Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.878

Oy vey.

Зеленски лично побарал помилување на Абрамович од санкции

На списокот за „отстрел“ на американската влада од почеток бил еден од најпрепознатливите руски олигарси, Роман Абрамович, се додека Зеленски не му се јавил на Бајден тоа да се коригира, во име на мирот во Украина.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.385
Поени од реакции
12.093

Бугарија и Молдавија немаат проблем да кешираат во рубљи. Германија и Италија имаат,нормално богати земји може да си дозволат Амерички и Катарски ЛНГ.
Автоматски споено мислење:


Море, што им стана на Бугариве.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Може идат на варијанта ако се легализира помалку ќе има. Ко португалија што направи со наркотиците. Оно не дека ќе ја спречи само ќе ја надгледува и обсервира, кастрира цела лоза итн. Демек оп русија ќе победи и нема педофили. Тоа црквата го вика. (Упс да не беа они најголеми..ама ај)
Башка грујо е геј ама и тоа ај. Место да си живее да си се лапка ко чоек он се крие. Шознам денес нешо многу против педо е ин топик на некоја таргет група. Државава за сеа добро стои. Ја затвори јавна соба и ги осуди лицата. Добро судење имаше иако telegram, instagram, fb, од 10 апликации на мвр дали укупно на едно враќа. Башка од коа се откри собата, беше затворена недела дена, па беше пуштена уште година ипол да паднат у дупката сите што се ложат. Добра датабаза лапна мвр.
Не е проблем геј популацијата, природата евидентно ја ја создава, но нејчр врсес нрчр и не можеш да дебатираш, да истражуваш научно и прошириш знаење. Проблем за нив е што нивната борба за права е киднапирана и на база на тоа е изградена цела нова философија на прифаќање и разбирање на различностите кои не идат од природата туку се конструкт, лимитот е креативноста, дали утре ќе се декларираш за срна пример и ќе одиш на пластична операција за издолжување ушите и корекција на носот за да личиш така и тоа ќе треба фондот да го покрие во име на почитување на различностите. Мора некаде да ставиме линија и дефинираме што е нормално што не. А на крај токму западот не прифаќа ниту почитува различности во својот однос кон другите земји, со сила ги асимилира во својата култура и систем што е многу не Воук.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Практично цело западно оружје е пратено во Украина, дефакто не води Русија војна само против Украинци, Русите имаат помал број војници на терен од Украинците и сепак напредуваат секој ден, треба малце да размислиш пред да пишиш нешто.

Бројот на загинати Укранци е огромен, никој не води грижа за нив, нема налин на кој тие излегуваат како победници, џабе се лажете, колку повеќе отпор пружаат толку повеќе Украина ќе биде рамнета со земја.

И не ми одговори дали Германија ќе го плаќа рускиот гас во рубљи?
Ne e celo zapadno oruzje prateno. Tenkovi i avioni nema. Javelini, Stingeri, odbranbeni sistemi. E sega ocigledno podobra taktika imaat Ukrainciite so pomalku znaat mnogu da napravat. Sekako bez pomosta na zapad ke bese mnogu poloso ama ne e nesto sto ne mozese da se ocekuva. Ovde imase clenovi se podsmevaa na muvlosanite Strela raketi od poranesen DDR sega ispagjaat celo oruzja na zapad. Odlucete se.
Автоматски споено мислење:

Бројките на загинати би ги земал со доза резерва, зашто нема начин како ниту приближно точно да се утврдат. Блицкригот што всушност се форсираше од Американска страна дека за 3-4 дена или не знам колку готово Киев ќе паднел, не видов дека Русите тоа го изјавуваа. Ако планирале војна за една недела, руската војска ќе доживееше целосен крах ама очигледно дека не е така и дека е планирано за подолг рок.

За Шојгу не знам што е потребата да се појавува по телевизии кога човекот сеа си има работа за терање. Големо фајде видоа Украинците од Зеленски што не можат да го симнат од телевизија, да тресе глупости и да прави средби со Мила Кунис и Ештон Качер додека државата му се претвора во руина.
Ne vrti za Zelenski. Sojgu ima mnogu medalji (megju koja edna za uspesno sproveden referendum) ama izgleda e povekje birokrat nego vojnik. Nisto cudno da e trgnat. Inace Rusija sigurno nema da kaze deka prviot plan ne im uspea ama ima dovolno indicii deka sepak ocekuvaa za nekolku dena sovjetskoto...se izvinuvam, ruskoto zname da go krenat vo Kiev. Sve drugo e samo uteha.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.385
Поени од реакции
12.093

Ете им го Шојгу. Западњациве научени се нивните министри за одбрана да им бладаат секој ден пред тв и да си се смешкаат, наместо да си работат тоа што треба. Затоа малце им чудно Шојгу што го нема на монитори :kuracc:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872

Ете им го Шојгу. Западњациве научени се нивните министри за одбрана да им бладаат секој ден пред тв и да си се смешкаат, наместо да си работат тоа што треба. Затоа малце им чудно Шојгу што го нема на монитори :kuracc:
Dobro e kako Rusija odma reagira na spekulacii.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.878
Ne e celo zapadno oruzje prateno. Tenkovi i avioni nema. Javelini, Stingeri, odbranbeni sistemi. E sega ocigledno podobra taktika imaat Ukrainciite so pomalku znaat mnogu da napravat. Sekako bez pomosta na zapad ke bese mnogu poloso ama ne e nesto sto ne mozese da se ocekuva. Ovde imase clenovi se podsmevaa na muvlosanite Strela raketi od poranesen DDR sega ispagjaat celo oruzja na zapad. Odlucete se.
Само џавелин е нешто што навистина помогна, другото е повеќе разгледница “мислиме на вас“.

Украина има(ше) своја воена индустрија, произведуваше тенкови, топови, ракети (против авионски/тенковски) и има најсилно ПВО во Европа плус голема војска од стотици иљади ветерани од 8 годишна војна. Освен Америка на ферка верувам дека можат да ја натртат поединечно секоја НАТО војска еден на еден на свој терен.

20 - 25 батерии С-300 имаа.

Најголема помош се НАТО аваксите и Американските сателити кои во живо има даваат податоци на Украинците.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.282
Бројките на загинати би ги земал со доза резерва, зашто нема начин како ниту приближно точно да се утврдат. Блицкригот што всушност се форсираше од Американска страна дека за 3-4 дена или не знам колку готово Киев ќе паднел, не видов дека Русите тоа го изјавуваа. Ако планирале војна за една недела, руската војска ќе доживееше целосен крах ама очигледно дека не е така и дека е планирано за подолг рок.

За Шојгу не знам што е потребата да се појавува по телевизии кога човекот сеа си има работа за терање. Големо фајде видоа Украинците од Зеленски што не можат да го симнат од телевизија, да тресе глупости и да прави средби со Мила Кунис и Ештон Качер додека државата му се претвора во руина.
Точно; Шојгу не е забављач и нема потреба да „виси„ по телевизиите во РФ, туку има попаметна работа за РФ.

Патем кажано, Шојгу е лик од доверба кај Путин, така да смената на Шојгу е само пуста желба од русофобите. Патем кажано, после претпоследниот избор за прецедник, Путин го смени тогашниот министер за одбрана, пошто Путин виде дека државата „тура„ пари за развој на армијата од РФ, а армијата не ги враќа тие пари во облик од новоразвиени и обновени оружја, што значи дека тие пари некој или некои ликови ги „присвоиле„. Откако е Шојгу на позицијата, армијата на РФ го има обновено оружјето во обем од 70-90%. Не случајно рускиот упад во Украина е токму сега а не пред 8г., како што некои очекуваа...
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.379

Oy vey.

Зеленски лично побарал помилување на Абрамович од санкции

На списокот за „отстрел“ на американската влада од почеток бил еден од најпрепознатливите руски олигарси, Роман Абрамович, се додека Зеленски не му се јавил на Бајден тоа да се коригира, во име на мирот во Украина.
Мислиш во име на племето.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.401
Поени од реакции
36.334
Ne vrti za Zelenski. Sojgu ima mnogu medalji (megju koja edna za uspesno sproveden referendum) ama izgleda e povekje birokrat nego vojnik. Nisto cudno da e trgnat. Inace Rusija sigurno nema da kaze deka prviot plan ne im uspea ama ima dovolno indicii deka sepak ocekuvaa za nekolku dena sovjetskoto...se izvinuvam, ruskoto zname da go krenat vo Kiev. Sve drugo e samo uteha.
Најверојатно имале таков план за брзо кревање на знамето во Киев, ама мислам дека тоа не им бил главниот план туку повеќе a Hail Mary. Не верувам дека тоа била главната замисла па сега импровизираат.

Дури би рекол дека има повеќе планови зависно од фронтот. Еден план и цели имаат доле на југот, друг на исток, друг план за северот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom