Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
...тоа значи само првиов ќе се спаси, другите све по фаците не се Украинци,

...Бог да чува, човек да се прекрсти, дрогирана младина.
Јаоооо мајко мила... доста е за денес... ова е врвот на глупоста.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.988
Поени од реакции
17.818
И претпоставувам доста поевтино од џавелинот.
i plus vekje znaat da go koristat.
Mislam deka mnogu armii kje ucat od konfliktot kolku e tesko da porazis moderna armija vo ofanzivna vojna.
Автоматски споено мислење:

Уште не ми е јасно како после две недели русите не остварија air supremacy за да можат да овозможат поголема поддршка на пешадијата. Една шака украјински ловци им прават проблеми. Не знам дали е точно но се шпекулираше дека украјински ловци полетувале и слетувале од Полска, со пар дополнителни резервоари.
Ne znam kolku ti koristi air supremasi protiv vakvi hit and run taktiki.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
i plus vekje znaat da go koristat.
Mislam deka mnogu armii kje ucat od konfliktot kolku e tesko da porazis moderna armija vo ofanzivna vojna.
Офамзивата е секогаш потешка од дефанзива. Ти кажав уште вчера јас никад не би пуштил војска пред да изорам терен. Мурика систем.

Ама тука влогот е поинаков мораат вака, ама на крај по се изгледа ќе заврши по амерички, како што тргнал да ги жртвува Зеленски сите Украимци.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Нема друго чаре за што поточно?
Да престанат да му ја финансираат војната на Путин. Сиот нето извоз им е на русите тоа. Им го пресечеш тоа, отиде Руската економија во провалија... Како Слобо ќе заврши...

Многу е веројатно во следните недели кога ќе интензивираат борбите, западот да забрани увоз на се што е руско...Или ќе одат на некој помек начин со 300% царини... Нешто од двете ќе е.

Тек тогаш пропаднавме скрос и Европа и ние со неа.
Епа сеа лекција за век и веков, дека не смее трговија со непредвидливи, а доволно моќни држави да ти направат војна в двор со твои пари.


I? Sto ke prai Evropa posle? Ke glea kako lugeto im stradaat za leb i umiraat od ladno? I sto potoa? Seriozno veruvas deka Evropa, tolku isprepletena i megusebno zavisna od Rusija - i ekonomski i sekako ( ova e obostrano) moze da gi raskine site odnosi so Rusija preku nok ( mislam deka ne moze nikogas i nikako) ? I sto ke praat posle, ke gledaat pohod na Rusija po Baltik, Romanija, Bugarija i ke tvitaat za poddrska? Valda Germanite pametni se koga izjavuvaat deka nema da prekinat uvoz na ruski gas, zasto znaat deka toa ne e mozno.
Сеедно,... Сега Руската окупација на Украина го донесе западот до точка од која нема враќање. Тоа се случи во моментот кога почнаа да споменуваат нуклеарки и слично. Нема избор западот. Мора да прекине увоз затоа што инаку финансираат војна која уште повеќе ги уништува...

Забраната за руски гас е нето добивка за западот во моментов...За жал...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.988
Поени од реакции
17.818
Да престанат да му ја финансираат војната на Путин. Сиот нето извоз им е на русите тоа. Им го пресечеш тоа, отиде Руската економија во провалија... Како Слобо ќе заврши...

Многу е веројатно во следните недели кога ќе интензивираат борбите, западот да забрани увоз на се што е руско...Или ќе одат на некој помек начин со 300% царини... Нешто од двете ќе е.


Епа сеа лекција за век и веков, дека не смее трговија со непредвидливи, а доволно моќни држави да ти направат војна в двор со твои пари.



Сеедно,... Сега Руската окупација на Украина го донесе западот до точка од која нема враќање. Тоа се случи во моментот кога почнаа да споменуваат нуклеарки и слично. Нема избор западот. Мора да прекине увоз затоа што инаку финансираат војна која уште повеќе ги уништува...

Забраната за руски гас е нето добивка за западот во моментов...За жал...
Ako e neto dobivka kje ja sprovedat vednas. Megjutoa ne e, kje go namaluvaat postepeno bidejki ne sakaat da se pukaat u glava samite. Vidi kolkava histerija kaj nas za 10 denari poskap dizel. Zamisli da snema? Na zapad? Lugjeto se nauceni na lagoden zivot.

Prekinot na trgovijata so energenski kje bide zaradi decoupling, a ne za nicija steta. I dvete strani sakaat da kupuvaat/ prodavaat na/od drugi mesta, samo nemaat infrastruktura spremna za toa.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Ako e neto dobivka kje ja sprovedat vednas. Megjutoa ne e, kje go namaluvaat postepeno bidejki ne sakaat da se pukaat u glava samite. Vidi kolkava histerija kaj nas za 10 denari poskap dizel. Zamisli da snema? Na zapad? Lugjeto se nauceni na lagoden zivot.

Prekinot na trgovijata so energenski kje bide zaradi decoupling, a ne za nicija steta. I dvete strani sakaat da kupuvaat/ prodavaat na/od drugi mesta, samo nemaat infrastruktura spremna za toa.
Помина возот за постепено... Ова ти е сеа ситуација како распадот на Југославија. Војување и затварање пазари...
Следна е Кина, тука ќе е потешкот, мада најверојатно и со нив до на лето ќе ги затворат пазарите...
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Помина возот за постепено... Ова ти е сеа ситуација како распадот на Југославија. Војување и затварање пазари...
Следна е Кина, тука ќе е потешкот, мада најверојатно и со нив до на лето ќе ги затворат пазарите...
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.988
Поени од реакции
17.818
Помина возот за постепено... Ова ти е сеа ситуација како распадот на Југославија. Војување и затварање пазари...
Следна е Кина, тука ќе е потешкот, мада најверојатно и со нив до на лето ќе ги затворат пазарите...
da sme zivi i zdravi, ne veruvam da prekinat so gasot. So nafta mozda, ima nacini da se zameni. Kje bide poskapa, ama izvodlivo e. Gasot, ne bas.

Momentalno struja na HUPX,540 evra za base. Ne mozam da opisam kolku e toa luda cena.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
da sme zivi i zdravi, ne veruvam da prekinat so gasot. So nafta mozda, ima nacini da se zameni. Kje bide poskapa, ama izvodlivo e. Gasot, ne bas.

Momentalno struja na HUPX,540 evra za base. Ne mozam da opisam kolku e toa luda cena.
Ako забранат нафта, русите автоматско ќе го забранат гасот. нафтата носи повеќе пари на русите, но гасот на западњациве им е покритичен.

Како што реков... Ќе се читаме налето ако претходно не ја разнесат планетава со нуклеарки... Во најмала рака со Русија сета трговија ќе е стопирана, а многу веројатно и со Кина...
Автоматски споено мислење:

Нема везе тоа ич... Чим ти затвориш пазари обврзниците се најмалу битни...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.882
Поени од реакции
36.629
Да престанат да му ја финансираат војната на Путин. Сиот нето извоз им е на русите тоа. Им го пресечеш тоа, отиде Руската економија во провалија... Како Слобо ќе заврши...
...познато ти е сигурно дека Украинците не признаваат малцинство во Украина, Романци, Пољаци, Руси...и дека истите немаат никакви права и се граѓани од втор ред малтретирани недавајќи им образование на мајчин јазик, неспомати никаде ?
... кај нас све живо и диво националности упикаа во Уставот права на малцинства повеќе од мнозинство, па уште да додадеме 7 години малтрерирање од неонацисти Украинци врз семејствата и во домовите во области каде Русите доминираа како малцинство? дали ти си запознат со овие факти?
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Нема везе тоа ич... Чим ти затвориш пазари обврзниците се најмалу битни...
Викаш нема да ги признаат обврзниците на Кина?
Па кој лудак после тоа ќе ги купува?
Кина и САД се како крокодили и Нилски коњи у исто мочуриште...а тука негде е и мечката.
Автоматски споено мислење:

Украина е причината поради која СССР се распадна и тоа Путин добро го знае, ги остави да скокаат како прлиња пред магаре, сега е на ред да платат за се. Ова не е ни почеток на нивните страдања, како ќе гинат руски војници така нивната иднина ќе станува поцрна. Приказната со нацистите и респадот на Русија со нивно користење од страна на ЦИА завршува тука.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Викаш нема да ги признаат обврзниците на Кина?
Па кој лудак после тоа ќе ги купува?
Кина и САД се како крокодили и Нилски коњи у исто мочуриште...а тука негде е и мечката.
А Грчките обврзници со 0% камата кој ги купува?
Чим имаш војна и затварање пазари купува народна банка...Тоа е играта...
Автоматски споено мислење:

...познато ти е сигурно дека Украинците не признаваат малцинство во Украина, Романци, Пољаци, Руси...и дека истите немаат никакви права и се граѓани од втор ред малтретирани недавајќи им образование на мајчин јазик, неспомати никаде ?
... кај нас све живо и диво националности упикаа во Уставот права на малцинства повеќе од мнозинство, па уште да додадеме 7 години малтрерирање од неонацисти Украинци врз семејствата и во домовите во области каде Русите доминираа како малцинство? дали ти си запознат со овие факти?
Искрено не ми се навлегува во морализирање. Она што е моја желба е Русите да заглават и да не напредуваат.
Се е подобро отколку утре да ми ја земаат слободата руски војници со руска чизма...
Оти сигурно нема да застанат во Украина ако напреднат...
А познато е руското мото Ја те ослободил, ја те ....

Прашај некој дедо партизан во Белград што бил, што преживеал сремски фронт какви проблеми имале со Русите и како ги решавали тие проблеми...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.218
da sme zivi i zdravi, ne veruvam da prekinat so gasot. So nafta mozda, ima nacini da se zameni. Kje bide poskapa, ama izvodlivo e. Gasot, ne bas.

Momentalno struja na HUPX,540 evra za base. Ne mozam da opisam kolku e toa luda cena.
Како сме ние со производство на струја во моментов?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom