Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Абе зашто цело време ги праќате шќиптариве за Украина. Тие си се фатија за пушка кога требаше, си добија тоа што сакаат, сега си ужуваат во плодовите. Немаат тие мака. Е за разлика од нив, Македонците само кукаме, тешко, не чинело, многумина преселени.
А нее, тука си многу грешка, да не беа Американците, ниту па они ќе фатеа пушка, а камо ли нешто да направеа повеќе на Балканов.

Е сега си имаат долг спрема господарите, мораат да го исполнат. Помина вечерата сега се доставува есапот. Ако не платат, ќе си ја расипат калимерата, па после што праиме. Знаеш ти како наплаќаат америте за расипана калимера, попут најлошите лихвари. Види го Садам, види го Бин Ладен. Лично си го сваќаат тоа. Така да редно е да си го заслужат тоа што им беше поставено на тацна.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Ај сега кажи колку е кај нив бензинот/нафтата, колкави иѓ се сметките за греење и струја, јавниот транспорт колку е, лебот итн итн


Sent from my iPhone using Tapatalk
Немаш појма од економија, и во Северна Кореја леб е 1 денар али земаат плата 500 денари.
Во превод тоа се вика мизерен стандард пошто кога ќе дојде некој од друга држава може да ги купи сосе партали.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Абе зашто цело време ги праќате шќиптариве за Украина. Тие си се фатија за пушка кога требаше, си добија тоа што сакаат, сега си ужуваат во плодовите. Немаат тие мака. Е за разлика од нив, Македонците само кукаме, тешко, не чинело, многумина преселени.
Еден србин еднаш одамна ми кажа " Американцима требају албанце да се боре против Руса ". Ја му кажав - смањи доживљај. Сега треба изгледа да му се извинам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Чисто инфо за неписмени кои со Советскиот режим покушаваат да го оправдаат Неонацизмот во Украина.. не дека они незнаат, туку да не заведуваат наивни деца, што всушност е нивната цел. Намерно релативизирање на нацистички злосторства. Чисто од Русофобија и омраза.

Листа на лидери на Советскиот Сојуз и нивна националност:
- Ленин 1 година власт - Германски евреин.
- Сталин - 19 години власт - Грузиец
- Маленков 1 година власт - Македонец
- Хрушчов 11 години власт - Украинец
- Брежњев 18 години власт - Украинец
- Андропов 2 години власт - Русин
- Черненко 1 година влст - Украинец
- Горбачов 6 години власт - Украинец.

Значи збориме за држава која е владеена
30 години од Украинци, 18 години од Грузиец, 8 години од Руси (пред распадот), и по една година од Македонец и Германски Евреин.

Па сега видете дали Русија е Советскиот Сојуз и зошто не.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.353
Поени од реакции
5.539
Ај сега кажи колку е кај нив бензинот/нафтата, колкави иѓ се сметките за греење и струја, јавниот транспорт колку е, лебот итн итн


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се што влегува од странство им е дупло послапо, а се што е домашно и нема поврзаност со странство е исто.

Нема да им биде сеедно, извезуваат нафта и пченица, увезуваат се и сешто.

Да, можат да се возат и да јадат леб, голем успех за моќната Русија, се гордеат граѓаните.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Се што влегува од странство им е дупло послапо, а се што е домашно и нема поврзаност со странство е исто.

Нема да им биде сеедно, извезуваат нафта и пченица, увезуваат се и сешто.

Да, можат да се возат и да јадат леб, голем успех за моќната Русија, се гордеат граѓаните.
Увезуваа и пченица до пред 8 години, сега извезуваат. Имаат ресурси имаат капацитет, све што треба ќе си произведуваат, а за другото, тука е Кина. И така све денеска ти е made in china. Така да смањи доживљај, нема санкциите да ја уништат Русија. Ти кажав јас, Европа се брани во Украина, Косово се брани во Украина, единствен начин да се спаси Косово и Европа е тој.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.569
Поени од реакции
23.109
И покрај целиот вложен труд за да се заштити рублата, паѓа.

1 евро = 150 рубли
Пред 2 недели беше 85 рубли.
Во 2014 беше 45 рубли.

Минимална плата во Русија во моментот е 92 евра.
se utepaa od stitenje dardi... daj be sitnimi nekoja rublja eve jas za 130 prifakam... imaj ti 20 rublji kjar.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.919
Јас колку што знам над $70 им е исплатлива.
Mislam do 50-60 stasaa zavisit. Na toj nacin i vo drugi drzavi moze da se proizvede ama prasanje e dali sakas prirodata da si ja unistis sepak treba da zivejs tuka. A SAD ko SAD ne im e tolku bitno dur ima $$.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.919
Абе зашто цело време ги праќате шќиптариве за Украина. Тие си се фатија за пушка кога требаше, си добија тоа што сакаат, сега си ужуваат во плодовите. Немаат тие мака. Е за разлика од нив, Македонците само кукаме, тешко, не чинело, многумина преселени.
Ama zapadot ne nekjel. Zatoa e seto toa.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.797
Поени од реакции
21.903
И за сите што се палите на Путин и за големината на руската држава, како што гледам цело семејство му живее на запад. Двете ќерки, бившата жена со мажот, и сегашната љубовница со детето на Путин.
Не знам колку е вистина ова, едната ќерка му работи во Гамалеја институтот, оние Спутник вакцината што ја создадоа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.569
Поени од реакции
23.109
Се што влегува од странство им е дупло послапо, а се што е домашно и нема поврзаност со странство е исто.

Нема да им биде сеедно, извезуваат нафта и пченица, увезуваат се и сешто.

Да, можат да се возат и да јадат леб, голем успех за моќната Русија, се гордеат граѓаните.
a sto vleguva od stranstvo na vakvi sankcii? imaj na um deka so kina trguvaat u yuani i rublji i deka pred nekoja godina potpisaa dogovor za razmena na valuti vreden nekoj 25 miljardi godisno....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom