Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
A sto bi zemale za proverka, tvoite konzolni sto gi reklamiras kostaat 133.000 den nasprem konzolnata na Gree od 63.000.. ;)
Не споредувај со никој. Најпрофесионален си за грее тука,и кажи некој збор за конзолната. Јас имав прилика да поминам 3-4 дена во просторија од 45-50 квадрати, и пријатно изненаден од топлината. Звер. Е сега потрошувачка, издржливост, и други работи ти треба да кажеш повеќе. Филтри ова, она.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Имам ѕидни неколку директно и индиректно, hansol, fairy , оваа конзолна како единечна ми е прва, иако од мулти иам една 2.5 конзолна, послаби се за греење ѕидниве према конзолниве.
Цоп на ѕидна и цоп на конзолна, мислам не треба да се споредуваат, само конзол со конзол и ѕидна со ѕидна.

Станува збор за куќа, Скопје, климата е поставена во дневна од околу 45м2, од кој 10 м2 се со кос таван, од 2.6м до 1.8м, но затоа пак имам 8-9 квадрати исцело стакло...
3цм стиродур на под, 5цм тервол на ѕидови, 15цм на таван

Јас првенствено ја земав за дневна, ми ја монтираше @kodus, и планот беше во есен - пролет со отворена врата да ги греам и 2 спални по 15м2 колку за спиење, па на смеа кажа не ја потценувај, и така испадна...

до сеа греам дневна 23 степена, една спална 21, друга спална 20 степена
повисока температура малце и потешко оди кај конзолниве, бидејќи многу топло се осеќа,околу 23 е најпријатно, додека кај ѕидниве на 24 ми е ок

За разлика од ѕидниве, многу потопло е со конзолнава, топлинава е доле , правилото за извртување на воздухот дали е меродавно за конзолнта не знам... ете кај мене небитно е, а ко што глеам и кај св.б

Мерач имам, ама не го користам константно, доле ми е штекерот на пола метро висина, на децава им е најдобра играчка, го чепкаат да светка и повеќе е изваден него наместен и го баталив, како и да е, еве сметка од струја евн за користење на 20 дена бидејќи не бев тука ноември, од 25ти ноември до 16ти декември активно е греено 24/7
Прегледај го приврзокот 319516
Тие 20 дена ги грееше и спалните или само дневната од 45м2
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Имам ѕидни неколку директно и индиректно, hansol, fairy , оваа конзолна како единечна ми е прва, иако од мулти иам една 2.5 конзолна, послаби се за греење ѕидниве према конзолниве.
Цоп на ѕидна и цоп на конзолна, мислам не треба да се споредуваат, само конзол со конзол и ѕидна со ѕидна.

Станува збор за куќа, Скопје, климата е поставена во дневна од околу 45м2, од кој 10 м2 се со кос таван, од 2.6м до 1.8м, но затоа пак имам 8-9 квадрати исцело стакло...
3цм стиродур на под, 5цм тервол на ѕидови, 15цм на таван

Јас првенствено ја земав за дневна, ми ја монтираше @kodus, и планот беше во есен - пролет со отворена врата да ги греам и 2 спални по 15м2 колку за спиење, па на смеа кажа не ја потценувај, и така испадна...

до сеа греам дневна 23 степена, една спална 21, друга спална 20 степена
повисока температура малце и потешко оди кај конзолниве, бидејќи многу топло се осеќа,околу 23 е најпријатно, додека кај ѕидниве на 24 ми е ок

За разлика од ѕидниве, многу потопло е со конзолнава, топлинава е доле , правилото за извртување на воздухот дали е меродавно за конзолнта не знам... ете кај мене небитно е, а ко што глеам и кај св.б

Мерач имам, ама не го користам константно, доле ми е штекерот на пола метро висина, на децава им е најдобра играчка, го чепкаат да светка и повеќе е изваден него наместен и го баталив, како и да е, еве сметка од струја евн за користење на 20 дена бидејќи не бев тука ноември, од 25ти ноември до 16ти декември активно е греено 24/7
Прегледај го приврзокот 319516
Da prasam so smetkava nesto nejasno okolu toa stara sostojba i nova,ova e nov strujomer ?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
A sto bi zemale za proverka, tvoite konzolni sto gi reklamiras kostaat 133.000 den nasprem konzolnata na Gree od 63.000.. ;)
Не рекламирам јас ништо... за разлика од тебе :)
Коа спомињаш реклама, еве ти една анти-реклама: квалитетно сте ја ОПНАЛЕ конзолнава од 49к на 63к

3цм стиродур на под, 5цм тервол на ѕидови, 15цм на таван
Тука лежи зајакот изгледа... а и по бројот на киловатите на сметката гледам дека ќе да е тазе нова градба или само ново броило?
Сепак сметкава неочекувано ниска... киловати збирно потрошени како само климата да работела на тој минимум од 600-700w.... ај ќе споделиш и за наредниве месеци како ќе е со сметката.
Најубаво ќе беше да ја мериш дирекно климата ама тоа е.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Da prasam so smetkava nesto nejasno okolu toa stara sostojba i nova,ova e nov strujomer ?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Тука лежи зајакот изгледа... а и по бројот на киловатите на сметката гледам дека ќе да е тазе нова градба или само ново броило?
Сепак сметкава неочекувано ниска... киловати збирно потрошени како само климата да работела на тој минимум од 600-700w.... ај ќе споделиш и за наредниве месеци како ќе е со сметката.
Најубаво ќе беше да ја мериш дирекно климата ама тоа е.
Само ново броило е, ете за некој ден ќе искочи новата, не е проблем ќе ја споделам...
иначе толку, баш така околу 700 си работи цело време, реално пошто дува доле, ако би спуштала на 400w, веќе претпоставувам ќе биде поладен воздух и тоталка ќе ја уништи комоцијата
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.124
Поени од реакции
4.925
Појм неам искрено, ете го на улица во кутии големи сандуци, нит сум го видел, нит па ме интересира....
Ako e nadvor vo kutija togas e so dalecinsko citanje nema potreba inkasator da go cita tuku od EVN od centrala go citaat sekoj mesec kolku KW imas potroseno.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@palpem уште да споделиш дали работи континуирано или парви он-офф циклуси кога вака не е -10 надвор?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
@palpem уште да споделиш дали работи континуирано или парви он-офф циклуси кога вака не е -10 надвор?
прави он-офф, над 10 степени да е надвор ама подолг период и баш сончево, при палење тера до 1kw и брзо се нормализира до 700
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
47
Поени од реакции
33
A sto bi zemale za proverka, tvoite konzolni sto gi reklamiras kostaat 133.000 den nasprem konzolnata na Gree od 63.000.. ;)
Koga ke ja montiraat da baram li od monterite da stavat barem 3 metri bakarni cevi so krugovi pozadi nadvoresna i vakumiranje?
квалитетно сте ја ОПНАЛЕ конзолнава од 49к на 63к
Bese 63k pa kratok period 49k i mislam bese namalena oti cistea zalihi od stariot freon, sega tie imat 32..
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
За цел јануари очекувам 200кв да потроши климата како што иде деновиве.Наредниот ако биде топол ја гасам
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Koga ke ja montiraat da baram li od monterite da stavat barem 3 metri bakarni cevi so krugovi pozadi nadvoresna i vakumiranje?
Do 3m ti e platena montazata, a bez vakumiranje ne ti ni vazi garancijata na koja ke stavis potpis deka bilo taka montirano, procitaj ja garancijata sve fino si pisuva vo nea i za dolzina na instalacija i za obavezno vakumiranje.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Dali ima posebna tema za termo izolacija na forumov ili ovaa tema e za se i sesto?
И јас размислувам за термо изолација пролетва.... во план сум за внатрешно обложување на надворешните ѕидови и плафоните со тервол и кнауф.
Прво мислев со оној мекиот/ролованиот тервол пошто ми рекоа комплет ќе отфрли само 5цм со тоа што ќе се потпритисне во кнауф профилот, ама потоа ме премислија за тврдопресуван 5цм тервол со вкупно отфрлање од 8цм.... значи сосе кнауф и глет финиш.

Dali moze na severniot dzid od kukata koj sto ne go pece sonce ama totalno nikogas da stavam 8cm stiropor na predna strana juzna koja ja pece sonce da stavam 5cm stiropor? Dali ke bide toa nekoj problem ili ne?
Може, може и воопшто да не ставиш на јужна ако финансиите се куси.
Ама разликата во дебелината на стиропорот би ти била испод 500еур за цела куќа... па стварно не вреди да штедиш на тоа.
Пред 2 години некаде кога прашував за кај мене, со 5ка стиропор ми дадоа понуда 7.5к еур а со 8ка стиропор 8к еур.... па така пропаднаа плановите за од надвор.

3цм стиродур на под, 5цм тервол на ѕидови, 15цм на таван
@palpem Можеш да споделиш и некое инфо за изолацијава?
Ова терволот од внатрешна страна ти е така? Од мекиот/ролованиот или тврдопресуваниот што оди во табли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom