Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
28 август 2013
Мислења
4.111
Поени од реакции
12.537

Најсвежо истражување - 60% од Европјаните спремни да помогнат на Украина против Русија.
Дел од нив кога биле во варшавскиот пакт биле спремни да помогнат на ссср, иако трпеле сиромаштија :D Видовме што се деси со Варшавскиот пакт
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Стварно?
И што се деси на крај? Како заврши таа работа?
Најголемото понижување во историјата на Русија. Плаќаат грдни пари за да има мирен шеријат народ кој тек стигна милион припадници и тоа пази ова - внатре во територијата на Руската Федерација.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.057
Поени од реакции
21.651

Најсвежо истражување - 60% од Европјаните спремни да помогнат на Украина против Русија.
Ostaj istrazuvanja anketi. Ti dali gi spakova kuferite, nozot i tamu toa ustaskiot starter pak i se zakrena za Ukraina.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.057
Поени од реакции
21.651
Како што направија пред нив братјата во Молдавија или Грузија? Ај поштеди ме од патетики за Косово.
Ne se patetiki, samo odgovor na tvojot post, povekje prasanje dodusa.
I sega sto, ne ti odgovara muabetot ili sto e rabotata.
Bujrum Kosovo. Napadnata suverena drzava od strana na NATO, bez soglasnost na UN ili bukvalno nikoj. Anektirana teritorija, den denes tamu ima svoi trupi NATO, najgolema voena baza na balkanot na Amerikancite.
Ajde poveli obrazlozi.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Ne se patetiki, samo odgovor na tvojot post, povekje prasanje dodusa.
I sega sto, ne ti odgovara muabetot ili sto e rabotata.
Bujrum Kosovo. Napadnata suverena drzava od strana na NATO, bez soglasnost na UN ili bukvalno nikoj. Anektirana teritorija, den denes tamu ima svoi trupi NATO, najgolema voena baza na balkanot na Amerikancite.
Ajde poveli obrazlozi.
Ај бидејќи не сфаќаш. Кажува прво членот дека се секира Америте да не направат војна во Европа, на што јас му реплицирам дека единствената земја спремна за војна со масовна војска на границите е Русија во моментов. Единствената која што диреткно анектираше дел од друга држава во себе од 1945 наваму е Русија. Така што ефтини спинови ама Косово не одат бидејќи прво Русија си направи такви неколку нивни Косова пред тоа или Трансднистрија, Абхазија и Јужна Осетија се фикција така?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.057
Поени од реакции
21.651
Попрво тебе ќе те прати Славјанка него мене Зоки...ама ајде.
Ne te prasav toa ustas. Ne te vregja toa sto te narekuvam ustas neli.
Ti rece spremni da pomognat, sto bi rekle dobrovolci. Nikoj ne spomna prisilna regrutacija.
Taka da dali i ti majcin si vo tie 60% sto sakaat i se spremni da pomognat ili samo djafkas?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Ne te prasav toa ustas. Ne te vregja toa sto te narekuvam ustas neli.
Ti rece spremni da pomognat, sto bi rekle dobrovolci. Nikoj ne spomna prisilna regrutacija.
Taka da dali i ti majcin si vo tie 60% sto sakaat i se spremni da pomognat ili samo djafkas?
Па спремност да се помогне не значи само воена интервенција. Тоа е меѓу другото и раскинување на трговските врски, санкции, блокади, спремност да се трпат поскапи сметки и несташици и давање на цел арсенал оружје на Украина. Украинците со доволно оружје се повеќе од способни да се одбранат.

Што се однесува до агресија врз НАТО членка тоа е тоа, ако стигне повик мојот дебел газ без воена обука е спремен да помогне како знае и умее.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Не бе брат, Русите се уберменши, и камен спремни да јадат. Нема народ како нив, на ладно се најјаки све издржуваат, а гасот на Европа и го даваат на поклон.


Провери си ги ти изворите. Германија воопшто не е ни блиску да е таа што ќе настрада највеќе ако Русија ги секне вентилите. Но ајде да видиме другата страна.
37,9% од рускиот извоз е во ЕУ. Ајде да видиме Русите без едно 180 милијарда долари само од трговијата со ЕУ да војуваат. Да не спомнувам и санкции од Британија, САД и некои од азијските земји кои веќе ја санкционираа Русија за Крим.
Другарче нема потреба да ти коментирам веќе, појма немаш што зборуваш,ти кажав факти изнеси а не да испоштракаш на тоа тастатурата вака било онака било. Санкциите ќе ја повредат европа исто како и Русија и тие и другите ќе бараат чаре, војна од друга страна ке страдаат руси украинци и европа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.295
Поени од реакции
36.192
Ако не ја бранат Естонија или Латвија што прави Русија да цимоли НАТО дека се шири?
На секој со 2 грама мозок и познавање од геополитика му е јасно дека небранење на истите ќе чини поскапо од бранењето. Русија го знае тоа многу добро и затоа процентуално најголемите руски заедници надвор од Русија се граѓани од втор ред таму, а истата Русија само може да ќути.

Иако сеа на Балтикот им се поклопени коцките, мислам дека е стратешки многу погрешно да си грст народ со три тенка и да лаеш кон земјата со втората најмоќна армија на светот, дур се криеш под фустанот на Америка.

Пошо Нато за Нато ама работите знаат брзо да се сменат. Ако ти текнува пред Бајден, Америка имаше еден претседател кој се закануваше дека ќе го повлече САД од НАТО, а сегашниот француски претседател велеше дека НАТО е brain dead. Кој гарантира дека наредниот амерички претседател или тој после него нема да го спроведе тоа? Утре ако има некои поголеми тектонски промени и САД од икс причини нема да може или нема да сака да ги брани, знаеш што ќе им се деси така? Има да ги подават во Балтичко море сите до еден, ќе ги избришат од планетава. Да не случајно некој од европскиве земји ќе ги брани? Па Германија каква реалполитик има, кога ќе им се деси некој Рибентроп - Молотов, нема да знаат што ги снашло.

За ситуацијата во Украина ги обвинувам и двете страни. За Русија веќе сум напишал тука, ама Украина после промената на власта водеше политика кон Русија која во најмала рака беше и е аматерска и неодговорна. Ги занемаруваат основните факти како тоа дека прв сосед им е Русија, дека има прилично големо руско и русофилско малцинство, дека Украина е стратешки важна за Русија и дека Русија не е истата како пред 20 години. Дали тоа се случи поради аматерски слаби политичари, дали со тие потези пробуваа да се докажат како првокласни куропушачи пред САД, веќе не е ни битно, сега е куцнат судниот час и еден сантим ги дели пред целосно растурање на нивната држава.

Ова исто и за Балтикот би го кажал, колку и Русија да не ти се допаѓа и тоа што го прави, треба да си реален и свесен за фактичката ситуација и каде се наоѓаш. Ако не ја почитуваш Русија пак на таа позиција должен си да ја почитуваш моќта што ја проектира и повнимателно да балансираш.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.111
Поени од реакции
12.537
Ај бидејќи не сфаќаш. Кажува прво членот дека се секира Америте да не направат војна во Европа, на што јас му реплицирам дека единствената земја спремна за војна со масовна војска на границите е Русија во моментов. Единствената која што диреткно анектираше дел од друга држава во себе од 1945 наваму е Русија. Така што ефтини спинови ама Косово не одат бидејќи прво Русија си направи такви неколку нивни Косова пред тоа или Трансднистрија, Абхазија и Јужна Осетија се фикција така?
Трупа војска на своите граници. А на крај краишта, шо ми е гајле за Украина, па и ние таква ненормална влада имаме. Нека дојдат и нас нека не окупираат.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Другарче нема потреба да ти коментирам веќе, појма немаш што зборуваш,ти кажав факти изнеси а не да испоштракаш на тоа тастатурата вака било онака било. Санкциите ќе ја повредат европа исто како и Русија и тие и другите ќе бараат чаре, војна од друга страна ке страдаат руси украинци и европа.
Ќе страда примарно Украина и Русија. Европа ќе изгуби дел од својата комоција само ништо повеќе од тоа.

А единствен кој даде бројки во нашата дискусија сум јас. АКо сакаш повели кажи која е спорна, ќе ти го доставам и изворот за иситите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.057
Поени од реакции
21.651
Ај бидејќи не сфаќаш. Кажува прво членот дека се секира Америте да не направат војна во Европа, на што јас му реплицирам дека единствената земја спремна за војна со масовна војска на границите е Русија во моментов. Единствената која што диреткно анектираше дел од друга држава во себе од 1945 наваму е Русија. Така што ефтини спинови ама Косово не одат бидејќи прво Русија си направи такви неколку нивни Косова пред тоа или Трансднистрија, Абхазија и Јужна Осетија се фикција така?
Za momentot sme pravele muabet. Jas mislev opsto, oti ako zborame za opsto togas nekako nema da ti izlezi matematikata.
Si napravija de, vo red. Ete ne gi opravduvam, gjubrinja ruski, samo za belja se.
Ajde sega poveli nesto zbor dva kazi za Kosovo, kako ti vaka praveden i nepeistrasen gledas na toa. Ima eden kup drugi ali bas za Kosovo te gibam posto Ustas, znaes Srbi kurci palci.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.111
Поени од реакции
12.537
Па спремност да се помогне не значи само воена интервенција. Тоа е меѓу другото и раскинување на трговските врски, санкции, блокади, спремност да се трпат поскапи сметки и несташици и давање на цел арсенал оружје на Украина. Украинците со доволно оружје се повеќе од способни да се одбранат.

Што се однесува до агресија врз НАТО членка тоа е тоа, ако стигне повик мојот дебел газ без воена обука е спремен да помогне како знае и умее.
Поарно уште сега нека ве пратат таму, одете и Северна Кореја нападнете ја :D
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.162
Поени од реакции
11.593
Лично мислам дека нема да видиме инвазија. Ќе видиме што ќе се случи. Америте од ставот Путин спрема инвазија во Среда го сменија ставот на тоа дека инвазија е можна ама не знаат кога.
Бајден и америте ја туркаат цела работа. Фали уште да излезат да го замолат лично Путин да нападне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom