Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
И Германија не била против целиот свет. Тоа отпосле, фала богу дека секој ќе си напише што му одговара. :D
Немој така да збориш одма бркаат мувата од капата Бугарите.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Најглупите споредби убедливо ги правиш
Да можеби Грција ке се осети загрозено ако ние 10години трупаме америчко и англиско оружје и ако се поставуваа ситеми за напад против грција


Sent from my iPhone using Tapatalk
Najsmeshnoto e shto spored niv tie se osekjaa “zagrozeno”
bez da pravime nishto. Neli ne teraa da se otkazuvame deka nemame pretenzii isto ko istochnite sosedi
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Не е ова малце фрапантно како сојуз како ЕУ да снабдува некого со оружје?

 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.457
Русија не е против цел свет. Кина, Иран, Индија, Бразил и повеќето од латинска Америка, многу други земји од Азија, кај што Мурика „посеала демократија“. Русија има поддршка од повеќе од половина светско население и далеки е дека е сама. Да не зборам дека и во Бугарија 60% од населението е проруско, додека во државите кај што владее антиамеричко расположение тоа е 90%.... Да беше пред 30 години, можеби ќе ти држеше вода, во денешницата западот ја губи и онаа економска битка.
izgleda i ovde vo Makedonija 60 % od naselenieto e prorusko.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
se obiduvam da chitam RT.COM i sekoj pat dobivam ova...
We have registered suspicious traffic coming from your network.
Using this page, we will be able to determine that you are not the robot.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Русија не е против цел свет. Кина, Иран, Индија, Бразил и повеќето од латинска Америка, многу други земји од Азија, кај што Мурика „посеала демократија“. Русија има поддршка од повеќе од половина светско население и далеки е дека е сама. Да не зборам дека и во Бугарија 60% од населението е проруско, додека во државите кај што владее антиамеричко расположение тоа е 90%.... Да беше пред 30 години, можеби ќе ти држеше вода, во денешницата западот ја губи и онаа економска битка.
Ќе те потсетам за неколку месеци и на оваа „анализа“.
Како Западот економски ќе загуби и пропадне, а Русија ќе профитира. :D
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Русија не е против цел свет. Кина, Иран, Индија, Бразил и повеќето од латинска Америка, многу други земји од Азија, кај што Мурика „посеала демократија“. Русија има поддршка од повеќе од половина светско население и далеки е дека е сама. Да не зборам дека и во Бугарија 60% од населението е проруско, додека во државите кај што владее антиамеричко расположение тоа е 90%.... Да беше пред 30 години, можеби ќе ти држеше вода, во денешницата западот ја губи и онаа економска битка.
Vo Bugarija 70-80% se proruski, shto e sosema normalno, za popravka :toe:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Една војна се води на многу фронтови - воени, политички, дипломатски, економски.
Русија во моментов е во невидена политичка и економска изолација.
Кажи , речиси цел свет е против, освен Белорусија, Северна Кореја, Венецуела, Србија и особено „патриотите“ на Кајгана.:D
Приказните за тоа како моќната руска економија ќе го издржи глобалната блокада е за мали деца.
Време е русите да се вратат во аналоговата ера...
TSMC ,Intel и AMD стопират извозот за Раша.
Дали си чул за SCO?

SCO Secretary-General meets with PRC Minister of Science and Technology

1645969756043.png
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ќе те потсетам за неколку месеци и на оваа „анализа“.
Како Западот економски ќе загуби и пропадне, а Русија ќе профитира. :D
Не спомнав пропаѓање. Јас од 2012 кажувам дека оваа ситуација е вин вин и за САД и за Русија. Све друго ми е навијачки муабет.
Автоматски споено мислење:

izgleda i ovde vo Makedonija 60 % od naselenieto e prorusko.
Тука претежно вие имате кривица. Народот во Македонија во 90тите беше 90% прозападен.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Изгледа сепак ќе има преговори во Белорусија, да се избегне масовно крвопролевање. Баш ме интересира кои услови ќе ги постави Русија, воена неутралност е сигурно еден од условите, разоружување многу веројатно, претпоставувам и смена на власта и избори.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
izgleda i ovde vo Makedonija 60 % od naselenieto e prorusko.
Не знам дали тој процент е 60 или помалку/повеќе, но сигруно е дека дел од Македонците се проруски настроени, од една или повеќе причини.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.372
Најглупите споредби убедливо ги правиш
Да можеби Грција ке се осети загрозено ако ние 10години трупаме америчко и англиско оружје и ако се поставуваа ситеми за напад против грција


Sent from my iPhone using Tapatalk
Како бе најглупи кога се ИСТИ причини само замена на држави со конкретни проблеми меѓу двете.

Можеш да поставиш што сакаш дома дури не го искористиш да го нападнеш другиот тој нема легитимен изговор тебе да те нападне.

Ова ко она братското у чаир, што ме гледаш.

Збориме и плачеме за тоа како други држави ни се мешаат во внатрешни работи на нашата држава а од друга страна поддршка за Русија која го прави истото врз Украина.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
Прееска ги читам Финците ќе го затвореле небото за руски авиони. И одма под текстот има изјава на директорот на Finnair кај што вели дека ако Русија го затвори небото за фински авиопревозници, летови за Азија од Финска веќе ќе немаат економска логика и нема да ги летаат. Fuck logic :toe:

Не знам кои ќе бидат руските контра санкции ама ако им го затвори руското небо на Европските авиопревозници тешко кој ќе лета до Далечен Исток или тоа ќе кошта три пати повеќе. Тогаш најверојатно ќе уќарат азиските превозници.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom