Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Според мене начинот на кој Западот ја хендла оваа работа со санкции и прогонување на секој Русин и Руси од секакви спортски, културни и општествени настани и места во стил на Kristallnacht ќе има контра продуктивни ефекти.

Путин ќе им ја потврди приказната на Русите дека Западот е русофобен и дека ги мразат и сакаат да ги уништат како нација и држава. Русите ќе се обединат околу него и Русија поради чувството на загрозеност. Не знам како Европјаниве сметаат дека е позитивно да се антагонизира целиот руски народ. Како мислат дека тоа нема да доведе до дополнителна ескалација.

Правилниот тек на настаните е да го фатат Зеленски за уши за да прифати капитулација во замена за економска помош да се обнови земјата. Израелецот ги разбира овие работи и затоа го повика да ги прифати условите на Путин. Разбира дека ова е бесцелно губење на млади украински животи.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Можеби муслиманите, во име на религијата, највеќе убиваат луѓе, ама православните имале најголем број духовни убиства.

Стварно? Ова го кажа?
Да, лицата во православните цркви се волци во овчо крзно полни со омраза и гнев кои своите фрустрации ги искажуваат со сервирање теории на заговор за масата која ги слуша при што над нив се врши духовно убиство, свесно или несвесно.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Според мене начинот на кој Западот ја хендла оваа работа со санкции и прогонување на секој Русин и Руси од секакви спортски, културни и општествени настани и места во стил на Kristallnacht ќе има контра продуктивни ефекти.

Путин ќе им ја потврди приказната на Русите дека Западот е русофобен и дека ги мразат и сакаат да ги уништат како нација и држава. Русите ќе се обединат околу него и Русија поради чувството на загрозеност. Не знам како Европјаниве сметаат дека е позитивно да се антагонизира целиот руски народ. Како мислат дека тоа нема да доведе до дополнителна ескалација.

Правилниот тек на настаните е да го фатат Зеленски за уши за да прифати капитулација во замена за економска помош да се обнови земјата. Израелецот ги разбира овие работи и затоа го повика да ги прифати условите на Путин. Разбира дека ова е бесцелно губење на млади украински животи.
apla se pretera so socijlani medii. na Linkedin, ako prethodno site bea drn drn motivacija kursevi (nikogas nemalo realen muabet za rabota i biznisi
ili u mal neznacaen %), sega site strateski analiticari i strucnjaci (voa zapadnjaci, ni na balkanot odamna sme strucni za se).
ne moze covek novosti od industrija da prati od moronive.

od vcera mi se vrte u glavata - koga bea teroristicki napadi u belgija, mislam na nekoj aerodrom, bratot na eden od identifikuvanite teroristi,
e nekoj sportist / borecki vestini, ne pamtam tocno koja. klubot i federacijata na belgija, najnormalno zastanaa vo odbrana na covekot,
brat ili ne, likot si deluval po sopstveno ubeduvanje.
ne e ista sporedba, ama pak tuka nekade, vo momentov e, ne samo da si rusin, tuku da se deklariras javno deka si vo podrska na intervencijata,
zlocin, i sekako kje imas odredeni neprijatnosti i problemi.
ziveev vo Polska, lugjeto tamu se apla rasisti, sum slusal muabeti za Dubai, i red drugi, ama ova e bez sporedba so nisto prethodno.
epten preterano, se nadevam da zavrsuva so e mozno poskoro.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.198
Поени од реакции
81.298
Да, лицата во православните цркви се волци во овчо крзно полни со омраза и гнев кои своите фрустрации ги искажуваат со сервирање теории на заговор за масата која ги слуша при што над нив се врши духовно убиство, свесно или несвесно.
Доста тропаш бре.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Според мене начинот на кој Западот ја хендла оваа работа со санкции и прогонување на секој Русин и Руси од секакви спортски, културни и општествени настани и места во стил на Kristallnacht ќе има контра продуктивни ефекти.

Путин ќе им ја потврди приказната на Русите дека Западот е русофобен и дека ги мразат и сакаат да ги уништат како нација и држава. Русите ќе се обединат околу него и Русија поради чувството на загрозеност. Не знам како Европјаниве сметаат дека е позитивно да се антагонизира целиот руски народ. Како мислат дека тоа нема да доведе до дополнителна ескалација.
И да и не, зависи дали гледаш емотивно или рационално. Емотивно ако гледаш да, затоа што секогаш е лоша работа генерализација затоа што многу од нив се репресирани и усрани да се побунат, од разбирливи причини. Рационално ако гледаш не, затоа што прво никој од западот не се согласува со војна од ваков карактер на европско тло во 2022ра година, и ако сакаат русите да се вратат на старите позиции, кои се поприродни за нив него ли некакви азиски муабети, ќе мора сами да се изборат за тоа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.511
Поени од реакции
22.990
Vo pravo si. Se prasuvam zosto lugje davaat 100€ za trenerki od Adidas a na pazar gi ima za 10€ bez znak ili kako Adibas.

Vo DDR lugjeto imaa gore dolu sve sto im treba od domasno proizvodstvo. Ama so dusa za Bozikj cekaa paketcinja od rodnini vo zapad polni so proizvodi od Aldi. Duri pakovkata ja cuvaa. Ko padna zidot gi batalija nivnite trabanti i go kupija siot poloven krs od zapad, polovna kola za lek nemase. Zelbata na lugjeto po proizvodi ne e za podcenuvanje koga vo prasanje se marki. So jaka i sakana marka od obicen proizvod sto vredi 10€ mozat da go prodadat za mnogu povekje. Barem vo Ruskite gradovi lugjeto gi sakaat i kupuvaat tie marki. Ne deka im se neophodni ama kako i za sve drugo, neubo ke im bide ako gi nema nekako neprijatno. Ke gledaat reklami na internet.

uglavno radi znakceto... radi prestiz....

e sega pogodi sto ke se sluci ako drzava kako rusija resi da ne gi pocituva avtorskite prava, patentite i brendovite kako rezultat na sankciite. zaebi adibas, ke bide adidas i puma. ova e polesno od mercedes. sigurno nema da go srusi adidas ama ke se zamislis i ti dali ke dades 100e za original bluzon ili 20e za istiot, proizveden u bivsa fabrika na adidas, od isti rabotnici sto go pravele predhodno i so ist material (ova ne e problem, uglavno e ili lokalna surovina ili vietnam/indondzija za tekstil, egipet/indija za pamuk)...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
затоа што прво никој од западот не се согласува со војна од ваков карактер на европско тло во 2022ра година,
Рационално ако гледаш ова ти е скроз оф, западот ја исценира за да ја отргне пред се Европа ( Германија ) од зголемената зависност од Евроазија со што би си го зацврстиле повторно своето влијание овде. Рационално ако гледаш зошто ги вооружуваат Украинците и посакуваат уште поголема ескалација?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
uglavno radi znakceto... radi prestiz....

e sega pogodi sto ke se sluci ako drzava kako rusija resi da ne gi pocituva avtorskite prava, patentite i brendovite kako rezultat na sankciite. zaebi adibas, ke bide adidas i puma. ova e polesno od mercedes. sigurno nema da go srusi adidas ama ke se zamislis i ti dali ke dades 100e za original bluzon ili 20e za istiot, proizveden u bivsa fabrika na adidas, od isti rabotnici sto go pravele predhodno i so ist material (ova ne e problem, uglavno e ili lokalna surovina ili vietnam/indondzija za tekstil, egipet/indija za pamuk)...
Kano kupuvacite ne se budali. I sega fejkovi mozat da kupat a ne go pravat. Zosto da go pravat vo idnina? Duri ovie marki stanuvaat poprestizni oti gi nema kaj niv.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Рационално ако гледаш ова ти е скроз оф, западот ја исценира за да ја отргне пред се Европа ( Германија ) од зголемената зависност од Евроазија со што би си го зацврстиле повторно своето влијание овде. Рационално ако гледаш зошто ги вооружуваат Украинците и посакуваат уште поголема ескалација?
Ako Germanija imala dobri kontakti so Rusija vo minato (ili podobri od drugi zapadni zemji) toa ne znaci deka imalo opasnost od nekoje navleguvanje za da treba otrgnuvanje. Germanija sekogas bila na zapadna strana iako gledase da izcrpi najdobroto za sebe.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Рационално ако гледаш ова ти е скроз оф, западот ја исценира за да ја отргне пред се Европа ( Германија ) од зголемената зависност од Евроазија со што би си го зацврстиле повторно своето влијание овде. Рационално ако гледаш зошто ги вооружуваат Украинците и посакуваат уште поголема ескалација?
Можно е не викам не, што значи дека се успешни во нивната тактика и лесно го прочитале Путин неколку чекори унапред.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.511
Поени од реакции
22.990
Kano kupuvacite ne se budali. I sega fejkovi mozat da kupat a ne go pravat. Zosto da go pravat vo idnina? Duri ovie marki stanuvaat poprestizni oti gi nema kaj niv.
igor kur gi boli kupuvacite ako nema pristap do originalot. vo rus ke si se prodava kako original bez da plakaat licenca. najjako ke bide ako pocnat da vadat i nekoj pounikatni primeroci so logo na adidas, nesto ko komermorativni izdanija so imaat... zamisli adidas ja sponzorira mkd a adidas rusija vadi adidas maica so pandev na primer.... iskreno bi me bolelo patka za ger originalot ke si zemam adidas ruski original....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom