Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Ме интересира дали поносните четници би сакале/оправдале ваква интервенција на Србија во северот на Македонија. Да речеме да ги опфати Куманово и околината.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
muabetot deka Rusija kje prekine da isporacuva gas na EU e beter od prikazna za Baba Roga na mali deca.
odkoga se napraveni tie gasovodi, NIKOGAS nemalo prekin na dostava, ni vo najkriticni periodi na Cold War period.
kolku se tie gasovodi za Ruski, tolku se i za Germanski interesi.

daleku deka bi kolabirala, ama bi imale seriozni ekonomski zagubi.
na energensot se gleda kako dvigatel na industrija a so toa i ekonomija,
primer energija od 1m^3 gas, kolku moze da se proizvedi od nea ili kolku doprinesuva vo GDP.
Па фамата околу северен ток 2 според мене е плашило. Северен ток 1 си функционира без проблем, целта на северен ток два беше само поголема испорака и да си имаат резерва. Северен ток 2 е секако во изградба и може му требаат уште 2-3 години да се заврши а до тогаш и ќе ги тргнат санкциите.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
muabetot deka Rusija kje prekine da isporacuva gas na EU e beter od prikazna za Baba Roga na mali deca.
odkoga se napraveni tie gasovodi, NIKOGAS nemalo prekin na dostava, ni vo najkriticni periodi na Cold War period.
kolku se tie gasovodi za Ruski, tolku se i za Germanski interesi.

daleku deka bi kolabirala, ama bi imale seriozni ekonomski zagubi.
na energensot se gleda kako dvigatel na industrija a so toa i ekonomija,
primer energija od 1m^3 gas, kolku moze da se proizvedi od nea ili kolku doprinesuva vo GDP.
Па тоа и ја го кажува. Ќе осетат ама прекин ќе нема како некои овде пишуваат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.168
Поени од реакции
8.468
Ме интересира дали поносните четници би сакале/оправдале ваква интервенција на Србија во северот на Македонија. Да речеме да ги опфати Куманово и околината.
ako mislis vo severot na Makedonija togas ke treba da vlezat preku Severna Makedonija vo severot na Makedonija, vo toj slucaj tesko deka bi stignale vo severot na Makedonija, ne veruvam taka lesno da pominat preku sarenite kurtonski brigadi koj rusija rezim so penkalo.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Па фамата околу северен ток 2 според мене е плашило. Северен ток 1 си функционира без проблем, целта на северен ток два беше само поголема испорака и да си имаат резерва. Северен ток 2 е секако во изградба и може му требаат уште 2-3 години да се заврши а до тогаш и ќе ги тргнат санкциите.
Готов е ама треба цертификација. Прашање на време сепак лежат и руски милијарди тука оти Русите да не ја користат во иднина?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
ako mislis vo severot na Makedonija togas ke treba da vlezat preku Severna Makedonija vo severot na Makedonija, vo toj slucaj tesko deka bi stignale vo severot na Makedonija, ne veruvam taka lesno da pominat preku sarenite kurtonski brigadi koj rusija rezim so penkalo.
Мислам дека бев доволно јасен.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ме интересира дали поносните четници би сакале/оправдале ваква интервенција на Србија во северот на Македонија. Да речеме да ги опфати Куманово и околината.
Не, четниците се за словенски сојуз, идеата е добра само чекаме да се избие од нив она - сите сме срби - со помош на западното веган влијание кое има за цел да го разводени тоа па да им ги земаме парите и на западот и истокот, ем да сме у брак и прајме деца ем да немаме проблем да работиме на геј трансџендер проекти за западот од тука. Али тоа е муабет за некој друг еон, за сега гледаме од страна со пуканки.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Не, четниците се за словенски сојуз, идеата е добра само чекаме да се избие од нив она - сите сме срби - со помош на западното веган влијание кое има за цел да го разводени тоа па да им ги земаме парите и на западот и истокот, ем да сме у брак и прајме деца ем да немаме проблем да работиме на геј трансџендер проекти за западот од тука. Али тоа е муабет за некој друг еон, за сега гледаме од страна со пуканки.
Не би рекол. Ај да почекаме да се јават.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не би рекол. Ај да почекаме да се јават.
Секојдневно сум со вистински четници, кул се. Веќе прајме муабет за идеата. Четник со многу алкохол у себе е срце човек и се ложи на зајди зајди.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Ме интересира дали поносните четници би сакале/оправдале ваква интервенција на Србија во северот на Македонија. Да речеме да ги опфати Куманово и околината.
Не али би оправдал ваква интервенција на југ која би ги опфатила Леринско и Костурско.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Па фамата околу северен ток 2 според мене е плашило. Северен ток 1 си функционира без проблем, целта на северен ток два беше само поголема испорака и да си имаат резерва. Северен ток 2 е секако во изградба и може му требаат уште 2-3 години да се заврши а до тогаш и ќе ги тргнат санкциите.
brat mi, ne e bas taka.
citni malku prvo, posle pisi.

i 2kata e zavrsena, tehnicki, spojuvanje na cefki i se. ne e pusten vo rabota od dve-tri glavni pricini

1 - si imaat administrativni postapki, posto minuva niz teritorija na nekolku zemji, vklucuvajki go delot od baltikot, odi bavno.
2 - ni kapacitetot na ST1 ne se koristi vo celost. moze da se dostavuva povekje kapacitet od toj gasovod.
3 - ST2 e povekje proekt za bliska idnina, da go bajpasira toj so minuva niz ukraina polska i slovacka, Yamal.
Germanija pak si dobiva ruski gas kako i sekogas, samo Ukraina, Polska i Slovacka gi gubat marzite za tranzit koi gi dobivaat od Yamal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom