Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.351
Поени од реакции
1.961
Ако, нека ги проретчат од косово форсис малце.

и од западни извори (покрај источни) и од ООН се појавија документи и документирани видеа со малтретирање па и ликвидирање на руско население. Ако Меѓ заедница не презема ништо, зашто би го оставиле својот народ на милост и немилост.
Аха да, тоа било причината што Путин ја сакал Крим, а не стратешката позиција што ја нуди.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.351
Поени од реакции
1.961
Бивш маж и е и имаат две три деца, живеат кај неа но она ги тепа, бившиот оди у теретана ама пробал да ја даде на суд, судот им кажал ОК жената ќе смири топка и од утре ќе ги сака али она не па не како да ги сакам кога се од негови сперматозоиди а овој бившиот си ги сака децата и му се споиле жичките па сега и мава шамари оти судството е корумпирано. Сите шо гледаат од страна викаат дека оваа не е нормална и си ја бара бељата освен феминистките кои ич не ги гледаат натепаните деца битно да се застане на страна на угнетената жена. Зезнато е шо после разводот оваа си фатила судија за дечко. Башка мажот и судијата нов дечко се знаеле и се во заладени односи со децении.
Значи, комплицирано е.
Не е толку комплицирано. Тоа „тепањето на децата“ е резултат што се војува во тој регион, и да можеби има некаков воен криминал од двете страни таму. Ама Украина не го поддржува самото тоа, па не, не можеш да кажеш дека жената ги тепала децата. Ова „тепање“ не ни почнало пред нападот од Русија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.335
Поени од реакции
21.819
Аналогијата е следнава.

Мојот комшија е кај него дома, тој во сопствениот дом има право да прави што сака, како и јас во мојот дом. Мојот комшија зел калашников, и од прозорот во неговата куќа ја вперил пушката према мене и ме нишани во соба додека седам пред компјутер и пишувам тука. Па како да е сето тоа малку, се договорил со неговите другарчиња да дојдат кај него дома, наоружани до зуби со пушкомитралези.

Сега што треба Јас да правам, да го чекам да ме изрешета, или да ја земам пушката од подрум и да одам да го запалам со све куќа?
Taka e, Rusija preventivno ja napadna Rusija oti inace Ukraina ke napadnese.

Tuku sporedbata predhodno so zena i maz mi e najjaka. Maz sum ama ne znaev deka zenite vo brakot se sopstvenost na mazot (ili obratno) pa so kjotek mora eden reset da se pravi. Vo Afganistan mozebi vaka funkcionira ama vo Evropa?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не е толку комплицирано. Тоа „тепањето на децата“ е резултат што се војува во тој регион, и да можеби има некаков воен криминал од двете страни таму. Ама Украина не го поддржува самото тоа, па не, не можеш да кажеш дека жената ги тепала децата. Ова „тепање“ не ни почнало пред нападот од Русија.
Е сега, ти си феминистка која не прифаќа дека постои психопат жена која е способна да ги тепа децата. А судијата со нејзиниот бивш одамна е скаран и намерно после разводот ја фатил психопатката за женска за да го заболи овој со мускулите и намерно наоѓа дупки у закон да не се спроведе пресудата и да оваа продужи да ги тепа децата, седи од страна, пуши пура и се смее со психопатска насмевка гледајќи го бившиот како оган му излегува од носот и на тоа се сити.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Два коментари што успеав да ги најдам како релевантни.

NORTH
‘The Russians are back‘. Now the 35th CAA is pushing with infantry from the west: over the last two days this has infiltrated and forced Ukrainians out of Borodianka, Irpin, Bucha, Vorzel, Korpyliv, Demydiv…. Reportedly, the house-to-house fighting is so bitter, there were multiple cases of hand-to-hand combat and losses are heavy – on both sides.

SOUTH
Mariupol is a bloody shambles. There are reports about massive volumes of the Russian artillery barrages, immense destruction, bodies lying on the streets… Unnecessary to say: a population of about 400,000 is cut off from water, electricity, food and other supplies. I agree with those who say this is going to remain the Russian objective No.1 – ahead of Odessa and Kyiv: it would grant them a land connection to Crimea.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.351
Поени од реакции
1.961
Е сега, ти си феминистка која не прифаќа дека постои психопат жена која е способна да ги тепа децата. А судијата со нејзиниот бивш одамна е скаран и намерно после разводот ја фатил психопатката за женска за да го заболи овој со мускулите и намерно наоѓа дупки у закон да не се спроведе пресудата и да оваа продужи да ги тепа децата, седи од страна, пучи пура и се смее со психопатска насмевка гледајќи го бившиот како оган му излегува од носот и на тоа се сити.
Те советувам да го прочиташ ова внимателно.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
95% од областа Луганск ослободена, само градот Севернодоњецк остана, областа Запорожје 80% ослободена, областа Херсон 80% ослободена, областа Суми 75% ослободена, областа Чернихин 65% ослбодена, областа Доњецк 55% ослободена, областа Харков 45% ослободена, областа Миколаев 40% ослободена и областа Киев 30% ослободена.. И околу 15-20% од областа Житомир..
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
95% од областа Луганск ослободена, само градот Севернодоњецк остана, областа Запорожје 80% ослободена, областа Херсон 80% ослободена, областа Суми 75% ослободена, областа Чернихин 65% ослбодена, областа Доњецк 55% ослободена, областа Харков 45% ослободена, областа Миколаев 40% ослободена и областа Киев 30% ослободена.. И околу 15-20% од областа Житомир..
Џабе бројки без мапа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.716
Поени од реакции
8.747
Еве го слушам Мершхајмер, спомена дека при еуромајдан загинале 64 лица од обете страни.

Повторно ќе апелирам да престанеш со уптреба на навреди. Такви buzzwords како нацизам, фашизам и слични се ноторни глупости. Провокациите се залудни.
По се изгледа воопшто не знаеш што е национал-социјализам или фашизам.
Треба да си маж и да одговориш колку пратеници, министри, градоначалници, генерали имаат тие азофци и слични маргиналци. Ама цифрата е нула и глава во песок.
Па една Златна зора беше 3-та политичка сила во Грција со куп пратеници, градоначалници, бирократи ехеее.....но никој не се загрижи за тоа што на 50км оттука имаме нео-фашисти кои сакаат да ги истребат Македонците.
Нацисти се бе, под контрола на ЦИА....не се бламирај не си прост човек. До ден денеска е активна мрежата.
Уште пред да почне операцијава ти кажав ама никако да преминеш преку тоа верување у главата.

Reinhard Gehlen (3 April 1902 – 8 June 1979) was a German lieutenant-general and intelligence officer. He was chief of the Wehrmacht Foreign Armies East military intelligence service on the eastern front during World War II, spymaster of the CIA-affiliated anticommunist Gehlen Organisation (1946–56) and the founding president of the Federal Intelligence Service (Bundesnachrichtendienst, BND) of West Germany (1956–68) during the Cold War.
In late 1945, following the 7 May surrender of Germany and the start of the Cold War, the U.S. military (G-2 Intelligence) recruited him to establish the Gehlen Organisation, an espionage network focusing on the Soviet Union. The organisation would employ former military officers of the Wehrmacht as well as former intelligence officers of the Schutzstaffel (SS) and the Sicherheitsdienst (SD).[3] As head of the Gehlen Organization he sought cooperation with the Central Intelligence Agency (CIA), formed in 1947, resulting in the Gehlen Organization ultimately becoming closely affiliated with the CIA.
Еве ти уште нешто
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Мариупол е пекол на земјата. Секој обид да најдете логика и која страна прави добро или лошо таму е бесмислен.
Мариупол ќе биде играчка во споредба со она што ќе се случи во Киев ако Украина не капитулира наскоро. Моронот Зеленски ќе ја однеси Украина во катастрофа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom