Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Она што видов досега, имаше битки кај Ирпин на запад и Бровари на исток, што значи Русите се на влезот на Киев од две страни. Голениот конвој не е поместен веќе 3 дена, имаше преѓе сателитски снимки како стојат возилата паркирани на пат без да се движат. Нема бомбардирање ни со артилерија од земја, ни од воздух. Со ваква тактика на ненапаѓање цивили и одење од улица на улица, ова ќе е една долга и крвава битка.

Screenshot_20220304-190233_Maps.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Знам дека те штреца срце кога гледаш видеа со колони уништени москалски оклопњаци, али тоа е, фактите се тие.

Нормално во Јемен на страната на бранителите кои се против Саудското кралство на злото.

Имаш некои ментални проблеми?
Нит те навредив нит ништо а ти псуеш и навредуваш секогаш кога некој не се согласува со твоите писанија?
Ако имаш ментален проблем, да знаеме.
Ако немаш, возрасен си, контролирај се. На што личи ова?
Мене не ме навреди, мене ми ги отвори очите каков ксенофоб си бил и колку си бил полн со омраза. Ако не приметуваш пишувам тука претежно со луѓе со различен став од мојот, тие имаат став, ти (заедно со опакиот и к3б) имаш омраза!!!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Каков црн Азов, јас за разлика од тебе имав комуникација со Украјинци во живо и горе долу сум свесен за ставовите.
Ти пуштија еден куп видео материјали за ебаниот Азов и ти сеуште одрекуваш :( (n) Те сметав за човек, ама очигледно моја грешка, Јамајка излезе во право, почнува да излегува вистинското твое на виделина.

Во Русија има многу повеќе фашисти него во Украина. Ако сакаш може да падне и кладба
Сигурно има и што ....

Ајде објаснувај ми како тоа требало баш неколку ракети (од кој тип и со каква боева глава) да погодат во сито место. Од аспект на познавач на тематиката знаеш колку, да не употребам груб збор, лошо звучи тоа што си го напишал, колку незнаење има во него? Една Термобарична боева глава и отиде све у курац.
немам познавања, но затоа прочитав точни информации дека за таква нуклеарна централа да се уништи треба неколку ракети на исто место да погодат.
Ова твоево термобарична боева глава, таква ли фрлија или ќе правиме драми.

Тоа со грубиот збор слободно употреби го (во ц.ц.10г ниту еднаш не сум пријавил некого), како што кажав те сметав за човек, од овој момент јасно ми е дека си целосно на страната на Ватикан, па ме заболе што ќе кажеш за мене.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
некој говореше за нуклераните централи и уште еден куп работи, па еве што на тоа се говори на социјалните мрежи (нели сега тие се главниот извор)

The Zelensky regime deliberately tried to have a nuclear accident at Zaporizhzhia. This is not yet 100% confirmed, ама се чека на потврда наскоро.

Министерството за одбрана на РФ .....
— Ночьју на территории около Запорожској АЭС украинскаја диверсионнаја группа пыталась организовать провокацију. Примерно в 2 часа ночи мобильныј патруль Росгвардии обстрелјали из учебного-тренировочного комплекса, расположенного за пределами электростанции. Огневые точки удалось подавить, но, покидаја здание, украинские диверсанты подожгли здание.
— Цельју провокации была попытка обвинить Россију в создании очага радиоактивного зараженија, о чём говорјат последујуштие переговоры Зеленского с США и Британиеј.
— Персонал Запорожској АЭС работает в штатном режиме. Радиоактивныј фон в рајоне электростанции в норме.

овде се говори сосема спротивно одонаа дека Русите сакале да направат инцидент, на кого да му се верува!
Се знае на докажаните истинољубиви ем западни медиуми кои секогаш ја говорат вистината.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.987
Поени од реакции
35.973


Мислам треба да се престане да се дава внимание на Зелински. Скроз небитен е и служи само како пр лице на западот.
Се нешто ми вика дека го сакаат жив, веројатно имаат некој план со ликов, инаку досега ќе му најдеа некој во близина да го свирне.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
некој говореше за нуклераните централи и уште еден куп работи, па еве што на тоа се говори на социјалните мрежи (нели сега тие се главниот извор)

The Zelensky regime deliberately tried to have a nuclear accident at Zaporizhzhia. This is not yet 100% confirmed, ама се чека на потврда наскоро.

Министерството за одбрана на РФ .....
— Ночьју на территории около Запорожској АЭС украинскаја диверсионнаја группа пыталась организовать провокацију. Примерно в 2 часа ночи мобильныј патруль Росгвардии обстрелјали из учебного-тренировочного комплекса, расположенного за пределами электростанции. Огневые точки удалось подавить, но, покидаја здание, украинские диверсанты подожгли здание.
— Цельју провокации была попытка обвинить Россију в создании очага радиоактивного зараженија, о чём говорјат последујуштие переговоры Зеленского с США и Британиеј.
— Персонал Запорожској АЭС работает в штатном режиме. Радиоактивныј фон в рајоне электростанции в норме.

овде се говори сосема спротивно одонаа дека Русите сакале да направат инцидент, на кого да му се верува!
Се знае на докажаните истинољубиви ем западни медиуми кои секогаш ја говорат вистината.
Реално само на Зеленски во ситуацијава му одговара такво нешто, очаен човек ќе бара очајни потези за спас. Човекот е спремен цела Европа да ја посипа со радијациија за да се спаси
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.591
Поени од реакции
6.081
Поготово оние космополитенски моменти, кога мислиш дека немаат мозок Русите и самите себеси би се уништиле од незнаење.

Човеково подценување до максимум... до ниво на западна ретардација
Да пошто не знаеме како 1986 криеја со недели и одржуваа првомајски паради при што изложија милиони луѓе на високо ниво на радијација, не знаеме како Шведски сензори први објавија дека нешто сериозно се случува.
Може имале, а може и да немале намера да погодат централа, но во војна има нешто кое се нарекува fog of war каде свашта е можно, па така и некој без наредба од горе да истрелал проектили кон централата.
Уште е рано да се сфати каква среќа имавме денес.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.792
Поени од реакции
21.893
Border guards of the Kherson detachment from the front line send "congratulations" to the main aggressor.



Строго на ВКонтакте.

 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Каква е дискриминација, зошто го тргнавте сликчето каде се говори за Македонецот од Украина кој поминал низ граници секаде добивал бензин и храна бесплатно да си дојде дома и кога таму на нашиот премин ...
Па нормално е човек кога ќе прочита такво нешто да побара помош од Путин и Москва во таква ситуација вие не би побарале.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.510
Поени од реакции
5.290
Од кога ги сруши Путин видоа дека е подобро да седат мирни па внатре имаат сите слободи односно диктаторот, нормално. На крај ќе испаднат хуманисти чеченциве секако.
Го одбегнуваш одговорот на прашањето што ти го поставив.Бидејки не се само чеченците исламски фундаменталисти и терористи дај кажи кој друг народ или држава на оваа планета се од тој тип? Мексиканци, колумбијци,авганистанци ,филипинци или пак некои други?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.591
Поени од реакции
6.081
Ти пуштија еден куп видео материјали за ебаниот Азов и ти сеуште одрекуваш :( (n) Те сметав за човек, ама очигледно моја грешка, Јамајка излезе во право, почнува да излегува вистинското твое на виделина.


Сигурно има и што ....



немам познавања, но затоа прочитав точни информации дека за таква нуклеарна централа да се уништи треба неколку ракети на исто место да погодат.
Ова твоево термобарична боева глава, таква ли фрлија или ќе правиме драми.

Тоа со грубиот збор слободно употреби го (во ц.ц.10г ниту еднаш не сум пријавил некого), како што кажав те сметав за човек, од овој момент јасно ми е дека си целосно на страната на Ватикан, па ме заболе што ќе кажеш за мене.
Пази ме сметал за човек се додека не сум ставил неколку линка на темава :icon_lol:
И што со тој Азов? Куп маргиналци со минорно влијание во Украјина. Коа бев таму не видов ниту еден нео-нацист нит знаме со свастика.
Од каде знаеш кои се точни информации ако немаш познавања за тематиката?
Повторно, жива среќа што не погодија реактор.
Ватикан, бе Ватикан еј........аман не ме сметај за човек ние језуитите сме зли :icon_lol:

Интересна појава е стварање на чопор :)
Се собрале русофили на темава и си прават echo-chamber па ако некој не се согласува се обрушаваат како хиени.:icon_lol:

Ватикан ахаххххаха
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.564
Поени од реакции
40.561
Пази ме сметал за човек се додека не сум ставил неколку линка на темава :icon_lol:
И што со тој Азов? Куп маргиналци со минорно влијание во Украјина. Коа бев таму не видов ниту еден нео-нацист нит знаме со свастика.
Од каде знаеш кои се точни информации ако немаш познавања за тематиката?
Повторно, жива среќа што не погодија реактор.
Ватикан, бе Ватикан еј........аман не ме сметај за човек ние језуитите сме зли :icon_lol:

Интересна појава е стварање на чопор :)
Се собрале русофили на темава и си прават echo-chamber па ако некој не се согласува се обрушаваат како хиени.:icon_lol:

Ватикан ахаххххаха
брат, вие власиве нешто сте им многу накурчени на русиве. Ти, @Византиецот а и сигурно има уште некој меѓу вас покрај бугарашиве. Нез што е работава стварно.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Дали си морон? Не сфаќаш дека за влакно се спасивме од Чернобил 2.0?
Така на СИЕНЕН кажаа?
Што му објаснувате бе

The International Atomic Energy Agency (IAEA) said no “essential equipment” had been damaged at the plant, with no change in radiation levels reported.

Извор: https://www.rt.com/russia/551194-nuclear-plant-fire-extinguished/

Нема врска хистеријата што се дига на ЦНН ББЦ и други прозападни пропаганди медиуми
Што знаат тие, што ќе каже СИЕНЕН тоа е, ама јас сум морон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom