Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Овој некој од Македонците е или и секојдневните луѓе во Бугарија исто како овде, повеќето ги разбираат релативно добро работите?




@roden @SNM @GavranOT 0:48 посебно... :D
(дај тагнете ги и другите, не се сеќавам кои беа активни овде)
Хаха

Па Бугарите се русофили, ништо чудно, исти лајна, дали Срби, Македонци, Бугари...

Нз зошто ме спомнуваш со Бугарите овде, можеби затоа што сум премногу усмерен да се борам против србоманштината бидејќи за разлика од бугарофилите неа ја гледам како далеку поопасен и и подол противник.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.307
Автоматски споено мислење:

dali toa posle dve svetski vojni, migrantska kriza, siluvanja
i ostali bahanalii, na svabo pocinja da mu ide umot? :pos: :pos: :pos:

posle rabota, odam u market i si kupuvam eden paket pukanki.
trazili ste, gledajte :cool: :bravobe:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
Па Европа и САД ќе мора да дојдат некако до рубљи. Во нормални услови тоа би значело поголем извоз во Русија на роба за да добијат рубљи кои после би ги искористиле за да купат гас и нафта. Е сега зошто забранија какви било финансиски и економски врски со Русија, тоа би значело дека САД и ЕУ ќе мора да купат рубљи од трети земји ( Кина, Јапонија, Јужна Кореја, Индија, итн.. ) кои извезуваат роба во Русија за после со тие рубљи да го купат гасот. Ова ќе доведе до поголема економска размена на овие трети земји со Русија и нормално зголемување на вредноста на рубљата.

Е сега се јавува еден екстра проблем, а тоа е дека Русите воопшто не увезуваат многу.300 милијарди годишно им е вкупниот увоз, наспрема извоз од 400 милијарди. А и од тие 300 милијарди увоз скоро 60% одпаѓаат на ЕУ и Америка. Увоз кој сега ќе биде прекинат. Па така ЕУ и САД ќе мораат да најдат рубљи за некој 200+ милијарди евра увоз на суровини, а сите преостанати извозници во Русија немаат обрт поголем од 120 милијарди годишно.

Ова ќе доведе до експлозија на вредноста на рубљата, а ако направат слични договорри и со Индија и со Кина + трговија на валути. Многу набрзо може да почнат и некој други сојузници како Венецуела на пример да почнат да ја тргуваат нафтата за рубљи ( може и рубљи подкрепени со злато). Ако и Саудиска Арабија и Емиратите почнат пак да ја продаваат нафтата на Кина за јуани или некоја нова валута дали дигитална дали подкрепена со злато, тоа би било катастрофа од епски пропорции за Америка и последователно за ЕУ.

Има да почнат од цел свет да им се враќаат доларите назад во Америка и еврата во ЕУ што ќе почне таков циклус на инфлација и после хипер-инфалција, што на Венецуела и Зимбабве инфлацијата ќе изгледа како шега. А Американците се толку заглавени во долгови ( скоро 50% од буџетот годишно им се состои од позајмици) и зависни од кредити со каматни стапки од 1-2% што ако ја дигнат каматата ситуацијата набрзо ќе отиде комплетно во аут. Целиот државен буџет ќе им оди на одплаќање на долгови. Моментално плаќаат 450 милијарди долари годишно само во камати на каматна стапка од 1.4%. Буџетот им е 6.6 трилиони долари од кои 3.3 трилиони долари се ПОЗАЈМИЦИ. Значи имаат приходи од само 3.3 трилиони долари. Они веќе имаат "официјална" инфлација од 7%, иако реално е најверојатно 20%+. Дури и со официјалната инфлација да се справат би значело дека треба да ги дигнат каматите на 8%. Или тоа би значело дека ќе треба да плаќаат по 2.5 трилиони долари или накратко целиот буџет скоро што е невозможно.

Е сега видите колкава треба да им биде каматната стапка за да се справат со реалната инфлација + инфлацијата која би се појавила од дотурот на долари од целиот свет назад во америка. Тука збориме за трилиони долари. Најверојатно каматната стапка ќе треба да биде 50%. А тоа не е возможно. Грешките се веќе направени и нема излез од оваа ситуација.
Не верувам дека до толку ќе има епски ефекти. Најверојатно можат да купат рубљи на рускиот пазар на валути. Би рекол дека ова е повеќе со идеја да се пумпаат долари на валутниот пазар а да се испумпуваат рубљи и со тоа да се стабилизира курсот.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.094




Да, не се навикнати на ниски температури. Обично Тропска , умерено Континентална и Медитеранска клима преовладуваат во Русија. :pos:
Автоматски споено мислење:


Пица?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Не верувам дека до толку ќе има епски ефекти. Најверојатно можат да купат рубљи на рускиот пазар на валути. Би рекол дека ова е повеќе со идеја да се пумпаат долари на валутниот пазар а да се испумпуваат рубљи и со тоа да се стабилизира курсот.
Сама по себе одлуката на Русија е само еден мал дел од поголема слика. А сликата е дека повеќе огромни економии се договараат директно помеѓу себе за трговијата помеѓу нив повеќе да не биде во долари и евра туку во нивни валути и да оформат размени на валути.

Само во случајот на трговијата помеѓу Русија Америка и ЕУ сега ќе имаат некој 300 милијарди долари/евра кои ќе им се вратат назад во економиите, а тука се и Индија и Кина кои се договараат, и Саудиска Арабија/Емирати со Кина. Ако се договорат и тие, тука има трговија од уште минимум еден трилион долари. А после нив идат и Иран, Венецуела, Аргентина, Виетнам, Бурма, Бразил, Пакистан, Јужна Африка, сите афрички држави. Сами по себе се сите мали удари ама заедно стануваат цунами.

Одеднаш сумите на пари кои ќе почнат да се враќаат назад во САД и ЕУ ќе станат масивни и ќе почнат започнат масивни инфлации.

A ЕУ ќе биде најголемата колатерална штета зошто се индустриска економија која зависи од извоз на индустриски добра за да си ги покрие трошоците за увоз на суровини. И сега едниот од поголемите пазари за нивните производи е затворен, додека истиот пазар е и нивниот најголем партнер за увоз на суровини чија цена секој ден расте. Неодржлива ситуација е тоа.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Dali dolari i evra ke menuvaat vo rublji i taka plakaat isto ti se fakja. Edinstven efekt moze da bide privremeno jaknenje na rubljot. Bi bilo cudno vo dogovorite da ne pisuva so koja valuta se plakja. Znaci ima prekrsuvanje. Seedno. Mozebi ke gi koristat zamrznatite milijardi za konvertiranje vo rublji, ne znam. Izgleda kako ocaen poteg. Kineska valuta ke prima?
Прекршување? Ваљда има и договорена цена која моменталнобе драааастично променета можда.... ваљда пола еу и сад имаа договори за набавување на руски нафта и гас па им опнаа санкции да не купуваат од нив т.е прекршија договор....
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.094

Мене ова би ме загрижило. Сетоа тоа оружје кое се шитка на Украина, без контрола на секаков џган собран може лесно да биде употребено во иднина во самата Европа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Не верувам дека до толку ќе има епски ефекти. Најверојатно можат да купат рубљи на рускиот пазар на валути. Би рекол дека ова е повеќе со идеја да се пумпаат долари на валутниот пазар а да се испумпуваат рубљи и со тоа да се стабилизира курсот.
a kako ke gi dobijat tie valuti? preku swift? i zosto mislis deka rusite bi prodale rublji za dolari ili evra ako istite nemoze da gi koristat radi sankciite.
Автоматски споено мислење:


Мене ова би ме загрижило. Сетоа тоа оружје кое се шитка на Украина, без контрола на секаков џган собран може лесно да биде употребено во иднина во самата Европа.

dzabe... ima sansi da se kupi i donese cudovo vo mkd?
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.823
Поени од реакции
18.490
Хаха

Па Бугарите се русофили, ништо чудно, исти лајна, дали Срби, Македонци, Бугари...

Нз зошто ме спомнуваш со Бугарите овде, можеби затоа што сум премногу усмерен да се борам против србоманштината бидејќи за разлика од бугарофилите неа ја гледам како далеку поопасен и и подол противник.
Албанец си ти и се бориш против ветерници.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.811
Dobar si ako mislis Rusija moze 5 godina da izdrzi so sankciite i bez dolari. Ke vidime ne sum gatac.
Игор, очигледно не си на некоја работа каде водиш некоја фирма која има последици од лудово зголемување на цените на продукти ради санкциите кон Русија.

Ова го велам бидејќи попрво Русите ќе издржат 5 години со ова темпо него Германија, кај што си ти и Франција кај што сум јас.

Верувај ми, ќе го јадеме ежот убаво, секој ден потпишувам фактури за различни интервенции и цените се многу, многу поразлични од почетокот на оваа година.

Ако Макрон и тој вашиот таму изиграат лошо во кризава, тогаш ти и јас ќе се вратиме скоро во Македонија да садиме патлиџани и кромид.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.094

97 годишна баба да држиш како заложник. Да не и дозволиш да се евакуира треба да си нехумано створење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom