Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
30 декември 2007
Мислења
784
Поени од реакции
319

Тркало, изгледај го ова, предавање на еден од најпознатите АМЕРИКАНСКИ експерти за геополитика, потоа размисли два три дена, па врати се на темата да дискутираш.

Договорено?

Го гледав ова пред неколку дена и убави работи кажува. Интересно беше кога кажува каква придобивка би имала УСА од тоа Украина да е во НАТО.

1. Би имале граница со Русија/НАТО која ќе има најголема концетрација на оружје и војска.
2. Русија би била притисната во ќош и би ризикувала почеток на нуклеарна војна.
3. Прибилижување на Русија со Кина, спомнува дека во иднина Кина ќе биди главен натпреварувач на УСА и дека на УСА ќе им треба Русија на нивна страна.

Односно со победа на УСА не добиваат ништо.

Исто ја прави споредбата дека ако Канада или Мексико влезат во воен сојуз со Кина, сигурно нема УСА мирно да седи и да гледа како Кинески војници се стационираат на нејзините граници.

Воглавно и човеков не разбира зошто УСА си игра опасни игри во Украина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Абе што Ердоан демек Украина ќе ја примат.... Ќе речат да знаевме 2 дена порано, ќе ве примевме, ама веќе касно беше извинете.
нигде не реков дека Западот некого ќе прими, вака или така

Ја ти кажувам како Зеленски, Ердоган, Курти покушаваат преку ред, да добијат нешто, врз база на наративот - Баталете исполнување на услови, примете не одма зашто Русија ќе не нападне.
Зеленски веќе го нападнаа.

Веројатно дел од надежите им се базираат на фактот дека преседан при интеграција е можен (види Романија и Бугарија). Не мора услови да бидат исполнети.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.624
Поени од реакции
12.530
Еве ви неколку телеграм групи.
Руски така да очекувајте нивни информации.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.066
Поени од реакции
16.182
https://teleskop.hr/svijet/zelenski-zacuden-i-bijesan-zbog-izostanka-reakcije-izraela-zar-ne-vidite-sto-se-dogada-zele-nas-izbrisati/?fbclid=IwAR2ZAN0XoWIu3MZkm4fgS1fYQrH9v65Za9mqIGendGN8T0jHuqvUVON1phM

штом ИЗРАЕЛ не ги мириса , навистина има таму фашизоидна паравојска...
но западот е дволичен, па сам Черчил прво беше спремен да коалицира со Хитлер, а и 1945 спречи ато,мска да се фрли на Германија како беше прво планирано...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.435
Поени од реакции
17.080
Колку и да има санкци против Русија, демек што и да и санцкионираат неможи со договор преку Индија, Кина да исперат пари или нешто слично ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Најпародично од све ми е цензурата на западните медиуми и молкот на граѓаните на светот... пардон куртоните во врска со тоа.
Нема молк. Сите ја осудуваат Русија.

Ја не гледам тука проблем. Русија нападна друга држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826
Ми се враќа еден говор на 22 февруар, на некој Руски политичар ич не ми текнува кој. Дали беше во думата или каде, не ми текнува. Краток говор во кој резимето беше. Запамтете го денешниот ден, после 22 февруари 2022 веќе светот нема да биде ист.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Исто ја прави споредбата дека ако Канада или Мексико влезат во воен сојуз со Кина, сигурно нема УСА мирно да седи и да гледа како Кинески војници се стационираат на нејзините граници.

Воглавно и човеков не разбира зошто УСА си игра опасни игри во Украина.
Комплетно идиотска споредба. Ако стварно го кажал тоа, не разбира зошто Украина сака да влезат војници - за да се одбрани од руски напад. За Канада не постои грижа на напад од САД ниту на Мексико од САД.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
999
Поени од реакции
3.989
Еве ви неколку телеграм групи.
Руски така да очекувајте нивни информации.

Свака част!
Би го додал и мајсторот Сладков сосе неговиот Youtube канал, има страшни репортажи од Чеченија, Грузија, Кавказ итн итн. обавезно погледнете му ги архивите


 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.372
Поени од реакции
18.263
Најпародично од све ми е цензурата на западните медиуми и молкот на граѓаните на светот... пардон куртоните во врска со тоа.
Не е бе така, посебно не во САД. Поддршката за мешањето на САД е под 40%.

Еве го Такер, скоро сите епизоди ги пердаши...



Еве ги Хил...

 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.665
Поени од реакции
21.090
Дај сподели некоја група.
овие се со најголем број членови и и информации :
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Добро си поминал, јас 14 дена бан. :pos:


Иначе цената на гасот се покачи за цели 30 % само денес. Германските медиуми известуваат дека ова е досега невидено рекордно ниво. :oleee:
Pa dobro shto ne ve vikanale na "informativen razgovor":misticen:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom