Најекономично греење и ладење

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.787
Поени од реакции
9.408
Чуму навреди...еве и најмал IQ да имам неможам да сварам дека ти на нарачан уред кој не си го ни пробал пласираш дека си задоволен со никаков feedback ...
Во право си извини ако те навредив.
Автоматски споено мислење:

@Strelec @Red Zurla
Верујте подобро е што нема мерач :rolleyes:
Подобро да не знаете што дишиме...

Тој па има некаков мерач штом е со ауто-мод, ама не кажува детално, туку црвено,жолто, зелено... и подобро така... мирна глава!
Па да баш така...Еве и да не прочистува 99.997% нека е за малку помал процент сепак сигурно дека ќе има некое прочистување на воздухот и сигурно ќе биде поквалитетен од она "направи сам прочистувач".
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Фала многу здравје да имаш. Ја очекувам да работи беспрекорно за таа цена...
Автоматски споено мислење:


Фала здравје да имаш...
Winix си порачав за 150€.

А што претежно очекуваш ?
Можеби ке се чуствуваш како планински ваздух да имаш дома
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.787
Поени од реакции
9.408
А што претежно очекуваш ?
Можеби ке се чуствуваш како планински ваздух да имаш дома
Па така нешто ништо друго посебно... Ова Winix-от покрива 99m квадратни просторија.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Zdravo decki.
Konecno dojde red za zamena na starata on/off koja mnogu malku ja koristev za greenje i planiram da se podnivam so edna 18ka koja bi ja koristel i za greenje na okolu 40m2.
Po mnogu istrazuvanje skoro odlucen sum za slednava:

https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8-2/

Sekakvi komentari se dobredojdeni

Isto taka me interesira dali e golena razlikata kolku sto e i cenata so AG
https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8/

Isto taka istrazuvav i za brendot MDV i nemozev da najdam nikakva razlika so Midea odnosno MDV e rebrendirana Midea. Tocno e ova?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.018
Поени од реакции
6.341
Zdravo decki.
Konecno dojde red za zamena na starata on/off koja mnogu malku ja koristev za greenje i planiram da se podnivam so edna 18ka koja bi ja koristel i za greenje na okolu 40m2.
Po mnogu istrazuvanje skoro odlucen sum za slednava:

https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8-2/

Sekakvi komentari se dobredojdeni

Isto taka me interesira dali e golena razlikata kolku sto e i cenata so AG
https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8/

Isto taka istrazuvav i za brendot MDV i nemozev da najdam nikakva razlika so Midea odnosno MDV e rebrendirana Midea. Tocno e ova?
Sega ke ti objasnat deka ovie se tesko sranje i deka Gree e najgolemio vrv od site mozni vrvovi vo klima sektorot. Znaci dzabe si frlas pari za tie sranja kupi si Gree po moznost nekoja od 50 000 sto ima isti ako ne i podobri karakteristiki od Mitsu koj kosta 70 000, znaci dobivas klima za pomalko pari citi Gree.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Sega ke ti objasnat deka ovie se tesko sranje i deka Gree e najgolemio vrv od site mozni vrvovi vo klima sektorot. Znaci dzabe si frlas pari za tie sranja kupi si Gree po moznost nekoja od 50 000 sto ima isti ako ne i podobri karakteristiki od Mitsu koj kosta 70 000, znaci dobivas klima za pomalko pari citi Gree.
Ne si vo pravo. Ima ovde na forumov i mnogu nezavisni, dobrodusni forumdjii i sigurno ima i luge so iskustvo so MDV - Midea.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.787
Поени од реакции
9.408
Кај нас по 18000ден ги продаваат и плус филтрите се 4500ден!?
Тоа зависи од моделот на Winix а реално филтрите ако се 4500ден кај нас тогаш испаѓа поскапо за 1000-1500ден од цената на Амазон
која се движи помеѓу
40-60€ за ХЕПА (Х13) филтер + 4 карбон филтри.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Тоа зависи од моделот на Winix а реално филтрите ако се 4500ден кај нас тогаш испаѓа поскапо за 1000-1500ден од цената на Амазон
која се движи помеѓу
40-60€ за ХЕПА (Х13) филтер + 4 карбон филтри.
Не зависи од моделот, точно за Виникс Зиро зборував!
И тебе(кај беше? Италија?) сигурно џабалак ќе ти испадне да порачаш од Амазон, за разлика од нас тука во протекторатов!

Да ти кажам право... и јас кога барав... гледав све и свашта од фирми! Секогаш ја гледав и рачунав цената на филтрите долгорочно(оти мора, потрошен дел е). И кога разбрав дека фирма кај нас ги прави, па уште и математика колку м2 е тој филтер и колку кошта...
Со ќеиф го купив и ич не жалам.
Секогаш кога можам купувам наши производи, прво оти мислам дека ми е патриотска должност, второ ако фирмата е саглам, тогаш нашето производство е рамно на германското по квалитет, а некогаш и боље! И ова од искуство ти го кажувам, оти сто пати сум поправал нешто што некој у германија го засрал ;)
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
3
Здраво сакам да купам Даикин клима некоја до кај 70000 ден, ми треба 5.5 киловати, да греам салон од околу 40 квадрати, па ме интересира мислење искуство со некој модел што се продава кај нас на пазарот во моментов
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.787
Поени од реакции
9.408
И тебе(кај беше? Италија?) сигурно џабалак ќе ти испадне да порачаш од Амазон, за разлика од нас тука во протекторатов!
Screenshot_2022-03-09-22-52-57-77_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Чудно е малку тоа што е за упола цена а на Амазон за Winix-ов во дополнителни информации ми пишува дека ми се испраќа од Winix продавница истото го пишува и за филтрите. Инаку најскапиот Winix на Амазон е 250€ кој покрива просторија до 120 m2...
Автоматски споено мислење:

Здраво сакам да купам Даикин клима некоја до кај 70000 ден, ми треба 5.5 киловати, да греам салон од околу 40 квадрати, па ме интересира мислење искуство со некој модел што се продава кај нас на пазарот во моментов
Нема шанси толку евтин Даикин да најдеш за 5.5 киловати рачунај од 1700€ нагоре...
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Прегледај го приврзокот 324620
Чудно е малку тоа што е за упола цена а на Амазон за Winix-ов во дополнителни информации ми пишува дека ми се испраќа од Winix продавница истото го пишува и за филтрите. Инаку најскапиот Winix на Амазон е 250€ кој покрива просторија до 120 m2...
Автоматски споено мислење:


Нема шанси толку евтин Даикин да најдеш за 5.5 киловати рачунај од 1700€ нагоре...
73000 на клими мк
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Здраво сакам да купам Даикин клима некоја до кај 70000 ден, ми треба 5.5 киловати, да греам салон од околу 40 квадрати, па ме интересира мислење искуство со некој модел што се продава кај нас на пазарот во моментов
Daikin ftxf50a, ако имаш добра изолација, за тие 40 м² ќе ти е супер
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Zdravo decki.
Konecno dojde red za zamena na starata on/off koja mnogu malku ja koristev za greenje i planiram da se podnivam so edna 18ka koja bi ja koristel i za greenje na okolu 40m2.
Po mnogu istrazuvanje skoro odlucen sum za slednava:

https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8-2/

Sekakvi komentari se dobredojdeni

Isto taka me interesira dali e golena razlikata kolku sto e i cenata so AG
https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8/

Isto taka istrazuvav i za brendot MDV i nemozev da najdam nikakva razlika so Midea odnosno MDV e rebrendirana Midea. Tocno e ova?

Bas cudno ovde nikoj od Midea ne se razbira lol
 

Kajgana Shop

На врв Bottom