Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Јас првин не мислам дека САД некогаш ќе започне прва инвазија врз Русија ако Русија седи мирна. Главната причина на НАТО ја гледам како одбрана против евентуален напад од Русија. Русија најверојатно има тензии да го обнови Сојузот, па не верувам дека би се согласила цела Европа, поточно истокот, да влезе во НАТО, со или без САД.
Еве не си седи мирна... Кога ќе почнат со инвазијата?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Еве го изворот на претходното видео
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
Еве не си седи мирна... Кога ќе почнат со инвазијата?
Не реков дека ќе почнат со инвазија во овој случај. Можеби ако нападнат НАТО членка и САД имаат поддршка од НАТО силите.
Автоматски споено мислење:

Само ти викам дека пропагандата на Путин дека НАТО наштетува врз безбедноста на Русија е само тоа - пропаганда.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не реков дека ќе почнат со инвазија во овој случај. Можеби ако нападнат НАТО членка и САД имаат поддршка од НАТО силите.
Јас мислам дека несајќи ја погоди поентата. Мислам дека Романија и Бугарија се веќе на истото размислување.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Јас првин не мислам дека САД некогаш ќе започне прва инвазија врз Русија ако Русија седи мирна. Главната причина на НАТО ја гледам како одбрана против евентуален напад од Русија. Русија најверојатно има тензии да го обнови Сојузот, па не верувам дека би се согласила цела Европа, поточно истокот, да влезе во НАТО, со или без САД.
Ај еве хипотетички Русија ти вика немам таква намера, ајде да се разоружаме нуклерно, нема потреба НАТО да постои како организација против мене, ајде ние Евроазија да се грижиме заедно за безбедноста ама без САД, зашто би било тоа лоша идеа? Ќе си почитуваме разликите али ќе соработуваме? Мене тоа ми звучи на многу Воук идеа. И со САД ќе си соработуваме.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.946
Тешка србоманија собрана на форумот
Ме потсетуваш на тие овци кои што нарекуваа рамноземjаш секоj човек што не сака да се вакцинира со усраната "вакцина" што се пласираше цели две години.

Овде во форумот се дискутира целата политика, начинот на информациjата како се покажува од едната и другата страна, целиот куп феjк вести.
Некоj ако има аргумент зошто да не jа подржува Украина или НАТО, не значи дека е србоман.

Дури и татарската багра се активирала во оваа тема и знае да сере цело време како русите биле никакви, а до вчера беа со нив.

П.С. Изгледа сеуште живееш во некоjа баjка и не знаеш точно коj e одговорен за сите немири поврзани со Авганистан, Сириjа, Косово...па дури и Украина.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Само ти викам дека пропагандата на Путин дека НАТО наштетува врз безбедноста на Русија е само тоа - пропаганда.
Која е тогаш функцијата на НАТО??? Која држава би можела да биде противник на НАТО и на безбедноста на Европа?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
644
Поени од реакции
1.276
Јас првин не мислам дека САД некогаш ќе започне прва инвазија врз Русија ако Русија седи мирна. Главната причина на НАТО ја гледам како одбрана против евентуален напад од Русија. Русија најверојатно има тензии да го обнови Сојузот, па не верувам дека би се согласила цела Европа, поточно истокот, да влезе во НАТО, со или без САД.
Значи вака, ти го поддржуваш митот на НАТО, дека РУсија сака повторно да го создаде Советскиот Сојуз и со тоа може да ги нападне другите земји од Источна Европа, па затоа мора НАТО да се прошире натаму, а не го поддржуваш митот на Русија дека доколку НАТО се доближе до Русија, тоа може да претставува закана за безбедноста на Русија и Рускиот народ? Малце хипокритски од твоја страна, земајќи го во обзир и тоа дека сценариото кое го кажува Русија е многу поверојатно отколку сценариото на Америка дека Русија и Путин сака да го создаде повторно Советскиот Сојуз.

И сега, не ми кажуј дека создавањето на Советскиот Сојуз го гледаме повторно со тоа што Русија ја нападна Украина, бидејќи Русија ја нападна Украина на сметка на НАТО алијансата, која, над 10 години беше глува кога Путин јасно им кажуваше дека нема да трпи повеќе проширување на НАТО алијансата кон Русија. Доколку земјите од источниот блок останеа неутрални, или пак доколку НАТО не се прошируваше толку, можеби и немаше сега да се случуваат сите овие срања.

Башка, никој не и брани на Украина да биде членка на ЕУ, и никој не му брани на земјите попут Литванија, Естонија, Полска да останат во НАТО, само, единствено НЕШТО што му се бране е да имаат ВОЕНИ БАЗИ НА НАТО во нивната територија, исто како и му се бране било какви ракетни системи инсталирани во нивната територија од страна на АМЕРИКА, што би претставувало закана за Русија.

Уште има нешто што не ти е јасно?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.680
Поени од реакции
17.440
Лелеее Бајден мајко мила :pos:
Фацата на Харис во позадина кога овој ги испомеша Украинците со Иранците хахах.
Чоекот е сенилен, гарант секое утро на ливче му пишат кој ден е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Лелеее Бајден мајко мила :pos:
Фацата на Харис во позадина кога овој ги испомеша Украинците со Иранците хахах.
Чоекот е сенилен, гарант секое утро на ливче му пишат кој ден е.
Најпародично од све е што најфундаменталните подржувачи беа најгласни во исмејувањата на Трамп дека незнаел што збори. Па можам, да кажам и тука кај нас во Македонија па и тука на форумов :)
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Реално, САД може да ја прекине војната во Украина за 24 саати. Ако толку се загрижени за жртвите во Украина, можат да објават и да потпишат договор со кој се обврзуваат дека Украина никогаш нема да стане дел од НАТО. Мислам дека после тоj чекор Русија ќе нема повеќе наратив со кој ја оправдува агресијата врз Украина.

Но тоа не е никаков интерес на САД кој секој изминат ден во војна во Украина го гледаат како свој стратешки успех. Никому, апсолутно никому на запад не му е гајле за жртвите во Украина, секој го гледа својот стратешки интерес. Вчера беше гадно да се гледа аплаузот кој Зелински го доби од европјаните. Продолжи да го жртвуваш твојот народ, те поддржуваме до последниот Украинец.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Јас првин не мислам
Јасно ни е.


Ај еве хипотетички Русија ти вика немам таква намера, ајде да се разоружаме нуклерно, нема потреба НАТО да постои како организација против мене, ајде ние Евроазија да се грижиме заедно за безбедноста ама без САД, зашто би било тоа лоша идеа? Ќе си почитуваме разликите али ќе соработуваме? Мене тоа ми звучи на многу Воук идеа. И со САД ќе си соработуваме.
Путин пред неколку години им рекол на НАТО што ако Русија влезе во НАТО, овие само се насмеале. Значи ни хопотетички не треба да се гледа на работите, да не се залажуваме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom