Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.760
Спокојно, направени се подготовки за „сите сценарија“.


Бонус:
Автоматски споено мислење:

И како според сето ова ти би класифицирал кои се Словени, а кои не се?
Поентата беше дека прашањево ти е нерелевантно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.929
Моментално единствени кои ги туркаат Украинците во војна се Русите. Само на Русија и одговара војна во моментов, додека Украина е на колена а НАТО се дистанцира од било каков свој ангажман.

Што е само уште еден во низата примери на сесловенската братска љубов која се шири од Русија.
ova zatoa sto rusija rasporeduva vojska vo rusija?

a koga ke pocne ukraina da go pocituva minskiot dogovor?

edini koj turka kon vojna e nato sto kontinuirano praka oruzije i provocira, sosema normalna e reakcijata ma rusija da im ukaze na ukraincite deka ako si igraat so ogan ke izgorat.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.381
Дали имам проблем со оваа дефиниција на империјализам. НЕ. Да напоменам само дека империјализам и колонијализам се комплетно различни поими.
Значи баш би ти било убаво да живееш во Чехословачка некаде околу 1968. Одлично.
Автоматски споено мислење:

Поентата беше дека прашањево ти е нерелевантно.
А, како да дознаеме кои „словенски“ земји ќе влезат во новата руска империја?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.760
Maлку те трола... Но кога дискутирате за тоа годиште прашај го дали би му било убаво да живее во САД во 67/68 (по можност како црнец). Патем поздрави го од Мартин Лутер Кинг, и посочи му ја листава (не е комплетна, ама ќе послужи):
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме, вчера првиот загинат... Војник од Донбас:
Автоматски споено мислење:

 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
Maлку те трола... Но кога дискутирате за тоа годиште прашај го дали би му било убаво да живее во САД во 67/68 (по можност како црнец). Патем поздрави го од Мартин Лутер Кинг, и посочи му ја листава (не е комплетна, ама ќе послужи):


Не знам јас што мисли он дека трола, али ситуацијата во реалноста е сосема јасна. Единствената светска сила која некогаш го ставила црно на бело залагањето за постоење на независна обединета Македонија е СОВЕТСКИОТ СОЈУЗ. Англија, Америка, Франција и Германија од друга страна во последните 100 години подржувале окупација над нас, задушување на нашите востанија, ГЕНОЦИД, ТЕРОРИЗАМ, економски блокади, државни удари, итн ... . И ова не се работи од далечна историја туку се од пред 80-100 години. Огромен дел се и од пред 20 години.

Гајле ми е како живееле црнците во Америка, гајле ми е што им се десило на чесите во 67/68. Јас познавам луѓе кои беа избркани од дома и умреа по избеглички центри ( куба во куманово) во услови испод секое достоинство, луѓе кои изгубија татковци борејќи се против Амерички спонзорирани терористи, итн ... Што сме ние тука светци, ај ќе го спасуваме светот и ќе му ги решаваме сите проблеми кога не можеме самите себе да си се спасиме.

Он очекува некакво празно морализирање преку осуда на 67/68 во Прага, а не разбира дека се што гледам таму јас е решение за една шарена револуција кое требаше да биде применето тука во 2016.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.760
Гајле ми е како живееле црнците во Америка, гајле ми е што им се десило на чесите во 67/68.
Не го губам сонот ни јас за црнците во САД, поентата беше да се посочи иронијата. Демек го осудува империјализмот секаде, но некако америчкиот империјализам не го гледа... Рускиот империјализам повеќе му упаѓа во очи.


Не знам јас што мисли он дека трола, али ситуацијата во реалноста е сосема јасна. Единствената светска сила која некогаш го ставила црно на бело залагањето за постоење на независна обединета Македонија е СОВЕТСКИОТ СОЈУЗ. Англија, Америка, Франција и Германија од друга страна во последните 100 години подржувале окупација над нас, задушување на нашите востанија, ГЕНОЦИД, ТЕРОРИЗАМ, економски блокади, државни удари, итн ... . И ова не се работи од далечна историја туку се од пред 80-100 години. Огромен дел се и од пред 20 години.
Којзнае, можеби слушнал и за англиското фрлање напалм врз Македонците во Егејска Македонија... :-/

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Северната Балтичката Тихоокеанската а од денеска и Црноморската флота се на маневри на отворено море.Генерална проверка.Туку немам информација дали легендарната 58 армија-која ги спаси Осетинците и Абхазите од тотално уништување е тргната накај Ростов.Тие со зелените чалми на глава.
Тие бричат и шишаат бесплатно,особено шпиуни, предавници,нато платеници, и останат олош и изрод.
Блинкен изјави дека нема гаранции за неширење на нато кон исток.
Американската амбасада во Киев ги повика американските државјани да ја напуштат Украина.
Тоа тие како некој кој влегол во вашиот двор се прави дека е газда и во истовреме вришти на цел глас како вие правиот газда се спремате да го тепате и сте насилник.
Денеска господин Лавров убаво ја опиша состојбата на Столтенберг сосема надвор од реалноста.
Тие се такви па такви ние многу добро ги знаме од нашите случувања.
Денеска прочитав за легендарната 58-ма армија дека вчера е покрената на тревога и започнала со маневри.
Туку со какви авиони бегаа од Кабул?
Не сум сигурен мислам серкулеси беа.
Зошто кога пишуваш за некој руски политичар и сл. ги ословуваш со господин? Ајде директно да му се обраќаш во конверзација, ок. Да се членови на форумов, ок. Ама вака, и на ваков начин како ги спомнуваш, просто човек да си помисли нешто (ако го кажам нештото, пак ќе јадам бан)..

Второ, имав чест да запознаам лично и персонално украинец од близина на Харков, од мешано украинско - руска фамилија, и тој ми рече дека кај едно добри 90% од украинците има антируски чувства. И тоа не само сега, туку од секогаш. Сигурно си има причина, или прашај си некој господин таму нека ти објасни, па кажи ни.
Која матица, Украинците сакаат да живеат како луѓето од западот, не како Русите. Овде кај на се ствара некоја заблуда дека народот во Украина е всушност на страна на Русите, и дека едвај чекаат да падне прозападната влада, а тоа воопшто не е така. Се разбира дека не сакаат војна со Русија, но уште помалку сакаат да се вратат во прегратките на Русија.
Не бе, грешка си. Украинците сакаат да пијат леб и вотка наместо Мекдоналдс :)
И да добие минимум 20 милиони бедници кои имаат 60% помал стандард од нив, инфраструктура во која не е инвестирано 30 години и демографска катастрофа. А да и рапидна милитаризација на сите преостанати погранични држави и најверојатно примораност следни 10-20 години да ги поминат во средување на внатрешни проблеми додека се под максимална изолација од запад, а притоа сеуште немаат доволно развиена инфраструктура кон исток и југ.
Мислам дека твоево е соломонско решение. Само не знам како не му има текнато на ова на никој досега од овие господиниве :)

бтв Добредојдов назад, и опеет :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.381
Во 1968 не би живеел во Прага, би бил во посета со тенк.
Одлично. Дали исто така би го цензурирал и бркал Булгаков од работа, дали би го пратил Хармс во затвор и дали би го репресирал Шостакович?

Не го губам сонот ни јас за црнците во САД, поентата беше да се посочи иронијата. Демек го осудува империјализмот секаде, но некако америчкиот империјализам не го гледа... Рускиот империјализам повеќе му упаѓа во очи.



Којзнае, можеби слушнал и за англиското фрлање напалм врз Македонците во Егејска Македонија... :-/

Прво, треба да ми одговориш на претходното прашање. Второ, дали на секое спомнување на американска глупост треба да спомнеме и еквивалентна руска глупост, иначе не се важи? Зошто само нивни? Ајде и Франко или Французите да ги спомнуваме исто? Сега пошто го спомнав Хармс треба и Алан Туринг по автоматизам да го наведам?

Овде не гледам никој да релативизира или брани тоа што правеле Американците, за разлика еве од чичо Боро тенкистот што би харал низ Средна Европа. Премногу сте возрасни за се уште да го имате „ако не си со нас, тогаш си против нас“ менталитетот.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
Одлично. Дали исто така би го цензурирал и бркал Булгаков од работа, дали би го пратил Хармс во затвор и дали би го репресирал Шостакович?
Прашање во стил "А дали знаат твоите дома дека си педер?"
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.381
Прашање во стил "А дали знаат твоите дома дека си педер?"
Апсолутно не. Еве да преформулирам: Дали репресирањето на овие тројца од страна на комунистичката власт било во ред или не?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
Апсолутно не. Еве да преформулирам: Дали репресирањето на овие тројца од страна на комунистичката власт било во ред или не?
На тие тројца не, иако второто апсење на Кармс е дискутабилно дали не било оправдано. И да си додадам одма дека самите чистки ги сметам за оправдани и потребни. Со тоа каква било општествената, социјалната и политичката ситуација во Советскиот Сојуз во тој временски период, зачудувачки е што и далеку поголем број на невини не изгореле заедно со кривите.

Ајде сега контра прашање, како се движат наградите за квизов што го организираш овдека?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.016
Поени од реакции
30.760
Како велат америте, играј глупи игри добивај глупави награди... :-/
Автоматски споено мислење:

...дали на секое спомнување на американска глупост треба да спомнеме и еквивалентна руска глупост, иначе не се важи? Зошто само нивни? Ајде и Франко или Французите да ги спомнуваме исто? Сега пошто го спомнав Хармс треба и Алан Туринг по автоматизам да го наведам?

Овде не гледам никој да релативизира или брани тоа што правеле Американците, за разлика еве од чичо Боро тенкистот што би харал низ Средна Европа. Премногу сте возрасни за се уште да го имате „ако не си со нас, тогаш си против нас“ менталитетот.
Кажи конкретно што ти е тезата.
Не сакам да делови да реплицирам и уште повеќе да дигресираме во офтопик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom