Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
17 август 2011
Мислења
9.918
Поени од реакции
17.736
Бидејќи не сум сигурен колку е САД спремен да прифати сериозен пораз, и дека ќе стане задна дупка на свиралото.
Со економските санкции кон Кина покажаа дека се големи плачковции кога губат, да не беа санкциите 99% од Европа ќе користеше кинеска 5Г опрема, а голема е веројатноста и пола свет со што овие немаше да видат цент профит од таа технологија.
Да не правам муабет за останатите работи, запознаен си со берзата и знаеш што им се случи на кинеските компании.
Plackovci se zaso go dobile toa so e vo niven, a ne kineski interes. Se ova sto si nabrojal e sto bi bilo kad bi bilo.

Da bideme na cisto, zemja kako USA nema nikogas da bide posledna dupka na sviraloto. Mozebi nivnoto vlijanie kje se namali, ama kje ostane neprikosnoveno vo zapadniot svet.
Автоматски споено мислење:

Се некако осеќам дека нешто се крчка, Путин ова можеше да го направи и пред 2, 3, 5 години. Дали се чекаше поволен терен за нешто што сеуште не можеме да го видиме незнам. Просто не можам да го сфатам ова само како локален конфликт.
I ja taka si razmisluvav, mora da ima nesto genijalno pozadinski, kao u sekoj moment nekoj joker da izvadi. Ama mozebi..nema joker. Samo implusivna odluka na zemja turnata do zid. Do sea, apsolutno nisto ne im odi vo prilog na rusite.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Се некако осеќам дека нешто се крчка, Путин ова можеше да го направи и пред 2, 3, 5 години. Дали се чекаше поволен терен за нешто што сеуште не можеме да го видиме незнам. Просто не можам да го сфатам ова само како локален конфликт.
Времето ќе покаже.
Plackovci se zaso go dobile toa so e vo niven, a ne kineski interes. Se ova sto si nabrojal e sto bi bilo kad bi bilo.

Da bideme na cisto, zemja kako USA nema nikogas da bide posledna dupka na sviraloto. Mozebi nivnoto vlijanie kje se namali, ama kje ostane neprikosnoveno vo zapadniot svet.
Не постои вечна империја, а на оваа не и се пишува добро ако не најде начин да го автоматизира производството, и да си го врати дома.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.379
Поени од реакции
36.309
Мислам дека сеа нареднава недела војната ќе стане погадна и русиве ќе почнат полека но сигурно да ја распарчуваат Украина. Овие единиците што се спуштаат од Харков надолу веќе им доаѓаат позади грб на источната украинска војска и ќе остане отсечена. Ќе го опколат Киев од западната страна и до крај на неделава најверојатно цел ќе биде опколен. Доле на југ до крај на неделава мислам дека ќе стигнат до Одеса а најверојатно ќе го опколат Запорожје од исток и од запад преку Херсон и ќе почнат да го прецкаат Днипро.

Прашањето е до кај е спремен Зеленски да оди и да дозволи растурање на државата и илјадници загинати.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.073
Поени од реакции
4.850
Mene ne mi deluva taka. Rusite izbraa pogresna tepacka tuka. Ne gi krivam za ova so se slucuva, samo ne gleam pozitiven ishod od ova za niv.
Чекај малку, твојата перцепција ти вели дека Русија губи а западот добива, за ваква интерпретација потребно е да имаш и некаква аргументација.
На пример на фронтот губи Русија на економско поле исто, зависна е од ресурси итн итн, но ништо од ова се нема случено, напротив во западните кругови се повеќе се забележува хистерија, а пропагандата ја засили до тој степен што на обичните луѓе им го спржи мозокот па веќе не можат да согледат што е во нивна полза а што не е.
Пред малку читам изјава на рускиот амбасадор во Србија, за Србија цената на гасот се замрзнува на 300 а на останатите 2300 (евра или долари сеедно, газдата е ист) по 1000м3, дали тебе од оваа изјава ти се чини дека западот добива а Русија губи? Пред некој месец Кина го откупи сето жито од Русија, велат нема веќе да јадат ориз ами пченица знаеш ли какви последици оваа ќе има за земјите кои купуваат пченица на пазарот?

Не ни барав да ги обвинуваш или да ги фалиш туку да видам аргумент зошто мислиш дека Русија губи, па можеби е прифатлив и издржан па и јас ќе го сменам мислењето. Инаку видовме како западнта империја се однесуваше во последните децении кога немаше кој да и се спротивстави, денес веќе не е така, затоа и намерно пред година ... ги отворив темите за Кина и Иран како геостратешки предизвици, ама тоа е друга тема. Сакав да речам каубоиве и нивните вазали ги видовме и заклучокот е сакам-е промени, нов свет со нови играчи и нови правила.

Ne, mislam na se osven prakjanje svoja vojska. Znaci ekonomski sankcii, politicki pritisok i opremuvanje na ukraincite. Oni rado bi vlegle i so vojska, ana jbg nuklearki.
Ова е веќе добро, ако нешто многу силно сакаш да се случи можеби ќе успееш ако толку многу сакаш па и навистина така ќе се случи, со други зборови свет на фантазија. Нуклераното оружје е произведено за да се користи во дадена ситуација. (имаше една интересна на ова тема, Русите имаат став: ако не сакаш да разговараш со Лавров ќе разговараш со Шојгу, па сега бирај, и да, не попусто го велат тоа, во вицот има многу вистина само треба да се препознае)
Паниката и стравот кои се шират за истото нуклерано оружје е за да се мотивират луѓето да ги смакнат гаќите самите без да се плати. Постои тактичко нуклерано оружје кое има ограничен домет и има сила за ограничен простор, е токму таквото тактичко оружје без оглед на тоа што ние сакаме или не сакаме да веруваме е се поизгледно, да не речам 102,3% да се употреби.

Ако некој навистина мисли дека може Русија да ја дисциплинира и да ја демоНкратизира, тој има проблем со самиот себе и дефинитивно ги мрази сите луѓе, е против човештвото, а секој оној што пак верува во таква пропаганда, треба да оди и да се девакцинира сигурно примил погрешна вакцина.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.073
Поени од реакции
4.850
Мислам дека сеа нареднава недела војната ќе стане погадна и русиве ќе почнат полека но сигурно да ја распарчуваат Украина. Овие единиците што се спуштаат од Харков надолу веќе им доаѓаат позади грб на источната украинска војска и ќе остане отсечена. Ќе го опколат Киев од западната страна и до крај на неделава најверојатно цел ќе биде опколен. Доле на југ до крај на неделава мислам дека ќе стигнат до Одеса а најверојатно ќе го опколат Запорожје од исток и од запад преку Херсон и ќе почнат да го прецкаат Днипро.

Прашањето е до кај е спремен Зеленски да оди и да дозволи растурање на државата и илјадници загинати.
мислиш дека Зеленски нешто се прашува и за нешто одлучува?!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.307
Поени од реакции
29.376

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Васко Ефтов, незнае кај тера човекот, толку се има сам дискредитирано со конфликтов што почнуваат да го зезаат дека од Саше Политико црпи информации.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Војната во Украина ѐ геополитичко случување. Точка.
Војната има повеќе лица. Гео-политичко случување, апсолутно. Економско. Внатрешно политичко. Човечко, хумано. Правно.
Работите може да се анализираат од повеќе аспекти, за мене сите се добредојдени. Мојата поента беше дека ја повеќе се интересирам за хуманиот и правниот аспект затоа што тие се нај ургентни, посебно првиот, и се најлесно докажливи. За гео политика треба огромна начитаност, ама од двете, или трите страни и тешко е да се оформи мислење преку ноќ. Тоа беше поентата, зборував лично за мене не за другите што дискутираат.

Не менува ништо тоа што ти немаш три чисти да разбереш дека реалноста не е црно-бела како во холивудските филмови.
Прво, никогаш не би навредил сонародник македонец (претпоставувам, се извинувам ако грешам) за работи поврзани за втори или трети земји и народи. Ама секој со своето. За другото, погоди, една од моите мантри е дека скоро ништо во животот не е црно бело. Некои работи се, пример живот-смрт, кршење на закон или не итн. :toe:

Дискусија за случувањата во Украина без геполитичка анализа, ти е како католички свештеник да те едуцира за сексуално воспитување. Едноставно ништо корисно нема да слушнеш. Дотичнио или никогаш немал секс, или полошо - ќе те едуцира за педофилија.
Тотално промашена аналогија или пример. Посебно сега откако го знаеш мојот став во првиот одговор.

Никој не го интересира што ти веруваш. На дебата не интерисира што можеш да аргументираш со факти... И патем, во религија се верува. Знањето и разбирањето на настаните се добива од гледање на сите достапни агли и потоа анализирање на достапните факти.
Не знаев дека тебе те избрале сите форумџии како претставник на 'секој'. Јас не гласав. ;)
Е сега, околу Путин, кога некој ќе даде изјава официјална, формална, документирана и ти ја слушаш имаш две опции, или да му веруваш, или да не му веруваш. Отпосле може да провериш дали лажел или не се остварило тоа што го ветил итн. Во овој случај, што и да направиле Америка, ултимативно Путин даде наредба за почнување на војна, и тоа тој сам го кажа, буквално. Добро, зборот 'војна' го забранија они, ама се разбираме. И Америка го мелеше Виетнам (и ред други) глумеше дека не се они криви, бараа изговори и кривци ама времето си го направи своето и сега ќутат за многу глупости кои ги направиле, дури и признаваат вина.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995

Русите откриле поставен експлозив на цевките за ладење во нуклеарната, каде според нужниците наречени мас медиуми за влакно била избегната катастрофа. Наводно била спречена активација преку блокатори на мобилен сигнал.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Кај е западов сега да ги осуди за тоа што си го рокнале украинциве својот преговарач под изговор дека е руски шпион. Ликвидиран е ладнокрвно со куршум во глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom