Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
@teneke

Еве јас ќе си кажам мое мислење за воздушната супериорност и состојбата на теренот.

Јас мислам дека Украина нема Воздушна контрола на небото освен можеби во крајните делови на западот. А зошто сака западот да престави дека Украина има контрола врз небото, дека Русија е пред колапс... мое мислење е дека кога народот на запад гледа дека Украинците гинат и кога тогаш ќе се постави прашањето во јавноста зошто уствари гинат. Зошто сите на запад инсистираат дека Русија има проблеми и дека не напредуваат како што планирале.. зошто воошто ги храбрат. Не им помага никој, несомнено е дека ќе ја изгубат војната, зошто побогу некој не им рече да престанат да се борат и да не гинат за џабе. Какви се тие пораки на Европските аналитичари како тој што го постирав прееска „издржете уште малце Русија ќе колабрира“, кога Американците јасно и гласно кажаа дека крајот е неминовен.

Можда нешто американците прошуштаат или што е работата ?
Автоматски споено мислење:

Ким Јонг од Северна Кореја гомна да јаде!
Да да, не си видел уште ништо, следно ќе биде дека Русите слетале на Алфа Кентаури, чекај само.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.331
Поени од реакции
6.866
Криви ги Нато, ЕУ и USA друже. Мада тоа е исти курац у 3 паковања.
Не можам само нив да ги кривам. Украина беше кратастрофа и кога беше про руски ориентира, од 2014 навака тонат и идат на полошо. Јас ги кривам и САД и ЕУ и Русија и самата Украина. Не видоа дека ги користат сите за сопствени интереси, а на крај ќе ги фрлат ко искористен куртон. Зеленски баш поради тоа што Украина беше на историско дно од кога е самостојна, како некој кој нема врска со политика, никаков багаж, народен човек кој живее со истите проблеми ко секој обичен човек, победи убедливо, а беше гласан и од про руски настроените. За нивна жал, дали немаше моќ или го собраа и му кажаа што смее да чепка, а што не, продожи каде што застанаа тие пред него и ова е резултатот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Русиве сеуште слабо користат авијација, така да тоа цело време ми е сомнително.
Досега шибаат во главно Искандер, имаат преку 500-600 испукани.

Проценките се дека имаат околу 4000, ќе треба да ги надополнат, а за нив досега набавуваа делови од запад.
Па јас искрено видов на видеа само неколку експлозии на искандеер. Да имаше 500-600 употребено гарант ќе видевме видеа од повеќе експлозии.

А за воздухопловство, користат ептен многу хеликоптери, колку што знам тие се уште полесни мети за ПВО.
 
Член од
5 март 2022
Мислења
103
Поени од реакции
175
Зеленски баш поради тоа што Украина беше на историско дно од кога е самостојна, како некој кој нема врска со политика, никаков багаж, народен човек кој живее со истите проблеми ко секој обичен човек, победи убедливо, а беше гласан и од про руски настроените. За нивна жал, дали немаше моќ или го собраа и му кажаа што смее да чепка, а што не, продожи каде што застанаа тие пред него и ова е резултатот.
Па го виде изгледа западот дека е ретарда и го поставија за прецедник да биде. Прецедник што свири со кур на клавир. Не, не можам да го сфатам сериозно тој комичар и кловн. (го постави западот нормално)
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Само големината на работиве да ја сфатат некои на кои не им е нешто јасно.
Сите резерви од девизи на Русите беа едвај 600 миљарди меѓутоа достап према податоците од медиуми имаат до околу 150 миљарди...
Епл по јавно достапните податоци има ликвидни средства од исто околу 150 миљарди...
Значи една фирма од АМерика има ликвидност колку Русија... Грубо земено 5 фирми од Америка заедно се појаки од Русија на меѓународен план...
Така да оние кои мислат дека Русија има некоја моќ нека размислат два пати.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.293
Поени од реакции
18.119
Па јас искрено видов на видеа само неколку експлозии на искандеер. Да имаше 500-600 употребено гарант ќе видевме видеа од повеќе експлозии.

А за воздухопловство, користат ептен многу хеликоптери, колку што знам тие се уште полесни мети за ПВО.
Види го видеово, знаеш што е ова напред? Зошто вака би се движеле русиве ако имаат целосна воздушна надмоќ?

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не знам што му ветувале или не Зеленски, гледам постојано бара помош од НАТО и Еу, а очигледно е дека освен тапшање по рамо и желби да издржи,
Мене он ми изгледа како клучен во медиумската операција, да им допре до срцата на разбудените со патетика, до базичниот човечки сентимент, емпатија за да пример Игорче нема проблем Германија да даде милјарди на оружје место тие пари паметно да ги употреби во кризава шо иде.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.318
Поени од реакции
11.916
Dosta e groteskno sto konflikt vo koj umiraat luge se pretvori vo sport pa se naviva koj e za ukraincite, koj e za rusite.
Почна тоа од 2014. Сега е само продолжение само со двојна режија.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Криви ги Нато, ЕУ и USA друже. Мада тоа е исти курац у 3 паковања.
Костич, сеуште си тука бе? Дај да те префрлиме до граница, ќе одиш да војуваш како платеник. Ќе добиеш добра сума, посекако кур те боли, ќе издуваш неколку џоинти и се ќе ти биде полнорамно, ќе си мислиш Call of Duty играш.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Dosta e groteskno sto konflikt vo koj umiraat luge se pretvori vo sport pa se naviva koj e za ukraincite, koj e za rusite.
Уште погротескно ќе е кога за некое време ќе си го видиме дефицитот на тековна сметка ради конфликтов пошо ја увезуваме секоја можна суровина... И инфлацијата нормално.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Види го видеово, знаеш што е ова напред? Зошто вака би се движеле русиве ако имаат целосна воздушна надмоќ?

Па добија нови дронови Украинците. Јас искрено не знам точно што значи воздушна надмоќ. Гледам дека Русите слободно летаат, мада може да има некој стингер рачен или како се викаа тие противвоздушните. А за да имаш контрола мислам дека не значи дека не треба да користиш ПВО, баш напротив ПВО системите ти ја даваат контролата.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Русија нема активно учевствува во војна од 1989 година во Авганистан.

Ова им е добар трајал ран да видат како иде во пракса. Руските пилоти имаат многу мала обука со наведувани ракети дури ни во Сирија не ги користеле се било гаѓано со ненаведувани ракети. Со ниските прелети на Су 34 што можевме да видиме е многу тешко да се испалат наведувани ракети прецизно.

Имаат доста аматерски потези со необезбедувани конвои за дотур на храна/гориво и сл затоа и заседи има многу.

Многу битна раб што е приметена е дека Русиве не војуваат сега за сеа ноќе. Се тврди дека немаат night vision во обичната војска нешто што е незамисливо во денешно време за 1 модерна армија

Исто така има видеа каде што се пронајдени мапи од заробени возила со координати за напад и цела листа на задачи што укажувало дека немаат гпс со нив.

Имаат ниски залихи на Precission guided munition која е доста ефективна во ваков тип на војни.

Таа колона од 40 милји кон Киев е совршена за А-10 thunderbolt да направи пепел.

Ова е сиже до сеа од воена преспектива што сум чул деновиве од различни извори во УСА, подкасти, видео анализи од воени експерти.


 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.318
Поени од реакции
11.916

Хехе ради пропаганда.
Сами свој народ си ги угнетуваат. За Германци се работи, преселени се од поранешен СССР поради падот на железната завеса. Удри ако, треба појако да се пресметаат.
 
Член од
5 март 2022
Мислења
103
Поени од реакции
175
Костич, сеуште си тука бе? Дај да те префрлиме до граница, ќе одиш да војуваш како платеник. Ќе добиеш добра сума, посекако кур те боли, ќе издуваш неколку џоинти и се ќе ти биде полнорамно, ќе си мислиш Call of Duty играш.
Си ме помешал со некој брат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom