Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
19 март 2011
Мислења
12.842
Поени од реакции
14.213
Многу од Шаркив. Кај што е жестоко. Што има некој од Лвив или Черновиц да бега засега? Место да прифатиш што су чул од тие што бегаат ти бараш рачки демек не се тие за слушајне. Малце мизерно.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Харков ти е украински град во глобала и не е дел од Донбас (ЛНР и ДНР) и југот каде што има претежно руско население.
И дај не ме зезај, зошто би бегал некој од Лвив...па тие 3-4 милиони што ја напуштија Украина се грото од места каде што е мирно моментално, искористија шанса да му ја киднат.

Кога се збори за нацисти што малтретираат луѓе во Украина 8 години се мисли на говна ко АЗОВ кои оперираат во области населени со Руси.
Затоа во Мариупол имаш еден месец битка за градот пошто се чисти буквално зграда по зграда (плус по некое школо и болница). Знаат дека русите нема да го срамнат градот пошто нивни луѓе живеат таму и ги користат како жив штит, не им даваат да се евакуираат. Можеш на youtube да видиш интервјуа од граѓани на Мариупол што имаат да кажат за ситуацијата и кого обвинуваат.

Во Донетцк и Луганск сепаристите од 2014 се борат со украинците. Не е тоа нешто ново, само сега е на поголемо ниво.
Место да прифатиш што су чул од тие што бегаат ти бараш рачки демек не се тие за слушајне. Малце мизерно.
Каде тоа ја викам дека тие луѓе треба да се игнорираат и не треба да се слушаат?

Јас не викам дека Украинците гледаат на Русите како ослободители и со отворени раце ги пречекуваат, напротив. Многу добро ми е јасно колку ги мразат. Јас се сожалувам со тие луѓе, секогаш сум против војна и насилство.

Само кога веќе се случуваат некои работи во светот не гледам зошто не би ги коментирале, посебно на форум. Пример ситуацијава во Украина е доста комплицирана, а ти ептен црно-бело ја гледаш. Тоа што јас ти кажувам дека луѓето од југоистокот на Украина живееле различно последните 8 години од останатите жители во државата и многумина од нив моментално на руската инвазија не гледаат исто како некој од Лвив не значи дека навивам за Русија, туку само изнесувам факти.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.140
Поени од реакции
5.894
Ako Makedonija pocne da gi granatira Tetovo, Gostivar, ubiva Albanci bez nikoj da odgovara sto mislis Albancite tuka i onie od Kosovo i Albanija mirno ke sedat ?
Znaci pravime muabet za mnogu poslabi drzavi a ti ocekuvas deka svetska sila kako Rusija ke sedela na strana i gleda kako ubivaat nivno naselenie
Сепаратистите први почнаа, нешто слично како и кај нас. Шиптaрите први нападнаа полициски станици и правеа заседи. И тогаш се случуваше нешто слично како и сега во Украина - Косово праќаше нивни луѓе да се борат против нас (како што и Русија праќаше нивни војници да се борат против Украина), но за разлика од Русија - Косово не е моќна држава да може да прати цела војска да ни ја срамни државата со земја.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Харков ти е украински град во глобала и не е дел од Донбас (ЛНР и ДНР) и југот каде што има претежно руско население.
И дај не ме зезај, зошто би бегал некој од Лвив...па тие 3-4 милиони што ја напуштија Украина се грото од места каде што е мирно моментално, искористија шанса да му ја киднат.

Кога се збори за нацисти што малтретираат луѓе во Украина 8 години се мисли на говна ко АЗОВ кои оперираат во области населени со Руси.
Затоа во Мариупол имаш еден месец битка за градот пошто се чисти буквално зграда по зграда (плус по некое школо и болница). Знаат дека русите нема да го срамнат градот пошто нивни луѓе живеат таму и ги користат како жив штит, не им даваат да се евакуираат. Можеш на youtube да видиш интервјуа од граѓани на Мариупол што имаат да кажат за ситуацијата и кого обвинуваат.

Во Донетцк и Луганск сепаристите од 2014 се борат со украинците. Не е тоа нешто ново, само сега е на поголемо ниво.

Каде тоа ја викам дека тие луѓе треба да се игнорираат и не треба да се слушаат?

Јас не викам дека Украинците гледаат на Русите како ослободители и со отворени раце ги пречекуваат, напротив. Многу добро ми е јасно колку ги мразат. Јас се сожалувам со тие луѓе, секогаш сум против војна и насилство.

Само кога веќе се случуваат некои работи во светот не гледам зошто не би ги коментирале, посебно на форум. Пример ситуацијава во Украина е доста комплицирана, а ти ептен црно-бело ја гледаш. Тоа што јас ти кажувам дека луѓето од југоистокот на Украина живееле различно последните 8 години од останатите жители во државата и многумина од нив моментално на руската инвазија не гледаат исто како некој од Лвив не значи дека навивам за Русија, туку само изнесувам факти.
Харков е наjголемиот рускоjазичен град (100%) надвор од Русиjа. Половина са етнички руси. Истата е состоjбата и во jугот Одеса, Херсон, Днепр. Зашто во "ослободениот" Херсон излегуват на улица со украински баjраци не со руски?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.507
Поени од реакции
22.975
Со колку Украинци си зборнал да знаеш од кого бегаат? Овде веќе пристигнуваат во голема бројка, друго кажуваат од тебе. Кому да се верува?
a im veruvate taka i na tie od pakistan i afrika? sto sakas da slusnes ke ti kazat samo da ostanat. pola od niv ne se ni od zagrozeni mesta, bitno dobija status na izbeglici i ke ostanat u eu.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.354
Поени од реакции
21.866
a im veruvate taka i na tie od pakistan i afrika? sto sakas da slusnes ke ti kazat samo da ostanat. pola od niv ne se ni od zagrozeni mesta, bitno dobija status na izbeglici i ke ostanat u eu.
Кано, не знам од АУС колку си во допир со дешавките во Европа а камоли со луѓето што се дојдени овде. Значи масовно напуштаат жени и деца Украина ги оставаат мажите назад во војна за да добијат статус во ЕУ. Звучи логично.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.100
Поени од реакции
4.881
Сепаратистите први почнаа, нешто слично како и кај нас. Шиптaрите први нападнаа полициски станици и правеа заседи. И тогаш се случуваше нешто слично како и сега во Украина - Косово праќаше нивни луѓе да се борат против нас (како што и Русија праќаше нивни војници да се борат против Украина), но за разлика од Русија - Косово не е моќна држава да може да прати цела војска да ни ја срамни државата со земја.
нема ништо слично со “кај нас“, секогаш ќе има работи кои даваат иста слика, ама тоа е затоа што се работи за ист мајстор а не дека е исто.
Судирот во Украина повеќе наликува на војна на цивилизациите, ги има сите потребни атрибути, тнр западна цивилизација (педерлук, декаденција и се останато што ја краси) против источната цивилизација која се држи до традиционалните вредности и сака да ги задржи.

Она што се случуваше кај нас е: качачка банда подржана од Калето и другите јастреби(Гр+УК+Фр), ја извршуваше за нив валкана работа за да не си ги валкат рацете самите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.507
Поени од реакции
22.975
Многу од Шаркив. Кај што е жестоко. Што има некој од Лвив или Черновиц да бега засега? Место да прифатиш што су чул од тие што бегаат ти бараш рачки демек не се тие за слушајне. Малце мизерно.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
ne be nisto super im e u lviv... sigurno i bolje od berlin...

sekoj so 2 grama mozok koristi situacija da kidne. moj prijateli momentalno se u svedska, ni stanot u kiev ni nisto ne gi interesira, samo da sredat papiri da ostanat ako mozelo...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.842
Поени од реакции
14.213
Харков е наjголемиот рускоjазичен град (100%) надвор од Русиjа. Половина са етнички руси. Истата е состоjбата и во jугот Одеса, Херсон, Днепр. Зашто во "ослободениот" Херсон излегуват на улица со украински баjраци не со руски?
Убаво викаш, рускојазичен. Тоа во советско време им бил наметнат руски па сега на многу им е мајчин јазик, ама етнички руси се накај 30%. Плус тука не се водеа битки и немаше гранатирање од страна на украинската армија последните 7-8 години како во Донбас.

Во Мариупол е централата на АЗОВ, затоа таму и во ЛНР/ДНР највеќе има антагонизам кон украинската држава.

Не знам зошто ми пишуваш "ослободен" кога јас на ситуацијава гледам како инвазија, не ослободување. Иначе во Херсон освен првите денови од окупацијата, немам видено дека има нови немири. Вчера прочитав дека ќе се воведувале рубљи и руска администрација во градот/регионот. Ако е вистина ништо чудно да се спремаат да го анексираат овој дел.

За Одеса и Днепр не знам, ништо не се случува сега за сега.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Полека, прв месец е. Кога ќе дојде есен, па ќе сфатат Украинците дека не завршува брзо ова, дека децата ќе им пропуштат години образование, дека работните места нема да им се вратат, тие 4 милиони ќе станат 14.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Сепаратистите први почнаа, нешто слично како и кај нас. Шиптaрите први нападнаа полициски станици и правеа заседи. И тогаш се случуваше нешто слично како и сега во Украина - Косово праќаше нивни луѓе да се борат против нас (како што и Русија праќаше нивни војници да се борат против Украина), но за разлика од Русија - Косово не е моќна држава да може да прати цела војска да ни ја срамни државата со земја.
САД и нато први почнаа со Мајдан и нивните снајперисти што убиваа цивили и тоа од нив платени шарени и снегулки.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.100
Поени од реакции
4.881
Убаво викаш, рускојазичен. Тоа во советско време им бил наметнат руски па сега на многу им е мајчин јазик, ама етнички руси се накај 30%. Плус тука не се водеа битки и немаше гранатирање од страна на украинската армија последните 7-8 години како во Донбас.

Во Мариупол е централата на АЗОВ, затоа таму и во ЛНР/ДНР највеќе има антагонизам кон украинската држава.

Не знам зошто ми пишуваш "ослободен" кога јас на ситуацијава гледам како инвазија, не ослободување. Иначе во Херсон освен првите денови од окупацијата, немам видено дека има нови немири. Вчера прочитав дека ќе се воведувале рубљи и руска администрација во градот/регионот. Ако е вистина ништо чудно да се спремаат да го анексираат овој дел.

За Одеса и Днепр не знам, ништо не се случува сега за сега.

Бидејќи оставаш впечаток дека си упатен во работите, можеш ли да ни кажеш каков јазик говореле во Харков пред советското време?
И уште нешто ако по влегување на туѓа војска во некое населено место не е воспоставена окупациона власт, за што се работи за ослободување или инвазија?
Благодарам.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Lol sporedbava

Us vlegoa vo Iraq so laga deka Sadam Husein imal oruzje za masovno unistuvanje, od druga strana Rusija stiti svoe Rusko naselenie vo Ukraina. Rusija bese dovolno trpeliva site ovie godini da se najde resenie, Ukraina da gi trgne nazi grupive sto pukaa redovno vrz Doneck ama nisto od toa. Imase obid na Zelenski da trgne del od tie grupi imas duri i video koga gi poseti na frontot, ama bese klasicno odjeban od istite za taa namera.. verojatno i se plasi od niv a i slatki se amerikanskite pari na koi im odgovara bratski narodo da se tepaat izmegju sebe.
Во Киев го штитеа Доњецк? Братскиот народ како нашиот братски народ Бугарија? 2 држави един народ?
Истата реторика од Бугарија кон нас беше и од Русија кон Украина. Тоа е братски народ?
Добар whataboutism користите на темава, некој испаѓа со критика за војнава и одговорот е "ама Америка и Ирак".

Добро ве изматкале изгледа со наративот за денацификација, како што Буш и Блер ги маткаа западњаците со оружјето за масовна деструкција :)

Ако е океј тоа што 4милиони жители си ги напуштиле живеалиштата и над 2к цивили загинале, тогаш не знам што да ти речам.

Трагично.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Убаво викаш, рускојазичен. Тоа во советско време им бил наметнат руски па сега на многу им е мајчин јазик, ама етнички руси се накај 30%. Плус тука не се водеа битки и немаше гранатирање од страна на украинската армија последните 7-8 години како во Донбас.

Во Мариупол е централата на АЗОВ, затоа таму и во ЛНР/ДНР највеќе има антагонизам кон украинската држава.

Не знам зошто ми пишуваш "ослободен" кога јас на ситуацијава гледам како инвазија, не ослободување. Иначе во Херсон освен првите денови од окупацијата, немам видено дека има нови немири. Вчера прочитав дека ќе се воведувале рубљи и руска администрација во градот/регионот. Ако е вистина ништо чудно да се спремаат да го анексираат овој дел.

За Одеса и Днепр не знам, ништо не се случува сега за сега.
Имаше во недела проукраински митинг наjголем досега. Се спремаат обиди од русите за Херсонска народна република. Не им оди отпорот е голем. Признава се и на руските телевизии дека за 8 години много е променето во однос консолидациjа на украинското обштество. Се пак за анексиjа треба да има некоj легимитет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom