Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
и правдаш тероризам и фашистички окупации.
1. Fascism is a system of government led by a dictator who typically rules by forcefully and often violently suppressing opposition and criticism, controlling all industry and commerce, and promoting nationalism and often racism.

2. Nazism is a form of fascism, with disdain for liberal democracy and the parliamentary system. It incorporates fervent antisemitism, anti-communism, scientific racism, and the use of eugenics into its creed.

3. While there is no suggestion that Prescott Bush was sympathetic to the Nazi cause, the documents reveal that the firm he worked for, Brown Brothers Harriman (BBH), acted as a US base for the German industrialist, Fritz Thyssen, who helped finance Hitler in the 1930s...

Дел од другите финансиери:

J.P. Morgan - American Banker and founder of Chase bank
John Davison Rockefeller - Standard Oil
Henry Ford - American Automotive Manufacturer

Ќе биде, имам надеж дека еден ден ќе поврзеш, сега знам дека мозочето ти блокира да не се соочиш со реалноста.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Откако Боро ти даде писмен доказ за намерите на Русија дека сакала да влезе во НАТО, те снема на ден два, па сега пак глупости тресеш. Многу буљашки од твоја страна, не е убаво така.:neetaka:
Не вредеше да го коментирам тоа затоа што писмениот доказ беше од Советскиот Сојуз пред 70 години, а не Русија. Од тогаш до сега 3 екс држави веќе влегоа во НАТО, а други 2 сакаат да влезат.

Или само Русија е Советскиот Сојуз? :cautious:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.428
Поарно куче да си на Василица отколку овај во моментов.
Он е херој, си брани своја држава, свои институции, демократска држава со институции и раководители кои се назначуваат на избори, во држава каде се менуваат раководителите, во земја каде има опозиција, дури и руска, со 20% гласови (тек сега ги забранија и тоа привремено)

Кажи ми збор два за Русија?

ПУТИН

Не можеш да најдеш два збора, само еден има а тоа е Путин... Немаш право друго да кажеш, бидејќи ќе лежиш или ќе бидеш отруен.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Он е херој, си брани своја држава, свои институции, демократска држава со институции и раководители кои се назначуваат на избори, во држава каде се менуваат раководителите, во земја каде има опозиција, дури и руска, со 20% гласови (тек сега ги забранија и тоа привремено)

Кажи ми збор два за Русија?

ПУТИН

Не можеш да најдеш два збора, само еден има а тоа е Путин... Немаш право друго да кажеш, бидејќи ќе лежиш или ќе бидеш отруен.
Каква врска има ова со мојот пост, јас само констатирав дека многу ќе беше подобро за него да загинеше отколку жив да се предаде.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Он е херој, си брани своја држава, свои институции, демократска држава со институции и раководители кои се назначуваат на избори, во држава каде се менуваат раководителите, во земја каде има опозиција, дури и руска, со 20% гласови (тек сега ги забранија и тоа привремено)

Кажи ми збор два за Русија?

ПУТИН

Не можеш да најдеш два збора, само еден има а тоа е Путин... Немаш право друго да кажеш, бидејќи ќе лежиш или ќе бидеш отруен.
Треба еден Путин тука кај нас, еден ресет да направи :)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Он е херој, си брани своја држава, свои институции, демократска држава со институции и раководители кои се назначуваат на избори, во држава каде се менуваат раководителите, во земја каде има опозиција, дури и руска, со 20% гласови (тек сега ги забранија и тоа привремено)

Кажи ми збор два за Русија?

ПУТИН

Не можеш да најдеш два збора, само еден има а тоа е Путин... Немаш право друго да кажеш, бидејќи ќе лежиш или ќе бидеш отруен.
Utre Zaev zaedno so Ahmeti "da ne branat" od bugarska/srpska/ruska okupacija, pa da gi fatat i zarobat i vaka na ulica da gi nosat, ja prv ke izlezam i noz ke im zbrcam
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.428
Utre Zaev zaedno so Ahmeti "da ne branat" od bugarska/srpska/ruska okupacija, pa da gi fatat i zarobat i vaka na ulica da gi nosat, ja prv ke izlezam i noz ke im zbrcam
Овие што го заробиле не се подобри.

Треба и ќе се исчисти Украина од сите свои радикалци, ако се стремаат за ЕУ ќе го мора да го поминат тој пат.

Меѓутоа ако падне под руска контрола, тек ќе видат што е радикалец, притисок, изнуда, наметнување.

Ќе бидат како Чеченија, ќе им наметнат еден доживотен претседател со 500 луксузни автомобили, кучиња, безброј жени, луксуз како и беззаконие, олигарси со јахти по запад и работници со 100 евра плати.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Почнавте со вицовите а? Редно беше.
Редно време е да се стави крај на автократи и олигарси ко Путин и мафијашите околу него кои го водат светот во пропаст. Русија ништо не произведува освен оружје а сака да ѝ парира на Америка.
Автоматски споено мислење:

Меѓутоа ако падне под руска контрола, тек ќе видат што е радикалец, притисок, изнуда, наметнување.
Украина е преголема да падне под Руска контрола, а и во најлош случај да падне само прашање на време е кога ќе излезе од ропство. Украинците а веќе и Русите одат контра Путиниската идеа на недостижност, автократија и 30 години технолошко тапкање во место додека на телевизија им се сервира пропаганда.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
1. Fascism is a system of government led by a dictator who typically rules by forcefully and often violently suppressing opposition and criticism, controlling all industry and commerce, and promoting nationalism and often racism.

2. Nazism is a form of fascism, with disdain for liberal democracy and the parliamentary system. It incorporates fervent antisemitism, anti-communism, scientific racism, and the use of eugenics into its creed.

3. While there is no suggestion that Prescott Bush was sympathetic to the Nazi cause, the documents reveal that the firm he worked for, Brown Brothers Harriman (BBH), acted as a US base for the German industrialist, Fritz Thyssen, who helped finance Hitler in the 1930s...

Дел од другите финансиери:

J.P. Morgan - American Banker and founder of Chase bank
John Davison Rockefeller - Standard Oil
Henry Ford - American Automotive Manufacturer


Ќе биде, имам надеж дека еден ден ќе поврзеш, сега знам дека мозочето ти блокира да не се соочиш со реалноста.
Кон болдот; кој сака да покаже малку повеќе интерес кон историјата од претходниот век, особено за историјата која го засега настанокот на фашизмот и нацизмот, а која (историја) не е толкувана идеолошки од „изнајмени„ историчари, ќе дојде до сознанијата дека крупните капиталисти, наведени во болдуваниот текст, се причина и поддршка за подемот на Хитлер и неговиот нацизам.

Како што нацистичка Германија беше изманипулирана и насочена кон војна со СССР, истата таа приказна се повторува и со односот од Украина кон Русија. Јасно е кој е овде „насанкан„ и губитник.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.311
што е следно, буквата З да не планираат да ја избришат од азбуката?

 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
што е следно, буквата З да не планираат да ја избришат од азбуката?

А да земат да ја исфрлат латиницата и да почнат да користат кирилица :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Една огромна нелогичност околу новите изјави на Руската армија (а пропратно со тоа и на поддржувачите на Русија на форумов) е што тврдат дека завземање на Киев воопшто не било целта на "операцијата", туку само уништување на опремата и фокусирање на Донбас. Вистината е едно од овие 2:
- ја нападнаа Украина од 3 страни за Украинската војска да биде распределена низ цела држава, а не фокусирана само на тој регион
- видоа дека многу потешко од очекувањата напредуваат кон големите градови и со огромни загуби, а и ги утепаа со санкции и цела Европа се сврти против нив, па решија да лажат пред јавноста да спасат газ колку толку

Водејќи се по нивните изјави уште од пред пола година кога почнаа да трупаат војска на границата со Украина (па дури и во Белорусија), а особено ја памтам препотентната изјава на Захарова "кажете ми кога ќе почне војната за да си го планирам одморот" сè што изјавија до сега беше лага, па дури и вреѓање на интелигенцијата, така што силно верувам дека втората опција е вистината. Дополнително, ако првата опција е вистина, излегува дека Русија свесно праќа војници да гинат за апсолутно никаква цел. Дури и во држава како Русија мислам дека ова не би поминало туку-така.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom