Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Izlegoa uste videa od ukrainski napadi so dronovi. Izglea dosta od kolonite so gi vidovme se unisteni na toj nacin.

Izglea toj turcinot so dronovite na temata bese u pravo.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Da go smenis generalot posle 4 dena ne izglea voopsto dobro. Ako do sea mislevme deka e propaganda, ova e nekoja potvrda deka ne ide ko so ocekuvaa.
Дефинитивно е потврда за операција под очекувањата, ако е вистнина. Само ајде да почекаме потврда пред заклучоци.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.811
Киев или ќе се ослободи наскоро или ќе биде човечка катастрофа. Со оглед дека нема улаз излаз, луѓето дома немаат леб да јадат, овие не ги пуштаат. Лоша работа.
Се сложувам комплетно со тебе. Не гледам никаква трета опција.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Генералната доктрина и наредбите им се да се напредува како на пријателска територија под непријателска окупација... Што скапо ќе ги чини по људство, техника и време, ама на долг рок е правилното размислување. Цивилните загуби да бидат на минимум е императив.
Da i ja mislam deka ne se odi krvnichki, i ne se skros combat inache dosega kje beshe zavrsheno se.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Симболиката е важна.
Ова е како Lord of the rings.
Западот се обединува против Саурон и орките во одбрана на Средната Земја.
Кажи сега дека Толкин не бил визионер, ако и да мислел на СССР..
А да. На тонот трупови на proxy wars русите и пан славизмот се оркитие.
Ја ќе ти дадам друга параелела- Амеркианциве се White Walkers и зомбифицираат се со празните идеали за демократија и слобода користејќи ја безумната хорда како топовско месо за да се штити нивната елита.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Da i toa go zabelezav i na drugi mesta, abe ne e 100% combat situacijava nasekade, duri i na mesta kaj shto se Ukrainci, ne gi zakachaat Rusive mozi da im protestiraat ama Rusive se odnesuvaat normalno, ne sakaat i tie vojna siguren sum, ne e seedno za nikoj, osven za USA koi ako ja trgnesh golemata slika najvishe dobivaat nakraj.
Да беше Украинскиот народ толку жестоки во одбрана на својата влада, како што кажуваат на твитер, вакви слики немаше да се гледаат во 3ти ден од инвазија.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Турциjа го затвара Босфорот за руски и украински воени бродове, кажа Човушоглу по TurkCNN.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.184
Симболиката е важна.
Ова е како Lord of the rings.
Западот се обединува против Саурон и орките во одбрана на Средната Земја.
Кажи сега дека Толкин не бил визионер, ако и да мислел на СССР..
Само што овде Средната Земја е Евроазија (минус јужна и југоисточна Азија), Саурон се MIC и банкарскиот картел, Саруман е Брендон (пардон, Бајден), а едини орки на сегашниот воен театар се Чеченците кои повеќе служат за психолошко пропагандна војна отколку за конвенционална војна... Е да, а Зеленски (и политичарите на источноевропските држави) се претставни преку Голум. Има и гоблини, укронаци од Азовскиот батаљон.


Дап. Али ако не се договорат утре, мислам дека нема да биде третманот пријателски.
На што се надеваш?
Да имаше поента преговарање немаше ни да дојде до војнава. Украинскиов режим е марионетска прокси власт на САД, зошто САД би се откажувале од војна во која тие лично ништо не губат а нивниот проектиран противник (Русија) трпи загуби во персонал, техника, итн.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
А да. На тонот трупови на proxy wars русите и пан славизмот се оркитие.
Ја ќе ти дадам друга параелела- Амеркианциве се White Walkers и зомбифицираат се со празните идеали за демократија и слобода.
На тебе кои идеали за слобода и демократиja са ти поумилени - руските или американските??
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.194
Поени од реакции
8.407
Има ли информација тие 10-те души Славјанка што ги прати како се снаоѓаат?

Се кладам дека или во кујна или на портир им нашле функција...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Сега гледам пак, типот е 10 години на чело на генералштаб, просто не ми се верува дека го тргнале. Ако го тргнале дефинитивно нешто не е по планот не за малку, туку за многу.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
На тебе кои идеали за слобода и демократиja са ти поумилени - руските или американските??
Оние кои не постојат или оние кој постојат само на хартија и се користат за подмолни цели? Врти сучи исто како комунизмот кој постоел само на хартија.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.533
Поени од реакции
28.950
Симболиката е важна.
Ова е како Lord of the rings.
Западот се обединува против Саурон и орките во одбрана на Средната Земја.
Кажи сега дека Толкин не бил визионер, ако и да мислел на СССР..
Ja mislam deka e ko Star Wars koga Luke sinot (plav mech kako na znameto na Ukraina) se tepashe so Darth Vader tatko mu(crven mech kako crvenoto u znameto na Rusija)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Ja mislam deka e ko Star Wars koga Luke sinot (plav mech kako na znameto na Ukraina) se tepashe so Darth Vader tatko mu(crven mech kako crvenoto u znameto na Rusija)
A да. Војна по во галаксијата заради алчни малкумина што финансираат тероризам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom