Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
28 август 2013
Мислења
4.205
Поени од реакции
12.815
Зошто нема Пол на темата, Дали сте на страна на Русија или Украина?
Баш ме интересира дали е 90% или 99% за ...
Погрешно би било прашањето исто како за референдумот, не се работи за Украина...
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.068
Овие нацистиве ќе работат за нив како Штази што работеле, Путин ги разбира тие работи :D
Автоматски споено мислење:


Не е така, Русија вс Нацистите треба да биде.
Еден веќе гласаше :pos:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.920
Според тоа што го збореше Путин (а засега има добар процент на реализација на тоа што го збори) или марионетска Украина (слична на Белорусија) или губење на државноста и анексија.
Да има марионетска власт сепак треба 40м народ до некаде да го прифати тоа. После ништење на нивна држава не знам колку ќе прифатат. Изгледа малку наивно идејата поставуваш марионетска власт и како да не било ншто. Истото важи со анексија. Блицкригот очигледно не им успеа па секој ден војна понатака значи поголеми штети за Украинците и со тоа поголем гнев.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Еден веќе гласаше :pos:
Како демек веќе е утврдено дека Русија се лошите па ја сум се заебал што сум го пишал тоа :LOL:
Веруј ми, за секој цивил ми е подеднакво криво, како и за секој војник....само не за нацистите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.120
Ај тоа Русија ќе ја освој Украина воено горе долу сме согласни за тоа. Каков е планот на Русија за поствоената фаза?
so eu ke se dogovri u zima. amerive ke kukaat malku ali ova e momentot eu da "porasne" i stane igrac na globalno nivo.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.410
Поени од реакции
81.747
Еве и вториот :D
Секој си има свое мислење. Така и ти искажа радост кога ги убија децата за Велигден во 2012-та, па не ти фали ништо.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.068
Како демек веќе е утврдено дека Русија се лошите па ја сум се заебал што сум го пишал тоа :LOL:
Веруј ми, за секој цивил ми е подеднакво криво, како и за секој војник....само не за нацистите.
Кој рече дека русите се лошите???
Или па можеби мувата под капа ти е?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.920
so eu ke se dogovri u zima. amerive ke kukaat malku ali ova e momentot eu da "porasne" i stane igrac na globalno nivo.
Очигледно кризава во Украина ги зближи Европските држави и САД пак. Тоа што го пиша не ми изгледа многу реално.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.684
Поени од реакции
31.608
Мислиш воена неутралност би било доволно за Путин? Така кажал и треба да се верува?
Не се работи за „верување“ туку за реалност на геополитичката ситуација. Украина беше економски бунар без дно претходно, сега галактичко масивна црна дупка. Треба да се глупи Русите сега да ја анексираат Украина.

Инаку Путин до сега што кажал, тоа и реално се обидел да го оствари. За разлика од твоите западњаци.
А ти бе куре на кој му „веруваш“, на која библија се молиш? На чичо Бајден - кој е поим за корупција, и со семејни врски со stake in the game како што велат америте, син му во надзорен одбор во украинскиот пандан на Газпром каде си лапаше милиончиња долари...

Не ти се ни обраќам на тебе, јасно ми е што правиш овде, туку на другите што можеби те читаат.


Доминациjа во Источна Европа и насекаде каде се може. И во таа идеаjа нема жалена на ресурси, човечки животи и желби. На коцка е поставил постоенето на Русиjа и целиот свет.
Што е ова поразлично од тоа што го прави САД во колосално поголеми размери и со поголеми страдања и жртви??

На коцка е поставил постоенето на Русиjа и целиот свет. Па мене ми личи на джихадист коj го држи во заложничество постоенето на човечеството. Само дека првиот има поjас на джехада а Путин нуклеарно оружие. Што по тебе значи: "остаjте ме да правам со Украина што сакам или сите ке одиме по гjаволите.
Му замижуваа за много нешта западниве али наj после им доjде на памет докаде се доjде со Хитлер.
Нормално, не може без Хитлер споредби. Значи НАТО/САД што ги опколуваат Русија со нови членки во воен сојуз против нив, кои ги опколуваат со воени бази и нуклеарни воени бази, тие не се кривите... Русија што се брани, тие се криви?

Бугарска логика. Ви гори под газето на вас, осеќате дека пак ќе бидете на погрешната страна историјата.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Зошто нема Пол на темата, Дали сте на страна на Русија или Украина?
Баш ме интересира дали е 90% или 99% за ...
Ти за кој ќе гласаш, двата словенски народи, двата македонците ги поддржуваат, тежок избор :D
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.068
Секој си има свое мислење. Така и ти искажа радост кога ги убија децата за Велигден во 2012-та, па не ти фали ништо.
Патолошки ЛАЖОВ!
Промената на никот, не ти ги покри лошите особини!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Да има марионетска власт сепак треба 40м народ до некаде да го прифати тоа. После ништење на нивна држава не знам колку ќе прифатат. Изгледа малку наивно идејата поставуваш марионетска власт и како да не било ншто. Истото важи со анексија. Блицкригот очигледно не им успеа па секој ден војна понатака значи поголеми штети за Украинците и со тоа поголем гнев.
Идејата дека Русија планира да ја освои Украина за една недела беше само дел од пропагандата на САД. Со комплетно внатрешнополитички цели, затоа што им е јасно дека руската интервенција го враќа трампизмот на власт во САД.

Во тие 40 милиони луѓе има добри третина Руси и русофили. Нешто ќе избркаш, нешто ќе репресираш, некој милион ќе преселиш кон Украина, се решава тоа, ако е тоа планот.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.523
Поени од реакции
3.636
..... САД има право да ја напаѓа Сомалија и никој у свет.....
На тебе ти е мило дека сомалиjските пирати нападат трговски бродове?
Според твоите морални критериуми, тоа е во ред????
Ако да - зашто..????
Ако не - как да се реагира на ваква ситуациja???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom