Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.757
Секако са поблиски до русите. Ваква е идеолошката основа на воjната : еден народ сме, ви ослободуваме.
Автоматски споено мислење:

Членот на Советот на Руската Федерација Људмила Нарусова:
Автоматски споено мислење:

Херсон:
Па ги ослободуваат де, нацистите мора да ги пресечеш дури не фатиле корен (ова по Македонска логика, по Бугарска им се придружуваш).
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.328
Поени од реакции
6.850
Во Мариопол ќе се отвори кордон за да се извлечат цивилите. После тоа, шансите да не биде уништен градот се скоро никакви, ако не се предаде украинскава војска. Дел од нив ќе се извлече со цивилите.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
И сега избеган е Зелениот или не? Ако ги бодри од Полска, будали се тие што ќе гинат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.483
Поени од реакции
28.789
Реално не знаеш ни ти, сум уверен дека ирачаните или авганистанците подобро би живееле под ажериканска окупација отколку под своите диктатори.
Ако се прашувам јас Албанија, Македонија и Косово би ги нудал под американска окупација уште утре.
Ako barem malku navistina imase poglednato film, nekoj, ne baram nekoja kniga, ke imase nekoe znaenje deka Iran bese zapaden protektorat, na vrv na celo bese postaven zapaden Shah, poslusnik na USA, koj go ugnetuval toj narod.
Istata taa Iranska revolucija se sluci poradi vestackoto turkanje amerikanska kultura kaj sho ne e kompatibilna.
No, komponentata tuka e sho USA e kulturno nekompatibilna so ostatokot od svetot, samo zatoa sho USA nema kultura.
Importiranata americka kultura vo istocna Evropa e nesto najneorgansko, najforsirano. Zboruvam za Haloween, Valentin, Crn Petok, histerii po McDonalds i Starbucks.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
И сега избеган е Зелениот или не? Ако ги бодри од Полска, будали се тие што ќе гинат.
Нема логика да се објаснува до која мера е забеган.. ама буквално по сите факти и аргументи што се произнесуваат од тампон зона со неонацисри геостратешки срања и се остало човекот не ни требаше да почне да се брани и да пука по русите... требаше на маса да седне со путин и да го реши ова по мирњн пат најдобра опција ке му беше отцепувањето на крњмељ. Така имаше шанси да си ја среди дома рабоѕата со днр и лнр... вака ем државата ја еба ем крим днр и лнр ке му ги земат ем економијата ке му ја уништат скроз цивили кр гинат и ред други срања. .... пуштање низ вода со тешки последици. Јбг
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Нема логика да се објаснува до која мера е забеган.. ама буквално по сите факти и аргументи што се произнесуваат од тампон зона со неонацисри геостратешки срања и се остало човекот не ни требаше да почне да се брани и да пука по русите... требаше на маса да седне со путин и да го реши ова по мирњн пат најдобра опција ке му беше отцепувањето на крњмељ. Така имаше шанси да си ја среди дома рабоѕата со днр и лнр... вака ем државата ја еба ем крим днр и лнр ке му ги земат ем економијата ке му ја уништат скроз цивили кр гинат и ред други срања. .... пуштање низ вода со тешки последици. Јбг
Мислев физички дали ја напушти Украина? Тоа дека има гости во главата е факт веќе.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.990
Поени од реакции
8.539
Реално не знаеш ни ти, сум уверен дека ирачаните или авганистанците подобро би живееле под ажериканска окупација отколку под своите диктатори.
Ако се прашувам јас Албанија, Македонија и Косово би ги нудал под американска окупација уште утре.
Кој ти кажа дека се диктатори? Демократија не успева во општетства каде ти како поединец ќе се плашиш повеќе од твојот племенски старешина, отколку од државата. Државата мора да биде посилна од него. Барем, тебе како Албанец тоа треба да ти е совршено јасно.

Тебе Америка изгледа ти ја претставиле само преку Менхетн, Холивуд, Беверли Хилс, Мајами, Холивуд, Аспен.

Ти кaжал некој за нивните слемови, за нивните банди, си видел слики од њујоршкото метро, си видел слики од Детроит? Си слушнал ли за приватни затвори, си слушнал ли дека имаат далеку најголем број на затвореници од сите земји во светот, си слушнал ли за нивното здравствено осигурување, за нивното породилно боледување, си слушнал ли дека на возчите на камиони нивната полиција препорачува да си носат шатгани во возилата (се прашувам зошто).

Каква е таа демократија каде околу 350 милиони народ може да бира само помеѓу републиканци и демократи (има уште неколку минорни партии, не се вредни за спомнување). Дали Изветреаниот кој не ја разликува Украина од Иран, треба според тебе, да биде репрезент на американските граѓани?

Плус, ти беше против исламисти , нели? Зарем не можеш да видиш дека оние што ја забранија Анастасија (анимиран филм) и оној што изрече фатва на Мики Маус имаат ист ментор, т.е. доаѓаат од иста школа?

Еве ти споредба на метра во Гуангжу и Њујорк:


Eве ти и метро и БТР во Урумчи кај Ујгурите:

 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Dali vo slucaj na napad na NATO clenka po avtomatizam se aktivira clen 5 za kolektivna odbrana ili prvin se glasa za aktivacija na clenot, i dali se ima pravo na veto od bilo koja clenka na NATO vo toj slucaj?
Автоматски се активира членот, нема гласање.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Треба со време да ги пуштиме воените бродови од Охрид во море, дури стигнат во Црно Море, Септември ќе фати.
Автоматски споено мислење:

39119.jpg

Вие мислите ние туку така во НАТО влеговме, не сте свесни со која сила располагаме.
Кој беше Адмирал кај нас?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.058
Поени од реакции
30.808
Јас да сум на местото на Кличко им викам на Русите: ,,Ако сте мажи дојте еден на еден ферка, сите еден по еден.''
... И гледаш од другата страна полека искача Зангиеф. :ROFLMAO:
Што сеа? Па нели за фикција зборуваме? ;)
Автоматски споено мислење:

Всушност геополитика на форум ти е како да водиш војна на твитер, затоа што, извини за ова, ама ти, ни јас, немаме никакви контакти со високи дипломати зад затворени врати. Така да се е претпоставка. Освен ако не си десна рака на Путин или Бајден. Од дуруга страна и те како можам да толкувам основни интернационални закони за тоа кој е агресор кога влегуваш во друга земја да рушиш згради со обични граѓани или да им го уништиш Антонов АН-225 од завидл'к оти имаат поголем авион.
Да не се разбериме погрешно, не ми пречи мене вие да си дискутирате геополитика, баш напротив.
Војната во Украина ѐ геополитичко случување. Точка.

Не менува ништо тоа што ти немаш три чисти да разбереш дека реалноста не е црно-бела како во холивудските филмови. Дискусија за случувањата во Украина без геполитичка анализа, ти е како католички свештеник да те едуцира за сексуално воспитување. Едноставно ништо корисно нема да слушнеш. Дотичнио или никогаш немал секс, или полошо - ќе те едуцира за педофилија.

За мене Русија ја режира војната, ја сепак верувам повеќе на официјалната изјава на Путин дека тој стои зад ова.
Никој не го интересира што ти веруваш. На дебата не интерисира што можеш да аргументираш со факти... И патем, во религија се верува. Знањето и разбирањето на настаните се добива од гледање на сите достапни агли и потоа анализирање на достапните факти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom