Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ne citro, ne si zagrizen za nekoj random civil, zagrizen si za specificna grupa na civili i veruvaj toa voopsto ne te pravi humanist, covek ili sto i da mislis deka te pravi. Ako bese tolku golem covek ke bese zagrizen za site civili, bez razlika na pol, vera, nacija i boja na koza. Kaj tebe toa go nema kolku sto zabelezav, drugite ne bea civili, samo ukraincite se.
Okolu ljubovta prema Rusite imam napisano nesto odma od koga pocna konfliktot, taka da nemoj so tie kursumi mene. Za razlika od vas dusegriznicite koi ocigledno se trigerirate samo na odredeni civili, drugite i ne se tolku civili spored vas, jas na intervencijata gledam mnogu poinaku. Niti se zamaram so panslavizam, niti pravoslavno bratstvo, ni nisto slicno na toa.
I glupi ti se muabetite sto vidovme od bratska Rusija ili bratskiot SAD, ali koga vekje spomna ete mozi za mene e dovolno sto ne priznaa kako nezavisna drzava pod ustavnito ime koe sami si go izbravme bez nikakvi uceni i preduslovi. Isto i Kina. Dali toa mozes da go tvrdis za SAD i drugite zapadni sojuznici.
P. S i za razlika od tebe, nemam selektiven pristap kon civilite, ili site gi zalis ili nikoj. Jas ne se pritresiv ni za siriskite, libiskite, avganistanskite niti bilo koj civil koga SAD gi demokratizirase, niti planiram da glumam ludilo za nekoj si tamu ukrainski civili, i da toa me pravi pogolem covek od tebe oti barem sum dosleden. Sto te pravi tebe vidi si sam, samo ne vlegvaj vo film nekoj kolku si golem covek i humanist posto ne si. Vo najmala raka si najobicen hipokrit, nisto povekje.
Taka da bas me zainteresira zosto od site nedolzni civili na svetot sto stradaa vo ovie ajde 20 godini, bas ti za ukrainskite se trigerna. Sto se tie porazlicni od ostanatite pa se vredni za posebno vnimanie i zalopojki tuka. Sto e fintata?
Владе,олади брат,не си баш најарно.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Зарем грешам? Кога САД има објавено војна врз некоја од овие две земји?
Технички си точен, немаат објавено војна они туку ја имаат поттикнато.
Туку зошто пред 7 години овие луѓе на Украинците им викаат фашисти и убијци?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
...ако ти гледаш аир од некого за да завземеш страна, па и да помогнеш, а не ја гледаш вистинската причина оти немаш аир, не ќе да знаеш вистински да помогнеш ниту да се соживееш и жалиш,

....може владе порасна и памет не му дојде, ама ти ќе да имаш памет ама не си допораснат, барем да резонираш зошто нашиве граѓани од албанско потекло толку се стресирани за христијанските бегалци и демек доброволно од чист хуман гест се јавуваат доброволно во тие наци борбени единици, а не се засекирани за милионски муслимански бегалци кои веќе втора година се раштркани низ Турција и Грција!?
Што се мешаш ти кај се мерат курци.Или портпарол си му?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Зарем грешам? Кога САД има објавено војна врз некоја од овие две земји?
слеп си, не читаш тоа што ти е на тацна сервирано.. менуваш тема на разговор одеднаш.. неповрзано коментираш.. благ степен на ретардација...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.377
Поени од реакции
1.991
слеп си, не читаш тоа што ти е на тацна сервирано.. менуваш тема на разговор одеднаш.. неповрзано коментираш.. благ степен на ретардација...
Не ја менувам темата на разговор. Темата на разговор беше кој прв започна војна и одговорот на тоа прашање е Русија. Тој којшто одговори со САД проба да ја смени темата на нешто логички неповрзано.
Автоматски споено мислење:

Технички си точен, немаат објавено војна они туку ја имаат поттикнато.
Туку зошто пред 7 години овие луѓе на Украинците им викаат фашисти и убијци?
Како точно ја имаат поттикнато? И не можам да ти одговорам на второто прашање, не знам кои се тие луѓе.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Не ја менувам темата на разговор. Темата на разговор беше кој прв започна војна и одговорот на тоа прашање е Русија. Тој којшто одговори со САД проба да ја смени темата на нешто логички неповрзано.
Автоматски споено мислење:


Како точно ја имаат поттикнато? И не можам да ти одговорам на второто прашање, не знам кои се тие луѓе.
Колку и да си неписмен и неинформиран, не си толку лош од причина што најмалку половина луѓе на планетава се слагаат со тебе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Владе,олади брат,не си баш најарно.
Oladen sum jas citro, tuku tebe te gledam se pritresvas nesto, glumis ludilo, tamu civili, familija, topol dom. Vo osnova nisto sto eden xeleks nema da sredi, taka da zemi napise i kuliraj, ne mi se voznemiruvaj nepotrebno. Necini za zdravjeto, srce mozi da te strefi od sekiracii :свиркам:.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Поранешен агент на ЦИА зборува за Украина и Путин
Меѓу другото, Мајк Бејкер, објаснува дека Американците имаат проблем да најдат некој близок на Путин со кој можат да работат. А како ги наоѓаат такви? Па лесно, главно со добро, ќе гледаш да му помогнеш на некого „чие дете има здравствени проблеми, или ќе му го запишеш детето на факултет во странство...“.
:D
Да не се потценуваме; нивите во „република нашата земја„ се плодна почва, која раѓа доволно глупави и корисни идиоти, на кои со просто облекување сако‘ и дошепнување „...Ти си премиер!...„, се решава проблемот со изнаоѓање соодветни ликови за соработка...и велепредавство на своите и своето.
Автоматски споено мислење:

Зарем грешам? Кога САД има објавено војна врз некоја од овие две земји?
А кога САД имаат побарано дозвола од СБ во ООН за да напаѓаат туѓи земји и народи?...
Колку меѓународни договори почитуваат САД? Зашто САД не се придружуваат кон договорите кои остатоток од светот веќе ги постигна? Колку пати до сега САД чекаа(т) да почне војна, противниците да се потепаат па токму тогаш САД влегуваат во конфликтот, секако, како победници?

И згора на све, очекуваш дека токму САД, со нивното арогантно однесување, треба да објават војна некому?...
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.217
друже не дудлај многу многу, гледај видеа од 2014-2022 како Укро-нацистите ладнокрвно убиваат и палат цивили, па дојди тука дискутирај..
Прати го на Неуробластум да се едуцира малку... Или тоа или само директно мавање по глава од реалноста, ништо друго нема го натера да се откаже од илузиите.


Се извинувам што моите логички аргументи ти одат на живци.
Ти другар со логика и аргументи си скаран како Боки 13-ка што е сакаран со сексуални интереси кон спротивниот пол... Не би препознал логика ни случајно да се удриш од неа.
Автоматски споено мислење:

Колку и да си неписмен и неинформиран, не си толку лош од причина што најмалку половина луѓе на планетава се слагаат со тебе.
Се извинувам за дигресија, но ставот на Тресидругар го делат многу помалку од половина луѓе. Еве подолу кои држави - номинално - го делат ставот (дури и таму мнозинството е против менувањето на тредиционалните вреднсти, ама им се наментуваат нови):

 
D

Deleted member 53418

Гостин
Руските подржувачи пуштени на најако, треба да ги оставиме во темава едно 5 дена сами да се препукуваат којзнае што ќе се случи на крај. Може Бачето ќе им организира средба да се координират.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Македонија има станато држава во Југославија
Сите држави и нации се фиктивни и лажни но непобитен факт е дека Македонија е создадена од Тито над крвтта од партизаните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom