Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.407
Поени од реакции
28.598
Ти ја тераше таа теза мал милион пати во други дискусии не јас. Нормално дека се согласувам дека не може да е филантроп со 220+ на сметката, нема ни еден човек со 220+ или со 100, 50 милиони на сметка и да се нарече филантроп.
J.K. Rowling
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.794
Поени од реакции
35.461
Ниту му се клањам, ниту пак следам спорт а најмалку тенис, нормално е да сум на негова страна затоа што го одбива тоа иако е славна личност а сите славни се слуги на системот, додека обичниот народ насекаде во Европа го кажа својот став на улица. Новак е тој еден од познтатите кој е против срањево и да знаеш дека насекаде е почитуван па дури и овде. А за милионите, тоа му е работа толку е платен, еве гледаш дека сега ги губи тие милиони, ако му било до нив ќе се вакцинирал.
Како не му се клањаш, кога го воспевате, а ликот си тера класичен маркетинг.
Колку народ си кажал збор? За во МКД да се слушне збор, треба да имаш мин. 100 000 на улица, за во АУС да се слушне збор треба да имаше барем еден милион луѓе на улица, за во Германија да се слушне збор треба да имаш барем 5-6 милиони на улица.
Имаше толку народ на улица?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.407
Поени од реакции
28.598
Како не му се клањаш, кога го воспевате, а ликот си тера класичен маркетинг.
Колку народ си кажал збор? За во МКД да се слушне збор, треба да имаш мин. 100 000 на улица, за во АУС да се слушне збор треба да имаше барем еден милион луѓе на улица, за во Германија да се слушне збор треба да имаш барем 5-6 милиони на улица.
Имаше толку народ на улица?
Da mu se klanjam jas, ikona zakaciv od nego, Sv velikomachenik okeanski Novak
:pos:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.292
Поени од реакции
108.379
Ne, ne e isto da ti se prepolni plukjite so voda i da nemas mesto za respirator i nekoj da ti ovozmoz
А ако некој дојде до ситуација за респиратор и на истиот не може да му се овозможи таа услуга поради преоптеретеност на здравствениот систем баш заради тоа што некој свесно шетал заразен меѓу луѓе? Ја сфаќаш логиката или слаба работa? Многу е битен моментот дека СВЕСНО бил на 2 настани откако го добил позитивниот тест што доволно кажува какво гомно од човек е. Иако искрено јас сум убеден дека тестот му е фејк и направен само за да влезе во Австралија пошо се уште мислам длабоко во себе дека не е толкав дегенерик намерно да шета заразен и веројатно мислел дека ќе си пројде тоа неприметно за јавноста, односно дека нема да дојде до оваа ситуација, у фазону им пратив документи на АО и тениската федерација, ми одобрија виза и тоа е тоа. Е арно ама налета на организирана и средена држава кај што не проаѓаат такви работи и си го изеде курот. Иако и ова со фејк тестот е подеднакво дно како и со шетањето заразен.
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
mene mi e sve jasno ama tebe ne ti e.

komisiite mnozi gi so nula. ne se spored federalnite vlasti validni za vlez.

antitela mnozi so nula. nitu toa ne igra uloga.
Ете, ова е се што треба да знаете за преварата. Ако беше реална опасноста што ја презентираат и ако беа толку загрижени да се реши ситуацијата, ова (присуство на антитела) ќе беше единствена работа која ќе ги интересира и доколку сакаат да ставаат рестрикции ќе биде валиден доказ за патување и т.н.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Ете, ова е се што треба да знаете за преварата. Ако беше реална опасноста што ја презентираат и ако беа толку загрижени да се реши ситуацијата, ова (присуство на антитела) ќе беше единствена работа која ќе ги интересира и доколку сакаат да ставаат рестрикции ќе биде валиден доказ за патување и т.н.
se slagam so tebe ama zakonot u momentov e takov. ke se smeni toa veruvam sega drzat strogo zasto ima ogromna navala na luge sto idat i na vakov nacin valjda vrsat selekcija momentalno.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.832
Поени од реакции
17.630
Не сум јас тој што треба да каже какви се вакцините, јас верувам во наука, и верувам во стручноста на тие што го работат тоа професионално.

Ако тие гарантираат дека вакцините може да помогнат за побрзо завршување на лудилото, или во најмала рака за намалување на хоспитализациите, и истовремено дека се безбедни, не гледам поента да се противам на тоа.
Никој не гарантира апсолутно ништо веќе. И тие што гарантираа, испаднаа грешка.
Автоматски споено мислење:

Со тоа што ако Трајче е вакциниран мнооогу помали се шансите да дојде до моментот лечење во болница. Ќе си преседи во изолација колку што треба, без симптоми или со минимални и тоа е тоа. Е од тоа се штитат во Австралија ако не сфаќате. Бидејќи не може за секого посебно да знаат дали ќе има или ќе нема јаки симптоми ако фати корона они одат на сигурната варијанта, боље спречити него лечити.
Не знам колкави се шансите за Трајче вакцинираниот, со оглед на тоа дека окулу 20% од умрените ни се вакцинирани. Меѓутоа шансите за Новак, милионер, спортист со веројатно перфектна здравствена состојба и веќе 2 пати прележан се негде 1 према милијарда.

Мислам јасно ни е дека си за Надал и не го сакаш Новак уште од првиот пост на темата, ама не мора вакви небулози. Новак ќе зафаќал место у болница :pos: Глеаш кано како си се држи до правила, прописи, политика и тн. Јасно му е и него дека никаква медицинска основа за ова, дека е политичка работа.

Ти почна првин со правилата и законите, па после коа пропадна тоа и се дозна за децата ,за тоа се фати, сеа на крај, ќе фаќал ноле место у болница. Бабуш, ноле ќе го качат на авион со приватна болница у него и ќе го однесат кај сака на планетата за 12 саати.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.794
Поени од реакции
35.461
Никој не гарантира апсолутно ништо веќе. И тие што гарантираа, испаднаа грешка.
Па не би се согласил дека се грешка.
Колку што следам умираат повеќе невакцинирани, отколку вакцинирани.
Не се перфектни и трајни, што се знаеше од сам почеток, ама ни тие што прележаа немаат траен имунитет.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.832
Поени од реакции
17.630
Па не би се согласил дека се грешка.
Колку што следам умираат повеќе невакцинирани, отколку вакцинирани.
Не се перфектни и трајни, што се знаеше од сам почеток, ама ни тие што прележаа немаат траен имунитет.
Значи збориме за тоа што гарантираа, сите релевантни институции и авторитети. Гарантираа крај на пандемијата, 95% спречување од зараза и 99% од смрт. Всушност и ти викаше дека 80% вакцинирани во Австралија ќе ставеле крај на епидемијата, меѓутоа the end is nowhere in sight.

Тоа што умираат повеќе невакцинирани од вакцинирани нема никаква врска со нивните гаранции. Можеше како сајд ефект да испадне и рак да лечат, ама тоа не за она што беа направени и ветени, и тоа нема да ја заврши епидемијата.

Пред негде 1000 мислења окулу темава, напишав едно нешто за replication crisis во науката, и дека вакцините ќе се сведат на trial and error. Честитики, бевте дел од една итерација :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.794
Поени од реакции
35.461
Значи збориме за тоа што гарантираа, сите релевантни институции и авторитети. Гарантираа крај на пандемијата, 95% спречување од зараза и 99% од смрт. Всушност и ти викаше дека 80% вакцинирани во Австралија ќе ставеле крај на епидемијата, меѓутоа the end is nowhere in sight.

Тоа што умираат повеќе невакцинирани од вакцинирани нема никаква врска со нивните гаранции. Можеше како сајд ефект да испадне и рак да лечат, ама тоа не за она што беа направени и ветени, и тоа нема да ја заврши епидемијата.

Пред негде 1000 мислења окулу темава, напишав едно нешто за replication crisis во науката, и дека вакцините ќе се сведат на trial and error. Честитики, бевте дел од една итерација :icon_lol:
За тековната варијанта можеби процентите и држеа вода, од тогаш излегоа 10 варијанти :)

Јас сум сеуште оптимист дека сме на крајната фаза од целото лудило, од тие што ги гледам наоколу нема ниту еден тешки симптоми (и постари и помлади), ми изгледа дека оваа варијанта повеќе наликува на микс настинка-грип, отколку на тоа претходното.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom