Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.391
Поени од реакции
5.248
Neli putin za 48 casa ke go osvoese kiev? Sto bidna 3 den se macat veke uste se vo selata okolu kiev.

Sega ke bide interesno koga ke ja isklucat rusija od bankarskiot sistem, i ovoj komicarot ako tolko saka da ja spasi ukrajna neka si dade ostavka eve anglija mu nudi azil i magla da te nema od tamu em ke go spasis narodot od borba em site zadovolni.
Ќе ја освоеа да не се вмешаше Западниот свет со константно трупање оружје во Украина.

Во комплекс на згради и урбани средини имаат инсталирано противоздушна одбрана.
Не се пребира кој ќе гине. Украина е буквално фрлена во оган, топовско месо за одмерување на силите помеѓу западот и Русија.

Kiev.jpg

Ќе изгинат илјадници и илјадници будали Украинци за туѓа кауза.
Се раздадоа десетици илјади парчиња оружје без контрола, без задолжување, без правење списоци...
Моментално во Украина е општ хаос. Се влага со пушки по станови, се ограбуваат фамилии.
Се запираат возила по улици и се крадат коли. Малку поскапа кола да возиш-Веднаш ти ја конфискуваат ака крадат!
Тоа е тој прозадападен начин на војување. Се додека не гинат Германци Американци и Французи е добро.
Западот има пари.
Западот има наоружање.
Тоа што нема е топовско месо.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.008
Поени од реакции
6.330
Ќе ја освоеа да не се вмешаше Западниот свет со константно трупање оружје во Украина.

Во комплекс на згради и урбани средини имаат инсталирано противоздушна одбрана.
Не се пребира кој ќе гине. Украина е буквално фрлена во оган, топовско месо за одмерување на силите помеѓу западот и Русија.

Прегледај го приврзокот 323152

Ќе изгинат илјадници и илјадници будали Украинци за туѓа кауза.
Се раздадоа десетици илјади парчиња оружје без контрола, без задолжување, без правење списоци...
Моментално во Украина е општ хаос. Се влага со пушки по станови, се ограбуваат фамилии.
Се запираат возила по улици и се крадат коли. Малку поскапа кола да возиш-Веднаш ти ја конфискуваат ака крадат!
Тоа е тој прозадападен начин на војување. Се додека не гинат Германци Американци и Французи е добро.
Западот има пари.
Западот има наоружање.
Тоа што нема е топовско месо.
I za toa ima resenie za kiev blokada na cel grad od nadvor i da nema vlez i izlez od gradot, gasenje na struja i voda na cel grad pa neka pijat i jadat puski od zapad. Ne deka i Putin e nesto specijalen diktator prva klasa ama silite sekogas si gi merat na druga teritorija a ne na svoja.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Neli putin za 48 casa ke go osvoese kiev? Sto bidna 3 den se macat veke uste se vo selata okolu kiev.

Sega ke bide interesno koga ke ja isklucat rusija od bankarskiot sistem, i ovoj komicarot ako tolko saka da ja spasi ukrajna neka si dade ostavka eve anglija mu nudi azil i magla da te nema od tamu em ke go spasis narodot od borba em site zadovolni.
Богами кој би рекол, една Украина да не ја освојат за 3 дена, а Грузија ја прегазија за 5... Готови се, кај и да е ќе пропадне Русија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Најмногу заглавија таму кај Харков. По се изгледа таа тактика да избегнуваат големи градови и да продолжат испадна фалична, зашто им ги кратат линиите за логистика и цели конвои остануваат отсечени и се како sitting ducks.

Мислам дека ако вечер не успеат да направат поголем пробив во Киев ќе се фрустрираат и ќе го направат Киев како Алепо.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Да ова важи за сите нас тука. Затоа и сме тука. Треба ко у рудник тие што влагаат среќно така и тука некоја анимација коа влагаме у тема статс да има, за членот ховер коа праш да пишува во кое поле највеќе поени добил кој му е рејтот во таа тема, не може само на фан клуб вардар пишувал, од кај па сеа он за вируси, за тантара пантара.:вонзем:.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Најмногу заглавија таму кај Харков. По се изгледа таа тактика да избегнуваат големи градови и да продолжат испадна фалична, зашто им ги кратат линиите за логистика и цели конвои остануваат отсечени и се како sitting ducks.

Мислам дека ако вечер не успеат да направат поголем пробив во Киев ќе се фрустрираат и ќе го направат Киев како Алепо.
Де бе и ти 72 часа се во прашање, мислиш дека некој во Русија планирал дека ќе се заврши ова за 2 дена? Колку време ја бомбрадираа Србија, Колку време траеше окупацијата на Ирак, на Авганистан. Зошто Русите ако не завршат за 2 дена, не ги бива и се заебале?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Русија вечерва(ако е точно) ќе била исклучена од Свифт системот. Ај тоа и не е толку битно, и без него се може!

Ама ако е стварно верно дека Брисел донел одлука да се замрзне имотот на Руската Централна Банка... е тоа е веќе касус бели за Трета Светска Војна!

Многу многу се осилија! Треба некој да ги симне на земја! Според мене Русија е премногу блага и пасивна во одговорот!
Неколку тактички боеви глави во индустриски центри и центри на моќ би биле одличен тест за артикал 5!
Да видиме дали стварно некој ќе ги жртвува ЛА, Њујорк, Вашингтон за старата издраскана Вавилонска курва?!
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Де бе и ти 72 часа се во прашање, мислиш дека некој во Русија планирал дека ќе се заврши ова за 2 дена? Колку време ја бомбрадираа Србија, Колку време траеше окупацијата на Ирак, на Авганистан. Зошто Русите ако не завршат за 2 дена, не ги бива и се заебале?
Не е дека се заебале туку тоа што не воспоставуваат безбедни линии за движење ги кошта збришани конвои на неколку места. Тука кај русите времето е многу битно, ради санкциите и притисок од јавноста во Русија и Украина.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.275

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Русија вечерва(ако е точно) ќе била исклучена од Свифт системот. Ај тоа и не е толку битно, и без него се може!

Ама ако е стварно верно дека Брисел донел одлука да се замрзне имотот на Руската Централна Банка... е тоа е веќе касус бели за Трета Светска Војна!

Многу многу се осилија! Треба некој да ги симне на земја! Според мене Русија е премногу блага и пасивна во одговорот!
Неколку тактички боеви глави во индустриски центри и центри на моќ би биле одличен тест за артикал 5!
Да видиме дали стварно некој ќе ги жртвува ЛА, Њујорк, Вашингтон за старата издраскана Вавилонска курва?!
Викаш дека за казна Русија треба да киниса да нападне НАТО држави? Сигурно не е разумно. Путин знаеше дека многу е вероватно да вратат со тешки санкции. Тоа беше дел од калкулацијата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.311
Лубрикантиве со санкциите ја тераат накај трета светска и нуклеарна војна. Не можеш ти држава што може светот да го срамни така да ја третираш.
 
O

onefifty

Гостин
Обично сите информации ги збирам од редит, предобро е организирано да дознаеш за било што ама со дешавкиве во Украина сфатив колку е контролиран и колку се врши про Зеленски пропаганда, скоро 99% од новите постови на АЛЛ се како Зеленски бил херој, не знам што и се решив денес цел ден да читам, да гледам, да се запознам со ликот и делото на херојов.
Дојдов до сознание дека е Заев број два и пошто веќе имавме ваков циркузант, многу е лесно да препознаеш преку маската.
Избришав и редит, пропагандно срање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom