Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Тоа што вие не го разбирате е дека тоа што повеќето европски земји влегуваат во НАТО е чисто реакција на руската воена политика. Тоа што Финска и Шведска сега се мислат за влез во НАТО се исто реакција на моменталната војна. Ама не, кога ќе дојде време Русија нив да ги нападне, вие пак ќе терате со истоно „епа не требаше да ја НаЛУтАт МеЧКата“
А ха, значи Црнагора и Македонија влегоа во НАТО од страв од Русија?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Аналогијата е следнава.

Мојот комшија е кај него дома, тој во сопствениот дом има право да прави што сака, како и јас во мојот дом. Мојот комшија зел калашников, и од прозорот во неговата куќа ја вперил пушката према мене и ме нишани во соба додека седам пред компјутер и пишувам тука. Па како да е сето тоа малку, се договорил со неговите другарчиња да дојдат кај него дома, наоружани до зуби со пушкомитралези.

Сега што треба Јас да правам, да го чекам да ме изрешета, или да ја земам пушката од подрум и да одам да го запалам со све куќа?
Не, пак истата грешка ја правиш. Русија е таа што прва зела калашников.
Автоматски споено мислење:

Еве ја вистинската аналогија: Мажот ја удира жената (2014), па жената од страв го напушта и си вработува телохранител (НАТО). Сега мажот сака да ја убие бидејќи мисли дека телохранителот некако него ќе го убие, иако ако воопшто не се приближи до жена му, нема никогаш да го види телохранителот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.851
Ништо чудно тие околу него да го предадат на русиве. Чим вака квичи, бродот почнува да тоне.

 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Киев до наредна недела ова време ќе биде срамнет со земја. Грозни шема. До кога ќе тера херојство Зеленски ме интересира. Останати се и деца и старци внатре, ќе биде масакар. Не вреди.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Не, пак истата грешка ја правиш. Русија е таа што прва зела калашников.
Русија е таа што прва почна да пука, ама не ја впери пушката прва. Имаат американците една каубојска, I never drew first, but I drew first blood.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Русија е таа што прва почна да пука, ама не ја впери пушката прва. Имаат американците една каубојска, I never drew first, but I drew first blood.
Не, Русија е таа што ја впери и ја пукна прва, во 2014.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
И покрај сите достапни видеа и факти и покрај све... Мантра за подршка на нацизомот...
Еве го слушам Мершхајмер, спомена дека при еуромајдан загинале 64 лица од обете страни.

Повторно ќе апелирам да престанеш со уптреба на навреди. Такви buzzwords како нацизам, фашизам и слични се ноторни глупости. Провокациите се залудни.
По се изгледа воопшто не знаеш што е национал-социјализам или фашизам.
Треба да си маж и да одговориш колку пратеници, министри, градоначалници, генерали имаат тие азофци и слични маргиналци. Ама цифрата е нула и глава во песок.
Па една Златна зора беше 3-та политичка сила во Грција со куп пратеници, градоначалници, бирократи ехеее.....но никој не се загрижи за тоа што на 50км оттука имаме нео-фашисти кои сакаат да ги истребат Македонците.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако, нека ги проретчат од косово форсис малце.
Не, Русија е таа што ја впери и ја пукна прва, во 2014.
и од западни извори (покрај источни) и од ООН се појавија документи и документирани видеа со малтретирање па и ликвидирање на руско население. Ако Меѓ заедница не презема ништо, зашто би го оставиле својот народ на милост и немилост.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Iljiridistan istoriski nikogas ne postoel.
Toa e prikazna skockana i podarena na Albancite vovtora svetska kako na ustashite sho im rekoa vie ste goti, bliski so germancite.

Ova tvoevo moze poveke da se sporeduva so Osmanlisko carstvo ili Vizantisko ili Dushanovo.
Не знам на што мислиш, кога тоа постоела држава Луганск или Приднестровје или Абхазија или стави рандом територија?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Дали стварно ја поистоветуваш Русија со маж насилник и во исто време ја обвинуваш жената во тој случај? Украина веќе е самостојна држава во 2014, Русија не и бил никаков маж пред тоа. Што ти значи тоа „западен филм на осамостојување“?
Незнам кај виде обвинување? Не ја обвинувам, вајда знае како фукнционира светот и дека вакви немили настани во минатото ги наметнаа тие што ја убедуваа дека нема ништо да и се случи. Мислам практиката ја наметнаа тие што требаше сега да ја бранат. Ти не сфаќаш дека секоја моќна земја си има зацртани интереси и дека тие интереси мора да ги бранат за да опстанат. Тоа што Украинските политичари ги е гајле за народот и незнеа политички да изреагираат цената ја плаќаат невини граѓани на таа земја, украински и руски војници. Правилата на игра се други кога главна граница делиш со САД, Русија, Кина и си значително послаб. Имаш две страни, јас и двете страни ги разбирам и затоа што побрзо се договорат политички тоа подобро, но очигледно на некој му одговара што подолго да трае војната.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Аналогијата е следнава.

Мојот комшија е кај него дома, тој во сопствениот дом има право да прави што сака, како и јас во мојот дом. Мојот комшија зел калашников, и од прозорот во неговата куќа ја вперил пушката према мене и ме нишани во соба додека седам пред компјутер и пишувам тука. Па како да е сето тоа малку, се договорил со неговите другарчиња да дојдат кај него дома, наоружани до зуби со пушкомитралези.

Сега што треба Јас да правам, да го чекам да ме изрешета, или да ја земам пушката од подрум и да одам да го запалам со све куќа?
По аналогијата на „опулените“ ќе треба да им нарачаш по една пица, и да им дадеш да ти се качат по еднаш.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Дали стварно ја поистоветуваш Русија со маж насилник и во исто време ја обвинуваш жената во тој случај? Украина веќе е самостојна држава во 2014, Русија не и бил никаков маж пред тоа. Што ти значи тоа „западен филм на осамостојување“?
Бивш маж и е и имаат две три деца, живеат кај неа но она ги тепа, бившиот оди у теретана ама пробал да ја даде на суд, судот им кажал ОК жената ќе смири топка и од утре ќе ги сака али она не па не како да ги сакам кога се од негови сперматозоиди а овој бившиот си ги сака децата и му се споиле жичките па сега и мава шамари оти судството е корумпирано. Сите шо гледаат од страна викаат дека оваа не е нормална и си ја бара бељата освен феминистките кои ич не ги гледаат натепаните деца битно да се застане на страна на угнетената жена. Зезнато е шо после разводот оваа си фатила судија за дечко. Башка мажот и судијата нов дечко се знаеле и се во заладени односи со децении.
Значи, комплицирано е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom