Најефтин супермаркет

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Најпрецизно Кауфланд. Цела стратегија, изглед, оператива буквално се до лого им е копи-пејст.

Далеку е Кам од Кауфланд.

Кам нема ни приближно четвртина големина ниту понуда како Кауфланд. Затоа го споредив со Лидл.

Иако Кауфланд и Лидл се во сопственост на ист човек.
Автоматски споено мислење:

Грешка си. За децата нон стоп купуваме од таму и не се ни искинати ни избледени.
Ако споредиш H&M со секоја роба која се продава во МК. Тогаш ти е wow.

Разликата е што облеката од ХМ е добро сошиена и не висат конци па нема речиси шанса да ти се одшие некаде. Бојата е со приличен квалитет и не избледува толку брзо. Но самиот квалитет на памук е срање!

Во МК во 99% во бутиците облеката е турска која уште од бутик и висат конци, криво е сошиена и пушта боја па така брзо бледнее.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Квалитетот на H&M = Шутка

Ја не знам како не препозна дека чоекот е кандидат само за Alexanderplatz и Primark?
Realno ako prajme muabet Primark nekogas ima podobri alista od brendovi ko Nike, Reebok itn.
Zemav reebok i nike maici od nivni oficijalni web strani za u teretana i posle 5 minuti nosenje materijalot smrde korne i ne gi nosam vekje. Zemav od Primark, mislam deka e 'workout' brand ili taka nesto cel den da si u teretana i da se potis uopste ne mirisaat.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Realno ako prajme muabet Primark nekogas ima podobri alista od brendovi ko Nike, Reebok itn.
Zemav reebok i nike maici od nivni oficijalni web strani za u teretana i posle 5 minuti nosenje materijalot smrde korne i ne gi nosam vekje. Zemav od Primark, mislam deka e 'workout' brand ili taka nesto cel den da si u teretana i da se potis uopste ne mirisaat.
Полиестер секад смрди без разлика дали е нике или било кој бренд. Памук од шутка нема да смрди ако е за така.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Далеку е Кам од Кауфланд.

Кам нема ни приближно четвртина големина ниту понуда како Кауфланд. Затоа го споредив со Лидл.

Иако Кауфланд и Лидл се во сопственост на ист човек.
Автоматски споено мислење:


Ако споредиш H&M со секоја роба која се продава во МК. Тогаш ти е wow.

Разликата е што облеката од ХМ е добро сошиена и не висат конци па нема речиси шанса да ти се одшие некаде. Бојата е со приличен квалитет и не избледува толку брзо. Но самиот квалитет на памук е срање!

Во МК во 99% во бутиците облеката е турска која уште од бутик и висат конци, криво е сошиена и пушта боја па така брзо бледнее.
ХМ од фаст фашион компаниите е меѓу подобрите иако си во право воглавно. Али детските алиштa се сосема добри иако имаат и солидна цена.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Мене ужасно ме нервира кај Стокомак што Аргета паштета нема на рафтовите туку мора на каса да бараш да ти дадат истото е и за Нескафе лименка им стои на каса а не на рафтовите каде што се кафињата. Не знам дали ова е случај кај сите Стокомак маркети во сите градови.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.543
Мене ужасно ме нервира кај Стокомак што Аргета паштета нема на рафтовите туку мора на каса да бараш да ти дадат истото е и за Нескафе лименка им стои на каса а не на рафтовите каде што се кафињата. Не знам дали ова е случај кај сите Стокомак маркети во сите градови.
Не пазарам нешто многу у Стокомак ама еднаш апетисаните неможев да најдам кај им стојат, ги прашав на каса и ми донесоа пакет, наводно ги криеле зашто многу им ги краделе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
745
Мене ужасно ме нервира кај Стокомак што Аргета паштета нема на рафтовите туку мора на каса да бараш да ти дадат истото е и за Нескафе лименка им стои на каса а не на рафтовите каде што се кафињата. Не знам дали ова е случај кај сите Стокомак маркети во сите градови.
Точно, трагично е што крадат паштети. Која сиромаштија е во дупкава РСМ.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Не пазарам нешто многу у Стокомак ама еднаш апетисаните неможев да најдам кај им стојат, ги прашав на каса и ми донесоа пакет, наводно ги криеле зашто многу им ги краделе


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа и јас сум чул ама чудно ми е само во Стокомак ли толку ги крадат па мора да тргаат од рафтови производи.

И јас треба поради тоа цело време кога ќе влезам таму да прашувам за некој производ дали го имате? За Аргета пишуваше на рафтот дека на каса има.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Тоа и јас сум чул ама чудно ми е само во Стокомак ли толку ги крадат па мора да тргаат од рафтови производи.

И јас треба поради тоа цело време кога ќе влезам таму да прашувам за некој производ дали го имате? За Аргета пишуваше на рафтот дека на каса има.
Крадат ептен во Стокомак, јас лично имам видено како бркаат човек надвор на улица што украл виршли, колбасици и сирења и еднаш заглавивме затворени внатре 15 минути зашто заклучија врата да претресуваат еден. Освен паштетите, и апетисани сега се само на каса зашто многу ги крадеа. Од тие ствари само сончоглед и семки се оставени на рафт. Нутела и Милка исто само на каса имаат.

Не ги разбирам зашто крадат во Стокомак кога уште од врата продавачките те гледаат како потенцијален криминалец и стојат репетирано. Јас кога би крадел тоа би го правел во места како Веро Тафталиџе каде што пазарат белочорапести Тафталиџани и разно разни буџовани што плаќаат 1,500 денари за смрден аспарагус и две илјади денари за некое сирење правено од левото маде на непалска дива коза. Сигурно таму нема да се умараат за една паштета.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
745
Крадат ептен во Стокомак, јас лично имам видено како бркаат човек надвор на улица што украл виршли, колбасици и сирења и еднаш заглавивме затворени внатре 15 минути зашто заклучија врата да претресуваат еден. Освен паштетите, и апетисани сега се само на каса зашто многу ги крадеа. Од тие ствари само сончоглед и семки се оставени на рафт. Нутела и Милка исто само на каса имаат.

Не ги разбирам зашто крадат во Стокомак кога уште од врата продавачките те гледаат како потенцијален криминалец и стојат репетирано. Јас кога би крадел тоа би го правел во места како Веро Тафталиџе каде што пазарат белочорапести Тафталиџани и разно разни буџовани што плаќаат 1,500 денари за смрден аспарагус и две илјади денари за некое сирење правено од левото маде на непалска дива коза. Сигурно таму нема да се умараат за една паштета.
Подобар надзор имаат Веро и Тинекс. Стокомак и КАМ штедат на обезбедување.
Само жалосна е цела ситуација. Разбирам алкохолот да се заклучи посебно во плакар, ама паштети и ореви?
Мизерија.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Во едно Веро во Скопје имаше случај каде што фатија млад дечко (ваљда студент од друг град) со украдени 20тина паштети АРГЕТА (знае што да јаде дечкото, нема да се брука за ловечка). За месец и пол ги репнал над 200 паштети. Друг случај па, некој дедо го фатиле со џебови внатре во јакната, со коцка кашкавал и флаша вино. Воопшто не треба да се оправдуваат вакви типови на луѓе, туку треба и да им се забрани влез во маркет.

Сфаќам дека сме мизерни до степен луѓето да немаат што да јадат, ама па 200 паштети, и тоа аргета? Или како овој, коцка кашкавал и флаша вино? Дебилизам.

Не вреди срамот што ќе го изедеш за тоа ситно што ќе го украдеш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Мене ужасно ме нервира кај Стокомак што Аргета паштета нема на рафтовите туку мора на каса да бараш да ти дадат истото е и за Нескафе лименка им стои на каса а не на рафтовите каде што се кафињата. Не знам дали ова е случај кај сите Стокомак маркети во сите градови.
Аргета во Стокомак почна да се продава од овој месец и да, ги има само на рафтот пред касата. А КАМ имаат аргета со години и само на касата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Аргета во Стокомак почна да се продава од овој месец и да, ги има само на рафтот пред касата. А КАМ имаат аргета со години и само на касата.
Јас во Стокомак лани си купував паштета Аргета кокошкина . Знам на дел од рафтот каде се паштетите имаше испечатено да се побара на каса. Ова пишувам за Тетово, не знам како е во другите градови.

Во Стокомак најчесто пазарам поради кашкавалот Алпина Деј. Тука некаде ми е слично вкусот како мешаниот Кумановски од Здравје Радово а е поефтин. Исто пазарам често кисело млеко Бучен козјак знае и тој таму да биде поефтин некогаш од другиве Веро, Тинекс.

Исто во Стокомак ме нервира ужасно тоа што работи една каса а вкупно се три каси.
Ќе се направи во една гужва и не ти викаат иди на другата каса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom