Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 декември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
4
Mislam deka e podobro so molba da go pratis, ama nemoj ni pod razno so posrednici! Za zena mi prakjavme dopolna preku posrednici pa dobi otkaz (kojznae dali voopsto gi pratile, znam deka mi naplatija za usluga, za legalizacii, za prevodi)... Imase mi se cini slucaevi i da ne stignat do dopolnitelna, tuku direktno otkaz. Isto taka ke zastedis na vreme ako ne cekas dopolnitelna.

Samo licno da si odneses vo pravosudie (mozebi mozes i preku ambasada, javi se vo ambasadata, ama taka ke cekas konzulska posta sto se ceka so meseci) ili nekoj sto epten mu veruvas i mislam deka treba polnomosno da mu dades ako ne odis licno (za ova ne sum siguren).

Ako gresam neka me popravi nekoj.
Автоматски споено мислење:

Da ne gi ima nekoj prasanjata za intervju da mi gi prati vo poraka?
Fala odnapred.
Благодарам , ќе пратам со молба
 

Attachments

Член од
10 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
35
Ovie stranata ja upropastija za da nema zabava tuka na forumot. Aj za arno neka e, da ima refresh so ukazi.
 
Член од
24 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
5
Моментално указ добиваат тие што се на положително од првата половина од јули 2021, што значи во секој момент треба да добие потпис. Каков април или мај.
Zdravo, evo da se javim 05.01.2022 mi je podpisan ukaz, termin imam zakazan za 21.02.2022 za podizanje ukaza i predaju za EGN i 22.02.2022 slikanje za pasos i LK.
veliki pozdrav svima
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948

Радев и Јотова добиле нов 5 годишен мандат, денеска положиле заклетва и имале обраќање пред народното собраните каде кажале дека ќе работат на итно забрзување на процедурата за издавање државјанство на лица со бугарско потекло. Да се надеваме ова е знак дека конечно е на повидок крај на сагава и набрзо ќе се вратат во нормално работно темпо, ми се смачи веќе од застојов година дена.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110

Радев и Јотова добиле нов 5 годишен мандат, денеска положиле заклетва и имале обраќање пред народното собраните каде кажале дека ќе работат на итно забрзување на процедурата за издавање државјанство на лица со бугарско потекло. Да се надеваме ова е знак дека конечно е на повидок крај на сагава и набрзо ќе се вратат во нормално работно темпо, ми се смачи веќе од застојов година дена.
Da li je to dobra ili losa vest po nas sto smo na finalnoj Po vise od godinu dana?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Moj drugar deneska go stavija na dopolnitelna. Intervju nekade juni 2019 so dokumenti od pradedo mk izvodi kako i 80posto od aplikantite. Mu pisuva da donese
Bg dokumenti izdadeni od bg organi od pradedo dedo so koj se povrzuva deka ima poteklo….nz so da kazam znaci ova deka prodolzuvaat
So istoto tempo ili?
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Има еве во фб групава 2-3 души пишано дека им се сменило денес, преписка нередовна и на дополнителна. По се изгледа, не дека јас работам во министерство таму па да знам, ќе си оди работата како шо треба по закон, тој што нема документ нека не се надева.
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
11209/2019 bio na dopuni sad vracen na finalno.. Nemam vremena da proverim vise, ako ko moze i zna neko proveri finalni status mozda ima vise promena
 
Член од
16 јануари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
8
11209/2019 bio na dopuni sad vracen na finalno.. Nemam vremena da proverim vise, ako ko moze i zna neko proveri finalni status mozda ima vise promena
Sa obzirom da si bio na dopuni da li bi mogao da napises i da li si i sta od dokumentacije poslao kao dopunu ? Jer vratili su te na finalno pa je drugim clanovima foruma zapravo najbitnije da znamo sa kojom si dokumentacijom isao na intervju i ako jesi, sta si poslao od dokumentacije kao dopunu?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Sa obzirom da si bio na dopuni da li bi mogao da napises i da li si i sta od dokumentacije poslao kao dopunu ? Jer vratili su te na finalno pa je drugim clanovima foruma zapravo najbitnije da znamo sa kojom si dokumentacijom isao na intervju i ako jesi, sta si poslao od dokumentacije kao dopunu?
Не е тоа негова преписка.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Moj drugar deneska go stavija na dopolnitelna. Intervju nekade juni 2019 so dokumenti od pradedo mk izvodi kako i 80posto od aplikantite. Mu pisuva da donese
Bg dokumenti izdadeni od bg organi od pradedo dedo so koj se povrzuva deka ima poteklo….nz so da kazam znaci ova deka prodolzuvaat
So istoto tempo ili?
Koj Juni beshe na intervju?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom