Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.328
Поени од реакции
6.850
Во севернава има поголема слобода на говор од Аустрејлиа

Нема што он да кажува за руски жртви. Зошто некој би требало да ги жали нив. Тоа е лага, не се десило. Воопшто и немало војна изминативе години. Воопшто и не се релевантни податоците на ОН, снимките од Одеса се извадоци од филм, наци камповите се само руска пропаганда во америчките медиуми. Замисли ја моќта на Русија, која ги контролира сите западни медиуми.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Не е имало војна, ама е имало прогон.
Од каj ти е инфото? Еве jас сборувам руски и следам руски саjтове и ТV. Освен од Донбас не сум приметил други бегалци.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.307
Поени од реакции
29.376
Нема што он да кажува за руски жртви. Зошто некој би требало да ги жали нив. Тоа е лага, не се десило. Воопшто и немало војна изминативе години. Воопшто и не се релевантни податоците на ОН, снимките од Одеса се извадоци од филм, наци камповите се само руска пропаганда во америчките медиуми. Замисли ја моќта на Русија, која ги контролира сите западни медиуми.
И овие у Македонија не беа терористи, планинари беа.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.054
Поени од реакции
36.530
Во севернава има поголема слобода на говор од Аустрејлиа

Нема погнасна држава од пустелијава, би ја срушил цела да имам моќ. Со задоволство би го дал животот во нуклеарен напад да знам дека и копиљите ќе ги снема од лицето на земјата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.918
Поени од реакции
17.736
Мене ми е чудно бидејќе не забранија либијска, ирачка па и северно корејска музика, до сега во никој конфликт не дошло до ваква цензура, па ми е чудно.
Нема ништо чудно, тие земји ги решија на конвенционален начин. Тука не можат од страв за нукеарна ескалација, и ќе праат се освен тоа за да ги принудат да соработуваат. Еден епилог е дека Русија ќе потклекне, ќе ја сменат власта и ќе ја инкорпорираат во западниот поредок, друга опција е дека ќе станат нешто налик на Иран.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Нема ништо чудно, тие земји ги решија на конвенционален начин. Тука не можат од страв за нукеарна ескалација, и ќе праат се освен тоа за да ги принудат да соработуваат. Еден епилог е дека Русија ќе потклекне, ќе ја сменат власта и ќе ја инкорпорираат во западниот поредок, друга опција е дека ќе станат нешто налик на Иран.
Има и трета опција, да се создаде источен блок меѓу Русија, Кина и потенцијално доле Индија, втората и третата имаат народ за војување колку цел свет заедно, а пак Русија е далеку понапред во поглед на наоружување и технологија за оружје.
Русија би им шиткала енергенси, овие ќе и шиткаат технологија, и за неполна деценија или да имаме 3та светска, или САД да стане тотално небитна сила (судејќи по инфраструктурата во нивната држава, и по зголемувањето на даноците, овие за 1 деценија ќе си имаат мака со интерни проблеми).
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Има и трета опција, да се создаде источен блок меѓу Русија, Кина и потенцијално доле Индија, втората и третата имаат народ за војување колку цел свет заедно, а пак Русија е далеку понапред во поглед на наоружување и технологија за оружје.
Русија би им шиткала енергенси, овие ќе и шиткаат технологија, и за неполна деценија или да имаме 3та светска, или САД да стане тотално небитна сила (судејќи по инфраструктурата во нивната држава, и по зголемувањето на даноците, овие за 1 деценија ќе си имаат мака со интерни проблеми).
Во секој случај може се раѓа нов светски поредок, затоа толкава хистерија.
Но во тоа ќе бидам сигурен ако Кина тргне на Тајван за брзо време.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.073
Поени од реакции
4.850
Не е страв у прашање, туку ги користат сите ресурси да ги уништат без притоа да влезат во директен конфликт и нуклеарна војна. Дали ќе успеат, ќе видиме.
ова “да ги уништат“ мислиш на Украинците така?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Во секој случај може се раѓа нов светски поредок, затоа толкава хистерија.
Но во тоа ќе бидам сигурен ако Кина тргне на Тајван за брзо време.
Роден е, само прашање на време е уште колку долго ќе се држат американците на првото место.
Европа е тешка мизерија со години, сите држави тука се без компас.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.073
Поени од реакции
4.850
Нема ништо чудно, тие земји ги решија на конвенционален начин. Тука не можат од страв за нукеарна ескалација, и ќе праат се освен тоа за да ги принудат да соработуваат. Еден епилог е дека Русија ќе потклекне, ќе ја сменат власта и ќе ја инкорпорираат во западниот поредок, друга опција е дека ќе станат нешто налик на Иран.
Толку само две можности се!
Трета, во која завршува доминацијата на ЕУСА-запад и започнува нова ера на мултиполарен свет, постои ли можност од таков епилог?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.918
Поени од реакции
17.736
Има и трета опција, да се создаде источен блок меѓу Русија, Кина и потенцијално доле Индија, втората и третата имаат народ за војување колку цел свет заедно, а пак Русија е далеку понапред во поглед на наоружување и технологија за оружје.
Русија би им шиткала енергенси, овие ќе и шиткаат технологија, и за неполна деценија или да имаме 3та светска, или САД да стане тотално небитна сила (судејќи по инфраструктурата во нивната држава, и по зголемувањето на даноците, овие за 1 деценија ќе си имаат мака со интерни проблеми).
Zasto bi imalo 3ta svetska? Cold war e poverojatno. Inaku ovoj blok bi imal logika dokolku Kina i Indija zastanat celosno pozadi rusija. Megjutoa tie zemji ne delat ist interes.

Iskreno od vojnata do sega, rusite ne impresioniraa ni so voena sila. Mislev deka ekonomskiot del e toa so kje gi zagalavi, ama vekje ne sum siguren deka i voeno kje si ja postignat celta.
Автоматски споено мислење:

Толку само две можности се!
Трета, во која завршува доминацијата на ЕУСА-запад и започнува нова ера на мултиполарен свет, постои ли можност од таков епилог?
Mene ne mi deluva taka. Rusite izbraa pogresna tepacka tuka. Ne gi krivam za ova so se slucuva, samo ne gleam pozitiven ishod od ova za niv.
Автоматски споено мислење:

ова “да ги уништат“ мислиш на Украинците така?
Ne, mislam na se osven prakjanje svoja vojska. Znaci ekonomski sankcii, politicki pritisok i opremuvanje na ukraincite. Oni rado bi vlegle i so vojska, ana jbg nuklearki.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Zasto bi imalo 3ta svetska? Cold war e poverojatno. Inaku ovoj blok bi imal logika dokolku Kina i Indija zastanat celosno pozadi rusija. Megjutoa tie zemji ne delat ist interes.

Iskreno od vojnata do sega, rusite ne impresioniraa ni so voena sila. Mislev deka ekonomskiot del e toa so kje gi zagalavi, ama vekje ne sum siguren deka i voeno kje si ja postignat celta.
Бидејќи не сум сигурен колку е САД спремен да прифати сериозен пораз, и дека ќе стане задна дупка на свиралото.
Со економските санкции кон Кина покажаа дека се големи плачковции кога губат, да не беа санкциите 99% од Европа ќе користеше кинеска 5Г опрема, а голема е веројатноста и пола свет со што овие немаше да видат цент профит од таа технологија.
Да не правам муабет за останатите работи, запознаен си со берзата и знаеш што им се случи на кинеските компании.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Бидејќи не сум сигурен колку е САД спремен да прифати сериозен пораз, и дека ќе стане задна дупка на свиралото.
Со економските санкции кон Кина покажаа дека се големи плачковции кога губат, да не беа санкциите 99% од Европа ќе користеше кинеска 5Г опрема, а голема е веројатноста и пола свет со што овие немаше да видат цент профит од таа технологија.
Да не правам муабет за останатите работи, запознаен си со берзата и знаеш што им се случи на кинеските компании.
Се некако осеќам дека нешто се крчка, Путин ова можеше да го направи и пред 2, 3, 5 години. Дали се чекаше поволен терен за нешто што сеуште не можеме да го видиме незнам. Просто не можам да го сфатам ова само како локален конфликт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom