Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Добро свесен си колку вакви гнаси има во Русија?

Значи ајде да повториме. Колку проценти на изборите во 2019 освоија нацистичките партии во Украина?
Го виде видеото? Го виде ли? Заслужила девојката со нешто ваков третман? Дали знаеш колку вакви видеа постојат, што самите нацисти ги прават? На овие луѓе не им е местото 21 век, а уште помалце им е местото во официјални безбедносни структури во една држава. И сите до еден треба да се истребат и тоа Русите го прават успешно.... Тоа е најважно. Дали цвикаат оние кои ги бранеа монструмите од Смилковци или оние што мантраа за грдото лице на Македонецот и не обезличија, не е важно. Можат да квичат до утре сабајле... И квичат, гледам дека квичат и тоа е нивно демократско право да квичат. Ако не им се свиѓа нека земат калашите и правац во Украина. Јас ќе донирам по еден калаш со 4 полни оквири за сите што сакаат.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.377
Поени од реакции
1.992
Батали го ти Путин, Зеленски, почни од најдоле, прегледај го видеото убаво неколку пати и види ги деталите, немој да мижиш и после ќе праиме муабет.
Не може да го баталиме Путин ако сакаш да го дискутираме тоа видео. Според тебе и Путин, решението околу тоа видео е да се војува со Украина и да се инсталира марионетска власт во суверена земја. За тоа видео сигурно има и сто еквивалента на некој Русин во Русија што мачи некоја жена или педер, ама јас не мислам дека треба некој да започне војна со Русија за да се решат тие проблеми.
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Ти личи тебе дека народот на Украина е против 'нацистичката' власт во Киев?

Абе само на ретардирани може да му се продава приказна дека народот бил заложник од една мала група шарени нацистички педери.

Таа приказна на руските служби падна во првите 48 часа од инвазијата.
Ќе имаше логика ова, ако не беа команданти нивни на клучни места во министерството за внатрешни работи и одбрана. Преголемо влијание имаaт затоа и не престанува борбата и затоа ги убиваат сите преговарачи. Зеленски да сака да потпише договор ќе го скинат и него. И покрај сите сведоштва и факти вие со глава у зид, 2 посто биле. Абе и 1 посто да се како партија, инсталирани се у структури на полицијата и се дур не ги исчистат ќе се војува.
Еве еден пример, прочитај му го ЦВ-то на овој
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не може да го баталиме Путин ако сакаш да го дискутираме тоа видео. Според тебе и Путин, решението околу тоа видео е да се војува со Украина и да се инсталира марионетска власт во суверена земја. За тоа видео сигурно има и сто еквивалента на некој Русин во Русија што мачи некоја жена или педер, ама јас не мислам дека треба некој да започне војна со Русија за да се решат тие проблеми.
Ако мислиш дека има некој што мачи педери во Русија, оди и бори се во Русија. Што не се бориш? Зошто како некое пиченце од далеку навиваш како и цела западна јавност на грбот на Украинскиот народ а? Ваквите мантри попут твоите и на разни либтарди му даваат лажна надеж на Украинскиот народ дека победува веќе изгубена војна. Како што ми личи, дури и западната либтард пропаганда е влезена како дел од планот на Путин, па така пресметал дека баш оваа мантра што ти ја тераш ќе ја доведе Украина на самиот раб на опстојување.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Иако го подржувам територијалниот интегритет на Украина (со се Крим) во Украина против-Уставно е сменет легално избраниот прецедател.
Забрана на користење на Руски јазик како официјален е уште една од ретардираните потези.
Како и неосудување на ниту еден од одговорните за живи запалени про-Руски демонстранти во Одеса.
Секојдневното премлатување на “Москали“ веќе беше хоби на радикалните елементи.

Ние на Албанците да им направевме 30% од она што Украина го направи на Руското население ќе не бомбардираше НАТО.
Лицемерието е што кога силна држава се справува со внатрешни конфликти (Русија, Кина, Израел, Шпанија, Турција...) - никој друг не им се меша.

Го виде видеото? Го виде ли? Заслужила девојката со нешто ваков третман? Дали знаеш колку вакви видеа постојат, што самите нацисти ги прават? На овие луѓе не им е местото 21 век, а уште помалце им е местото во официјални безбедносни структури во една држава. И сите до еден треба да се истребат и тоа Русите го прават успешно.... Тоа е најважно. Дали цвикаат оние кои ги бранеа монструмите од Смилковци или оние што мантраа за грдото лице на Македонецот и не обезличија, не е важно. Можат да квичат до утре сабајле... И квичат, гледам дека квичат и тоа е нивно демократско право да квичат. Ако не им се свиѓа нека земат калашите и правац во Украина. Јас ќе донирам по еден калаш со 4 полни оквири за сите што сакаат.
Пошто веќе 2 страни го постираш видеото, дај барем преведи ни го да разбереме што се случува. Освен тоа дека 2ца мажи малтретираат жена - НИШТО друго не гледаме. Ако твојата претпоставка е дека мажите се припадници на АЗОВ, а жената Русинка, дај ни некој доказ дека е стварно така и дека од мирна душа го прават тоа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Лицемерието е што кога силна држава се справува со внатрешни конфликти (Русија, Кина, Израел, Шпанија, Турција...) - никој друг не им се меша.


Пошто веќе 2 страни го постираш видеото, дај барем преведи ни го да разбереме што се случува. Освен тоа дека 2ца мажи малтретираат жена - НИШТО друго не гледаме. Ако твојата претпоставка е дека мажите се припадници на АЗОВ, а жената Русинка, дај ни некој доказ дека е стварно така и дека од мирна душа го прават тоа.
Све што треба е да употребиш логика, доколку ја имаш секако. Да беше видеото на пример обратно, до сега 94 Оскар ќе се отвараше со тоа видео и веќе ќе имаше договори за документарци, трилогии и шпански серии, a либтард мсм ќе го потеа деноноќно за тоа ... Али пошто се работи за Руската страна. се мижи со двете очи, како и за сите слични видеа постирани последните 8 години. Погледај го видеото слободно... неколку пати, да видиш какви садисти поддржуваш.

еве ти го пак:


Едит, незнам дали се Азов, постојат десетици неонацистички групи во Украина кои се дел од безбедносните структури... Едни од нив се.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.880
Лицемерието е што кога силна држава се справува со внатрешни конфликти (Русија, Кина, Израел, Шпанија, Турција...) - никој друг не им се меша.
Да, но Украина не е силна држава.

А овој конфликт е поттикнат од Америка.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
Ужасно.Нема зборови.
Дај сега нешто и од руските ѕверства,да има равнотежа.
Нема рамнотежа со Азовци. Не сум ја ниту про руски ниту про украински настроен. Ама фашисти не сакам.

Иначе еве дека си попаметен, најди ти и пушти ми. Јас најдов на пример две вакви ствари:

+18 (или не гледајте ако немате срце)

Се работи за заробеник руски кој што покрај тортурата добија нож у око. И умира.

Се шпекулира дека овој го извршил чинот:


И да, за да има баланс меѓу мене и тебе, ја не поддржувам малтретирање на воени заробеници, ниту на цивили. А, тоа што ги гледаш луѓево чисто низ призма на статистика, тогаш тоа не е мој проблем.

Update:

Еве ти украински војници како се малтретирани од русиве:

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Ќе имаше логика ова, ако не беа команданти нивни на клучни места во министерството за внатрешни работи и одбрана. Преголемо влијание имаaт затоа и не престанува борбата и затоа ги убиваат сите преговарачи. Зеленски да сака да потпише договор ќе го скинат и него. И покрај сите сведоштва и факти вие со глава у зид, 2 посто биле. Абе и 1 посто да се како партија, инсталирани се у структури на полицијата и се дур не ги исчистат ќе се војува.
Еве еден пример, прочитај му го ЦВ-то на овој
Русија во овој конфликт влезе со тврдење дека украинската нација не постои и дека Киев е дел од Русија.

Тоа и толку.

Овие глупости за нацисти, педери, шарени, америка, сето тоа е мачкање на очи за да милиони ново разбудени woke ја шират таа пропаганда.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ок да лоша споредба Либија и Русија, разликата во имунитет кон надворешни влијанија е преголема. Но исто што е важно е и степенот на радикализација. Од тие 20-30% што се против Путин, дали 1% би зеле оружје во рака. Што се сомневам дека е ваков случај и со муслиманските земји. Но да се вратиме на Украина. Таму дефинитивно има голем степен на радикализација, и тоа не е од сега и не го создаде Америка тој украински нацизам, такви појави е имало и во ВСВ во Украина, читај за волинскиот масакр, 50000-100000 полјаци убиени од украински нацисти на најбрутални начини. Има добар полски филм за тоа.
Еве изјавава што ја даваш за Украинските нацисти од вв2, зборува многу за тебе и на чија пропаганда си. Не се еднинствени Пољаците ниту пак најбројни жртви на Украинските нацисти. Но, покрај што си на западна пропаганда, морам да кажам дека доста успешно вадиш заклучоци за многу работи.

Ок последното веќе ме нервира. Не сте еден народ вие во таа држава, има барем два народи, македонци и албанци. Напишав во претходен пост дека истото се дешава и со Украина, и они ќе си добијат рамковен договор во скоро време, ако им се смилува Русија. Тој проблем исто напишав дека требаше да се реши по осамостојувањето на тие држави, иако проблемот со албанците е со самата Југославија, еден куп албанци во државата, а они химна си ставиле Хеј југословени. Можело да се додаде и Хеј албанци нели? Ама не, Косово било Србија а Северна била македонска. Така да ако мислиш дека рамковен е капитулација, спомни си што се случи со Србија и гледај што ќе се случи со Украина и што се случува со земјите кои не ги почитуваат правата на малцинствата.
Неможеш да збориш површно за проблемите во СФРЈ, без убаво да ги проучиш сите страни на тие судири... ниту пак можеш да кажеш што е а што не е капитулација при споредба на две капитулации. И на крајот Србија можеби го даде Косово, Македонија ја даде буквално цела држава..
Автоматски споено мислење:

Русија во овој конфликт влезе со тврдење дека украинската нација не постои и дека Киев е дел од Русија.

Тоа и толку.

Овие глупости за нацисти, педери, шарени, америка, сето тоа е мачкање на очи за да милиони ново разбудени woke ја шират таа пропаганда.
Да, и затоа решија Украинците да се справат со своите сограѓани Украинци неистомисленици вака:


Туку јасно ми е и за во Сирија викавте дека не се терористи и дека се борат против Дикаторот Асад, за демократија.... Додека не почнаа видеата да излегуваат... како овие.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.880

Berlin:
Individuals who display the letter "Z" in Germany to symbolise support for Russia's war in Ukraine could be liable to prosecution, an Interior Ministry spokesperson said on Monday.

Што сега, ќе апсат за носење на патики? Треба на џандарот да објасниш дека е Н а не З.

1648476463125.png
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
A si bil za skoro na ocen lekar?
Donetskata oblast e 54% procenti pod rusko vladenie, a Luganskata 93%, govoram za vo administrativnite oblastni granici, ova ne sum go procital od zapadnite mediumi, tuku vcera Igor Konashenkov portparol na ruskata armija go kaza vo negovo izlaganje, toa znaci deka ruskite sili treba poveke da se fokusiraat tamu vo severnite delovi od Donetskata oblasta, potocno tamu kaj gradovite Kramatorsk i Sloviansk koi seuste se vo Ukrainski race !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Русија во овој конфликт влезе со тврдење дека украинската нација не постои и дека Киев е дел од Русија.

Тоа и толку.

Овие глупости за нацисти, педери, шарени, америка, сето тоа е мачкање на очи за да милиони ново разбудени woke ја шират таа пропаганда.
Абе ти стварно си растен у саксија :)
Дај бе види наоколу разгледај медиуми, види све Руско се забрани, никој на запад не смее да каже збор за Русија. А ти ми викаш шири пропаганда Русија... Погледни ги сите ебани социјални мрежи. Бетер од ковидот е. И ти мене ми викаш јас сум правел пропаганда :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Русија во овој конфликт влезе со тврдење дека украинската нација не постои и дека Киев е дел од Русија.
Тоа и толку.
Овие глупости за нацисти, педери, шарени, америка, сето тоа е мачкање на очи за да милиони ново разбудени woke ја шират таа пропаганда.
Никаде не тече мед и млеко, никаде не е рај, ниту на запад, ниту на исток. Секаде има секакви, во секоја популација имаш секаков профил на луѓе, комуњари, либерали, конзервативци, интернационалисти, националисти, фашисти, исламисти, религиозни, атеисти, криминалци, алкоси, наркоси, коцкари, ку*ви, пе*ери, лезбијки, транџи, манџи, шарени, марени, зелени, црвени, портокалови...
Западот бил развратен полн со неморал и непочитување на традионалноста, конзервативноста и пропаст на семејните вредности, а па во една Русија што имаш почитување на семејните вредности и традиционализмот шо да кажам, се отепаа Русите од праење на деца, затоа демографската слика последниве неколку децении им е дну-дна ноќна мора. Врти-сучи сегде е слично, едино разликата е тоа што западот има многу повеќе пари од истоков од Европа во кој и ние припаѓаме. Што се однесува до слобода, демократија, правда, човекови права... хах абе знаеш во Русија имало диктатура, режим, Путиновата полиција апсела демонстранти, а од друга страна го имаш еден Берлин, Париз, Лондон, Њујорк каде полицијата исто така млати и апси демонстранти, арно ама таму во западните земји, таму во ЕУ/НАТО/УСА имало демократија, а во Русија, Кина и др. држави било диктатура. Па еве и ние сме кобајаги нели демократска нели НАТО/ЕУ земја, па сега да одам да излезам надвор да протестирам и мене ќе ме уапсат под образложение дека нарушувам јавен ред и мир, блокирам/попречувам нормален проток на сообраќај и.т.н. Западот цело време тера пропаганда против Русија, Кина и др. земји дека апселе демонстранти, апселе политички противници, биле диктатури, а не си ги гледаат сопствените усрани дворишта, затоа викам никаде не е сјајно !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom