Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Елцин не е толку идеолошки различен од Путин, само е неспособен.
Ako gledame taka i jas ideoloski ne sum mnogu razlicen od tamu odberi nekoj random milijarder.
Samo kolku imam jas na smetka, a kolku toj e ona sto ja pravi razlikata, inaku sme isti :toe: .
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
А другата страна, Европа? :D
Најголема штета после завојуваните страни ќе истрпи Европа, што од високи цени на суровини и енергенси од кои е зависник од завојуваните страни, што од влијание од некој трет. Дали конечно ќе поработат на зближување и оформување на сопствена насока, политика, стратегија или како и да е и ќе прекинат да бидат безгласна страна, барем овие поголемите?
Дали заканата од Русија (и од Кина или сојузништвото Русија-Кина) ќе ги натера на поунифицирана политика и конечно формирање на една политика која би резултирала со нешто блиско на влада со неблокирани или одлуки кои би заобиколиле многу процеси на одобрување кои денес се реалност, што пак можеби би довело на.... заедничка армија?
Можеби доколку имаа сопствен став, сопствена политика, а со тоа и влијание и моќ, оваа војна никогаш немаше да се случи доколку реагираа во правилната насока. Можеби пријателски однос и соработка со Русија, овие 2 големи сили, не потпаѓајќи на влијание од надвор на едната или другата страна би постигнале многу повеќе отколку вака. Да, во тој случај пак ќе имаше непријател, друг блок и слично, но барем ќе постоеше поголем баланс, а и помалку војни, барем на Европски тло.
Ај, можеби после војнава...

Викторија Нуланд нека ти одговори за Европа :)

Заканата од Русија повеќе би ги направила зависни од УСА, додај на тоа дека американците нема да толерират Европа која не можат да ја контролират, особено ЕУ армија независна од Нато. Европа веќе има заедничка армија преку Нато, под контрола на Америка. Пак да повториме мисијата на Нато:

Nato was created to keep the Russians out, the Americans in, and the Germans down.

Се додека постои Нато нема да има ЕУ армија. Но интересно е што Германија овие денови ја користи ситуацијата да се ремилитаризира и се очекува да има најмоќна армија во Европа за неколку години. Ќе бидат втората најголема воена сила во Нато и со оглед на тоа дека УСА прави пивот кон Азиа секако дека ќе пробат да создадат ЕУ армија контролирана од Германија. И онака скоро цела Европа е политички и економски зависна од нив, зошто да не ги направи и воено зависни? Расцеп на ЕвроАтлантикот во Европа и Атлантик секако би било добредојдено од Русија и Кина, но тешко дека американците ќе дозволат да се стигне до тој степен. Иако си го бараат со барањата за поголем дефензивен буџет на европјаните. Но ако гледаме реално на крај не мислам дека ќе има четири блока. Помина возот за тоа веќе кога орелот и пилињата ја истуркаа мечката под крилјата на змејот. Ќе останат само два, Западот и Истокот, доминирани од орелот и змејот.

Ми се пријаде пилешко пишувајќи го ова.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Анатолиј Чубаис e подал оставка како специјален пратеник на Владимир Путин ,
ја напуштил Русија и нема намера да се врати.

Putin Adviser Chubais Quits Over Ukraine War, Leaves Russia

Chubais, 66, is one of the few 1990s-era economic reformers who’d remained in Putin’s government and had maintained close ties with Western officials. Kremlin spokesman Dmitry Peskov didn’t immediately respond to a request for comment.

Known as the architect of Russia’s 1990s privatizations, Chubais gave Putin his first Kremlin job in the mid-1990s and initially welcomed his rise to power at the end of that decade. Under Putin, Chubais took top jobs at big state companies until the president named him envoy for sustainable development last year.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-23/putin-adviser-chubais-quits-over-ukraine-war-and-leaves-russia
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.193
Поени од реакции
81.279
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.428
@Dardan-ia denes 1$ e 98 rublji.. pred nedela dena dojde i pisa 140r=1$... Znaci ja vrtat ekonomijava ...
Засега добро изгледа, веројатно пуштиле од резервите странски валути, а и најавата за задолжително плаќање на нафтата со рубли за непријателските земји.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
238
На Твитер кружат гласини дека "руското разузнавање" очекува убиство на претседателот Бајден за време на неговото претстојно европско патување - да биде припишано на Путин.

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
На Твитер кружат гласини дека "руското разузнавање" очекува убиство на претседателот Бајден за време на неговото претстојно европско патување - да биде припишано на Путин.

Па кога наркоманот може да се јача дека преживеал 38 обиди за атентат...
Што па да не пуштат една патка и за Бајден?!
Нека си ја чука главата secret service два дена ;)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
На Твитер кружат гласини дека "руското разузнавање" очекува убиство на претседателот Бајден за време на неговото претстојно европско патување - да биде припишано на Путин.

Не е некоја трагедија. После авганистан и педерлукот и wokeismot си испрати формално барање.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.179
Поени од реакции
4.821
Викторија Нуланд нека ти одговори за Европа :)

Заканата од Русија повеќе би ги направила зависни од УСА, додај на тоа дека американците нема да толерират Европа која не можат да ја контролират, особено ЕУ армија независна од Нато. Европа веќе има заедничка армија преку Нато, под контрола на Америка. Пак да повториме мисијата на Нато:

Nato was created to keep the Russians out, the Americans in, and the Germans down.

Се додека постои Нато нема да има ЕУ армија. Но интересно е што Германија овие денови ја користи ситуацијата да се ремилитаризира и се очекува да има најмоќна армија во Европа за неколку години. Ќе бидат втората најголема воена сила во Нато и со оглед на тоа дека УСА прави пивот кон Азиа секако дека ќе пробат да создадат ЕУ армија контролирана од Германија. И онака скоро цела Европа е политички и економски зависна од нив, зошто да не ги направи и воено зависни? Расцеп на ЕвроАтлантикот во Европа и Атлантик секако би било добредојдено од Русија и Кина, но тешко дека американците ќе дозволат да се стигне до тој степен. Иако си го бараат со барањата за поголем дефензивен буџет на европјаните. Но ако гледаме реално на крај не мислам дека ќе има четири блока. Помина возот за тоа веќе кога орелот и пилињата ја истуркаа мечката под крилјата на змејот. Ќе останат само два, Западот и Истокот, доминирани од орелот и змејот.

Ми се пријаде пилешко пишувајќи го ова.
Јасно тоа, сепак зборувам за малата веројатност тоа да се случи. Треба да тргнат Германија и Франција, тие сепак се главните играчи и моментално единствените кои трпат најголема штета, прво Германците заради зависноста од енергенси и релативно лошата домашна политика во врска со истите (можеа да го следат примерот на Франција со нуклеарни централи) и Франција која изгуби десетици милијарди евра вредни воени проекти токму заради САД и Британија. Сега кога Британија е надвор од ЕУ, кога е време за вложување во воени капацитети и енергенси, барем овие двете можат да повлечат потези од кои во иднина ем би биле многу понезависни од надворешни фактори (САД и Русија, едните одбрана, другите енергенси) ем би имале голема економска корист.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Курсот на рубљата во однос на доларот и еврото е фиксиран со декрет.
Ова е официјалниот курс на Руската централна банка. Ама коj го ебе тоа курс , сите знаеме дека е нереален. :D И една рубла да е доларот, се таа.
Во Русија нема тргување со девизи веќе 3 недели. Освен централната банка, никој нема право да продава или купува непријателска валута.
На црниот пазар и за 300 рубли не можеш да купитш долар, а ако успееш да купиш си имал неверојатна среќа.
Секој ден, централната банка интервенира меѓу 300 и 500 милиони долари за одржување на вештачкиот девизен курс
Д.jpg
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.091
Поени од реакции
4.281
Анатолиј Чубаис e подал оставка како специјален пратеник на Владимир Путин ,
ја напуштил Русија и нема намера да се врати.

Putin Adviser Chubais Quits Over Ukraine War, Leaves Russia

Chubais, 66, is one of the few 1990s-era economic reformers who’d remained in Putin’s government and had maintained close ties with Western officials. Kremlin spokesman Dmitry Peskov didn’t immediately respond to a request for comment.

Known as the architect of Russia’s 1990s privatizations, Chubais gave Putin his first Kremlin job in the mid-1990s and initially welcomed his rise to power at the end of that decade. Under Putin, Chubais took top jobs at big state companies until the president named him envoy for sustainable development last year.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-23/putin-adviser-chubais-quits-over-ukraine-war-and-leaves-russia
Како Русите ги препознаваат своите предавници?
Гледаат во која земја ќе киднат (предавниците) за да се отселат...топтан, фамилијарно.
Исто како и Виктор Черномирдин...или Скрипал.

Што помалку предавници по дома-дотолку подобро за дома.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Нашиве голтари ќе плаќаат ли во Рубљи?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.091
Поени од реакции
4.281
Пош‘о „севернава„ е во ОТАН, голтарите побрзо би се откажале и од увоз на стоки и од плаќање отколку да платат со било која валута кон РФ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom