Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.561
Поени од реакции
7.114
Специјален музикален поздрав

Abe da si ibis vekot me vrati nazad 30godini.
Da si go slusnam komsijava .

Ee ubaj vreminja, hit bese pesnicevo vo krani v disko, ludnica zenski okolu.

Aj sea dalje so Ukraina, dovollno Off topic.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.353
lllll.jpg

Љубителите на Лаврентиј Берија. Срп и чекич во дваеспрви векчич :) Господе прости му.....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.486
Поени од реакции
5.008
Зошто би се мачел да оди таму, кога стратешката цел на Русија е излез на топло море. Штета што вие Албанците го избегнувате образованието и ги сакате само дипломите. Инаку ќе знаевте зошто Русија и ја додели Албанија на Србија во првата Балканска војна. И од таму можеш и да заклучиш зошто Албанија и Црна Гора влегоа експресно во НАТО. Така да твојата изјава е само болен сарказам попут оној на куртоните... Русија стратешки има интерес на Балканот, не на север. Србија е можен дил за Русија. А Косово колатерална штета.

Кога викам дека Косово се брани во Украина, тоа и го мислам. А тоа и го мислат како што гледам и Косовските власти. Така да јас да сум на твое место не би се секирал многу многу за Данска, Финска и Шведска. Тие во иднина би можеле да стојат позади Косовскиот народ во борбата против Србија и Русија, до последен Албанец. Биди сигурен дека ниту ќе добие Косово толку оружје колку што добива Украина, ниту пак ќе има интерес за странски доброволци за таму, освен се разбира тоа што останало од исламистичката интернационала. Ако се во Украина западните земји на 100 километри позади Украина, во Албанија ќе бидат 500. Па сега ти види.
Викаш САД сега ќе ретерираат?
Русија си ја загуби Украина, помири си се со тоа.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ненормална работа. Или па можеби латентниот нацизам во некои ликови излегува на виделина.

За жал нацизмот не беше уништен со Третиот Рајх...
Причини многу.
Меѓутоа во право испадна еден руски филм "Белиот тигар", кај што тенкот кој до денес не е пронајден е само метафора за нацизмот кој ја вреба Русија...
Како прорекнаа, така испадна.
Или можеби не беше толку предвидување колку што беше вистина цело време, а ние не сакавме да ја видиме!?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.795
Поени од реакции
40.940

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.353
па боље срп и чекич него како ти виножита што вееш.
Јас велам дувањето лепак ги уништува мозочните клетки, типичен пример си ти. Ама ако, ајде, толкав ти е дометот, не ти замерувам.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Не знам дали е до мене или е друга приказната... но, насекаде по нет ако човек побара за војната, има снимки како украинци (војници или цивили) снимаат мртви луѓе со наслови „уништени возила“, „убиени руси“ или „убиени цивили“ и ги снимаат во HD да се види колку е лоша војната (како да не знаеме дека војната е зло)...

Зошто никаде нема снимки од руски војници како снимаат убиени украински војници?
Не смеат тоа да го прават руските војници? Немаат опрема за снимање? Имаат некаков кодекс како војници или премногу е силна пропагандата на западот па не ми дозволува да видам такви снимки каде што може да се спореди реалноста од една војна?

П.С. Строго сум против снимање на мртви кои загинале во војна, дали биле војници или цивили... доволно ужасни се бројките што ги даваат за загинати и повредени...
добра забелешка, Москва нема пропаганда, затоа овие ..... ги фаќа хистерија, а нема пропаганда затоа што не и треба!
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.537
Поени од реакции
12.400
Ненормална работа. Или па можеби латентниот нацизам во некои ликови излегува на виделина.

Читај го те советувам, да видиш во каков паралелен свет живее ликов. Или тоа е или е дебело платен за работите што го пишува.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.670
Поени од реакции
5.353
добра забелешка, Москва нема пропаганда, затоа овие ..... ги фаќа хистерија, а нема пропаганда затоа што не и треба!
Москва нема пропаганда?! Дечак, темава е Пресвртница за Украина, а не глуп Хумор.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.739
Поени од реакции
6.229

Еден едини одред од 9 души на украјински територијалци ја сјебува цела оклопна колона која храбро и ратнички, баш она москалски, бега по нивите. Туѓ срам ме фати кога го видов ова. Еден (1) NLAW скоро му ја отфикари куполата на Т-72 а останато РПГ и АК-74.
Карикатурално делуваат сцениве,како тоа јунаците вака да бегаат?
Не очекував ваква посветеност од страна на украинските оружани сили, особено не после Крим, но сум бил во огромна заблуда.
Очигледно западни адвајзери ги имаат обучувано на полу-герилска борба, нешто како финскиот Моти систем од 1939-44 модифициран за наше време и современи системи.
Поради распутицата, рускиот оклоп и цела логистика се принудени да употребуваат патна мрежа, имаат огромна среќа што Украина скоро и да нема офанзивно оружје, неколку тактички балистички со конвенционални боеви глави ќе направеа хаос по тие долги колони.


Напуштени Т-72 и камиони за логистика како резултат на украјински контранапад.
Јасно се гледа како москали гаѓаат стамбени блокови, тоа им преостанува сега, терор врз цивили.
Или пак тргнаа во агресија со геноцидни цели, нивниот господар Путин обзнани како не постојат Украјинци, ги нема, тоа биле малоруси и ништо повеќе од отцепен дел од Русија.

Путин очигледно игра на последната карта која му пеостанува, митот за наводната руска воена моќ. Ако тоа не упали нема да биде чудно бољарите да започнат со интриги.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.881
Поени од реакции
22.047

Еден едини одред од 9 души на украјински територијалци ја сјебува цела оклопна колона која храбро и ратнички, баш она москалски, бега по нивите. Туѓ срам ме фати кога го видов ова. Еден (1) NLAW скоро му ја отфикари куполата на Т-72 а останато РПГ и АК-74.
Карикатурално делуваат сцениве,како тоа јунаците вака да бегаат?
Не очекував ваква посветеност од страна на украинските оружани сили, особено не после Крим, но сум бил во огромна заблуда.
Очигледно западни адвајзери ги имаат обучувано на полу-герилска борба, нешто како финскиот Моти систем од 1939-44 модифициран за наше време и современи системи.
Поради распутицата, рускиот оклоп и цела логистика се принудени да употребуваат патна мрежа, имаат огромна среќа што Украина скоро и да нема офанзивно оружје, неколку тактички балистички со конвенционални боеви глави ќе направеа хаос по тие долги колони.


Напуштени Т-72 и камиони за логистика како резултат на украјински контранапад.
Јасно се гледа како москали гаѓаат стамбени блокови, тоа им преостанува сега, терор врз цивили.
Или пак тргнаа во агресија со геноцидни цели, нивниот господар Путин обзнани како не постојат Украјинци, ги нема, тоа биле малоруси и ништо повеќе од отцепен дел од Русија.
Русите никогаш не го заземаа Чухуив.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303

Еден едини одред од 9 души на украјински територијалци ја сјебува цела оклопна колона која храбро и ратнички, баш она москалски, бега по нивите. Туѓ срам ме фати кога го видов ова. Еден (1) NLAW скоро му ја отфикари куполата на Т-72 а останато РПГ и АК-74.
Карикатурално делуваат сцениве,како тоа јунаците вака да бегаат?
Не очекував ваква посветеност од страна на украинските оружани сили, особено не после Крим, но сум бил во огромна заблуда.
Очигледно западни адвајзери ги имаат обучувано на полу-герилска борба, нешто како финскиот Моти систем од 1939-44 модифициран за наше време и современи системи.
Поради распутицата, рускиот оклоп и цела логистика се принудени да употребуваат патна мрежа, имаат огромна среќа што Украина скоро и да нема офанзивно оружје, неколку тактички балистички со конвенционални боеви глави ќе направеа хаос по тие долги колони.


Напуштени Т-72 и камиони за логистика како резултат на украјински контранапад.
Јасно се гледа како москали гаѓаат стамбени блокови, тоа им преостанува сега, терор врз цивили.
Или пак тргнаа во агресија со геноцидни цели, нивниот господар Путин обзнани како не постојат Украјинци, ги нема, тоа биле малоруси и ништо повеќе од отцепен дел од Русија.
Старо е ова, од вчера најмалку!
И ти од 24+ часа војна најде да се "радуваш" (а очигледно се радуваш), на еден едини сукоб...
Па и заседа тоа. И сега хвалоспеваш нешто.
Confirmation bias се вика тоа, или cherry picking!
Ама една ласта не чини прољече!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921

Еден едини одред од 9 души на украјински територијалци ја сјебува цела оклопна колона која храбро и ратнички, баш она москалски, бега по нивите. Туѓ срам ме фати кога го видов ова. Еден (1) NLAW скоро му ја отфикари куполата на Т-72 а останато РПГ и АК-74.
Карикатурално делуваат сцениве,како тоа јунаците вака да бегаат?
Не очекував ваква посветеност од страна на украинските оружани сили, особено не после Крим, но сум бил во огромна заблуда.
Очигледно западни адвајзери ги имаат обучувано на полу-герилска борба, нешто како финскиот Моти систем од 1939-44 модифициран за наше време и современи системи.
Поради распутицата, рускиот оклоп и цела логистика се принудени да употребуваат патна мрежа, имаат огромна среќа што Украина скоро и да нема офанзивно оружје, неколку тактички балистички со конвенционални боеви глави ќе направеа хаос по тие долги колони.


Напуштени Т-72 и камиони за логистика како резултат на украјински контранапад.
Јасно се гледа како москали гаѓаат стамбени блокови, тоа им преостанува сега, терор врз цивили.
Или пак тргнаа во агресија со геноцидни цели, нивниот господар Путин обзнани како не постојат Украјинци, ги нема, тоа биле малоруси и ништо повеќе од отцепен дел од Русија.

Путин очигледно игра на последната карта која му пеостанува, митот за наводната руска воена моќ. Ако тоа не упали нема да биде чудно бољарите да започнат со интриги.
го одгледа видеото до крај или нема потреба, доби инструкции што треба да се мантра со оваа видео?
Ако имаше барем елементарно воено познавање-образованиеќе можеше да видиш одлично извежбана армија и реакција во услови на заседа, таков брз развој на единицата и уништување на местото од каде се врши дејството не сум видел ни на филм, тие со дрончето што снимале замоли ги да ти го препратат и остатокот за да видиш како завршило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom