од местото
Факт е дека цивили убиени со огнено оружје не изгледаат како да се убиени со екстра потентно хемиско оружје (искрено и не знам за хемиско оружје кое убива инстантно, за некој да падне на лице место и да умре во моментот).
1. Ти веројатно не очекуваше дискусија за ова, ама малку е неразумно да постираш нешто на јавен форум и да не очекуваш дискусија.
2. Тој настап „игнорирај ме и ќе те игнорирам“ е целосно неразумен...
3. Очекувањата ти се неразумни, евентуално да си отвориш блог и да постираш мислења таму (без секција за коментари).
1. очекував дискусија, жешка тема е. Ама не очекував дека некој ќе ми се закачи и ќе мава со глава во ѕид. Не очекував некој да левитира над мене како Бог.
2. Напротив, многу е разумен. Штом видов колку јак став имаш „јас се знам - ти појма немаш“ нема што да се убедуваме после тоа. Јас ќе ти реплицирам на секој еден збор како до сега, ама тоа нема ефект, не е дека ти нема да си ја тепаш истата песна како да не сум те цитирал
3. за ова си во право, имав убави очекувања кои ти ги разочара
@Klinton зошто бе вака Британците да одбиваат состанок и истрага за случувањата во Буча?
Reality check: Ако злосторниците се Русија, тогаш зоштo се единствени кои бараат Советот за Безбедност да одржи состанок?
Шо ги знам, не ги пасам. Цитиран сум си сам да видиш што пишува, не ми мењавај тема и не ми прави дигресија од кажаното. Јас не дискутирав геостратегија
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Инвентивност во технологија, во економија и се разбира во политика.

Сите заедно доведоа до крах на СССР и целиот блок, а светот зависеше само и само од американскиот пазар и долар.

Во крајна линија од пред 12000 години после последното ледено време, владеле тие што имале технологија, а не ресурси.

Ресурсите се релативна работа, џабе му е на Русиве сета нафта што ја имаат, ако западот почни да вози на хидроген или струја или нешто трето ... ;)
Или да направат летечки коли на воздух, а? Е тогаш стварно ќе го јадат Русите.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.039
Поени од реакции
22.394
Северна Кореја има ракетна технологија :pos:
Има и тоа благодарение на една источноевропска држава која шиткаше секаква технологија на кој стигне па поради тоа САД решија да ги притиснат да ги дадат нуклеарките на Русија пред и тоа да шитнат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.914
Поени од реакции
33.001
Добро, сериозно не гледаш ништо чудно во тоа што Русите го напуштаат местото на 31-ви, неколку денови никој ништо не гледа од мртви цивили, и после на 4-ти наеднаш покољ по улиците? Не ти е чудно зошто ЕУ не скока и не се пенави со барања за истрага за воени злостроства, зошто Британија активно саботира обиди за свикување состанок на Советот за Безбедоност?

Настрана белите ознаки на рацете кои се прича сама за себе (ама другар ти уште не ти ја раскажал).
Автоматски споено мислење:

Има и тоа благодарение на една источноевропска држава која шиткаше секаква технологија на кој стигне па поради тоа САД решија да ги притиснат да ги дадат нуклеарките на Русија пред и тоа да шитнат.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.363
Поени од реакции
5.092
Добро, сериозно не гледаш ништо чудно во тоа што Русите го напуштаат местото на 31-ви, неколку денови никој ништо не гледа од мртви цивили, и после на 4-ти наеднаш покољ по улиците? Не ти е чудно зошто ЕУ не скока и не се пенави со барања за истрага за воени злостроства, зошто Британија активно саботира обиди за свикување состанок на Советот за Безбедоност?

Настрана белите ознаки на рацете кои се прича сама за себе (ама другар ти уште не ти ја раскажал).
Автоматски споено мислење:


хм, ти изгледа немаш другар Русин во Украина да ти раскаже и тебе една приказна, па си зел за слободно да се расправцаш со неговиот другар.

Убаво ти вели, само уште да ти нацрта, дека на 31.03. Русите заминале, дошле .... и така едно 2-3 дена славеле ослободуење, на 3-4 ден гледат по улиците мртви тела, и сега кој ги убил па разбира се Русите, дошле ноќе додека овие .... спиеле и бум бум бум, а овие од славењето ништо не чуле.
Ако ЦНН, ББЦ, Слободнаја Еуропа и другите демократски медиуми нешто објават а другарите потврдат тогаш тоа е така и никако поинаку.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
192
Поени од реакции
596
Mnogu e teshko da se praj false flag u deneshto vreme na internet. Posebno ako e amaterski false flag kako ovoj na ukraincive i kako tie smeshnite false flags na rusite pred da pochne vojnata so nekoi kolibi unishteni. Dvete strani ne gi biva za false flag treba da ucat od majstorite.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.298
Хе хе, типчно меме, производ на шило како ZeroHedge целосно во служба на американските нафаташи ;)

Кризава со нафта и гас нема да биде толку голема да не се американските дворски игри на разно разни бизнис лобија...

Иначе Шеврон веќе почна да купува нафта, а и делумно да инвестира во Венецуела, практично најголемите залихи на нафта во светот.

Ќе се среди тоа со нафтата, а за технологијата на иднината, не знам каква ќе биде, ама знам дека нема да биде кинеска, а најмалце руска :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom