Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Огромна колона возила со Чеченци северно од Киев. То е то мислам, се чека исходот од преговорите, ако пропаднат ќе има огромен напад за да се скрши отпорот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Со Путин нема „лабаво„; ако Герасимов не си ја одработил задачата, ќе има некој друг лик за истата.

Ако е точно дека Русите имаат прилично и војнички и материјали загуби, тогаш има причина за негова смена.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Огромна колона возила со Чеченци северно од Киев. То е то мислам, се чека исходот од преговорите, ако пропаднат ќе има огромен напад за да се скрши отпорот.
Иначе на Чеченците во обидот да утепаат Украинци им посакувам неубава смрт убо пишал друг член како свињи да ги колат.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Nz kako e dobro ova za rusive. Ocigledno neso ne stima i vo voeniot del.
Па не штимаше затоа го менуваат, очајно водена операција, млаки напади во мали раштркани групи, падобранци без воздушна поддршка итн. Пратично е неверојатно при толкава авијација да не направиш целосна доминација во воздухот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Со Путин нема „лабаво„; ако Герасимов не си ја одработил задачата, ќе има некој друг лик за истата.

Ако е точно дека Русите имаат прилично и војнички и материјали загуби, тогаш има причина за негова смена.
Da go smenis generalot posle 4 dena ne izglea voopsto dobro. Ako do sea mislevme deka e propaganda, ova e nekoja potvrda deka ne ide ko so ocekuvaa.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.321
Поени од реакции
31.186
Значи кога Украинците ни помагаа тоа всушност Русите ни помогаа, затоа што некако се духовно поврзани со Украина.
... затоа што тогаш Украина беше прокси на Русија.

Ете да те поправам малку со посочување кон фактите. И не, Русија тогаш не направија доволно па без разлика што не биле во позицијата на моќ како сега. Но барем не им испраќаа оружје и инструктори на шипците, и не ги вадеа после со аутобуси од Арачиново за нас од пораз да не натераат да потпишеме рамковна капитулација.

Инаку истата таа Украина сега се прокси на САД, а за Русија можеш да кажеш што сакаш ама барем не ги тераа да почнат војна со другата светска воена велесила. А за тоа кога им било подобро, тоа самите Украинци нека кажат.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Ете со Z биле означена авангардата на Руската војска, со V тие што ќе ја донесат победата.

Колку е вистина ќе дознаеме набргу. Во меѓувреме можеме да се занимаваме до хистеријата на куртоните и серењето на Пуновци и Кнедлата што им стои у грло на Бугарија.
Симболиката е важна.
Ова е како Lord of the rings.
Западот се обединува против Саурон и орките во одбрана на Средната Земја.
Кажи сега дека Толкин не бил визионер, ако и да мислел на СССР..
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Значи затоа што НАТО ја бомбардираше Југославија сега сите можат да се пукаат едни со други без срам и перде посочувајќи ете они го направија тоа.

Одличен мајндсет
Не, арно ама треба да се запознаеш историски со студената војна, кога Русите у Куба ставија ракети, Америте коса им се наежи, они сакаат да си стават сега у 21-ви век ракети на граница на Русија, Путинчо и тие пред него браа Нато да не им се шири до граница, кога знаеш дека нуклеарна сила има захтев за тампон зона меѓу неа и Нато зашто преговараш со неговиот брат комшија и го провоцираш. Сега следи Кина со Тајван, у позадината на нашиот комотен живот со цвеќенца, виножита и кантер страјк секогаш била играта на мускули и моќ,, сега се будиме од баблот како уствари светот функционира. А пандорина кутија за се ова ти е Нато бомбардирањето на Србија и отцепување на Косово у 21-ви век спротивно на меѓунаеодно право. Си се прашал зашто постои сеуште Нато? Жално е за украинскиот народ, денес слушав Британците ги тапшаат браво кои јунаци сте, ќе ви пратиме помош оружје АЛИ избеглиците од Украина треба да аплицираат за виза. Да сум Амер и сакам да ја сјебам Европа се шо треба да направам е прво да ги убедам да изгасат нуклеарните електрани за да спасиме планетата, да го исфрлиме јагленот како зло, да станеме зависни од руски гас и на крај да ги завозам сите а најмногу Украинците да идат у Нато.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Sega Germanija ko kje se naoruza
И народот се однесува како да е нивна војска, и војската како да се во сопствена држава...

Da i toa go zabelezav i na drugi mesta, abe ne e 100% combat situacijava nasekade, duri i na mesta kaj shto se Ukrainci, ne gi zakachaat Rusive mozi da im protestiraat ama Rusive se odnesuvaat normalno, ne sakaat i tie vojna siguren sum, ne e seedno za nikoj, osven za USA koi ako ja trgnesh golemata slika najvishe dobivaat nakraj.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
„Северниве„ за да не останат без работа, и што појќе да му се упикуваат на НАТО, удриле со санкции против РФ:


„Мноогу сме јаки!„...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.321
Поени од реакции
31.186
Не оди изненадувачки бргу, напротив изненадувачки бавно. А зошто е тоа така? Мислам за да не страда цивилното неселение како прво, а како второ може и тактика да е во прашање....да го исцрпат непријателот.

До сега работата можеше да биде завршена.
Генералната доктрина и наредбите им се да се напредува како на пријателска територија под непријателска окупација... Што скапо ќе ги чини по људство, техника и време, ама на долг рок е правилното размислување. Цивилните загуби да бидат на минимум е императив.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.297
Поени од реакции
16.344
Затоа обожавам Кајгана. :D
Со исклучок на 2-3 форумаши, се друго се тролови на кои им е поважно да си ги напишуваат глупостиве и тресат зелени. Ниво на дискусиja- провинциален циркус и селска кафана.
Да токмак еден, се надам утре ти ќе го носиш тој шлем донација од Шведска у први борбени редови, ќе скокаш од радост и ќе викаш Фала Путин.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.266
Поени од реакции
10.917
Генералната доктрина и наредбите им се да се напредува како на пријателска територија под непријателска окупација... Што скапо ќе ги чини по људство, техника и време, ама на долг рок е правилното размислување. Цивилните загуби да бидат на минимум е императив.
Дап. Али ако не се договорат утре, мислам дека нема да биде третманот пријателски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom