Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Абе мислев Путин е дојден да ги спаси Украинците од нацистите.
a што не ти е јасно во тоа? Денацификација и демилитаризација... Баш тоа ти е демилитаризација, уништување на оружјето на Украинците.. Све што гаѓаа, погодија русите и баш ја маваат воената опрема..
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ние ја добивме модерната држава без војна. Хрватите ја добија крваво, илјадници загинати, разрушени градови. 30 години подоцна, разликата меѓу државите е евидентна.
Безразлика дали се богати или не, си имаат етнички чиста држава и никакви бујар османовци или странски амасадори не одлучуваат во нивно име. Украинците пробуваат да го постигнат истото. Дали ќе успеат, ќе видиме.
Па и да и не. Многу фактори се во игра. Еве Хрватска имаше подршка додека Краина ја имаше само Србија за подршка и директно не се вклучи. Ако тоа што викаш е целта на етнички чиста држава треба да сфатат дека треба да прават етничко чистење на народ чија матична држава е втора/трета најмоќна армија во свет.Украинците ќе го постигнат истото само што нема да направат етничко чистење затоа што добар дел од територијата источно од Дњепар каде живеат Русите ќе ја изгубат.
Уште фали да ги отсечат и во Одеса и да немаат пристап до море и ете им ја етнички чистата држава преполовена. Требаше на долг рок да играат ама сами си знаат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.337
Поени од реакции
31.207
И шо викате убоо им е на Русите а?


Овој очигледно е доволно млад да не се сеќава на времето на „демократизацијата“ (додека пресетадел бил Јелцин). Целосно отварање кон запад со голема (и неоправдана) надеж за подобро утре, масовно влегување на западните компании во Русија... И како резултат добиваат многу поголема сиромаштија и човечки страдања отколку во најлошите од лошите времиња на Советскиот Сојуз.

Ако мора да се издвои еден уникатен настан зошто Путин дојде на власт, зошто доби и зошто задржува масовна, не масовна - огромна подршка од рускиот народ... Тогаш тоа е баш тој момент кога се отвараат кон западот - и добиваат к*р поголем за возврат. Вакви феминизирани како ликот од видеата, без разбирање дека како државата им е нападната и дека заради тоа утре истиот може да изгуби буквално сѐ што има (вклучително и правото да профитира од жалопојки на јутјуб) - такви ако ги зимаш за репер колку е задоволен народот... Тогаш во ред. Нешто ми зборува дека и ти веројатно си со сличен светоглед.



mesec dena vojna i zalopojki... eve rubljata se vrati, so toa i cenite ke se vratat u normala...

youtuberi, influenceri i ostala boranija paraziti bolje i da gi nema... koj saka da si pravi za svoja dusa, postuvam koj go pravi za pari neka si najde drug nacin...

poleka se ke se vrati u normala prasanje e vreme. tie sto vecno napustaat ke bidat zameneti so drugi i toa e toa.
Млаџа генерација гумени бомбони, со изразени тенденции кон активизам и ЛГБТ сексуални ориентации.
Таквите се најгласни во секое општество/држава.

Некој што не ги разбира работите (а такви се мнозинството), ќе си помисли дека тоа кажаното е реална слика. И ќе биде излажан, така функционира пропагандата.


Што е најтрагично. На запад е блокиран каналов :pos:
Ваквата пропаганда е повеќе наменета за домашна (руска) публика. Најмногу за врсниците. Да е достапна статистика за гледачите ќе видиш дека врсници од Русија се најголем дел од гледачите.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
In before искачање на виделина факти дека таму во „магацинот за храна“ всушност имало воени цели... Како MLRS батериите што се паркираа во трговски центар, повремено искачаа да испукаат ракети па се враќаа внатре. И тогаш лошите Руси го срамнија со земја трговскиот центар - додека не искочија снимките со MLRS камионите. Како безброј случаи со поставување артилерија меѓу цивилни згради, војници во болници, училишта, градинки и цивилни згради. После Цацко им е крив кога ги бомбардираат. Можеби треба серенади да им пеат под пенџере?

Како бомбончиња си ги голташ пропагандниве срања.
Се ќе беше ова океј муабетот ама да беше на неутрална територија.

Им влагаш со чизма дома па уште љут со леб и сол шо не те пречекале па и пишуваш кај да се кријат, од кај да се бранат, кај смеело кај не смеело.

Истиот вординг Бугарија го има спрема нас така да знам што гомна се.

Украина е единствена што ни помогна кога ни беше најтешко.
Ете како им враќаме. Што народ сме. На тој највише што ни помогнал очи му копаме.

Многу ми е жал што ја голтнавте до грло руската пропаганда.

Пази сеа да влезат у УСА некој, и како шо ги дал господ нив, до заби наоружани секоја куќа ќе биде бункер. И да им викаш ааа не неможе од дома да се браниш.
Па и нацисти у уса сте имале ајј ајј.

Многу жално што се случува и со што на ангро се гледа дека 2-3ца тука што буквално удавија со руска пропаганда. Значи за едниот просто сумљам дали се има избањато од коа почна ова.
И тие се најгласни дека другите се пропаганда.

Ама китапот се си бележи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Украина е единствена што ни помогна кога ни беше најтешко.
Ете како им враќаме. Што народ сме. На тој највише што ни помогнал очи му копаме.
Да што добра беше таа Украина.
Штета што дојдоа американците да спонзорираат нацисти и да ја уништат и да ја свртат до тој степен да сега тие против кои не помагаше да застанат позади неа....


Им влагаш со чизма дома па уште љут со леб и сол шо не те пречекале па и пишуваш кај да се кријат, од кај да се бранат, кај смеело кај не смеело.
Никој не им забрани каде да ја кријат својата артилерија. Можат слободно да ја кријат каде сакаат. Тоа многу кажува за нив, кои се и што се. На пример и ИСИС така исто се кријат меѓу цивили. Соодветно на тоа каде се кријат, таму ќе добијат бомби. Така одприлика стојат работите и они тоа го знаат и сепак се кријат позади цивили.... Кукавици.

Ама китапот се си бележи.
Опааа почнавме со бележење а? Оваа закана како предупредување претпоставувам дека треба да ја сватиме.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Се ќе беше ова океј муабетот ама да беше на неутрална територија.

Им влагаш со чизма дома па уште љут со леб и сол шо не те пречекале па и пишуваш кај да се кријат, од кај да се бранат, кај смеело кај не смеело.

Истиот вординг Бугарија го има спрема нас така да знам што гомна се.

Украина е единствена што ни помогна кога ни беше најтешко.
Ете како им враќаме. Што народ сме. На тој највише што ни помогнал очи му копаме.

Многу ми е жал што ја голтнавте до грло руската пропаганда.

Пази сеа да влезат у УСА некој, и како шо ги дал господ нив, до заби наоружани секоја куќа ќе биде бункер. И да им викаш ааа не неможе од дома да се браниш.
Па и нацисти у уса сте имале ајј ајј.

Многу жално што се случува и со што на ангро се гледа дека 2-3ца тука што буквално удавија со руска пропаганда. Значи за едниот просто сумљам дали се има избањато од коа почна ова.
И тие се најгласни дека другите се пропаганда.

Ама китапот се си бележи.
Украина ни помогна за да се одбраниме од US кои ни ја направија војната, а кои сега ги "помагаат" украинците :confused:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Да што добра беше таа Украина.
Штета што дојдоа американците да спонзорираат нацисти и да ја уништат и да ја свртат до тој степен да сега тие против кои не помагаше да застанат позади неа....



Никој не им забрани каде да ја кријат својата артилерија. Можат слободно да ја кријат каде сакаат. Тоа многу кажува за нив, кои се и што се. На пример и ИСИС така исто се кријат меѓу цивили.


Опааа почнавме со бележење а? Оваа закана како предупредување претпоставувам дека треба да ја сватиме.
Абе стотинка не помина не ми се верува. Оди избањај Се
Автоматски споено мислење:

Украина ни помогна за да се одбраниме од US кои ни ја направија војната, а кои сега ги "помагаат" украинците :confused:
Со помош на Бранко за да може да дое на власт и да ги ебе вмро.
Комуњарско масло маме им ебам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Шарен куртон е кајгана woke термин како замена за расист :pos:

Во различни теми на различни луѓе му се лепи истиот термин. Во некој теми се дури и сојузници истите :D

Смеурија, а сите се анти woke ...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не бе тебе ќе ти верува што ја отру кајгана.
Јас не барам некој да ми верува. Не ми е мене целта некој да ми верува бе тиквар. Се гледа каков ти е мајндетот и воопшто твоето опстојување на кајгана. Тебе ти е важно да ти веруваат, дека ти самиот не веруваш во тоа што го пишуваш. Твоето опстоење на кајгана се базира на пропаганда.

Јас сум ослободен од тие товари и си пишувам што сакам и како мислам. А твојот најголем проблем е дека ми веруваш тоа што го пишувам. Знаеш дека сум во право, затоа проба емотивно да реагираш, незнаејќи дека други куртони го пробаа истиот наратив „Украина ни помогнала“ тука бајаги пред тебе, па дури и уште во 2014.

Овојпат бате нема спас за Украина и за вашата страна. САД ги фрли во оган „демократите“ во Украина и ги остави да ги јаде мечката. Плачките и квичењето се дека се плашите дека еден убав ден ќе се случи тоа и тука.
Автоматски споено мислење:

Шарен куртон е кајгана woke термин како замена за расист :pos:

Во различни теми на различни луѓе му се лепи истиот термин. Во некој теми се дури и сојузници истите :D

Смеурија, а сите се анти woke ...
Ај оди ти постирај слика како пропаднала Русија и во колку џебови им се војниците. И гледај таму да им кажеш на тие од брза пошта да ги откажат пратките на Русите, заш сите си мислат дека Русите уште имаат паметни бомби.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Јас не барам некој да ми верува. Не ми е мене целта некој да ми верува бе тиквар. Се гледа каков ти е мајндетот и воопшто твоето опстојување на кајгана. Тебе ти е важно да ти веруваат, дека ти самиот не веруваш во тоа што го пишуваш. Твоето опстоење на кајгана се базира на пропаганда.

Јас сум ослободен од тие товари и си пишувам што сакам и како мислам. А твојот најголем проблем е дека ми веруваш тоа што го пишувам. Знаеш дека сум во право, затоа проба емотивно да реагираш, незнаејќи дека други куртони го пробаа истиот наратив „Украина ни помогнала“ тука бајаги пред тебе, па дури и уште во 2014.

Овојпат бате нема спас за Украина и за вашата страна. САД ги фрли во оган „демократите“ во Украина и ги остави да ги јаде мечката. Плачките и квичењето се дека се плашите дека еден убав ден ќе се случи тоа и тука.
Автоматски споено мислење:


Ај оди ти постирај слика како пропаднала Русија и во колку џебови им се војниците. И гледај таму да им кажеш на тие од брза пошта ги откажат пратките на Русите, заш сите си мислат дека Русите уште имаат паметни бомби.
Си бележи китапот ај не туку ми ги лижи јајцата сега.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.337
Поени од реакции
31.207
Украина е единствена што ни помогна кога ни беше најтешко.
Ете како им враќаме. Што народ сме. На тој највише што ни помогнал очи му копаме.
Веројатно мислиш на онаа Украина пред 2014-та?
Зарем како е можно да не знаеш дека на таа Украина 2014-та година САД им направија државен удар и таму поставија своја марионетска власт.

Таа Украина пред 2014-та беше независната држава преку која ни беше пратена помошта 2001-ва. Од кој беше всушност испратена таа помош не мора ваљда да потенцирам. Украинците помогнаа многу како посредници, и за тоа сум им благодарен. Само (за разлика од тебе, и други) немам илузии дека оваа америчка марионетска власт во сегашна Украина нема допирна точка со таа Украина тогаш.


Многу ми е жал што ја голтнавте до грло руската пропаганда.
...
Многу жално што се случува и со што на ангро се гледа дека 2-3ца тука што буквално удавија со руска пропаганда. Значи за едниот просто сумљам дали се има избањато од коа почна ова.
И тие се најгласни дека другите се пропаганда.
Во дискусија се дискутира со аргументи и факти. Со проверка на фактите се гледа што е пропаганда, и кој тука е излажаниот од пропаганда.
Кои се твоите факти? Ајде да ги дискутираме фактите, наместо да посочуваш со прсти кој кажува работи што не ти се допаѓаат (пошто си изманипулиран од пропаганда).

И запамти една многу важна работа: Ние овде сме Македонци. Треба да ги гледаме работите реално, но и да гледаме што ни одговара нам - и како нација и како држава. Американците како „сојузници“ се надевам не треба да ти објаснувам што зулум ни направија во последниве 20+ години... Не велам дека мора со Русија да станеме пајташи, ама односите со сегашните „сојузници“ дефинитивно треба и мора да ги преиспитаме. Ова го кажувам само како дополна на претходниот муабет, да ја разбереш појдовната точка.

Што се тиче тоа „2-3ца“ - јас од опозиција (на позицијата/светогледот кој го презентирам) овде гледам 2-3ца шарени нво платеници, плус пар 2-3ца бугарски нво платеници, и пар албански тролови. Другите се или со релативно реален светоглед или повремени залутани кои не ја пратат дискусијата и не се навлезени во тематиката (како ти).


Нејсе, ај уште ова да го расчистиме.
Се ќе беше ова океј муабетот ама да беше на неутрална територија.

Им влагаш со чизма дома па уште љут со леб и сол шо не те пречекале па и пишуваш кај да се кријат, од кај да се бранат, кај смеело кај не смеело.
Како може да нарекуваш неутрална територија, држава која од петни жили се обидува да стапи во непријателскиот воен сојуз и да добие нуклеарни проектили против сосед (кој патем е нуклеарна велесила). Понатаму, пошто љубиш паралели со Бугарија: Замисли Бугарија 8 години да ја гранатира и напаѓа Пиринска Македонија, во хипотетичка ситуација каде Пирин се обидува да добие автономија или да се припои кон матичната држава. Дали таква Бугарија е неутрална држава гледано од наш аспект? Хипотетичко прашање за хипотетичка ситуација.


Пази сеа да влезат у УСА некој, и како шо ги дал господ нив, до заби наоружани секоја куќа ќе биде бункер. И да им викаш ааа не неможе од дома да се браниш.
Па и нацисти у уса сте имале ајј ајј.
Во хипотетичка ситуација каде Русите да влезат во САД да ја исчистат баграта која е таму олигархија?

Американските патриоти ќе им се приклучат со кеиф и полно срце. Единствени странски форуми од ваква тематика кои повремено ги посетувам се американските патриотски форуми. Достапни се за сите, разгледај малку приклучи се и прашај ги што ти лежи на срце - види дали те лажам кога ти викам дека Русија и Путин ги гледаат како блиски а непријателот во сопствената власт, и олигархијата која им ја контролира власта и политичарите.



Ама китапот се си бележи.
Ох, па ти не знаеш колку се надевам на тоа... Макар како можност.
Само освести се малку повеќе кој има за наплаќање и кој треба да плаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom