Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.433
Стварно?

Teлевизор во МКД:

Прегледај го приврзокот 325792


Истиот телевизор, во Русија, спрема курсот 4100 евра:

Прегледај го приврзокот 325793

Овој телевизор бил 350.000 рубли, а сега е најмалку 600.000 рубли, и кога во евра е исто, не значи дека на русите им е исто, плати зимаат во рубли.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Јемен е сосема добар пример за двојните стандарди во јавниот наратив.
Дали има бољи двоен стандард да живееш у Германија/Австралија и да го кењаш тој систем во корист на рускиот? Дали?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Дугин не ја дефинира руската политика никако.
Ама ја инспирира.

Не сум претпоставувал дека филозофијата е толку голема работа, се додека не почнав да го пратам Александар Гелевич Дугин.
Филозофијата не на второ, а треба да е на прво место секаде, во секоја држава.
Не случајно Дугин беше еден од првите цензурирани од НСР, уште од Ковид фашизмот, дури даде и свој одговор на четвртата индустриска револуција на Шваб - Големото Будење
Кој и да го гледа Дугин, нема да остане рамнодушен. Ако е сатанист, хомосексуалец, ЛГБТ секаков тип нечовек нема да му се допадне, за останатите како топол леб се троши.
Нема лоши видеа од Дугин, еве едно:


Денеска би кажал дека без Дугин не може да се разбере КОБ-ДОТУ или другите аспекти кој ги објаснуваат Виктор Ефтимов, Андреј Фурсов , Михаил Хазин, Валери Пјакин, Катасонов, Делјагин, Ирина Мухова...
Баче ако Дугин ти го забрани интернетот кај ќе гледаш негови видеа? Ќе преснимуваш на касети?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Дали има бољи двоен стандард да живееш у Германија/Австралија и да го кењаш тој систем во корист на рускиот? Дали?
Зарем тоа каде живееш е главниот фактор кој одлучува дали работите реално ги гледаш, или ги затвараш очите додека (метафорички) пружаш фелацио на естаблишментот?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Зарем тоа каде живееш е главниот фактор кој одлучува дали работите реално ги гледаш, или ги затвараш очите додека (метафорички) пружаш фелацио на естаблишментот?
Да главен фактор е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Дали има бољи двоен стандард да живееш у Германија/Австралија и да го кењаш тој систем во корист на рускиот? Дали?
Дали јас треба да бидам слеп на погрешната политика на Германија/Австралија, во кои што живеам, само затоа што заработувам таму?
Дали според овој наратив, залудни се надежите и апелите кон Русите, да го тргнат Путин?

Дали јас лично, кој што заработувам тука во Северна Македонија, треба да бидам тивок околу неправдите и погрешните чекори на оваа држава?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Ама ја инспирира.
Не. Тоа што Дугин го збори е руска империјална политика стара над 5 века. Тој само ѝ додава некои мистични, и според мене шизофрени елементи.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Дали јас треба да бидам слеп на погрешната политика на Германија/Австралија, во кои што живеам, само затоа што заработувам таму?
Дали според овој наратив, залудни се надежите и апелите кон Русите, да го тргнат Путин?

Дали јас лично, кој што заработувам тука во Северна Македонија, треба да бидам тивок околу неправдите и погрешните чекори на оваа држава?
Ти си се родил тука, имаш право на се поврзано со оваа држава. И да поддржаваш и да си против. Кога ќе киднеш на запад, за да сереш за истиот, тогаш си у категорија двоен стандард.

... само за луѓе со криви вредности.
Криви прави, тоа е факт.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Буби не се нервирај, го издувс за грујо, ќе го дуваш и сега :) само стрпи се.
jas sum vo aus... kur me boli sekako.

ti treba da se sekiras, gledame sto se slucuva vo mkd so kurtoni na vlast, a gledame i na ukraina kako i odi.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.008
Поени од реакции
6.330
14 000 mrtvi a Kiev seuste neosvoen, Zielinski seuste ziv, vlasta ukrainska(amerikanska) seuste na vlast. Planot na putin neuspesen pa duri i da pobedi enoostavno neisplatliv. Ocekuvase da gi precekat so otvoreni raci a dobi sreden prst. Poveke Rusi umreno odkolku Ukrainci.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
jas sum vo aus... kur me boli sekako.

ti treba da se sekiras, gledame sto se slucuva vo mkd so kurtoni na vlast, a gledame i na ukraina kako i odi.
Знаеме кај си, не пропушташ шанса да се испуваш кај си, ок е. Да те чита некој што не те знае ќе си рече дека јаглен вадиш на Сибир. Апропо двојните стандарди.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097

Интересно , од кога почна интервенцијава, многу течно зборат Украинциве руски јазик. Ваква инстант колективна реедукација не паметам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
14 000 mrtvi a Kiev seuste neosvoen, Zielinski seuste ziv, vlasta ukrainska(amerikanska) seuste na vlast. Planot na putin neuspesen pa duri i da pobedi enoostavno neisplatliv. Ocekuvase da gi precekat so otvoreni raci a dobi sreden prst. Poveke Rusi umreno odkolku Ukrainci.
Да те чита некој ќе помисли во 10та година војување се, а не во прв месец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom