Човештво, теории на настанувањето

Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
[video]http://www.youtube.com/user/OfficialLloydPye#p/u/9/IgvqZixAzm4[/video]
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Gi procitav skoro site mislenja so isklucok posebno onie na neptun mnogu mi bea interesni sega mozebi se malce za vo holivud ali kako so kazuva so trud deka seto toa go srabotal itn... alal da ti e covece sekoja cest nego da dam moe mislenje vo kuranot pisuva deka "gospodar na site svetovi" doma ko pomal ko ke prasav za vonzemjani itn mi velea da ne veruvam vo toa navodno se mislelo na zivotot posle smrta ama jas nemozam da se pomira i da veruvam deka nikoj drug ne postovjat vo vselenata ednostavno mi e glupo i sega tuka se pronajdov vo mislenjeto na neptun deka ima drugi rasi koi mozebi nas ne naselile tuka sega toa ne znaci deka gospod (allah )nepostovjat toj e mozebi gospodar nivni i tie veruvaat vo nego....ne sum bas mnogu iskusen forumdzija ama kolku so mozev objasnav :helou:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Gi procitav skoro site mislenja so isklucok posebno onie na neptun mnogu mi bea interesni sega mozebi se malce za vo holivud ali kako so kazuva so trud deka seto toa go srabotal itn... alal da ti e covece sekoja cest nego da dam moe mislenje vo kuranot pisuva deka "gospodar na site svetovi" doma ko pomal ko ke prasav za vonzemjani itn mi velea da ne veruvam vo toa navodno se mislelo na zivotot posle smrta ama jas nemozam da se pomira i da veruvam deka nikoj drug ne postovjat vo vselenata ednostavno mi e glupo i sega tuka se pronajdov vo mislenjeto na neptun deka ima drugi rasi koi mozebi nas ne naselile tuka sega toa ne znaci deka gospod (allah )nepostovjat toj e mozebi gospodar nivni i tie veruvaat vo nego....ne sum bas mnogu iskusen forumdzija ama kolku so mozev objasnav :helou:
Прво фала на пофалбата :)

Не се сметам за атеист, но ни за верник, веројатно агностик би ме дефинирало за тоа како стојам во врска со Виши Сили и сл.

Ако ние сега, со ова ниво на технологија, не само што генетски манипулираме разни видови на растенија и животни, туку и успеавме неодамна да создадеме вештачка форма на живот, во лабораторија, што ја спречува доволно развиена, и технолошки напредна цивилизација да создаде живот на некоја планета?

И има големи индикации дека сме, ако не создадени, барем водени, од некој/нешто, за време на нашиот развиток/еволуција, и созревање како раса. Тоа дека многубоштвото се должи на вонземска присутност во минатото на планетава е далеку од моја личен став, и мило ми е што се повеќе научници му придаваат поголемо значење и внимание на ваквата теза, и се посериозно ја истражуваат како научна теорија.

Еволуцијата како механизам на развивање постои. Можеби не 100% точно како што ја изучуваме, но сепак е факт дека постои. Сега знам дека ова боде очи на религиозни луѓе (веројатно и на тебе до некаде, рече дека го читаш Куранот), но може слободно да се прифати како програма вградена во фабриката на космосот, и влијае врз сите форми на живот во него.

А ха це атеистите треба да сфатат дека и најновата научна "Теорија на Се", и секако, нејзината ревизија од 2010 година дава проспект на интелигентна причина позади создавањето на Мултиверзумот. Причинско последичен производ. И агностицизмот се повеќе извира на површина кај научните кругови, бидејќи доаѓаат до сознанија кои одат контра веќе основаната дефиниција за рационалност и логика.

Требаше да ги довршам постовите, и да додадам некои детали, ама гледам дека најголемиот дел крајно несериозно ме сфатија, и одлучив да престанам, зошто немам намера да занимавам луѓе со, тоа што најголемиот дел од луѓето го сфатија како "научна фантастика".
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Прво фала на пофалбата :)

Не се сметам за атеист, но ни за верник, веројатно агностик би ме дефинирало за тоа како стојам во врска со Виши Сили и сл.

Ако ние сега, со ова ниво на технологија, не само што генетски манипулираме разни видови на растенија и животни, туку и успеавме неодамна да создадеме вештачка форма на живот, во лабораторија, што ја спречува доволно развиена, и технолошки напредна цивилизација да создаде живот на некоја планета?

И има големи индикации дека сме, ако не создадени, барем водени, од некој/нешто, за време на нашиот развиток/еволуција, и созревање како раса. Тоа дека многубоштвото се должи на вонземска присутност во минатото на планетава е далеку од моја личен став, и мило ми е што се повеќе научници му придаваат поголемо значење и внимание на ваквата теза, и се посериозно ја истражуваат како научна теорија.

Еволуцијата како механизам на развивање постои. Можеби не 100% точно како што ја изучуваме, но сепак е факт дека постои. Сега знам дека ова боде очи на религиозни луѓе (веројатно и на тебе до некаде, рече дека го читаш Куранот), но може слободно да се прифати како програма вградена во фабриката на космосот, и влијае врз сите форми на живот во него.

А ха це атеистите треба да сфатат дека и најновата научна "Теорија на Се", и секако, нејзината ревизија од 2010 година дава проспект на интелигентна причина позади создавањето на Мултиверзумот. Причинско последичен производ. И агностицизмот се повеќе извира на површина кај научните кругови, бидејќи доаѓаат до сознанија кои одат контра веќе основаната дефиниција за рационалност и логика.

Требаше да ги довршам постовите, и да додадам некои детали, ама гледам дека најголемиот дел крајно несериозно ме сфатија, и одлучив да престанам, зошто немам намера да занимавам луѓе со, тоа што најголемиот дел од луѓето го сфатија како "научна фантастика".
nevikam deka si 100% bo pravo ama ne e i za frlanje zasto se so kazuvas ima nekoe poklopuvanje sega ne sum bas premnogu razvien za temava ama ke probam so svoe mislenje da kazam : Veruvam deka ima gospod e sega toj zacnal nekoj zivot neznaci deka toa e na ovaa planeta potoa tie tamu so gi zacnal se razvile imaat visoka razviena tehnologija i sega nas ne imaat zacnato kako nivni deca fakticki i sega nekoj ke pomisli zasto togas ne ni pomagaat ili slicno epa moe mislenje e vaka tie ne ni dozvoluvaat premnogu da se razvieme ni davaat tolku kolku so e potrebno za nas da mozat da ne kontroliraat pr ;( ko ke se rodi bebe malo go hranat so odredena hrana i kolicina i se taka zavisno od vozrasta toa se zgolemuva i ko ke porasne toa se otcepuva od roditelite ) i sega za da ne dojde vo slucaj nie tolku da razvieme tie ne kontroliraat i ne poprecuvaat vo toa (najverojatno vo mozokot da nemozeme da si gi objasnuvame nekoi raboti ) i sega kaj e tuka gospod epa i za toa imam svoe mislenje "gospod vo koi veruvaat tie i negovite pravila od vera ili slicno nas ni gi kazuvaat na nacin na koj e svatliv za nas i koj ni e potreben zasto ako toa veruvanje koe go imaat tie za nas ne ke e svatlivo i ne ke go razbirame i od tuka idat deka tie nas i vo toa ne ogranicuvaat i ni go kazuvaat toa preku razni formi so koi nie ke svatime a primer za toa isto vo kuranot ima nekoj rabojke koi porano ne bile svatlivi so tek na vreme gi svativme znaci se dograduva verata"toa ima smisla i za evolucijata koja mnogu vernici ja ismevaat navodno vo biblijata ili kuranot ne piselo taka no problemot e so toa go gledaat od edna strana ne se trudat da razmislat od desetta strana kako bi izgledalo toa. Povtoruvam samo moe mislenje nikakvi fakti ili slicno
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
nevikam deka si 100% bo pravo ama ne e i za frlanje zasto se so kazuvas ima nekoe poklopuvanje sega ne sum bas premnogu razvien za temava ama ke probam so svoe mislenje da kazam : Veruvam deka ima gospod e sega toj zacnal nekoj zivot neznaci deka toa e na ovaa planeta potoa tie tamu so gi zacnal se razvile imaat visoka razviena tehnologija i sega nas ne imaat zacnato kako nivni deca fakticki i sega nekoj ke pomisli zasto togas ne ni pomagaat ili slicno epa moe mislenje e vaka tie ne ni dozvoluvaat premnogu da se razvieme ni davaat tolku kolku so e potrebno za nas da mozat da ne kontroliraat pr ;( ko ke se rodi bebe malo go hranat so odredena hrana i kolicina i se taka zavisno od vozrasta toa se zgolemuva i ko ke porasne toa se otcepuva od roditelite ) i sega za da ne dojde vo slucaj nie tolku da razvieme tie ne kontroliraat i ne poprecuvaat vo toa (najverojatno vo mozokot da nemozeme da si gi objasnuvame nekoi raboti ) i sega kaj e tuka gospod epa i za toa imam svoe mislenje "gospod vo koi veruvaat tie i negovite pravila od vera ili slicno nas ni gi kazuvaat na nacin na koj e svatliv za nas i koj ni e potreben zasto ako toa veruvanje koe go imaat tie za nas ne ke e svatlivo i ne ke go razbirame i od tuka idat deka tie nas i vo toa ne ogranicuvaat i ni go kazuvaat toa preku razni formi so koi nie ke svatime a primer za toa isto vo kuranot ima nekoj rabojke koi porano ne bile svatlivi so tek na vreme gi svativme znaci se dograduva verata"toa ima smisla i za evolucijata koja mnogu vernici ja ismevaat navodno vo biblijata ili kuranot ne piselo taka no problemot e so toa go gledaat od edna strana ne se trudat da razmislat od desetta strana kako bi izgledalo toa. Povtoruvam samo moe mislenje nikakvi fakti ili slicno
Да те поправам, не е мислење туку имагинација помешана со false знаење. :)
Али не е страшно.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Да те поправам, не е мислење туку имагинација помешана со false знаење. :)
Али не е страшно.
Za nekoj sto zbori za samozapoznavanja, za ednina nad dualnosti, eliminiranje ega i sl - tvoeto ego mnogu golemo izgleda po postovive ovde. Tvoja rabota ne e nekogo da popravas i da instaliras tvoj vidik. Ako si tolku duhovno vdahnat ke go prifatis covek takov ko sto e i samo ke podlelis svoe mislenje.....but thats just me and I know how to be myself only.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Za nekoj sto zbori za samozapoznavanja, za ednina nad dualnosti, eliminiranje ega i sl - tvoeto ego mnogu golemo izgleda po postovive ovde. Tvoja rabota ne e nekogo da popravas i da instaliras tvoj vidik. Ako si tolku duhovno vdahnat ke go prifatis covek takov ko sto e i samo ke podlelis svoe mislenje.....but thats just me and I know how to be myself only.
Ништо страшно, само мало каменување на две од четрите лажни состојби на умот.
Има разни "типови" на луѓе, некои се многу чуствителни некои не се.
Некогаш мора да се направи нешто :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ништо страшно, само мало каменување на две од четрите лажни состојби на умот.
Има разни "типови" на луѓе, некои се многу чуствителни некои не се.
Некогаш мора да се направи нешто :)
There is no excuse.

Ako veruvas u toa sto mislam deka veruvas (po citanjeto ovde), ke sfatis deka sekoj covek si e na razlicen pat kon spiritualna evolucija i treba da gi ostavime sami da si go oraat patot. Nekogas toa faka i nekolku reinkarnacii. Ama nie ne mozeme da popravame i vtemeluvame sto nie mislime deka e pravilno za niv. Nekoi luge se cuvstvitelni zatoa sto ne se spremni. Koga ke dojde vremeto, oni sami ke si trgnat kon trazenje na toa sto im treba. :smir:
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
There is no excuse.

Ako veruvas u toa sto mislam deka veruvas (po citanjeto ovde), ke sfatis deka sekoj covek si e na razlicen pat kon spiritualna evolucija i treba da gi ostavime sami da si go oraat patot. Nekogas toa faka i nekolku reinkarnacii. Ama nie ne mozeme da popravame i vtemeluvame sto nie mislime deka e pravilno za niv. Nekoi luge se cuvstvitelni zatoa sto ne se spremni. Koga ke dojde vremeto, oni sami ke si trgnat kon trazenje na toa sto im treba. :smir:
Има два типа на луѓе, едните се луѓе што мислат како тебе.
Другите се тие како мене. :)
Нити јас сум одбрал ниту ти, а тоа не значи дека еден е во право.
Двајцата сме во право.
Нити ја можам да те разберам ниту ти можеш мене.
Прифати го тоа и крај на приказната.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ај сега од кога се испукавте (и јас само со неколку клика ве решив :toe:) вратете се на темата без меѓусебни навреди.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Доколку хипотезата на еволуцијата беше вистина, тогаш фосилните докази требаше да ја потврдат. Ние во почвата требаше да најдеме една фино степенувана низа на меѓуваријации, преодни форми од риба до водоземец, од водоземец до влекач, од влекач до рбетник, од рбетник до птица и сл.
Тоа го очекувал и самиот Дарвин, и откако фосилниот доказ бил спротивен на очекувањата, тој во своето дело „Потеклото на Видовите“ напишал:

„Бројот на меѓувариациите кои постоеле порано, мора да е навистина огромен. Тогаш зошто секоја геолошка формација и секој слој не се полни со такви меѓуалки? Геологијата навистина не открива некој фино степенуван органски синџир и ова, претпоставувам, е најочигледниот и најсериозниот приговор кој може да се изнесе против мојата теорија.
(Чарлс Дарвин, Потеклетото на видовите, стр. 55)

Сепак надежта на еволуционистите била дека можеби подоцна ќе се најдат многубројните меѓуваријации. Но 100 години потоа професорот W.R.Thompson во својот предговор на 100 годишното љубилејно издание на "Потеклото на видовите од Дарвин", меѓу другото, напишал:

„Фактите и толкувањата на кои се ослонил Дарвин, сега престанаа да бидат уверливи. Долготрајните истражувања за наследноста и за варијациите ја поткопаа Дарвинистичката позиција.
(Потекло на видовите од Чарлс Дарвин, издание од 1956, вовед од W.R.Thompson, стр. 12)

Нешто слично може да се прочита и во денешниот учебник по биологија, 150 години после Дарвин:

‎"Имајќи ги предвид сите фосилни остатоци, за животните може да се заклучи дека има фосили кои ги поврзуваат редовите и фамилиите. За разлика од тоа, има малку, или речиси и нема, фосилни облици кои поврзуваат различни класи, а нема ниеден облик кој ги поврзува типовите. За таквите непознати облици на животни во врска со потеклото на одредени групи животни се вели дека се “алки што недостасуваат."
(Од учебникот по Биологија за 8-мо одделение, стр. 29)

Слично велат и други стручњаци:

"Фосилниот запис убедливо не документира ниту еден единствен преод од еден вид во друг."
(The New Evolutionary Timetable, стр. 95)

"Не се познати никакви преодни облици меѓу кои и да било главни класи на животни или растенија."
(Генетичарот Стебинс, Processes of Organic Evolution, стр. 147)

„Ниту една добра анализа на биогеографската дистрибуција или на фосилниот запис не може дирекно да ја подржи еволуцијата.“
(еволуционистот Едмунд Семјуел, Order: In Life, 1972, стр. 120)

„На три пресудни подрачја каде што (современата теорија на еволуција) може да биде испитана, таа изневерила: Фосилниот запис открива образец на еволуциони скокови наместо на постепена промена. Гените се моќен стабилизирачки механизам чија главна функција е да спречи да еволуираат нови облици. Случајните чекор по чекор мутации на молекуларно ниво не можат да ја објаснат организираната и се поголема сложеност на животот.“
(Френсис Хичинг, The Neck of the Giraffe, стр. 103)

Кој има уши, нека чуе што велат фактите...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
каков си ти пропаганден фраер, еееј...
за срамота никот... чорбаџија...
купи-продај...
копи-пејст


...а за кенгурите не кажуваш...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Чорбаџијо, за да го добиеш одговорот за мистеријата на под-видовите, треба да си свесен како тече процесот на еволуцијата.

Да земам прост пример за подвидови, ти си кошаркар, и сакаш да бидеш фудбалер, ако земеш да играш и кошарка и фудбал во исто време ти нема да идеш исто толку добар колку би бил ако си само фудбалер или само кошаркар.
Така е и со подвидовите, еволуцијата е енормно долг процес, но кога ќе го земеш тој процес, времетраењето на подвидовите било многу кратко (во зависност од целиот процес) и подвидовите или брзо ќе еволуирале во нешто единствено (мојата алегорија за само фудбалер илис амо кошаркар) или ќе изумреле набрзо, поради тој факт бројот на фосилите на подвидовите во однос на бројот на фосилите кои ги имаме само риби или само (да кажеме цицачи) е многу мал и тешко пронајдлив.
Не постои и не може да постои подвид којшто успеал да преживее доволно долго време за наоѓањето на неговите фосили да биде лесно како пронаоѓањето на фосилите на другите видови.
Плус, дефинирај подвид, според мене сите фосили на пра-човеци (кромањони, австралопитекуси) се подвидови затоа што ниту можеме да ги анречеме луѓе (хомо сапиенс) ниту човеколики мајмуни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom