Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Taivan e kineski. Nema sto da misli, nego treba samo da go vrati. Ova e opsto poznato i osven 5-6 drzavi nikoj go nema priznato taivan nitu ke go priznae. Prasanje na vreme e koga ke go vratat, a rusija nema da im stoi na pat, naprotiv mislam i oni se za edna kina i trganje na uste eden americki satelit od regionot.

Vo golema mera luge ne razbiraat deka se pogolem procent od naselenieto i vo taivan saka da se vrati vo kina. Jas bi rekol megu 20-30% od naselieto e za toa plus recisi cela biznis elita koja ima fabriki vo kina. Rabotava e samo dali da se ubrza procedurata voeno ili da se poceka politicki moment.
Јасно ми е дека Тајван е кинески, и дека народот кој живее таму се Кинези. Муабетот е дека во моменто инвазија на Тајван од страна на Кина би ја коштала премногу, но само е прашање на време кога тоа нема да ги кошта толку скапо.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
За Македонија, а како ќе му дојде тоа сега. :uzi:
Нема сега за Македонија, само за НАТО, за топовско месо :)
Македонија имаше до 2001 додека не потпишеме капитулација.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Во претходните 2 светски војни меѓу себе се тепавме на фронт. Вака е избегнат тој фактор.
sigurno... posto nato drzavi ne vojuvale megu sebe.

sega demek nema da da vojuvame megu sebe nego ke gineme za americki interesi niz cel svet.

ps. jas ne sakam da se izbegne toj faktor, jas sakam obedinuvanje i toa moze da bide preku EU na primer a toa nema nikakva vrska so NATO.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Со новата власт во Бугарија не, ама преку Република Српска и тоа како. Вучич сака да седи на две столици, глуми неутрален, ама за брзо ќе добие сметка за да одбери страна.
Со која нова власт бе, Радев е уште претседател, а тој е најистурениот играч на русите.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.026
Ботот ставро фали. Сигурен сум дека покрај крипто валути, кладилници и женски тенис, е експерт и за геополитика и воена стратегија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Јасно ми е дека Тајван е кинески, и дека народот кој живее таму се Кинези. Муабетот е дека во моменто инвазија на Тајван од страна на Кина би ја коштала премногу, но само е прашање на време кога тоа нема да ги кошта толку скапо.
nema da gi kosta mnogu, ke ima civilna vojna prvo i lesno ukrcuvanje na kineskata mornarica preku prvicno osvoeni predeli. so dobar plan relativno brzo i lesno ke go zazemat taivan samo sto oni go sakaat cel, bez zrtvi i bez bombardiranje ako e mozno posto dosta nacionalno bogatstvo e preferleno vo taipei pri begostvoto od komunjarite posle vojnata.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Ботот ставро фали. Сигурен сум дека покрај крипто валути, кладилници и женски тенис, е експерт и за геополитика и воена стратегија.
Тука е ставро, тука е, го имаше на почетокот на инвазијава ми се чини.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Сè се претвара во хистерија. Уметноста и културата стануваат жртви на ова лудило. Наместо да ги зближат луѓето во овие тешки времиња, уште толку се потенцира таа поделеност. Каква врска има Чајковски со ова сега што се случува во Украина? Или каква врска имаат спортистите и музичарите?

Дали престанавме да ја гледаме германската фудбалска или ракометна репрезентација заради Хитлер? Дали престанавме да го слушаме Вагнер заради Хитлер? Херман Хесе, Томас Ман? Дали престанавме да одиме на лекар заради Менгеле?

Лудило.
Уште периодниот систем на елементи да ни го забранат. :D
То е cancel култура.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
sigurno... posto nato drzavi ne vojuvale megu sebe.

sega demek nema da da vojuvame megu sebe nego ke gineme za americki interesi niz cel svet.

ps. jas ne sakam da se izbegne toj faktor, jas sakam obedinuvanje i toa moze da bide preku EU na primer a toa nema nikakva vrska so NATO.

Епа вака не си пукаме еден врз друг. И за мене е тоа светиња. Секад сме си пукале од шо не сме знаеле кај тераме. Барем сега гледам позиција и опозиција aligned на иста страна. Тоа е најбитно и да грешиме бар на куп. А не вака цел живот у лустрации да ни помине а ти тогаш ваму бап у затвор и обратно додека не напредуваме.

Европа е пред голем тест. Ако ја примат каква порака даваат за турција и цел балкан, а и со самото примање европа е во војна. Нема шанси од сите овие бирократи еден да не крене рака за вето, и одма после тој ќе биде крив као грција лошо момче што беше овие изненадени увредени и ќе го тешат украинецот.
Ако ги шитне европа паѓа митот за нивните солзи шо плачеа путин не е лош толку овие ќе потпишат капитулација.
Но ништо не е предвидлиово во овој момент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom