Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.726
Поени од реакции
35.216
Што се однесува до агресија врз НАТО членка тоа е тоа, ако стигне повик мојот дебел газ без воена обука е спремен да помогне како знае и умее.
Секако дека можеш да помогнеш, треба малку забава и за ЛГБТ војничињата.
mr-bean-dance.gif
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Иако сеа на Балтикот им се поклопени коцките, мислам дека е стратешки многу погрешно да си грст народ со три тенка и да лаеш кон земјата со втората најмоќна армија на светот, дур се криеш под фустанот на Америка.
Нивниот избор е да тераат како сега или да не постојат веќе. Така што нема ни друго што да прават.


Пошо Нато за Нато ама работите знаат брзо да се сменат. Ако ти текнува пред Бајден, Америка имаше еден претседател кој се закануваше дека ќе го повлече САД од НАТО, а сегашниот француски претседател велеше дека НАТО е brain dead. Кој гарантира дека наредниот амерички претседател или тој после него нема да го спроведе тоа?
Па тоа е најголемата глупост на Путин во моментов - го оживеа и му даде нова смисла на НАТО. Колку тој повеќе притиска во комшилукот - толку НАТО повеќе има причина да постои. Инаку на Трамп изјавите беа дека нема да ги брани земјите што не си го исполнуваат својот дел за 2% трошок за војска. И гледај чуда како попчиња сите ги зголемија буџетите за одбрана.

Утре ако има некои поголеми тектонски промени и САД од икс причини нема да може или нема да сака да ги брани, знаеш што ќе им се деси така? Има да ги подават во Балтичко море сите до еден, ќе ги избришат од планетава. Да не случајно некој од европскиве земји ќе ги брани? Па Германија каква реалполитик има, кога ќе им се деси некој Рибентроп - Молотов, нема да знаат што ги снашло.
Тектонски промени за време на нашите животи на тероторија што е денес ЕУ/НАТО нема да има. Не постои будала во Берлин што би правел нов Молотов - Рибентроп или Минхенски договор. Таа лекција е научена. Сите промени и сите потреси ќе се случуваат на Кавказот, Украина, Белорусија и Русија.


За ситуацијата во Украина ги обвинувам и двете страни. За Русија веќе сум напишал тука, ама Украина после промената на власта водеше политика кон Русија која во најмала рака беше и е аматерска и неодговорна. Ги занемаруваат основните факти како тоа дека прв сосед им е Русија, дека има прилично големо руско и русофилско малцинство, дека Украина е стратешки важна за Русија и дека Русија не е истата како пред 20 години. Дали тоа се случи поради аматерски слаби политичари, дали со тие потези пробуваа да се докажат како првокласни куропушачи пред САД, веќе не е ни битно, сега е куцнат судниот час и еден сантим ги дели пред целосно растурање на нивната држава.

Ова исто и за Балтикот би го кажал, колку и Русија да не ти се допаѓа и тоа што го правиш, треба да си реален и свесен за фактичката ситуација и каде се наоѓаш. Ако не ја почитуваш Русија пак на таа позиција должен си да ја почитуваш моќта што ја проектира и повнимателно да балансираш.
Тука би се согласил со тебе. Украина изигра лошо, но истата таа Украина навистина не виде никаков бенефит од таа Русија. Русите имаа свои луѓе во сите пори на власта, Украина беше во тотален сервилен однос кон Русија, дури и својата војска ја кратеа и имаа државјани на Русија како министри за одбрана за да и удоволат. Од тоа поголемо првокласно курошушење нема. Зошто е однос со САД секогаш куропушење, а најдолните облици на улизување на браќа Руси „силна и независна политика“ ? Навистина не ми е јасно од каде таа перверзна перцепција.


Za momentot sme pravele muabet. Jas mislev opsto, oti ako zborame za opsto togas nekako nema da ti izlezi matematikata.
Si napravija de, vo red. Ete ne gi opravduvam, gjubrinja ruski, samo za belja se.
Ajde sega poveli nesto zbor dva kazi za Kosovo, kako ti vaka praveden i nepeistrasen gledas na toa. Ima eden kup drugi ali bas za Kosovo te gibam posto Ustas, znaes Srbi kurci palci.
Не знам што очекуваш да ти кажам за Косово? Мислам дека Србија си го заслужи губитокот на Косово, а и пред сите проблеми таму скоро 90% од населението беше Албанско. Затоа мислам дека и Крим нема каде да мрда бидејќи народот таму си сака да е во Русија и на Украинците им е најдобро да го прифатат тоа.

Дури им направија и услуга на Србите, ќе беше денес рамковна Србијасо 15-20% Албанци.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Па спремност да се помогне не значи само воена интервенција. Тоа е меѓу другото и раскинување на трговските врски, санкции, блокади, спремност да се трпат поскапи сметки и несташици и давање на цел арсенал оружје на Украина. Украинците со доволно оружје се повеќе од способни да се одбранат.

Што се однесува до агресија врз НАТО членка тоа е тоа, ако стигне повик мојот дебел газ без воена обука е спремен да помогне како знае и умее.
Da 60 % spored tebe bi znacelo jadenje gomna po forumi, tviteri, fb i taka.
Jaka poddrska nema sto tuka.
I tvojot debel bezoubucen gaz prv ke ja napika krastajcata vo istiot ako od virtuelno stane realno posto kolku i da si glup, do tolku veruvam ne si. Prviot moment koga ke vi se narusi komfortot, osetis i najmalo namaluvanje na standardot , prv ti ke si pokjutis. I toa ova bez narusuvanje na tvojata licna bezbednost toest moznosta da ti prosviri nekoj kursum niz usi. Ali ustasija sega e daleku od Ukraina pa ete mozis da si dozvolis pufki prodavanje.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Da 60 % spored tebe bi znacelo jadenje gomna po forumi, tviteri, fb i taka.
Jaka poddrska nema sto tuka.
I tvojot debel bezoubucen gaz prv ke ja napika krastajcata vo istiot ako od virtuelno stane realno posto kolku i da si glup, do tolku veruvam ne si. Prviot moment koga ke vi se narusi komfortot, osetis i najmalo namaluvanje na standardot , prv ti ke si pokjutis. I toa ova bez narusuvanje na tvojata licna bezbednost toest moznosta da ti prosviri nekoj kursum niz usi. Ali ustasija sega e daleku od Ukraina pa ete mozis da si dozvolis pufki prodavanje.
60% е повеќе од што било кој очекувал. Јас немам проблем никаков да платам нешто поскапа сметка за струја, ниту имам проблем моите 2 држави да даваат оружје на Украина шаком и капом.

Немој да мислиш дека поспремни за војување се Русите кои се или еднакво меки и испедерчени како западњаците или се тотални дегенерици. И на нив им стиска и фуфка, како што им фуфкаше кога им ги праќаа децата по Чеченија, Афганистан итн. Затоа и тие и западот одат кон професионализација на војските, ко воли нек изволи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Не знам што очекуваш да ти кажам за Косово? Мислам дека Србија си го заслужи губитокот на Косово, а и пред сите проблеми таму скоро 90% од населението беше Албанско. Затоа мислам дека и Крим нема каде да мрда бидејќи народот таму си сака да е во Русија и на Украинците им е најдобро да го прифатат тоа.

Дури им направија и услуга на Србите, ќе беше денес рамковна Србијасо 15-20% Албанци.
E ok de. I jas mislam deka Ukraincite si go zasluzija otcepuvanheto na Krim i tamu Donbas, Odesa i sekade kade ima potreba. Isto i baltickite drzavi si zasluzuvaat da im se odzeme del od teritorijata kade mnozinstvo se Rusi posto si zasluzuvaat isto kako i Srbija. Isto mislam i Kraina treba Srbija da si ja zemi, posto jbg usluga ke vi napravi, da ne bidite ramkovna hrvatska ko nas. Ako gledas taka, Rusite i Srbite usluga ke vi napravat i vas i nim , da ne se macite ko nas.
Se slozuvame do ovde ili promasiv nesto?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Апропо темава. На Украина и е најдобро да ја прифати ситуацијата каква што е. Да го прифати губитокот на Крим, евентулано да проба да го наплати скапо низ низа други отстапки и да ги интегрира Донетск или Луганск што се момнетално надовр од нивна контрола како автономни покраини со многу широка автономија и парво на вето на клучни државни прашања. Да проба да ги залечи раните од конфликтот и да почне економски да се развива со поголема дистанца кон Русија и превласт на прозападните опции.

Ако изиграат како треба може и во целост да ги интегрираат тие делови од Украина или да им го укниат статусот ако некогаш станат спремни да одбијат руски напад. На крајот од краиштата ако Украина стане подобро место за живот од Русија - Донбас сам ќе се приклони кон Киев. Можеби нема да е голема љубов, но доста корисен брак од интерес.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
60% е повеќе од што било кој очекувал. Јас немам проблем никаков да платам нешто поскапа сметка за струја, ниту имам проблем моите 2 држави да даваат оружје на Украина шаком и капом.

Немој да мислиш дека поспремни за војување се Русите кои се или еднакво меки и испедерчени како западњаците или се тотални дегенерици. И на нив им стиска и фуфка, како што им фуфкаше кога им ги праќаа децата по Чеченија, Афганистан итн. Затоа и тие и западот одат кон професионализација на војските, ко воли нек изволи.
Za ova neznam, ke vidime ako vidime. Za moralot na Rusite de. Na Ukraincite go vidovme moralot koga Krim dobi nezavisnost pa so referendum mislam se izjasni za pripojuvanje kon Ruskata Federacija kako ramnopravna republika vo federacijata. Pa ustasite povekje otpor pruzaja vo 1945 otkolku ovie.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
E ok de. I jas mislam deka Ukraincite si go zasluzija otcepuvanheto na Krim i tamu Donbas, Odesa i sekade kade ima potreba. Isto i baltickite drzavi si zasluzuvaat da im se odzeme del od teritorijata kade mnozinstvo se Rusi posto si zasluzuvaat isto kako i Srbija. Isto mislam i Kraina treba Srbija da si ja zemi, posto jbg usluga ke vi napravi, da ne bidite ramkovna hrvatska ko nas. Ako gledas taka, Rusite i Srbite usluga ke vi napravat i vas i nim , da ne se macite ko nas.
Se slozuvame do ovde ili promasiv nesto?
Ами пробаа Србите Крајина да је земат - не иде некако. Им беше понудено и мноооооогу повеќе од Рамковен, за среќа глупи беа и кратковидни и арогантни и им се случи Олуја.

Србија Косово си го заслужи, на крајот од краиштата тоа е волјата на народот таму. Да видам 6 и пол милионска Србија да држи 1.5 милиони Албанци со сила.
Автоматски споено мислење:

Za ova neznam, ke vidime ako vidime. Za moralot na Rusite de. Na Ukraincite go vidovme moralot koga Krim dobi nezavisnost pa so referendum mislam se izjasni za pripojuvanje kon Ruskata Federacija kako ramnopravna republika vo federacijata. Pa ustasite povekje otpor pruzaja vo 1945 otkolku ovie.
Украина 2014 и 2022 не е истата Украина. Многу добро знаат што ги снајде и тоа е уште една од грешките на Путин - доби непријател во Украинците за во догледно време.


p.s Последното место во Европа каде што имаше борби во 1945 година е Оџак. Така што да пружаа толку отпор Украинците, Украина до Ростов ќе беше.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Ами пробаа Србите Крајина да је земат - не иде некако. Им беше понудено и мноооооогу повеќе од Рамковен, за среќа глупи беа и кратковидни и арогантни и им се случи Олуја.

Србија Косово си го заслужи, на крајот од краиштата тоа е волјата на народот таму. Да видам 6 и пол милионска Србија да држи 1.5 милиони Албанци со сила.
Zivi bilo pa videli. Posebno ako Germanija zamizi na edno oko. Pa uste i ako ima debelogazi neobucen dobrovolci kako tebe, soznam loso, mnogu loso.
Tuku ti najubavo krsti se vo Germanija da ne ve trampa za ruski gas :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.433
Поени од реакции
79.464

Нека му ја мисли Путин.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.968
Поени од реакции
8.068
Dodeka silivive na nato se spremaat za vojna so Rusija

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека двајца грчки војници загинале, а двајца се тешко повредени во инцидент со украински војници во близина на линијата за демаркација со проруските сили.
Министерството наведува дека тројца украински војници се одговорни за смртта и повредите на четворица Грци во селото Хранитнеу во близина на линијата за демаркација, пренесе Ројтерс.
Се наведува и дека инцидентот избувнал откако грчките и украинските војници се скарале од „безначајни причини“. Во соопштението не е наведено што прават Грците во областа, но претставник на грчкото министерство изјави дека инцидентот нема никаква врска со актуелниот конфликт во регионот.

Bas me interesira koj bi bile tie „безначајни причини“ ?
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Не сфаќаат дека све што поскапува околу нас има врска со Русија и испораките на гас во Европа. Ради тој северен тек 2 што американците не го пуштаат гасот кошта 1,300 долари за кубен метар место 300. И после немала Русија никакво влијание и била микро економија.
Мал фактор е Русија и испораките на гас кон Европа, во поскапувањето на се околу нас.

Овие теми скоро редовно завршуваат со навивачки табори и за неколку страни аргументите одат до апсурдни екстреми.
За rising Русија, што само што не си го реализирала потенцијалот, се збори повеќе од век и половина. Од англискиот кабинет за време на the great game, до германскиот генералштаб пред ww1 и се понатаму.
Русите ја имаа својата шанса во 20ти век, го добија спотлајтот на историската сцена и потфрлија. Историјата не дава многу втори шанси. Американскиот век можеше многу лесно да биде руски век, некои тоа и го предвидувале, на почеток на 20ти век, но.....
Ама, тоа не значи дека Русија е пред надворешно-политички колапс или дека ќе стане нерелевантна регионална сила. Русија го има вториот најголем арсенал на нуклеарно оружје на светот и една од најмоќните и најсофистицирани армии на светот. Додека е тоа така, Русија е светска сила и има потенцијално влијание на секој битен геополитички настан.

Мада, не знам зошто Русија се изема од судбината на останатиот дел од Европа. Тоа дека Европа ќе станува се помалку релевантна во иднина, е сосема изгледно. Ама и Русија ќе го почуствува drag-от од таквата иднина. Азискиот век нема ништо заедничко со Русија, има првенствено со растот на Кина и останатиот дел од Југоисточна и Јужна Азија. Русија е само географски поврзана со Азија. Култоролошки, демографски, економски, цивилизациски, нејзината судбина е поврзана со онаа на Европа.
И поради тоа, Русија има тешки стратешки прашања пред себе, чии одговори ќе ја детерминираат нивната иднина. Најидеална опција за нив е да станат некој вид на Канада на Кина и да бидат транзит земја, за интегрирана Евроазија. Меѓутоа, тоа е првото нешто САД, УК и целиот англосаксонски свет, сака да го спречи.

Мислам дека, агресивноста кон Украина не е поврзана со амбициите за обнова на СССР, ни обид за релевантност, туку последица на реалната безбедносна закана што милитаризирана, прозападна Украина ја претставува. Западните лидери, особено оние преку океанот, пропуштаат (или не ги интересира) да ја слушнат оправданата загриженост што секој руски лидер мора да ја има од таков развој на настаните. Нека се стави било кој во кондурите на Путин и нека пробаат да живеат со неколку илјади километри милитаризирана граница, со најмоќниот воен сојуз во историјата, кој е на чекор од економското и демографско јадро на руската држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138

Нека му ја мисли Путин.
Јас мислам иако се тешки времиња, да се стегнеме малце и да го финансираме превозот на Албанската армија и доброволците од Албанските држави на Источниот фронт.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.571
Поени од реакции
11.714
Јас мислам иако се тешки времиња, да се стегнеме малце и да го финансираме превозот на Албанската армија и доброволците од Албанските држави на Источниот фронт.
Под услов сите вооружени сили кои ги имаат да им ги префрлиме, до последното рамковнистичко ѓубре од човек на кое му дале било какво оружје во рака.

Тоа ќе биде прв пат во мојот живот да дадам пари за потребите на рамковнистите со лично задоволство и без никакво двоумење.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.865
Поени од реакции
39.285
Мал фактор е Русија и испораките на гас кон Европа, во поскапувањето на се околу нас.

Овие теми скоро редовно завршуваат со навивачки табори и за неколку страни аргументите одат до апсурдни екстреми.
За rising Русија, што само што не си го реализирала потенцијалот, се збори повеќе од век и половина. Од англискиот кабинет за време на the great game, до германскиот генералштаб пред ww1 и се понатаму.
Русите ја имаа својата шанса во 20ти век, го добија спотлајтот на историската сцена и потфрлија. Историјата не дава многу втори шанси. Американскиот век можеше многу лесно да биде руски век, некои тоа и го предвидувале, на почеток на 20ти век, но.....
Ама, тоа не значи дека Русија е пред надворешно-политички колапс или дека ќе стане нерелевантна регионална сила. Русија го има вториот најголем арсенал на нуклеарно оружје на светот и една од најмоќните и најсофистицирани армии на светот. Додека е тоа така, Русија е светска сила и има потенцијално влијание на секој битен геополитички настан.

Мада, не знам зошто Русија се изема од судбината на останатиот дел од Европа. Тоа дека Европа ќе станува се помалку релевантна во иднина, е сосема изгледно. Ама и Русија ќе го почуствува drag-от од таквата иднина. Азискиот век нема ништо заедничко со Русија, има првенствено со растот на Кина и останатиот дел од Југоисточна и Јужна Азија. Русија е само географски поврзана со Азија. Култоролошки, демографски, економски, цивилизациски, нејзината судбина е поврзана со онаа на Европа.
И поради тоа, Русија има тешки стратешки прашања пред себе, чии одговори ќе ја детерминираат нивната иднина. Најидеална опција за нив е да станат некој вид на Канада на Кина и да бидат транзит земја, за интегрирана Евроазија. Меѓутоа, тоа е првото нешто САД, УК и целиот англосаксонски свет, сака да го спречи.

Мислам дека, агресивноста кон Украина не е поврзана со амбициите за обнова на СССР, ни обид за релевантност, туку последица на реалната безбедносна закана што милитаризирана, прозападна Украина ја претставува. Западните лидери, особено оние преку океанот, пропуштаат (или не ги интересира) да ја слушнат оправданата загриженост што секој руски лидер мора да ја има од таков развој на настаните. Нека се стави било кој во кондурите на Путин и нека пробаат да живеат со неколку илјади километри милитаризирана граница, со најмоќниот воен сојуз во историјата, кој е на чекор од економското и демографско јадро на руската држава.
мал фактор? 55 проценти од гасот во Германија е руски. А Германија ти е економијата што го движи континентов. Вие очигледно не знаете што зборите жими све. Али така сте програмирани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom