Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Украинците ослободиле три града источно од Киев, кај што ви кажав вчера дека има три котли во кој што се опколени помали групи руски војници.

Воедно скршена е блокадата кај Суми и може да се снабдува градот сега.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Ништо не се сменило. И до сега парите одеа таму па банката беше обврзана да смени 80% одма во рубљи. Реално после плаќање што сакаат може да прават.
celta e postignata... bez da mora poveke da ve pritiska... ke bide i toa ako treba
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
kutrite rusi, sigurno nemaat hrana i benzin... plus smrznuvaa do pred nekoj den...
Да. ОД друга страна Путин ко погача на лице се направил.
Автоматски споено мислење:

celta e postignata... bez da mora poveke da ve pritiska... ke bide i toa ako treba
Мислиш стабилизација на рубљата? Привремено да. Понатака ќе видиме.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Да. ОД друга страна Путин ко погача на лице се направил.
Автоматски споено мислење:


Мислиш стабилизација на рубљата? Привремено да. Понатака ќе видиме.
ponataka bas ke vidime.... winter is comming
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Удри една споредба за мерките и санкциите кои светот и ги воведе на САД поради нападот врз Ирак и истите при нападот на Русија кон Украина.
Нели секад се поаѓа од себе прво. Ние така пративме едно батаљонче да се обучава таму. Некој продолжија фриленс во Афганистан, некој преку Арм, па станаа со чинови некој професори и уважени граѓани. Од цивилите млатеа пари по бази сечејки компир, и давај газ на америчките војници. Некој продолжија и во авганистан.

Тоа беа нашите санкции.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.220
Ништо не се сменило. И до сега парите одеа таму па банката беше обврзана да смени 80% одма во рубљи. Реално после плаќање што сакаат може да прават.
Да но претходно Русите во глобала не ги конвертираа одма во рубљи него ги чуваа во евра и долари по европските банки каде што им ги замрзнаа сметките и немаат пристап на тие пари. Сега Русија ќе има чист прилив на Европски пари секојдневно, пари што ќе можат да ги користат. Санкции нешо?

Во глобала на двете страни не им одговара прекин на соработка, па си најдоа middleground што дома ќе го продаваат како победа, а уствари и тие и тие свиткаа кичма.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Царе, ти беше меѓу најгласните за тоа дека сега ќе секне гасот. Шу се деси?
Царе јас не сум викал дека ќе секне гасот, некој друг цар си читал тоа, инаку нормално нема да секне гасот кога си плаќаат за него како папчиња, оние истите кој истураа водка на улица за да пропадне руската економија, и покрај санкции бранови русофобија на крај пак ја плаќате воената машинерија на Путин, луѓе без никакво достоинство, па мме јас ако некој не сакам не сакам очи да му видам ни гас му сакам ни нафта:)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.373
Абе мислев Путин е дојден да ги спаси Украинците од нацистите.
Како и за други теми, се погрешно мислиш. :D
Влегоа за да ги спасат Русите кои живеат во Украина од злосторствата на нацистите, а не да ги спасат Украинците. Успат да спречат во Украина да се донесе оружје (НАТО), со кое ќе може да се направи поголема штета на Русија. Значи подобро спречити, него лечити.
Украинците кога се глупи, подмитливи, пасивни, им нема спас, немиен ќе си го јадат, како што и ние си го јадеме.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Да но претходно Русите во глобала не ги конвертираа одма во рубљи него ги чуваа во евра и долари по европските банки каде што им ги замрзнаа сметките и немаат пристап на тие пари. Сега Русија ќе има чист прилив на Европски пари секојдневно, пари што ќе можат да ги користат. Санкции нешо?

Во глобала на двете страни не им одговара прекин на соработка, па си најдоа middleground што дома ќе го продаваат како победа, а уствари и тие и тие свиткаа кичма.
Русија и онака дел од девизите може да ги користи. Вака ја стабилизира валутата. Нивната народна банка ќе штанца рубљли, не знам што ќе биде кога ќе олабат санкциите. Многу рубљи на пазар. Кој сега купува рубљи? Русите сакале неќеле мора да ги користат. Немам податок колку на црна пазар е курсот да купиш Евро или долар кога и онака обичниот Русин не може официјално да купува странски валути во Русија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Американците викаат дека сега русите се консолидирале и започнале пореално да настапуваат на теренот, без изложување на единците на беспотребен ризик.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Украинците кога се глупи, подмитливи, пасивни, им нема спас, немиен ќе си го јадат, како што и ние си го јадеме.
Ова си скроз у право. Кружат информации кај што бегаат украинци во помирните места, овие тродупло поскапо им го рентаат станот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Да но претходно Русите во глобала не ги конвертираа одма во рубљи него ги чуваа во евра и долари по европските банки каде што им ги замрзнаа сметките и немаат пристап на тие пари. Сега Русија ќе има чист прилив на Европски пари секојдневно, пари што ќе можат да ги користат. Санкции нешо?

Во глобала на двете страни не им одговара прекин на соработка, па си најдоа middleground што дома ќе го продаваат како победа, а уствари и тие и тие свиткаа кичма.
pa ne e bas taka... rusite u sekoe vreme pak mozat a i veke vikaat deka ke se smeni plakanjeto sekako ali popoleka. celta si ja postignaa samo so zakana a deka se smeni, ke se smeni sigurno pogotovo ako prodolzat sankciite. druga rabota e sto dolarot e celosno isklucen od ovie tranzakcii euro/rub ke se tera nekoj mesec pred pak da gi sprzhat...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.220
Русија и онака дел од девизите може да ги користи. Вака ја стабилизира валутата. Нивната народна банка ќе штанца рубљли, не знам што ќе биде кога ќе олабат санкциите. Многу рубљи на пазар. Кој сега купува рубљи? Русите сакале неќеле мора да ги користат. Немам податок колку на црна пазар е курсот да купиш Евро или долар кога и онака обичниот Русин не може официјално да купува странски валути во Русија.
Ко да прочитав негде дека е 140 на црн пазар ама не ме фаќај за збор.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Како и за други теми, се погрешно мислиш. :D
Влегоа за да ги спасат Русите кои живеат во Украина од злосторствата на нацистите, а не да ги спасат Украинците. Успат да спречат во Украина да се донесе оружје (НАТО), со кое ќе може да се направи поголема штета на Русија. Значи подобро спречити, него лечити.
Украинците кога се глупи, подмитливи, пасивни, им нема спас, немиен ќе си го јадат, како што и ние си го јадеме.
Е па тоа е проблемот де. Има руси во многу европски држави, па сега се испосраа од страв.

Од друга страна русите излегоја дека биле уште по подмитливи и поглупи и сега заглавија во Украина.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.220
pa ne e bas taka... rusite u sekoe vreme pak mozat a i veke vikaat deka ke se smeni plakanjeto sekako ali popoleka. celta si ja postignaa samo so zakana a deka se smeni, ke se smeni sigurno pogotovo ako prodolzat sankciite. druga rabota e sto dolarot e celosno isklucen od ovie tranzakcii euro/rub ke se tera nekoj mesec pred pak da gi sprzhat...
Така и мене ми изгледа, ама ќе видиме дали ќе успеат во тоа.

Медведев имаше интересни изјави вчера

“The world is gradually moving towards a new logic of global relations,” the deputy chairman of the Russian Security Council said.

“It is impossible to trust those who freeze the accounts of other states, steal other people’s business assets and personal possessions, compromising the sanctity of private property,” he added.
“The era of regional currencies is coming,” he said, warning that they would have to negotiate a new financial order “no matter if they want it or not.”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom