Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Да не им фрлаат овие оружје, и да не се замараа Русите со цивили, ќе ги прегазеа и во 24 часови. Премногу ги толерираше Русија, и задоцни неколку години, требаше да им влезе во џигер и да ги погуби ретардите инсталирани од западот уште пред 7-8 години.
Да ги погуби ретардите инсталирани од западот, и да им инсталира свои ретарди?! Наместо Америка да им е стопан, да им стани Русија? Значи, јас велам Украинците сами треба да си одлучат кој да ги води, а не да им инсталира некој режим, независно дали УСА или Русија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.764
Да ги погуби ретардите инсталирани од западот, и да им инсталира свои ретарди?! Наместо Америка да им е стопан, да им стани Русија? Значи, јас велам Украинците сами треба да си одлучат кој да ги води, а не да им инсталира некој режим, независно дали УСА или Русија.
Не постои држава во светот што одлучува кој ќе ја води.
Целата филозофија е да има баланс, во моментов тој баланс е изгубен со тоа што Светскиот џандар САД го брца носот во секоја манџа.
Дури и земји кои ги мислиш дека имаат некаков збор од типот: Франција, Германија, Англија, се водени од инсталации на САД и буржоазијата.
Украинците никогаш нема да имаат право да одлучат самите, единственото нешто што треба да се одлучи таму е да не им дадат голема поддршка ни на хардкор десничари, ниту на левичари, да ја имаат за бизнис партнер секоја поголема економска и воена сила (нешто налик на Југославија на времето). Се друго за Украина ќе значи мизерување, гинење на илјадници/милиони луѓе, и воени конфликти секоја втора-трета декада.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Пишувавте за нашата армија, Грција и слично пред 15тина страни. Еве каде е нашата армија според 50тина параметри. Последна во Европа, 134 во светот од 140 земји. На Балканот претпоследни пред Косово.

За темата-војна, има споредба на двете држави по разни параметри
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Мислам, не дека не се мешаат западњаците и се останато, ама да се обвинува западот и за тоа дека во предградието на Москва некој пропаднал во полско ВЦ и се угушил од смрдеа, мислам дека е нонсенс.

Од една страна, Американците си имаат свој интерес Русија да е слаба и да се единствен светски џандар, од друга страна Русија сака да покажи мускули и да се наметни, но со ова тие се дозакопаа. Независно, еве и Украина да ја направат тепсија рамна, Русите се тие што губат со секој поминат ден во војна. Затоа му одговара на Западот војната да трае повеќе. Дури и најголемите земји сојузници на Русија со секој поминат ден во војна, ќе се колебаат се повеќе и повеќе за својата поддршка. Тоа му е целта на Американците, а овие што се лизгаат на мраз и ги санкаат како што знаат и умеат тоа не се криви Американците.

Уште пред војната, Западните медиуми вршеа брутална пропаганда за сега ќе влези Русија, после ќе влези, за малку што не влегла, завршува Олимпијадата тогаш. И глуп човек ќе видеше на кој најмногу му одговара Русија да напрај инвазија. Русија ако нападнеше и за три дена ја завршеше работата, тогаш ќе излезеа како победници. Вака? Секој ден се тони се подлабоко и подлабоко. И пак ми е криво што цената нема да ја платат тие што заслужуваат, туку ќе ја плати обичниот Русин кој и тој како нас одвај врзва крај со крај.
Hajголем профитер од целата работа мене ми се види Кина. Путин не би ризикувал овиj чекор без некоj договор со кинезите барем за неjтралитет. Видим дека е поработено и каj други големи држава: Индиjа, Бразил, Мехико. На Русиjа много што ке и биде нужно да увезува од надвор. Не единствен но наjголем канал ке биде Кина. А кинезите како уште не можат да се пазарат, секоj што е имал бизнес со нив ги знае. Плус САД не можат да се концентрират на нив, Европа ке биде заглавена во проблеми. Мене ми се чини дека во моментов Кина воjува со САД на териториjа на Украина или Европа преку руската воjска.
А Русиjа е далеку од тоа што им се сака да видат некои форумци. Нема jа индустриjата од време на СССР, нова не е создадена. Ова импортозамештение се окажа еден голем балон коj никоj таму веке не го и споменува. Реално е една голема бензиска пумпа. Се тоа модерно оружие : армати , суперсоници и авиони последно поколение са мал броj и нема индустриски потенциал да ги произведува во голема количина. Ги чуват затоа во Украина имат оружие од време на СССР. Дежа ву Кримска воjна 1853-1856.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.447
Поени од реакции
4.936
Јас сум Пуно проамерички настроен, сум растел со амерички филмови, со америчка музика и сум го живеел америчкиот сон, а од америка немам добиено ништо. Па не па да сум на ваше место, да точно би бил амерички настроен. Ама никогаш до толку не би се закрвил со комшиите. Ептен претеравте.
Со комшиите единствена дамка ни се балистите, тие 3-4 години навистина сме претерале, ама другите илјада и пол години вие сте претерале.
Автоматски споено мислење:

....ти си Македонец од албанско потекло, не си Албанец од Албанија, роден си тука, а не во Албанија, кога излегуваш со пасош во ЕУ и те запираат да платиш сообраќајна казна им велиш дека си Македонец :toe:
...така да на 5 минути си се менуваш зависи од ситуација!:P
Ок.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Русија нема активно учевствува во војна од 1989 година во Авганистан.

Ова им е добар трајал ран да видат како иде во пракса. Руските пилоти имаат многу мала обука со наведувани ракети дури ни во Сирија не ги користеле се било гаѓано со ненаведувани ракети. Со ниските прелети на Су 34 што можевме да видиме е многу тешко да се испалат наведувани ракети прецизно.

Имаат доста аматерски потези со необезбедувани конвои за дотур на храна/гориво и сл затоа и заседи има многу.

Многу битна раб што е приметена е дека Русиве не војуваат сега за сеа ноќе. Се тврди дека немаат night vision во обичната војска нешто што е незамисливо во денешно време за 1 модерна армија

Исто така има видеа каде што се пронајдени мапи од заробени возила со координати за напад и цела листа на задачи што укажувало дека немаат гпс со нив.

Имаат ниски залихи на Precission guided munition која е доста ефективна во ваков тип на војни.

Таа колона од 40 милји кон Киев е совршена за А-10 thunderbolt да направи пепел.

Ова е сиже до сеа од воена преспектива што сум чул деновиве од различни извори во УСА, подкасти, видео анализи од воени експерти.


Исто ко РС Македонија упм.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Да не им фрлаат овие оружје, и да не се замараа Русите со цивили, ќе ги прегазеа и во 24 часови. Премногу ги толерираше Русија, и задоцни неколку години, требаше да им влезе во џигер и да ги погуби ретардите инсталирани од западот уште пред 7-8 години.
Па нели са един народ, така кажа Путин. Како така да не се замарат со цивили? Тогаш сета ова "операциjа" губи лигимитет во собствени руски очи.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.447
Поени од реакции
4.936
Не реков дека влегле, Но имаше обид. Ти би требало подобро да знаеш. Еве од Њујорк Тајмс:

Прегледај го приврзокот 323901

Прегледај го приврзокот 323902

Прегледај го приврзокот 323900




Зошто си таков егоист?



Ниту знаеш, ниту ти е гајле. Како со таков став мислиш да бидеш објективен, не ми е јасно?

Реално не знаеш ни ти, сум уверен дека ирачаните или авганистанците подобро би живееле под ажериканска окупација отколку под своите диктатори.
Ако се прашувам јас Албанија, Македонија и Косово би ги нудал под американска окупација уште утре.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.764
Па нели са един народ, така кажа Путин. Како така да не се замарат со цивили? Тогаш сета ова "операциjа" губи лигимитет во собствени руски очи.
Не ме интересира што кажал Путин, не се ист народ и нема ни да бидат. Има Руси што живеат и работат во Украина, а има и Украинци што работат во Русија.
Ако гледаме дали културолошки, до кого се поблиски, до САД или до Русија?
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.091
Поени од реакции
6.731
Пишувавте за нашата армија, Грција и слично пред 15тина страни. Еве каде е нашата армија според 50тина параметри. Последна во Европа, 134 во светот од 140 земји. На Балканот претпоследни пред Косово.

За темата-војна, има споредба на двете држави по разни параметри
како тоа со цела опрема што ја донира нато на арм пред 20тина години најслаба во европа?? мора да си грешка
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
757
Поени од реакции
933
Реално не знаеш ни ти, сум уверен дека ирачаните или авганистанците подобро би живееле под ажериканска окупација отколку под своите диктатори.
Ако се прашувам јас Албанија, Македонија и Косово би ги нудал под американска окупација уште утре.
A ne se?

Ili mislese bi gi nudal kako da vlezeme kako drzavi vo US?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.764
Реално не знаеш ни ти, сум уверен дека ирачаните или авганистанците подобро би живееле под ажериканска окупација отколку под своите диктатори.
Ако се прашувам јас Албанија, Македонија и Косово би ги нудал под американска окупација уште утре.
Пуно немој вака да ме разочаруваш, се надевам не си бил у подрум последниве 2-3 децении.
Ние сме дефакто под окупација на САД скоро 3 децении.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Не ме интересира што кажал Путин, не се ист народ и нема ни да бидат. Има Руси што живеат и работат во Украина, а има и Украинци што работат во Русија.
Ако гледаме дали културолошки, до кого се поблиски, до САД или до Русија?
Секако са поблиски до русите. Ваква е идеолошката основа на воjната : еден народ сме, ви ослободуваме.
Автоматски споено мислење:

Членот на Советот на Руската Федерација Људмила Нарусова:
Автоматски споено мислење:

Херсон:
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Таман те пофалив, дечко ти си избеган од рреалноста.

Богами треба вака и во Скопје да се организира еден МАСОВЕН протест за поддршка на русите. Не дека ќе смени нешто ама онака да се види, да остане регистрирано настрана политиката за кого е народот. А не му знаеш некогаш и помали гестови ја мењавале историјата. Нато преку Нато утре може нема да постои којзнае што ќе се смени после војнава ако ескалира, а има добри шанси за тоа.
Ма каков масовен протест со поддршка за Русите во Скопjе. Под коj основ точно. Дали си ти нормален? Видела жабата дека го потковуват коњот па и таа кренала нога.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom