Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Не беше тоа поентата на постот. Имплицира дека Русија и Украина биле во некаква си мирна, љубовна врска и одеднаш Украина донела нож во кревет, како да не постоела никаква причина тоа да го направи. А фактот е дека Русија прва е таа што донела нож.
Овде има еден куп луѓе кои скоро ништо не разбираат, ама ти не разбираш апсолутно ништо. Не сакам да те навредам, ама или си тотален антиталент за политика и геостратегија, или си натприродно глуп.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Па и ти треба да одиш, со искуство, дефинитивно и требаш на славјанството да се бори против империјалистичното зло, е сега ќе имаш чеченци соборци ама ништо не е тоа за светата борба за мулти поларен свет посакувана од диктаторска Русија и диктаторска Кина каде не е сменета власта од минатиот милениум.
Абе пуно, пиле златно.

Да дојдеше Русија тука 2001 и во името против империјализмот, словенството или какви и да сакаш глупости и изговори, ве натераше да потпишете вие капитулација, наместо ние... Јас сега ќе бев пред Киев и ќе го острев ножот...

Не сум јас тој кој и должи нешто на Русија... Косово се брани во Украина, Демократијата се брани во Украина, Америка се брани во Украина... Што мислеше ти. Крени му биста на Клинтон, испеј песна тенк ју јуесеј и само дилај дрога . Не бе пуно, треба да се плати ручекот.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Овде има еден куп луѓе кои скоро ништо не разбираат, ама ти не разбираш апсолутно ништо. Не сакам да те навредам, ама или си тотален антиталент за политика и геостратегија, или си натприродно глуп.
Како е тогаш таа аналогија точна ај објасни ми, ако јас сум тој што ништо не разбира. Дали Русија и анексира територија на Украина или не?
Ова нема никаква врска со геостратегија, фактот е дека Русија сака да окупира туѓа држава, и се разбира не го поддржувам тоа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.304
Поени од реакции
27.862
Накратко објасни ја разликата од Осетија, Абхазија, Луганск, Донетск, Крим до евентуална Република Иљирида?
Iljiridistan istoriski nikogas ne postoel.
Toa e prikazna skockana i podarena na Albancite vovtora svetska kako na ustashite sho im rekoa vie ste goti, bliski so germancite.

Ova tvoevo moze poveke da se sporeduva so Osmanlisko carstvo ili Vizantisko ili Dushanovo.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.816
Поени од реакции
8.428
Руска мапа заклучно 08.03.2022
1646822028928.png


Америчка заклучно 08.03.2022
1646822078492.png
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Тоа што вие не го разбирате е дека тоа што повеќето европски земји влегуваат во НАТО е чисто реакција на руската воена политика. Тоа што Финска и Шведска сега се мислат за влез во НАТО се исто реакција на моменталната војна. Ама не, кога ќе дојде време Русија нив да ги нападне, вие пак ќе терате со истоно „епа не требаше да ја НаЛУтАт МеЧКата“
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не беше тоа поентата на постот. Имплицира дека Русија и Украина биле во некаква си мирна, љубовна врска и одеднаш Украина донела нож во кревет, како да не постоела никаква причина тоа да го направи. А фактот е дека Русија прва е таа што донела нож.
Да, Русија е токсик маскулинити.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.092
Не беше тоа поентата на постот. Имплицира дека Русија и Украина биле во некаква си мирна, љубовна врска и одеднаш Украина донела нож во кревет, како да не постоела никаква причина тоа да го направи. А фактот е дека Русија прва е таа што донела нож.
Уште не си разбрал дека ништо не разбираш :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Тоа ти е, русите и шкиптарите праат потези кои се многу слични, а кои ги правеа и четниците во 90-ти.
14000 украинци мртви, некои погубени на најсвирепи начини, 50-60К ранети, некои од нив доживотни инвалиди, што украден што уништен имот, движен и недвижен, кој го стварале со децении, масовни силувања и да не набројувам "подвизи" на храбиот руски воин опфатен од фатализам и нихилизам :angel:
И покрај сите достапни видеа и факти и покрај све... Мантра за подршка на нацизомот...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не беше тоа поентата на постот. Имплицира дека Русија и Украина биле во некаква си мирна, љубовна врска и одеднаш Украина донела нож во кревет, како да не постоела никаква причина тоа да го направи. А фактот е дека Русија прва е таа што донела нож.
Украина е жената која го слушаше мажот кој во случајов е посилен и поагресивен. Мажот до 2014та не ја тепал жената затоа што оваа го слушала. Штом жената почнала да ја удара западниот филм на осамостојување(благодарение на геј пар од западот кои ја натерале на таков чекор со позадински намери) и си рекла ќе бидем како западните жени кој е он да ми објаснува. Плус почнала и агресивно со децата и сега моментално мажот ја враќа жената на фабричко ресетирање со добивање ќотек.

Тоа што вие не го разбирате е дека тоа што повеќето европски земји влегуваат во НАТО е чисто реакција на руската воена политика. Тоа што Финска и Шведска сега се мислат за влез во НАТО се исто реакција на моменталната војна. Ама не, кога ќе дојде време Русија нив да ги нападне, вие пак ќе терате со истоно „епа не требаше да ја НаЛУтАт МеЧКата“
Финска нема да ти влезе во НАТО, најверојатно и Шведска. Дел од ЕУ се и ако сака да биде некој фактор ЕУ ќе формираат заедничка војска. И Украина и Шведска се земји со паметни политичари кои знаат како се води земја. Види Финска кој политичар ја водел најдолго после втора светска војна кои иако бил прозападен си одржувал добри односи со советски сојуз и затоа денес Финска е Финска. Плус покажано од историја, инвазија на Финска ќе биде поголема штета за Русија тогаш отколку сега со Украина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Инвазијата на Украина од страна на Русија има само малку врска со територијални прашања, и не може да биде сведена на борба за територија. Русија е огромна, сериозно мислите дека на Путин му е дојдено со Донбас, и дека би ризикувал трета светска војна за пар квадратни километри?

Смешно е тоа, и нема потреба да се правиме наудрени. Ако навистина не ви е јасен контекстот во кој оваа војна се случува, слободно преслушајте го предавањето на Маершајмер, никој нема дадено подобро објаснување на настаните во Украина.
Стварно сеуште мислиш дека овие се наивни луѓе подпаднати на пропаганда и ова го зборат од незнање ? Гадно се лажеш...

Еве ти уште еден пример на тоа што го зборевме вчера, како теоретичарите и штетат на вистината и како тоа го користат агитпроповците за спин:

Така е господине Кнез, знаат тие дека при агресијата и окупацијата од страна на Сталин (кој нели бил несФатен и МИ-6 му извадиле муабети дека е злобен:pos:) им донеле слобода (со окупација, исто како што ослободија Латвија или Полска) па и еманципација.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.816
Поени од реакции
8.428

Е јебига, на крај ќе излезе дека стварно развивале биолошки оружја.

"Ukraine has biological research facilities, which in fact we are now quite concerned Russian troops, Russian forces may be seeking to gain control of, so we are working with the Ukrainians on how they can prevent any of those research materials from falling into the hands of Russian forces should they approach," Nuland told the US Senate Foreign Relations Committee in a hearing.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Украина е жената која се плаши од мажот кој во случајов е посилен и поагресивен. Мажот до 2014та не ја тепал жената затоа што оваа го слушала. Штом жената почнала да ја удара западниот филм на осамостојување(благодарение на геј пар од западот кои ја натерале на таков чекор со позадински намери) и си рекла ќе бидем како западните жени кој е он да ми објаснува. Плус почнала и агресивно со децата и сега моментално мажот ја враќа жената на фабричко ресетирање со добивање ќотек.
Дали стварно ја поистоветуваш Русија со маж насилник и во исто време ја обвинуваш жената во тој случај? Украина веќе е самостојна држава во 2014, Русија не и бил никаков маж пред тоа. Што ти значи тоа „западен филм на осамостојување“?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Аналогијата е следнава.

Мојот комшија е кај него дома, тој во сопствениот дом има право да прави што сака, како и јас во мојот дом. Мојот комшија зел калашников, и од прозорот во неговата куќа ја вперил пушката према мене и ме нишани во соба додека седам пред компјутер и пишувам тука. Па како да е сето тоа малку, се договорил со неговите другарчиња да дојдат кај него дома, наоружани до зуби со пушкомитралези.

Сега што треба Јас да правам, да го чекам да ме изрешета, или да ја земам пушката од подрум и да одам да го запалам со све куќа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom