Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Zatoa jas si prasav za Erdo, da ne ima nekoj promeni vo cuvstvata kaj nasite forumdjii. Naednas od los da ne se transformira vo super junak ili taka nesto, samo ete nekoj pogresno go sfatil prasanjeto.
Toa pomesanite cuvstva zaebana rabota se :sneaky:
Па сега ако застане позади Украина, по автоматизам е демократ веќе, све ќе му се прости.
Изгледа Путин уште не дознал која е Славјанка...:sakasuste:
Треба да ја пратиме шарената куртонијата, на чело со војвотката Славјанка во одбрана на демократските вредности во отцепените републики, да застанат позади своите куртонски браќа од Украина, да се пенават таму малце, да не го јадат лебот за џабе тука.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Па сега ако застане позади Украина, по автоматизам е демократ веќе, све ќе му се прости.
Ако Ердо се заебе и тргне против Путин и тоа резултира со негова пропаст, тогаш Путин заслужува да му се прости ова со Украина
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.024
Па сега ако застане позади Украина, по автоматизам е демократ веќе, све ќе му се прости.
Vo taa temata za Erdogan masovno glumenje na ludilo ke ima. Ili stama, mrtvilo posto nekoi ke treba baagji da lizat kade sto plukale. Dodusa toa stana nacionalen sport na forumot vekje nekoe vreme, taka da :toe:
Автоматски споено мислење:

Ако Ердо се заебе и тргне против Путин и тоа резултира со негова пропаст, тогаш Путин заслужува да му се прости ова со Украина
Ukraincite, nasite napateni brakja koj gi eba a? Ccccccc
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Ако Ердо се заебе и тргне против Путин и тоа резултира со негова пропаст, тогаш Путин заслужува да му се прости ова со Украина
Од кај знаеш, све бива...
Vo taa temata za Erdogan masovno glumenje na ludilo ke ima. Ili stama, mrtvilo posto nekoi ke treba baagji da lizat kade sto plukale. Dodusa toa stana nacionalen sport na forumot vekje nekoe vreme, taka da :toe:
Абе види и другата страна на паричката, тие што му се клањаа на Ердо, некако ги нема... кнез на пример кој малтене го подржа етничкото чистење на православните во Аршак.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.024
Абе види и другата страна на паричката, тие што му се клањаа на Ердо, некако ги нема... кнез на пример кој малтене го подржа етничкото чистење на православните во Аршак.
Nema potreba sega zasega, Bosforot e poprilicno otvoren, taka da Erdo e uste losoto momce ;)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.812
Поени од реакции
4.504
Путин е во многу лоша ситуација.

Украинците провоцираат за да изврши инвазија. Не е проблемот за него да ги заштити Донбас и Луганск. Проблемот е што мора да ја заземе цела Украина по примерот на Грузија.

Ако се ограничи на Донбас и Луганск ризикува да другиот дел од Украина стане дел од НАТО и автоматски да биде поразен. Ако направи целосна инвазија во овој момент многу е веројатно да влета во војна која ќе биде за него нов Авганистан на СССР.

Мора да го покори Киев за недела дена. Секое војување подолго од недела дена ќе значи за него пораз пошто Русија нема толкав финансиски капацитет.

Сепак мислам дека реакцијата на русите е многу задоценета. Требаше ова да го решат пред 5 години кога Украина не беше толку вооружена од западот и не беше во нивниот фокус. Сега ќе им биде мноогу потешко да дојдат до победа.
Украина како пријател е одамна изгубена битка, нив тоа им е јасно. На баба во село тоа и е јасно. Ако влезад само во Донбас, Украина ќе стане во клинч ситуација како Србија. Или признај го отцепениот дел или ќути и пуши.
Многу е важно дали ќе ги признае административните региони како независни, а потоа неизбено и руски републики, или признавањето се однесува на моменталната фактичка состојба. Преку 60 000 украински војници се стационирани на територија на административните региони, колку сака нека е надомоќна руската армија, тоа е голема цифра која ќе и предизвика сериозни штети. Ако ги признае само до линијата на фронтот, ондак тоа е пораз за путин. Ништо нема да добие, премала и стратешки небитна територија е тоа, која ионака беше под негова контрола.
Признавањето на окупиран дел не значи де-факто инвазија, може да признае и да не нападне.
60к војска многу брзо гори ресурси, Русија има ресурси да дреме на нишан, Украина има ли? до кога ќе издржи. Не е целта да се заколат 60К војници, целта е да се деморализираат - исто ко нашите бранители што кур веќе не ги боли за Македонија. Има многу начини на поразување војска без да има жртви.
И Ирак не беше мала држава и имаше дупло повеќе и помодерно оружје ама падна за една недела.
Автоматски споено мислење:


Русија е далеку од империја.
Ирак имаше најјака војска во регионот ама далеку позастарена опрема, доктрина и и целокупно борбена готовност во споредба со Америте.
Прв пат во борба влегоа интегрирани (офанзивни) радари, ГПС бомби и навигатори, прв пат во војна влегоа стелт технологии, SBSB2, ICBM, CPOF, AVAX, Американците правеа блицкриг на стероиди. Абрамс е цела генерација пред Т72, во спиење ќе победи. Америте имаа професионална војска, не насилно регрутирана.
Споредбава што ја направи ти е како да ги споредиме Перо Антич и Филип Миркуловски во уличен баскет. Фичо мава друг спорт со друга намена
Не дознав во кои граници ги признаваат Донецк и Луганск Русиве, во територијата што ја држат бунтовниците или во вистинската територија на провинциите.
прави логика да се административните, бидејќи една држава се базира на Устав и Декларација со целосниот суверенитет, а Русите тоа и го признаа.
Ама да бидам искрен не знам дали е така и мене ме интересира
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Po princip chisto me interesira chitam temava i interesna e ama ako gi ostajme nastrana SAD i zapadov i kako Makedonci treba da izberime megju Ukraina i Rusija, dali ima nekoj Makedonec shto bi zastanal na strana na Rusija i zoshto me interesira shto sme videle od niv? Pak kje povtoram gi ostavame nastrana zapadov i nivniot kancerogenen efekt vo sluchajov, zboram chisto megju Ukrainci i Rusi birame strana.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.224
Џо Бајден максимум што ќе направи е да испрати вакцини за да се заштитат украинците од руска инвазија.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Po princip chisto me interesira chitam temava i interesna e ama ako gi ostajme nastrana SAD i zapadov i kako Makedonci treba da izberime megju Ukraina i Rusija, dali ima nekoj Makedonec shto bi zastanal na strana na Rusija i zoshto me interesira shto sme videle od niv? Pak kje povtoram gi ostavame nastrana zapadov i nivniot kancerogenen efekt vo sluchajov, zboram chisto megju Ukrainci i Rusi birame strana.
Настрана ксенофобичната и геноцидна политика на Мејорите, кога збориме со конфликтот меѓу Мејорите и Полутаините во галаксијата Андромеда, ти за кој си ?
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Настрана ксенофобичната и геноцидна политика на Мејорите, кога збориме со конфликтот меѓу Мејорите и Полутаините во галаксијата Андромеда, ти за кој си ?
Mnogu si umen i davash bezvezen argument plus na prashanje odgovarash so prashanje a prashanjeto beshe prosto, ama za koj kako :toe:. Plus vo forumov samo mislenja bez cel i troshenje vreme drugo ne moze da se postigni
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Mnogu si umen i davash bezvezen argument plus na prashanje odgovarash so prashanje a prashanjeto beshe prosto, ama za koj kako :toe:
Како можеме да тргнеме ствари на страна за да дадеме мислење. Све мора да се има во предвид.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Како можеме да тргнеме ствари на страна за да дадеме мислење. Све мора да се има во предвид.
Prashanjeto beshe prosto kogo simpatizirame povishe Ukraincite ili Rusite. Od Ukraincite ne sme videle nishto losho nikad, sega toa shto tie reshile da sledat nekakov drug pat si e nivna rabota.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.206
Поени од реакции
8.560
Prashanjeto beshe prosto kogo simpatizirame povishe Ukraincite ili Rusite. Od Ukraincite ne sme videle nishto losho nikad, sega toa shto tie reshile da sledat nekakov drug pat si e nivna rabota.
Vidi vaka iskreno da si kazam, mene mi e zal za ukraincite ama ne mozam da im pomognam. Vo dadenava situacija sami se zaebaa, ne im trebase avantura, mozea da si teraat voeno neutralni i nikoj nemase da gi cepka. Imam simptii prema niv i tesko mi e da recam deka sum na strana na Russia ama pa koga ke mi tekne koj gi vlece koncite zad Ukraina, i deka istite tie govna sto sega gi mestat ukraincive, ni ebaa nas mater za vek i vekova, ne mozam da bidam ni protiv Rusija, I ako Putin trgne ne sakam da zastane vo nekoj si Dunbas tuku sakam do Brisel da odi i vo usta na site da im se izmoca.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Vidi vaka iskreno da si kazam, mene mi e zal za ukraincite ama ne mozam da im pomognam. Vo dadenava situacija sami se zaebaa, ne im trebase avantura, mozea da si teraat voeno neutralni i nikoj nemase da gi cepka. Imam simptii prema niv i tesko mi e da recam deka sum na strana na Russia ama pa koga ke mi tekne koj gi vlece koncite zad Ukraina, i deka istite tie govna sto sega gi mestat ukraincive, ni ebaa nas mater za vek i vekova, ne mozam da bidam ni protiv Rusija, I ako Putin trgne ne sakam da zastane vo nekoj si Dunbas tuku sakam do Brisel da odi i vo usta na site da im se izmoca.
Тој филм нема да го гледаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom