Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Максимум, а и капацитет им е Украина и евентуално Молдавија. Сигурно Полска ќе им слече гаќите, а и дека Русија има муда да нападне членка на НАТО е сомнително.
Со следната милитаризација на Германија ќе следи и ЕУ армија и тоа е, балансот ќе биде воспотавен во Европа и треба Русите да се глупи ако одат во директна конфронтација со ЕУ/НАТО.
НАТО не е никаква пречка, ниту пак некаква сериозна закана за било кој, без САД. Тоа беше и поентата на постот. Европска армија, не верувам дека ќе има за брзо време. А тоа што го нарекуваш милитаризација на Германија, на крајот ќе се сведе на зацврстување и модернизирање на противракетната одбрана на САД во Германија. значително зголемување на военото присуство на САД во Германија и се разбира, зголемување на продажбата на Американско оружје за Германската армија.

Ова ќе важи за сите Европски држави и членки на НАТО.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
По наративот на некои од темава Русија требаше уште во 2014 да се распадне.
Фалат ликови од минатото на темава како Реален :vozbud: и Братот.
Русија ќе победи во војнава , колку ќе ја чини тоа самите си знаат ама си имаат попаметни од нас што ја направиле математиката и секако ќе им се исплати. Тоа што ако некој не ја величи до небо и следат вакви постови н твојот незнам што да ви кажам на тебе и другите што се радувате на војнава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Русија ќе победи во војнава , колку ќе ја чини тоа самите си знаат ама си имаат попаметни од нас што ја направиле математиката и секако ќе им се исплати. Тоа што ако некој не ја величи до небо и следат вакви постови н твојот незнам што да ви кажам на тебе и другите што се радувате на војнава.
Колку и да не сака човек да се радува на војната, може да се радува на исходот на истата. Како на пример што се радувале на победата врз фашизмот во вв2. Извесната победа на Русија во оваа војна, е чекор до враќање на балансот во светот. Тој баланс колку што и треба на Русија, толку и треба и на САД, и во таков еден баланс, цивилизацијата може многу полесно да продолжи да живее. Пошто како што бевме сведоци, униполарноста и самоволието води кон тиранија и тешка дегенерација. Додека со баланс, светот може да влезе во попросперитетен период. Зошто е тоа така, тоа е веќе друг муабет.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
НАТО не е никаква пречка, ниту пак некаква сериозна закана за било кој, без САД. Тоа беше и поентата на постот. Европска армија, не верувам дека ќе има за брзо време. А тоа што го нарекуваш милитаризација на Германија, на крајот ќе се сведе на зацврстување и модернизирање на противракетната одбрана на САД во Германија. значително зголемување на военото присуство на САД во Германија и се разбира, зголемување на продажбата на Американско оружје за Германската армија.

Ова ќе важи за сите Европски држави и членки на НАТО.
Види мое мислење е дека идна ЕУ армија >Русија, но нема да војуваат. По би рекол дека Русија би застанала на страна на западот во конфликт со кина, а не па да војуваат меѓу себе. Огромна грешка на запад се овие мерки зашто Русија е поблиску во било која смисла со Европа отколку Кина каде ја гурнаа. Во фирмава кај што работам решија Русите да ги исплатат неколку месеци унапред пред санкциите за да ги задржат. Фирмава сопственици од земја што се пува дека им лупа санкции. Не е само фирмава, еден куп ги има. Жално за народот што умира и што се руши една земја.
Доволно возрасен си за да не поверуваш во глупости дека е за денацификација или некаква победа над фашизам.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.383
Поени од реакции
12.091
Русија ќе победи во војнава , колку ќе ја чини тоа самите си знаат ама си имаат попаметни од нас што ја направиле математиката и секако ќе им се исплати. Тоа што ако некој не ја величи до небо и следат вакви постови н твојот незнам што да ви кажам на тебе и другите што се радувате на војнава.
Помири се дека постот е сарказам и резултат на подмолните коментари кои доаѓаат од некои членови.
И јас незнам што да ти кажам на тоа дека мислиш дека некој навива во цела ситуација. Имаш мислење мое некаде таму почеток на цела операција.


Да бевме ние барем малце како Украинците. Да им забраневме на Албанците да зборат на Албански, да ги гранатиравме селата. Ќе не збришеа од мапа во 2001.
Е сега на Украина истиот случај. И полошо. Над 40% е руско јазично население. Ама зошто се проруси нека гине тоа племе.
Во моментов се случува судир меѓу две култури. Руска и Западна. И разбирлива рекција е ова на Западот. Иако уште малце фали да се претопи во тоталитаризам.
Јас како што знам Русија нема проблем со се тоа што западот има да го понуди и вреди.Музика, Филм, западни брендови и тако даље. Ама кога станува збор за безбедност јбг. Не е Русија, Шпанија па да не смее да има сопствени безбедносни интереси.

Незнам, јас се надевам дека ќе најдат решение УСА, Русија и Кина. Една планета имаме, дан му прекипе некому па да се претвориме во пепел сите.
Јас сум од тие идеалистите како братот Делчев и го гледам светов како поле за културен натпревар меѓу народите. Преку спорт, музика и тн. Али пошто сме такви створења ќе преживуваме сега и вакви сценарија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Види мое мислење е дека идна ЕУ армија >Русија, но нема да војуваат. По би рекол дека Русија би застанала на страна на западот во конфликт со кина, а не па да војуваат меѓу себе. Огромна грешка на запад се овие мерки зашто Русија е поблиску во било која смисла со Европа отколку Кина каде ја гурнаа. Во фирмава кај што работам решија Русите да ги исплатат неколку месеци унапред пред санкциите за да ги задржат. Фирмава сопственици од земја што се пува дека им лупа санкции. Не е само фирмава, еден куп ги има. Жално за народот што умира и што се руши една земја.
Доволно возрасен си за да не поверуваш во глупости дека е за денацификација или некаква победа над фашизам.
Многу погрешно размислување е дека Кина може да држи баланс наспрема САД. Исто така многу погрешно е и да се каже дека економијата и животниот стандардот се мерило на воената сила на една држава (од кадешто претпоставувам дека произлегува). Кина колку и да е силна економски, тотално е зависна од Руското оружје во својата одбрана. Кина е способна само да ја заштити својата територија до некој степен, вклучително тука и нуклеарната моќ што ја поседува, но тотално е неспособна да нападне некоја држава со малце посериозна армија, на пример Виетнам, а да не правиме мубает за Индија.

Русија има и повеќе од исправни причини што ја напаѓа Украина. А настрана од безбедносните причини, сите други причини што се наведени (попут малтретирањето на проруското население) држат вода, па дури и денацификацијата. Пошто реално кажано во најмала рака, Азовци и слична неонацистичка дебилаана, сами си го бараа тоа што го добиваат. И светот дефинитивно ќе биде поубаво место без нив и нивните апологети, а уште повеќе за нас (Македонците) , пошто случајно или не, нашите гробари се нивни подржувачи.

А што се однесува до соработката со Русија, во однос кој како губи со овие санкции... на форумов и не вреди да се дискутира, ќе остане времето да покаже.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Velis im se sozali na vladata, visak pari imalo pa ajde da im dademe malce na rajata, neka pravi kef. Sekako taka sedele, a i ne znaele na sto da gi potrosat pa ajde neka bega nesto.
Neznam tamu kako go vikate toa, kaj nas ovde e popoznato kako kupuvanje na socijalen mir.
Teoretski dobro zvuci na kratok rok, nesto kako ublazuvanje na losoto. Na malce podolg rok i ne bas.
Ete primer od kaj nas. Krenaja gorivata, vladata namali akciza, gorivata padnaja za den dva za da sega se povisoki od momentot pred da se namali akcizata. Razlikata e samo sto bydjetot e lisen od delot koj se polnese so akcizata, sto bi rekle pomal budjet za vo idnina za kupuvanje na socijalen mir ili za bilo sto koga sme kaj toa.
Sega rabotata e dali imate tolku visoci vo budjetot duri da se vrati se vo nekoja normala ili ke pukni tikvata.
#prasanjakoimemacat
Владе што да ти кажам. Да ти ги одземам думачките. Ако најголемата Европска економија и мислам моментално четвртонајголема во светот нема пари по 300 Евра на своите жители да поклони, тогаш кој? Секако е ова привремена помож и одземање притисок поради покачените цени. Ама па од друга страна многу држави не одземаат. И после овие потрошени 10 милијарди пак имаат повеќе прилив на даноци од планирано. Све во ред.
Автоматски споено мислење:

Чекај сега кај да е ќе има ребаланс за воениот буџет. Мора некој да ја држи Американската економија. Заш ако Америка ојде низбрдо, Русите може апетитите да им се зголемат. Источна Европа не ја ни рачунај како бафер, тие само ќе ги слечат гаќите :)
Автоматски споено мислење:


Епа во што ќе го плаќаат ако не во Рубљи? Некако мора да се плати гасот.
Нема ребаланс едноставно посебен буџет ќе отворат. Колку што знам Германија има голема воена индустрија Рајнметал веќе најави 3.000 нови работни места. Голем дел од тие пари ќе остане тука ама да, ќе треба и нешто од САД да се купи (авиони). Не гледам проблем. Интел најави инвестиција од 17 милијарди Евра во Магдебург. Нормални случувања се тоа на крај и двете имаат корист од зголемена меѓусебна трговија и сеуште Германија повеќе извезува за САД него обратно. Битно да се пише нешто.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Владе што да ти кажам. Да ти ги одземам думачките. Ако најголемата Европска економија и мислам моментално четвртонајголема во светот нема пари по 300 Евра на своите жители да поклони, тогаш кој? Секако е ова привремена помож и одземање притисок поради покачените цени. Ама па од друга страна многу држави не одземаат. И после овие потрошени 10 милијарди пак имаат повеќе прилив на даноци од планирано. Све во ред.
Автоматски споено мислење:


Нема ребаланс едноставно посебен буџет ќе отворат. Колку што знам Германија има голема воена индустрија Рајнметал веќе најави 3.000 нови работни места. Голем дел од тие пари ќе остане тука ама да, ќе треба и нешто од САД да се купи (авиони). Не гледам проблем. Интел најави инвестиција од 17 милијарди Евра во Магдебург. Нормални случувања се тоа на крај и двете имаат корист од зголемена меѓусебна трговија и сеуште Германија повеќе извезува за САД него обратно. Битно да се пише нешто.
По ова што го пишуваш на Германците им одговара војнава. Нови инвестиции, зголемени даночни приливи, модернизирана армија. Кај и да е, ќе излезе дека се договориле со Путин да потрае.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Има доста дури и подобри алтернативи од сончогледово масло. Тоа е најмал проблем.
a ubivte covek za nego.... ahhhb be gomnari
Автоматски споено мислење:

Да са уште посрекни приjaтеливе ете и од мене.....
Ама да не мислете дека македонците са от РСМ .... не ,не са..
ne se toa makedonci de... tatar sos
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
По ова што го пишуваш на Германците им одговара војнава. Нови инвестиции, зголемени даночни приливи, модернизирана армија. Кај и да е, ќе излезе дека се договориле со Путин да потрае.
Kako gi nosis zaklucocite ne znam. Vojnava donese oskapuvanje na energijata. Drzavata go ublazuva efektot so pari od danoci sto gi zela povekje od sto planirale. Drugoto e voeniot budzet. Se vratija vo realnosta i vidoa, deka treba da cuvaat sovremena armija. Golem del od tie pari ke odat vo domasna voena industrija. Toa so Intel bese primer kako dve drzavi pravat trgovija. Investicijata na Intel nema vrska so vojnata. Tuku clenot kaza tie 100 mrd ke odat za Amerika ja samo mu odgovoriv deka imaat golema megjusebna razmena i so toa dvete koristat. Kaj cita deka im odgovara vojna ne znam.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Владе што да ти кажам. Да ти ги одземам думачките. Ако најголемата Европска економија и мислам моментално четвртонајголема во светот нема пари по 300 Евра на своите жители да поклони, тогаш кој? Секако е ова привремена помож и одземање притисок поради покачените цени. Ама па од друга страна многу држави не одземаат. И после овие потрошени 10 милијарди пак имаат повеќе прилив на даноци од планирано. Све во ред.
Автоматски споено мислење:


Нема ребаланс едноставно посебен буџет ќе отворат. Колку што знам Германија има голема воена индустрија Рајнметал веќе најави 3.000 нови работни места. Голем дел од тие пари ќе остане тука ама да, ќе треба и нешто од САД да се купи (авиони). Не гледам проблем. Интел најави инвестиција од 17 милијарди Евра во Магдебург. Нормални случувања се тоа на крај и двете имаат корист од зголемена меѓусебна трговија и сеуште Германија повеќе извезува за САД него обратно. Битно да се пише нешто.
Игорче што ќе прави Германија ако нема ефтини енергенси? Што ќе се деси со целата индустрија?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Игорче што ќе прави Германија ако нема ефтини енергенси? Што ќе се деси со целата индустрија?
Ke kupi poskapi i ke gi prodava poskapo proizvodite. Istovremeno ke bara alternativi.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Максимум, а и капацитет им е Украина и евентуално Молдавија. Сигурно Полска ќе им слече гаќите, а и дека Русија има муда да нападне членка на НАТО е сомнително.
Со следната милитаризација на Германија ќе следи и ЕУ армија и тоа е, балансот ќе биде воспотавен во Европа и треба Русите да се глупи ако одат во директна конфронтација со ЕУ/НАТО.
ЕУ армија ќе се случи само ако САД паднат и воено и економски и ако, конечно, ЕУ се ослободи од американското влијаније, што за сега на ЕУ не им „иде„.
Германија е под трајна американска окупација, потпишана и документурана во 1948-мата, така да Германија може да „мрда„ само во опсег кој и‘ е одреден од САД.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ke kupi poskapi i ke gi prodava poskapo proizvodite. Istovremeno ke bara alternativi.
Токму така, чекор понатаму - кој ќе ги купува тие поскапи производи во услови на глобална криза ради која они мораат социјална помош да даваат за да преживеат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom